Fotografický objektiv

Otázky, rady, tipy, návody...
wuwei
Příspěvky: 24
Registrován: 11. 03. 2017, 07:53

Re: fotografický objektiv

#31

Příspěvek od wuwei »

MilAN píše:
astar píše: Doplnění : tady je odkaz na Geometrickou optiku (Havelka) http://www.opto.cz/havelkaII/t126.html#TOC1 je to tam docela dobře popsáno

Ale ano, na Taylorův objektiv vznikly další variace. Ale Havelka také nikde nemluví o těchto variacích jako o tripletech, jen o variacích na Taylorův objektiv. Vím, že se občas používá termín tmelený triplet, ale i tak se většinou pod tím termínem myslí to, že se jedná o 3 čočky stmelené
Já jsem jen nesouhlasil s popisem v obrázku, kde je jen jasně uvedeno , že to je triplet.V běžné terminologii se spíš užívá 4 čočky ve 3 skupinách - tedy 4/3 .
Na uražené a déle sprosté příspěvky autora ( mezi tím upravené a částečně smazané), nemíním ale dále reagovat.
Milane, omlouvam se za to osloveni pradedo, vzhledem k tomu ze se stanu asi behem dvou tydnu dedou mi to prislo vtipne. Nabizim dymku miru.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: fotografický objektiv

#32

Příspěvek od Homer »

Vidím že nastala názorová shoda a bude se dokonce kouřit dýmka míru :-). Závěrem, aby našim ( resp. za mne mým ) příspěvkům bylo zcela rozuměno - jejich cílem nebylo Wuweie odradit, ale upozornit, že pokud dosud řekněme akorát tak dobíhal tramvaj, nyní chce běhat ( navíc v dobrém čase )maraton a to chce spoustu času, ideálně i dobrého trenéra a peníze. Netvrdím ( Astar ), že když zapálení vydrží, že to nepůjde, jen to rozhodně nebude snadné a rychlé, to je vše. A taky si člověk musí uvědomit, že přes všechnu snahu to v životě chodí občas jinými cestami, než si představujeme a chceme.
Tak tedy mnoho zdaru a ať budoucí vnouče roste a dělá radost. Mimochodem, s vnoučaty je to úžasné :-).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: fotografický objektiv

#33

Příspěvek od MilAN »

Homer píše:Vidím že nastala názorová shoda a bude se dokonce kouřit dýmka míru :-).
No, omluva za něco, co tu nezaznělo, je asi určena někomu jinému :)
Konec taškařice.
----------------
P.S: jinak kurz broušení astronomických zrcadel na letošní rok není zatím v plánu hvězdárny Rokycany ( alespoň v té publikované podobě programu).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: fotografický objektiv

#34

Příspěvek od martin b »

Nějakou dobu ten kurz neběžel, nicméně na letošní léto je v plánu obnovení (je tam teď nová budova s dílnou). Ideální ale asi je tam napsat a projevit zájem.
wuwei
Příspěvky: 24
Registrován: 11. 03. 2017, 07:53

Re: fotografický objektiv

#35

Příspěvek od wuwei »

martin b píše:Nějakou dobu ten kurz neběžel, nicméně na letošní léto je v plánu obnovení (je tam teď nová budova s dílnou). Ideální ale asi je tam napsat a projevit zájem.
to je dobrá zpráva, díky
Vlk
Příspěvky: 76
Registrován: 01. 09. 2010, 23:48

Re: fotografický objektiv

#36

Příspěvek od Vlk »

No, já Ti, kamaráde, může jen držet palce, protože jsem býval podobný "blázen". Fandím Tvému úsilí, i když pochybuji o úspěchu. Pochopitelně bych měl několik praktických výhrad, ale nebudu Tě tím otravovat - jsou zde mnohem erudovanější. Ale znám dobře Otu Procházku, který kurzy v Rokycanech vede (garantuji, že má neobyčejný smysl pro odvážné projekty, je to v podstatě stejný blázen jako já), takže se mu o Tobě určitě zmíním, pokud budeš chtít. Já sám se trochu vyznám v broušení zrcadel - jenže kvalitní čočka, to už je docela jiný level.
Buď si jist, že Ota Procházka Tě nebude mít za blba a bude umět poradit.
wuwei
Příspěvky: 24
Registrován: 11. 03. 2017, 07:53

Re: fotografický objektiv

#37

Příspěvek od wuwei »

Vlk píše:No, já Ti, kamaráde, může jen držet palce, protože jsem býval podobný "blázen". Fandím Tvému úsilí, i když pochybuji o úspěchu. Pochopitelně bych měl několik praktických výhrad, ale nebudu Tě tím otravovat - jsou zde mnohem erudovanější. Ale znám dobře Otu Procházku, který kurzy v Rokycanech vede (garantuji, že má neobyčejný smysl pro odvážné projekty, je to v podstatě stejný blázen jako já), takže se mu o Tobě určitě zmíním, pokud budeš chtít. Já sám se trochu vyznám v broušení zrcadel - jenže kvalitní čočka, to už je docela jiný level.
Buď si jist, že Ota Procházka Tě nebude mít za blba a bude umět poradit.
Ahoj, byl bych rád jestli se zmíníš panu Procházkovi... Každé praktické výhrady jsou cenné.
Říkal jsem si, kdybych začal v rámci výuky brousit větší čočky pro velký formát, a chyby by ve výsledku nebyly fatální, mohl by vzniknout vždy jedinečný kus se svou (chybovou) charakteristikou a snad i použitelný. Doufal bych, že s praxí by se chybovost mohla zmenšovat. Začít bych asi mohl s jednoduchými krajinářskými menisky, někdy později dublety a triplety. Některé návrhy počítají se sférickou aberací kvůli záměru portrétní fotografie.
Zdravím z Brna
wuwei
Příspěvky: 24
Registrován: 11. 03. 2017, 07:53

Re: fotografický objektiv

#38

Příspěvek od wuwei »

Přikládám ukázku dvou portrétních tripletů, první má hodnotu f/6, zobrazovací úhel 36 st., ohnisko 100mm.
Druhý f/3.5, zobrazovací ůhel 40 st., ohnisko 100mm. Tento má přiznanou sférickou aberaci kvůli efektu měkkce kreslící fotografie.
Při výrobě bych uvažoval o ohniscích mezi 420 až 480 mm, tak aby pokryly velký formát 18x24 a více.

Obrázek

Obrázek

Všechny návrhy mají zvolena optická skla Schott.
Naposledy upravil(a) wuwei dne 26. 03. 2017, 14:21, celkem upraveno 1 x.
wuwei
Příspěvky: 24
Registrován: 11. 03. 2017, 07:53

Re: fotografický objektiv

#39

Příspěvek od wuwei »

Tento třetí triplet o světelnosti f4, 100 mm, zobr. úh. 40 st., má poměrně vyrovnanou charakteristiku, ohledně měkkosti je jakýmsi kompromisem mezi soft focus a ostřejšími portrétními objektivy.
Obrázek
Naposledy upravil(a) wuwei dne 26. 03. 2017, 14:48, celkem upraveno 1 x.
wuwei
Příspěvky: 24
Registrován: 11. 03. 2017, 07:53

Re: fotografický objektiv

#40

Příspěvek od wuwei »

Předkládám ukázku svého pokusu o rekonstrukci piktorialistického portrétního objektivu f/4,5, jaké vyráběl Nicolas Perscheid

Obrázek
wuwei
Příspěvky: 24
Registrován: 11. 03. 2017, 07:53

Koncept Sferografu

#41

Příspěvek od wuwei »

Přináším koncept pohledového sférografického analogového přístroje s vysokým rozlišením, prakticky s nulovými aberacemi, kdy světlocitlivá vrsta by byla vylita uvnitř polosféry (princip ambrotypie, kolódiový negatiy slabě exponovaný a vyvolaný tak, aby neměl závoj, dává při pozorování v odraženém světle proti černému pozadí dobře prokreslený pozitiv). Myslíte si, že tato idea by byla vhodná i pro astro fotografii? Našli by se sponzoři pro výrobu prototypu?

PS. Skleněné negativy by bylo teoreticky možné promítat či exponovat i na kopuli planetárií. Dobře kalibrovaný systém by měl přinést velké rozlišení objektů.

Obrázek
wuwei
Příspěvky: 24
Registrován: 11. 03. 2017, 07:53

Koncept Sferografu - oprava

#42

Příspěvek od wuwei »

Omylem jsem přiložil graf aberací z jiného ohniska. Přikládám správný graf pro rozlišení objektivu ohniska 80mm, f/3,8. Jak vidíte, vzhledem k velikosti osvitu polosferické plochy, světelnost objektivu je slušná a rozlišení relativně velmi vysoké.

Obrázek
wuwei
Příspěvky: 24
Registrován: 11. 03. 2017, 07:53

Miniplanetárium

#43

Příspěvek od wuwei »

Další idea možnosti využití sférického pozitivu, vytvoření miniplanetária, kdy diváci sedí v kruhu

Obrázek
wuwei
Příspěvky: 24
Registrován: 11. 03. 2017, 07:53

sférický negativ - filtr / clona čočky

#44

Příspěvek od wuwei »

Dvě myšlenky ohledně změny světelnosti na středu a okrajích sférické plochy negativu.

První řešení je obdoba centrálního filtru na přední ploše sférické čočky (jako u extrémě širokých obkektivů).

Druhé řešení (nevím jestli funkční) by mohlo být řešit systém otočnou čočkou s pevnou clonou ve tvaru kočičí zornice.

Obrázek
wuwei
Příspěvky: 24
Registrován: 11. 03. 2017, 07:53

idea planetária s jedním sférickým pozitivem

#45

Příspěvek od wuwei »

Obrázek
Odpovědět