Fotografický objektiv

Otázky, rady, tipy, návody...
wuwei
Příspěvky: 24
Registrován: 11. 03. 2017, 07:53

Re: fotografický objektiv

#16

Příspěvek od wuwei »

MilAN píše:
wuwei píše:První čočka je tmelená dubleta a dohromady tvoří achromatický kladný meniskus, druhá plankonkávní rozptylka, třetí bikonvexní spojka.
Celek je tedy vyriantou triplety.
Podle tvé definice může být i 6-ti čočkový objektiv nazýván tripletem - resp. variantou tripletu :)
Potom je ale snad lepší tyhle názvy vůbec nepoužívat, protože jsou zavádějící a hlavně nic neříkajíci.
6-ti čočkový triplet - děkuji :)
Když tak někdy koukni do učebnic, v původní podobě byl triplet složený ze tří samostatně stojících čoček, který se od začátku 20. století rozvíjí do vícečočkových tmelených kombinací, z nichž základní a nejrozšířenější je např. typ Tessar, novější a složitější pak typ Sonnar, atd.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: fotografický objektiv

#17

Příspěvek od MilAN »

Tohle si pamatuji už od doby, kdy jsi ještě nebyl na světě, ale zatím nikdo neříkal Tesaru ani Sonnaru triplet. To vždy platilo pro Cookův objektiv .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
wuwei
Příspěvky: 24
Registrován: 11. 03. 2017, 07:53

Re: fotografický objektiv

#18

Příspěvek od wuwei »

MilAN píše:Tohle si pamatuji už od doby, kdy jsi ještě nebyl na světě, ale zatím nikdo neříkal Tesaru ani Sonnaru triplet. To vždy platilo pro Cookův objektiv .
Nikdo v okruhu 20 mil ;)
OK
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2854
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: fotografický objektiv

#19

Příspěvek od Homer »

Vypadá to, že kolega wuwei je celkem sebevědomý teoretik a tak nezbývá než mu k jeho cestě popřát mnoho úspěchů i v praxi. Mně se například líbí výroba nožů, dokonce jsem si pořídil hezkou pásovou brusku, ale zatím jsem se k žádnému noži nedostal. Ještě mne ale nenapadlo zabývat se myšlenkou ukovat si samurajský meč a tak vidím, že pokulhávám :-).
wuwei
Příspěvky: 24
Registrován: 11. 03. 2017, 07:53

Re: fotografický objektiv

#20

Příspěvek od wuwei »

Homer píše:Vypadá to, že kolega wuwei je celkem sebevědomý teoretik a tak nezbývá než mu k jeho cestě popřát mnoho úspěchů i v praxi. Mně se například líbí výroba nožů, dokonce jsem si pořídil hezkou pásovou brusku, ale zatím jsem se k žádnému noži nedostal. Ještě mne ale nenapadlo zabývat se myšlenkou ukovat si samurajský meč a tak vidím, že pokulhávám :-).
Jsem tu na fóru nováček. Požádal jsem o radu jak začít prakticky, znovu děkuji za konstruktivní nápady.
Nemám zájem o posměch, trolování, hádky, či nekompetentní posudky ohledně terminologie optických sestav...
Rád se VŽDY poučím od zkušenějších.

Ohledně výroby samurajských mečů, netuším proč to tu řešíme, ale znám osobně jednoho člověka, jmenuje se Pavel Bolf, začal kladivem a kovadlinou, vyhnul se pásovým bruskám a dotáhl to docela daleko...
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2185
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: fotografický objektiv

#21

Příspěvek od astar »

MilAN píše:Tohle si pamatuji už od doby, kdy jsi ještě nebyl na světě, ale zatím nikdo neříkal Tesaru ani Sonnaru triplet. To vždy platilo pro Cookův objektiv .
Milan , nemáš úplně pravdu . Cookův triplet je jen jedna varianta tripletu . Další a pravdě podobně i prvotní triplet se nazývá Taylorův objektiv.
Podobně je to i s tessarem a složitějším tessarem což je sonnar , oba se ale nazývají tmelené triplety . Další složitější soustavy jsou většinou nazývány podle toho kdo je navlhnul , případně je použit firemní název , o to je to více problematičtější . Ideální je používat obecné názvosloví něž konkretní název , podobně jako u obecného názvu auto - ale je ohromný počet jednotlivých značek .

Doplnění : tady je odkaz na Geometrickou optiku (Havelka) http://www.opto.cz/havelkaII/t126.html#TOC1 je to tam docela dobře popsáno
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: fotografický objektiv

#22

Příspěvek od Bill »

wuwei píše:Podmínkou je technické dořešení půlkruhové dráhy filmu a pevné clony / závěrky. Netuším ale, jestli by vůbec byl vhodný pro astro.
Zakřivení dráhy filmu se používá(lo) u jednorázových filmových kompaktů, kde se tím dalo ušetřit na optice. Na astro se dnes téměř výhradně používají CCD snímače, které jsou bohužel rovinné...

(Pokud teda neplánuješ i vlasní snímač ;) )
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: fotografický objektiv

#23

Příspěvek od MilAN »

astar píše: Doplnění : tady je odkaz na Geometrickou optiku (Havelka) http://www.opto.cz/havelkaII/t126.html#TOC1 je to tam docela dobře popsáno

Ale ano, na Taylorův objektiv vznikly další variace. Ale Havelka také nikde nemluví o těchto variacích jako o tripletech, jen o variacích na Taylorův objektiv. Vím, že se občas používá termín tmelený triplet, ale i tak se většinou pod tím termínem myslí to, že se jedná o 3 čočky stmelené
Já jsem jen nesouhlasil s popisem v obrázku, kde je jen jasně uvedeno , že to je triplet.V běžné terminologii se spíš užívá 4 čočky ve 3 skupinách - tedy 4/3 .
Na uražené a déle sprosté příspěvky autora ( mezi tím upravené a částečně smazané), nemíním ale dále reagovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
wuwei
Příspěvky: 24
Registrován: 11. 03. 2017, 07:53

Re: fotografický objektiv

#24

Příspěvek od wuwei »

Bill píše:
wuwei píše:Podmínkou je technické dořešení půlkruhové dráhy filmu a pevné clony / závěrky. Netuším ale, jestli by vůbec byl vhodný pro astro.
Zakřivení dráhy filmu se používá(lo) u jednorázových filmových kompaktů, kde se tím dalo ušetřit na optice. Na astro se dnes téměř výhradně používají CCD snímače, které jsou bohužel rovinné...

(Pokud teda neplánuješ i vlasní snímač ;) )
pošlu ideu emailem
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2854
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: fotografický objektiv

#25

Příspěvek od Homer »

No a teď já :-). Škoda že wuwei odpovídá dříve než řádně porozumí textu. V takovém případě by pochopil můj příměr, kde samozřejmě nejde o meč ( a už vůbec ne o pásovou brusku, ke které jsem ostatně neuvedl, že se používá na výrobu mečů) , jelikož právě tak by se k příměru dalo použít cokoliv jiného, k čemu se dá dobrat jen léty usilovné práce. Právě zmíněný mečíř ostatně na budování svého umění strávil řadu let a to včetně pobytu u mistra mečíře v Japonsku, aby se dostal tam, kde je teď. Ergo kladívko - naše příspěvky jen naznačovaly, že to není jako "hup na krávu a už je tele". Že to je program na řadu let za podmínky najít zkušeného optika, ochotného se o své znalosti podělit, nebo absolvovat placená školení. Je to docela jiná kategorie, než - cituji - "amatérské navrhování optiky". Pokud platí, co jste uvedl, že si v praxi chcete ověřit a vyrobit to, co předtím navrhnete teoreticky - tedy že musíte být schopen v požadované kvalitě, rozměrech a parametrech zrealizovat svůj návrh.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2185
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: fotografický objektiv

#26

Příspěvek od astar »

Milan, je to o slovíčkaření. Název triplet je možné použít i v jiných oborech př. zde na fóru Leo triplet . Tak v optice to může být 3 členná soustava. Není až tak důležité jaké názvosloví se použije, protože nikdo nezná veše, ale hlavně porozumění tomu, co mělo být zděleno .
Naposledy upravil(a) astar dne 13. 03. 2017, 13:17, celkem upraveno 1 x.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
wuwei
Příspěvky: 24
Registrován: 11. 03. 2017, 07:53

Re: fotografický objektiv

#27

Příspěvek od wuwei »

Homer píše:No a teď já :-). Škoda že wuwei odpovídá dříve než řádně porozumí textu. V takovém případě by pochopil můj příměr, kde samozřejmě nejde o meč ( a už vůbec ne o pásovou brusku, ke které jsem ostatně neuvedl, že se používá na výrobu mečů) , jelikož právě tak by se k příměru dalo použít cokoliv jiného, k čemu se dá dobrat jen léty usilovné práce. Právě zmíněný mečíř ostatně na budování svého umění strávil řadu let a to včetně pobytu u mistra mečíře v Japonsku, aby se dostal tam, kde je teď. Ergo kladívko - naše příspěvky jen naznačovaly, že to není jako "hup na krávu a už je tele". Že to je program na řadu let za podmínky najít zkušeného optika, ochotného se o své znalosti podělit, nebo absolvovat placená školení. Je to docela jiná kategorie, než - cituji - "amatérské navrhování optiky". Pokud platí, co jste uvedl, že si v praxi chcete ověřit a vyrobit to, co předtím navrhnete teoreticky - tedy že musíte být schopen v požadované kvalitě, rozměrech a parametrech zrealizovat svůj návrh.
To je jasný. Proto jsem napsal, že je to učení se na dlouhé roky, a toho bych se nebál.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2185
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: fotografický objektiv

#28

Příspěvek od astar »

Homer.

Když je někdo zapálený , tak dokáže hory přenášet . Myslím, že mnoho z těch co jsou tady tak to zná . Výroba optiky je tak specializovaná , že se to nedá srovnat , díky tomu , že se tím zabývá jen hrstka lidí , krom profesionálních firem . Mnoho lidí si nedovede představit , že se na koleně dá vyrobit povrch s přesností 0,07 mikronu a lepši.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2552
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: fotografický objektiv

#29

Příspěvek od KpS »

wuwei píše:Rád bych se naučil vyrobit čočky broušením "po staru", či s někým spolupracoval na výrobě...
Od návrhu optické soustavy v OSLO je k jejímu zhotovení asi tak daleko jako od kružnice na výkresu k hotové kuličce přesného ložiska. Nejlepší cestou k ovládnutí všech znalostí potřebných k broušení po staru by bezesporu bylo jít do učení k mistrovi. Kde však takového a k tomu ještě ochotného najít? Současná optická výroba využívá moderní stroje, sklad plný různých kalibrů, brousících misek, měřících přístrojů a také zázemí dobře vybavených mechanických dílen. Zbývají dvě možnosti: nechat si soustavu vyrobit, nebo dělat mistra sám sobě.

V tom druhém případě nezbývá než začít od píky. Zrcadlo, jedna plocha, projít kurzem v Rokycanech považuji za nejlepší možný začátek. O výrobě optiky po staru v amatérských podmínkách existuje poměrně dost literatury. Za nejucelenější považuji dva následující odkazy. A nejde jen o výrobu zrcadel. Amatéři si vyráběli i optiku pro okuláry.

https://stellafane.org/tm/atm
http://www.willbell.com/tm/tm7.htm
Karel
wuwei
Příspěvky: 24
Registrován: 11. 03. 2017, 07:53

Re: fotografický objektiv

#30

Příspěvek od wuwei »

Karle, dekuju za inspiraci, Michal
Odpovědět