Napájení fotoaparátu z powerbanky

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
Petr M.
Příspěvky: 100
Registrován: 20. 01. 2015, 08:07
Bydliště: Plzeň, Česká Bříza
Kontaktovat uživatele:

Napájení fotoaparátu z powerbanky

#1

Příspěvek od Petr M. »

Chtěl bych pro focení nočních timelapse snímků (na cestách mimo dosah zásuvky) napájet fotoaparát Canon EOS (mám teď 5D a 70D) z powerbanky (USB, 5V). Chci se zeptat zkušenějších, jestli k tomu stačí zabudovat do napájecího kabelu mezi klasickou USB powerbankou a foťákem krabičku s tímto step-up převodníkem, nebo jestli je to nesmysl: https://www.aliexpress.com/item/XL6009- ... 0.0.kDyUDc
na focení: SW ED 80/600 + montáž EQ5 SynScan + Lacerta MGEN II Guider, na koukání: Dobson SW 250/1200
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Napájení fotoaparátu z powerbanky

#2

Příspěvek od Dansemacabre »

Řešil jsem to samé před pár měsíci :) Ano, jde to, ale odběr foťáku při ukládání snámku se blíží až 1A a kapacita powerbanky není zrovna velká, zvlášť jestli výstup 5V ještě zvětšíš na 8,2V. Radši si kup nějakou 12V gelovou baterii a step down měnič (klidně taky z Aliexpress), to vydrží v provozu delší dobu. Úplně pro sichr bych tam ještě strčil pojistku.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Patas
Příspěvky: 85
Registrován: 29. 09. 2014, 18:42
Bydliště: Javornice
Věk: 35

Re: Napájení fotoaparátu z powerbanky

#3

Příspěvek od Patas »

ahoj taky to ted s kolegou řeším a budu to mít napájené z autobaterie pokud to máš jen na napájení fotáku tak by stacila nejaká malá motocyklová. tady je jednoduché řešení co kolega našel na internetu.
http://blog.stefanvds.com/index.php/diy ... c-adapter/
Dobson GSO 300/1500, , VOD 152/1218 montáž paralaktické vidlicová, Bresser 102/600, Bresse 102/1000
Uživatelský avatar
Petr M.
Příspěvky: 100
Registrován: 20. 01. 2015, 08:07
Bydliště: Plzeň, Česká Bříza
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení fotoaparátu z powerbanky

#4

Příspěvek od Petr M. »

Díky za typy. Gelovku mám na napájení montáže, tak si adaptér z 12V postavím pro využití doma v ČR. Chystám se ale letos letecky na Kanáry a do USA za zatměním a tam asi gelovku nepotáhnu. Kdežto powerbanku mám u sebe pořád. Ještě to promyslím.
na focení: SW ED 80/600 + montáž EQ5 SynScan + Lacerta MGEN II Guider, na koukání: Dobson SW 250/1200
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení fotoaparátu z powerbanky

#5

Příspěvek od Karell »

Gelovku ani nedávej do zavazadla nebo neodletíš.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení fotoaparátu z powerbanky

#6

Příspěvek od biker.fm »

Gelovka je zakazana do letadla ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Napájení fotoaparátu z powerbanky

#7

Příspěvek od Bill »

No já bych si ověřil i tu powerbanku.

Já jsem kupoval trošku větší v Číně a původní letecká doprava podle trackingu neprošla, pak to poslali nějak jinak snad ze skladu v Evropě, už si to moc nepamatuju...

Na Lithiové baterky jsou v letadlech taky vysazeni...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení fotoaparátu z powerbanky

#8

Příspěvek od Karell »

Stando je to tak a najdeš to v podmínkách přepravců.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení fotoaparátu z powerbanky

#9

Příspěvek od biker.fm »

Karle, diky za info. Me by nejak ani nenapadlo ze by mohl byt problem si vzit sebou baterku na 12V treba 7Ah. Kam ten svet speje ... (to je tak akorat na nasr...). Ale to uz jsme mimo tema tohoto vlakna.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení fotoaparátu z powerbanky

#10

Příspěvek od Karell »

No, až uvidíš nafouklou baterii, tak pochopíš...tohle nemá se světem nic společného :)
Uživatelský avatar
Petr M.
Příspěvky: 100
Registrován: 20. 01. 2015, 08:07
Bydliště: Plzeň, Česká Bříza
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení fotoaparátu z powerbanky

#11

Příspěvek od Petr M. »

Když už tu byla řeč o přepravě akumulátorů letecky, tak patrně záleží na typu a podmínkách konkrétní letecké společnosti. Pokud má akumulátor označení “NON-SPILLABLE", tak je šance, že to půjde. https://flycma.com/wp-content/uploads/2 ... -Guide.pdf
na focení: SW ED 80/600 + montáž EQ5 SynScan + Lacerta MGEN II Guider, na koukání: Dobson SW 250/1200
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení fotoaparátu z powerbanky

#12

Příspěvek od Karell »

No, nevybral jsi zrovna moc preferovaného leteckého evropského dopravce :D
Uživatelský avatar
Petr M.
Příspěvky: 100
Registrován: 20. 01. 2015, 08:07
Bydliště: Plzeň, Česká Bříza
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení fotoaparátu z powerbanky

#13

Příspěvek od Petr M. »

Tady měli názornej obrázek, proto jsem na to dal odkaz. Jinde je to většinou zmíněné pouze textově. Také bývá uváděno, že by měla být jen v kabinovém zavazadle a měla by mít zaizolované kontakty proti nechtěnému zkratu.
na focení: SW ED 80/600 + montáž EQ5 SynScan + Lacerta MGEN II Guider, na koukání: Dobson SW 250/1200
Uživatelský avatar
Standa
Příspěvky: 200
Registrován: 31. 08. 2004, 14:21

Re: Napájení fotoaparátu z powerbanky

#14

Příspěvek od Standa »

S gelovym Pb aku jsem loni bez problemu cestoval s Turkish Airlines z Phy na Madagaskar. Byla v "pancerovem" kufru Pelicase v zavazadlovem prostoru. Na Ruzyni jsem musel kufr otevrit u nadmernych a krehkych zavazadel (vezl jsem i montaz, ta byla v kufru take a tak jsem jej oblepil nalepkami Fragile co to dalo). Kdyz videli akumulator, jen je zajimalo jestli neni k necemu pripojen. Na konektory jsem pro jistotu nasadil umelohmotne 'zaslepky'. Kufr pak byl oznacen, ze prosel bezpecnostni kontrolou a bylo... Power banka ve fotobatohu prosla take bez problemu.

Letos se do Ameriky za zatmenim chystam take, a zatim planuji, ze v pripade zatmeni budu nedaleko auta a napajeni budu resit "rozvodem" 12V z autobaterie. Kvuli vahovym limitum tentokrate Pb aku zustane v Ceske kotline ;-)

Povezu s sebou pro kazdy pripad powerbanku 8000mAh a k ni tenhle kablik https://www.gme.cz/step-up-menic-z-usb- ... 2v-5-5-2-1. "Dummy battery" jsem si postavil sam (s LM 317) a na krabicce mam stejny konektor jako na uvedenem kabelu. Toz uvidim... Necele 3h zatmeni to snad vydrzi...

Standa
triedr 8x30 a 8-20x50, SW 80ED, Vixen VC200L, Vixen R200SS na AZ-EQ6, Maksutov-Cassegrain 127/1500, 3D tištěný spektroheliograf a spektrograf, hvězdárna ScopeDome 3M, Dobson 355/1700
Uživatelský avatar
Petr M.
Příspěvky: 100
Registrován: 20. 01. 2015, 08:07
Bydliště: Plzeň, Česká Bříza
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení fotoaparátu z powerbanky

#15

Příspěvek od Petr M. »

Tak se step-up převodníkem z prvního příspěvku Canon 70D nelze napájet (5V>8V) - při expozici se zvedne zrcátko a fotoaparát nahlásí chybu. Patrně příliš měkký zdroj.
S powerbankou nebyly v letadle žádné problémy. Zato jsem musel vysvětlovat, k čemu je tyčka pro závaží od Star Adventurer montáže - příště ji musím dát do odbaveného zavazadla a ne do palubního :-)
na focení: SW ED 80/600 + montáž EQ5 SynScan + Lacerta MGEN II Guider, na koukání: Dobson SW 250/1200
Odpovědět