Soustruh

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Soustruh

#1

Příspěvek od TH »

Zdravím všechny! Chtěl bych si pořídit do domácí dílny nějaký menší soustruh. Pracuju sice ve fabrice, ale nebaví mě stále chodit za lidmi z mechanické dílny s různými součástkami, redukcemi a pod., když chci něco "sbastlit" pro moje astro-přístroje. Máte někdo nějaké zkušenosti např. s minisoustruhy od PROMY, nebo ROTWERKu? Na vlnách českého internetu jsem narazil jen na fórum modelářů. V Německu je na jednom astroforu pár informací, ale ta němčina, ta němčina... Na tomto "česko-slovenském" astroforu není nikdo, kdo se může podělit o zkušenosti? Chápu, že modeláři, kteří si staví letadla, auta, lodě atd. si pro svůj koníček nějaký ten menší soustruh většinou pořídí. Mě baví kromě pozorování i ta kutilská část. A co vy?
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Soustruh

#2

Příspěvek od vla »

Mám Promu SP 500, točná délka OK, točný průměr pro plasty a slitiny hliníku tak do 120 mm, pro ocel tak do 80 mm, pak už začínají problény s tuhostí, vibracemi atd. Mám typ s ruční výměnou kol pro změny posuvu a stoupání závitů a to bych viděl jako největší problém, dnes bych si připlatil za model s vestavěnou převodovkou.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Cid
Příspěvky: 33
Registrován: 19. 08. 2005, 21:10
Bydliště: Pardubice, Praha 6
Věk: 43

Soustruh

#3

Příspěvek od Cid »

Já jsem si asi před pěti lety pořídil TS-201 od pana Valoucha (to je ten z časopisu Udělej/urob si sám). Koupil jsem ho jako ne úplně hotový tj. jako "stavebnici" asi za 6000,-. Bez motoru, se 100mm univerzálkou. Ta je na předchozí objednávku, běžně se vyrábí s 80mm. Max. točné rozměry jsou: průměr asi 120, délka 400mm. Musím říci, že jsem s ním spokojený. Má sice dost malou tuhost, ale jinak je dost přesný a pracuje se na něm velmi dobře. Existují k němu různá přídavná zařízení. Některá z nich jsou však nezbytností. Např. frézka a dělička pro řezání závitů. Celá stavba soustruhu i příslušenství je popsána v knize Soustruh pro domácí dílnu. Firma měla i Internetové stránky www.vavra-soustruhy.cz, ty však asi od prosince nefungují..
Newton GSO 200mm f1:4; Newton DIY 170mm f1:7; HEQ5 Synscan; EOS300D
golan
Příspěvky: 163
Registrován: 20. 08. 2004, 20:04

Soustruh

#4

Příspěvek od golan »

Osobne by som malý sústruh už nekupoval, mal som niečo podobné ako predávajú v prome a nebol som s tým spokojný, mal malú tuhosť pri obrábaní železa. Na obáranie plastov a hliníka bol dobrý a presný, dosť veľký problém bol rezať na ňom závity, prehadzovanie kôl a čo ma najviac hnevalo že nemal pákový reverz čo je pri rezaní zavitou dosť podstatná vec, teraz mam SV 18ku a som s nim plne spokojný. Dá s na ňom robiť čokoľvek a akýkoľvek závit. Dokáže rezať až 500druhov závitov a nemá problém z tuhosťou ani pri obrábaní nerezovej ocele.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Soustruh

#5

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Na letisti v Hodkovicich je jeden velkej soustruh nevyuzitej. Asi by nebyl drahej. Jen nevim, v jakym je stavu. Nutno videt.
Kontakt:
marvyskocil(a)seznam.cz
ICQ 106289609
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Soustruh

#6

Příspěvek od TH »

Martin Vyskocil napsal: Na letisti v Hodkovicich je jeden velkej soustruh nevyuzitej. Asi by nebyl drahej. Jen nevim, v jakym je stavu. Nutno videt.
Kontakt:
marvyskocil(a)seznam.cz
ICQ 106289609

Díky za info, ale zajímám se spíše o nějaký menší soustruh do 100 kg. Vím, že taková SV18-ka je skvělá. Pro mě je ale už dost velká.
Tom
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
lpavlic
Příspěvky: 29
Registrován: 13. 06. 2005, 01:41

Soustruh

#7

Příspěvek od lpavlic »

Cid napsal: Firma měla i Internetové stránky www.vavra-soustruhy.cz, ty však asi od prosince nefungují..
Ted zrovna je mam na monitoru, uz zase funguji (je fakt, ze jeste zacatkem ledna funkcni nebyly).
golan
Příspěvky: 163
Registrován: 20. 08. 2004, 20:04

Soustruh

#8

Příspěvek od golan »

Skús niečo menšie napríklad SM 16  160/700, alebo SU 32 320/750 sú to skvele mašinky a majú dobre parametre.
:(Nemusíš kupovať hneď 18ku tu by si aj tak plne nevyužil,  >:(ani ja ju nevyužiem.  ::)U mňa to bola láska na prvý pohľad. ::)
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Soustruh

#9

Příspěvek od TH »

Už se o mě pokouší Pepka Mrtvice... Potřetí mi vytuhnul počítač. Zpět k tématu zalíbilo se mi toto: http://www.lmshop.cz/?id=93&catid=1 . Našel jsem pár referencí na německém internetu a taky dokonce manuál k tomu stroji na těchto stránkách: http://www.hobbymarkt.de/werkzeuge/masc ... m300ds.htm . Má téměř totožné parametry jako PROMA SM300E, která se mi taky dost zamlouvá, ale k mání je za cca 19 tis. Kč. Jinak si myslím, že takový minisoustruh by mi plně vyhovoval na různé objímky, redukce i stavbu masívní montáže. Plasty a barevné kovy by měl obrábět v pohodě a ocel asi po malých úběrech, vzhledem k 250W motoru.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Soustruh

#10

Příspěvek od vla »

TH napsal: Už se o mě pokouší Pepka Mrtvice... Potřetí mi vytuhnul počítač. Zpět k tématu zalíbilo se mi toto: http://www.lmshop.cz/?id=93&catid=1 . Našel jsem pár referencí na německém internetu a taky dokonce manuál k tomu stroji na těchto stránkách: http://www.hobbymarkt.de/werkzeuge/masc ... m300ds.htm . Má téměř totožné parametry jako PROMA SM300E, která se mi taky dost zamlouvá, ale k mání je za cca 19 tis. Kč. Jinak si myslím, že takový minisoustruh by mi plně vyhovoval na různé objímky, redukce i stavbu masívní montáže. Plasty a barevné kovy by měl obrábět v pohodě a ocel asi po malých úběrech, vzhledem k 250W motoru.Na ocel nad 50-60mm zapomeň, ostatní materiály tak do 100 mm, pokud je upneš, jaksi neplatí je-li točný průměr třeba 150mm, že se ti rozumně podaří takovéto průměry upnout, omezení průměrů při obrábění bude dáno také tuhostí systému. V této kategorii nejlevnějších strojů jsme zhruba na úrovni: super dalekohled průměr 50 mm, zvětšení 625x, takže technické údaje nutno příslušně zredukovat. Pokud se Ti tam nepovede upnout silnější nůž než 8x8 tak na ocel rovnou zapomeň, Píšeš o výrobě redukcí, většinou maji závity. To co mám já bych viděl opravdu jako velikostní minimum. V hypermarketech se v Praze vyskytuje Proma SP 500 cca 20000kč a stejný Asist někdy i za 17000 kč.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Soustruh

#11

Příspěvek od TH »

vla napsal:
Na ocel nad 50-60mm zapomeň, ostatní materiály tak do 100 mm, pokud je upneš, jaksi neplatí je-li točný průměr třeba 150mm, že se ti rozumně podaří takovéto průměry upnout, omezení průměrů při obrábění bude dáno také tuhostí systému. V této kategorii nejlevnějších strojů jsme zhruba na úrovni: super dalekohled průměr 50 mm, zvětšení 625x, takže technické údaje nutno příslušně zredukovat. Pokud se Ti tam nepovede upnout silnější nůž než 8x8 tak na ocel rovnou zapomeň, Píšeš o výrobě redukcí, většinou maji závity. To co mám já bych viděl opravdu jako velikostní minimum. V hypermarketech se v Praze vyskytuje Proma SP 500 cca 20000kč a stejný Asist někdy i za 17000 kč.
Našel jsem na internetu PROMU SP 500 nejlevněji za 25500 Kč. Kdyby byla za těch 20 tis., tak bych o ní zapřemýšlel. Možná budu muset zkusit obvolávat Baumaxy, Globusy, Bauhausy atd. Každopádně díky za další zkušenosti.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Soustruh

#12

Příspěvek od Pupak »

Mam starsiho bratricka EDM400,coz odpovida zhruba Prome SP400,ale diky kvalitni konstrukci ma EDM vyrazne vyssi tuhost a dovoluje obrabet i ocel do 120 mm.Hodne zalezi na pripevneni soustruhu na stul a na jeho tuhosti.S masivnim ocelovym stolem se vyrazne zvysi tuhost celeho soustruhu.
Uživatelský avatar
palic
Příspěvky: 13
Registrován: 15. 01. 2006, 16:12

Soustruh

#13

Příspěvek od palic »

Doporucuji prohlednout http://www.mini-lathe.com/Default.htm - je to stejny model, co prodava Proma. Mimo zakladniho popisu lze najit i popisy modifikaci a uprav.
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Soustruh

#14

Příspěvek od Listy3 »

Nevím, já k těmto modelářským „soustruhům“ nemám moc důvěru. Kdybych nemel k dispozici pořádný soustruh i se soustružníkem, tak bych se spíš díval po bazarech. Často se dá koupit slušná mašina ani ne za šrotovou cenu.
Výsledek asi minuty googlování, žádný zázrak, ale za ty prachy http://www.i-bazar.cz/prodam/ostatni/st ... ng-na-kov/
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Soustruh

#15

Příspěvek od TH »

Listy napsal: Nevím, já k těmto modelářským „soustruhům“ nemám moc důvěru. Kdybych nemel k dispozici pořádný soustruh i se soustružníkem, tak bych se spíš díval po bazarech. Často se dá koupit slušná mašina ani ne za šrotovou cenu.
Výsledek asi minuty googlování, žádný zázrak, ale za ty prachy http://www.i-bazar.cz/prodam/ostatni/st ... ng-na-kov/

Ano, ten je alespoň od pohledu zajímavý. Když mě ale jde o stroje do hmotnosti tak 100 kg a 1500 mm na délku.. No ale ta cena je opravdu dost dobrá. Dík za typ.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Odpovědět