Výroba kopule

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výroba kopule

#16

Příspěvek od MilAN »

to May:
Nějak nechápu, čím že ses to nechal u Pavla inspirovat. Alespoň, kdybys jeho konstrukci okopíroval. Ono nejde jen o materiál, ale i konstrukci a návrh. To začalo už tou stavbou pod kopulí. A tohle je celkem dost parodie. Na rady sice nedbáš, ale jak nejlépe ušetřit ti neporadí dobře přítelkyně. Tomuhle buď rozumíš, nebo sis to měl nechat udělat. Na tvém místě bych z téhle kopule udělal kůlničku na nářadí a začal znovu. Ještě je čas v tom neutopit zbytečně další peníze.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2000
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba kopule

#17

Příspěvek od Beda »

Psion napsal: 23 kvě 2018, 21:55 " Já jsem spíše přítel odsuvné střechy, ale je to celkem jedno, všechny tyhle stavby jednoho dne potká, to co většinu z nás, dožene nás světelné znečištění a můžeme tak pozorovat dobře měsíc a planety :( "...

Pepo, ten výhled do budoucnosti není dobrý, ale mne dřív dožene něco jiného :( ,
nicméně zapomněl jsi na quasary, ty současné snímači poberou ! Jinak na hvězdárnu 3,6x3,6m s odsuvnou střechu si nemohu stěžovat :). Plochu lze využít pro umístění několika přístrojů.
Uživatelský avatar
Ceperka
Příspěvky: 69
Registrován: 16. 09. 2009, 20:23
Bydliště: Čeperka,Dvořákova 76
Věk: 59

Re: Výroba kopule

#18

Příspěvek od Ceperka »

Zdravím ve spolek Vidím že rad je tu mnoho a příznivců odsouvajících střech také ale realizací jsem mnoho neviděl. Moje dřevěná kopule funguje i po létech beze změn a to dobře. Žebra jsou řezána lepená ze smrkového dřeva a následně dořezávány. Opláštění je z palubek a šindele. Drážka pro pojezd je frézována. Kolečka jsou ložisková a pogumované. Kopuli otáčím zatím stále ručně jednou rukou bez problému. Na pohonu se pracuje ale Soustruh na železo nevlastním tak to musím namalovat na papír a dát někomu udělat. Pro odsouvací střechy v kopuli nefouká a je to především pro focení. Na koukání po celé obloze mám venku místa i dalekohledu dost zatím co to fotí.Přeji všem mnoho zdaru a koukejte se pochlubit vlastními výtvory . Fotky a dobré rady sem. S přáním jasných nocí zdraví Pavel Uhrin
EQ6pro Sky-Watcher 100/500,120/1000,GSO 250/1000 f4
GS 80/420 QhY-5 CCD Guider mono,canon 760D,canon 1000Dm,canon 40Dm
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba kopule

#19

Příspěvek od ok1in »

Malý soustruh mi tu leží v dílně, tak dej když tak vědět, co potřebuješ :-)
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba kopule

#20

Příspěvek od MayJ »

Proč by to měla být parodie? to je trochu už přehnané ne?
Nestavím psí boudu, na vše mám výkresy, konzultoval jsem to s spoustu lidma, určitě nejsem idiot že bych to takhle nechal a ty osb vystavoval dešti atd.
Ale hodnotit takhle něco na základě dvou fotek, to už je na mě moc.
Opravdu teď lituju toho, že jsem sem ty fotky dával! Tady se bude pořád jen a jen kritizovat.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba kopule

#21

Příspěvek od Psion »

Ceperka píše:Pro odsouvací střechy v kopuli nefouká a je to především pro focení. Na koukání po celé obloze mám venku místa i dalekohledu dost zatím co to fotí.
Každé řešení má svoje, fotit ve větru je stejně z hledisku seeingu nic moc a i domek dokáže menší vítr odstínit, stačí jen dalekohled umístit níže, zvláště když obzor je nevyužitelný. Já raději sedím při focení v domku, než na travnaté zahradě a rozhlížím se po celé obloze na pohodlném křesílku. Sedět v malé kopuli zvláště v chladu je naopak kontraproduktivní, i teplo lidského těla průchodem skrz malou štěrbinu může ovlivňovat obraz. Kopuli chápu jako prostředek pro focení, pak stačí malá, automatizovaná, na pozorování by mě to dost vadilo, koukat na oblohu skrz štěrbinu, ale každý to má jinak. Divím se, že stále všichni staví kopule dle stejných vzorců, není jednodušší stavět něco ve stylu velkých dalekohledů typu VLT (kostky) či BLT (válce)?

Beda: když mě ta světlá obloha moc nebaví, ani se mi nechce ten dalekohled vytahovat :(
Uživatelský avatar
yamaha
Příspěvky: 408
Registrován: 24. 02. 2007, 21:37
Věk: 67

Re: Výroba kopule

#22

Příspěvek od yamaha »

Já jsem taky uvažoval že si postavím ne kupoli ale něco ve stylu VLT . Tak jsem si to všelijak maloval a vymýšlel ale nakonec jsem usoudil že ještě to natřít na zeleno a bude to vypadat jako tank na zahradě :D . Takže jsem nakonec postavil kopuli , je pravda že je to pracné .
Televue Genesis 101/500 ,Takahashi Mewlon 210 , Orion optics newton 350 ,H-alfa teleskop Comes 90/2600 filtr Lunt 0,7A ,achromát 127/1200 , triedr Canon 10x42 L IS
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výroba kopule

#23

Příspěvek od MilAN »

MayJ píše: Nestavím psí boudu, na vše mám výkresy, konzultoval jsem to s spoustu lidma,.....
To už jsi psal, když jsi sem dával fotky té kostry. A už u ní máš omezený výhled k horizontu někde až na 30°. Tady si zase omezuješ zenit. Ale jak už jsem psal v prvním příspěvku, kdybys sem dal svůj návrh, určitě bys dostal dobré rady. A to od lidí, kteří rozumí řemeslu, znají materiály a technologii a i viděli nějaké amatérské výtvory i s jejich chybami. Takhle holt tu budou příspěvky, které konstatují fakta a ty to budeš brát jako kritiku. A to od lidí, s kterými bys to mohl konzultovat.
Ono to ve výsledku bude nějak fungovat, ale mohl ses vyvarovat mnohého, co tě bude později štvát nebo ti bude vadit.
......
P.S. : možná že ty názory , které ty považuješ pouze za tvojí kritiku, tobě nebudou k ničemu. Donutí to ale někoho, kdo se bude chtít nechat inspirovat tvoji stavbou, zamyslet
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#24

Příspěvek od Homer »

Ach to ego :-)...Konzultovat stačilo s jedním, dvěma lidmi, kteří ovšem vědí o čem mluví. Ta spousta poradců to evidentně nevěděla, nebo je MayJ řádně neposlouchal.
Použitý materiál je nevhodný - o tom žádná a od materiálu se odvíjí i technologie výroby. Celkové řešení je špatné a nezmění to ani špatné výkresy na začátku. Všichni přeci víme, že papír snese všechno. Tohle není dobré ani na tu kůlničku...
Mám stejnou motivaci svých případných příspěvků jako MilAn - mohou posloužit jiným jako rada či varování před chybami. Osobně jsem za každou radu, kde nevím, velice rád. Tenhle pokus bych odpískal a začal znova a jinak, jak už bylo napsáno. Když použít dřevo, pak rostlé dřevo a předtím obrazit několik takovýchto kopulí, nafotit, poptat se ( nejlépe těch, kteří to stavěli - pokud jsou k dispozici ), vybrat si z toho to nejlepší pro sebe, popřemýšlet co rozměry včetně štěrbiny, co kostra, co pojezdy, jaký potah, čím to zakrýt atd. a potom začít.
Nepostupoval jsem ve svém případě jinak. A taky jsem musel řešit dodatečně problém s nekruhovým želbet, věncem ( neuhlídal jsem pány zedníky při hrubé stavbě ) po kterém kopule jezdí, takže mi místy drhlo o sebe plechování a prokluzoval motorový pojezd. Potom mne překvapil valivý odpor původních pryžových pojezdových kol ( váha kopule je deformovala a jak víme, na měkkých pláštích i kolo jede špatně ), které jsem musel nahradit tvrdšími atd. Je toho víc, chce to se ptát a nikoliv se urážet. To Vám k cestě k dobré kopuli nijak nepomůže:-).
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: Výroba kopule

#25

Příspěvek od hamr »

Do debaty o kopuli se nebudu zapojovat. Jen mě popíchnul Yamaha s tím VLT. Kdysi jsem taky uvažoval o podobné stavbě, tak to sem dám pro inspiraci. Určitě by to bylo jednodušší než kopule, ale nahoře by se asi držel sníh, i když on teď stejně většinou žádný není :D . Sám jsem skončil taky odsuvnou střechou, ale o tom VLT jsem dřív uvažoval. Je fascinující, že tou dírou ve stavebním zákoně, by člověk na tu hvězdárnu cca 3x3x5m dnes nepotřeboval vůbec nic :roll: , jen by se měla dodržet vzdálenost 2m od hranice pozemku.
hv__zd__rna.jpg
hv__zd__rna.jpg (59.45 KiB) Zobrazeno 4542 x
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#26

Příspěvek od Homer »

Pěkné a inspirativní. Na sólo stavbu by to byla docela paráda. Nahoře by sníh určitě ležel ( pokud by spadl ) a při tání přes den a zmrznutí večer by vrata šterbiny mohly zamrzat. Ale mohlo by se tomu pomoci tím, že by se vršek kopule udělal do stran do spádu a vrata by měla pod sebou více místa. Ani vzhledově by to myslím nevadilo. Pracnost ale tipuji podobnou jako u běžné kopule - významně jednodušší to nebude. Krytina bude jednoznačně na plech a to bude chtít slušného klempíře. Ostatně na půlkulovou kopuli s plechem to je stejné.
Jsem zvědav, kdo s tím začne první a pochlubí se :-).
Petr Mircev
Příspěvky: 140
Registrován: 22. 02. 2018, 20:56

Re: Výroba kopule

#27

Příspěvek od Petr Mircev »

Homer píše:Pěkné a inspirativní. Na sólo stavbu by to byla docela paráda. Nahoře by sníh určitě ležel ( pokud by spadl ) a při tání přes den a zmrznutí večer by vrata šterbiny mohly zamrzat. Ale mohlo by se tomu pomoci tím, že by se vršek kopule udělal do stran do spádu a vrata by měla pod sebou více místa. Ani vzhledově by to myslím nevadilo. Pracnost ale tipuji podobnou jako u běžné kopule - významně jednodušší to nebude. Krytina bude jednoznačně na plech a to bude chtít slušného klempíře. Ostatně na půlkulovou kopuli s plechem to je stejné.
Jsem zvědav, kdo s tím začne první a pochlubí se :-).
Dobrý den, poradil by mi někdo? Chtěl bych si postavit hvězdárnu a skoro nic nevím. Děkuji.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba kopule

#28

Příspěvek od ok1in »

Pavel - tady na fóru pod nickem "Ceperka". Prolistuj to tady trochu zpátky, je tam i telefon... :idea:
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#29

Příspěvek od Homer »

Petr Mircev:
stavaři jsou zde na AF, odhaduji, jedna z nejčastějších profesí. Ne všichni se ale ( škoda ) dělí o své názory. Pročtěte si toto vlákno a ujasněte, zda domek s odsuvnou střechou nebo kopuli. Ve hře bude více faktorů - od vhodného místa až po subjektivní preferenci jednoho či druhého. Jsou zde zastánci obou základních směrů.
Když kopuli - tak na sólo nové stavbě ala ideový návrh Hamra, nebo na stávající stavbě jako její doplněk?
Potom odhad rozměrů, z toho nákladů a posouzení, zda na to rodinná kasa stačí. Základní stavařské problémy i odhad nákladů poradí dobrý stavař z okolí. No a pak až řešení dalších podrobností - i toho je zde mnoho. Taky je možno nějaké stavby navštívit, prohlédnout, poptat se na zkušenosti.
viloh
Příspěvky: 1
Registrován: 20. 04. 2017, 21:19

Re: Výroba kopule

#30

Příspěvek od viloh »

AHOJ MayJ. Chlapci to nekritizuju ale majú svoje skúsenosti a nechcú aby si sa poučil na vlastnej chybe ktorú musíš zaplatiť.OSB doska asi ozaj nieje najvhodnejší materiál na túto stavbu.Aspoň nosné rebrá by som asi riešil ako doskové vazníky. Pozri tu nejaké obrázky : https://plus.google.com/111607138375604440127. veľa úspechov so stavbou
Odpovědět