Plachta (kryt) na dalekohled.

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
proky
Příspěvky: 2332
Registrován: 01. 02. 2010, 22:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Plachta (kryt) na dalekohled.

#1

Příspěvek od proky »

Včera jsem opět musel vytvořit nový kryt na dalekohled. Napadlo mě zdokumentovat jeho výrobu. Je to poměrně jednoduchá a levná záležitost. Používám ho již třetím rokem a jsem s ním celkem spokojen. V létě zabraňuje přehřívání a v zimě námraze. Používám ho preventivně v kombinaci z nepromokavou plachtou ale jinak je kryt sám o sobě nepromokavý.

Co je potřeba?

2ks fólie na čelní sklo z Lidlu. Mají tam tu fólii poměrně často a chtějí 50Kč za kus. Dále budete potřebovat stříbrnou lepící pásku vyztuženou tkaninou a sešívačku.

Obrázek

Ustřihnu "uši" které u folie slouží k přivření do oken.

Obrázek

Plachty přiložím na sebe tak aby hliníková fólie byla zvenku a odstřihnu na jedné straně která bude vrškem krytu i gumové úchytky.
Vyberu si která strana bude vrchem (je to úplně jedno) a sešiji je v části kde fólie obroubena látkou. Takto postupuji až do třech čtvrtin výšky výsledného krytu na obou stranách.

Obrázek

Když jsou fólie sešité a tvoří vlastně vak, začnu švy oblepovat lepící páskou. Nalepím klidně i několik vrstev aby švy byly vodotěsné a co nejpevnější.

Obrázek

Oblepím okolí plachty u poutek ve spodní části vaku které jsem neodstřihl. Budou se hodit k uchycení plachty k montáži dalekohledu

Obrázek

Takto vypadá výsledek

Obrázek

Obrázek

Do krytu se mi vejde celá C11 na montáži, bez hledáčku. Plachta při každodenním používání vydrží zhruba rok a pak se začne odlupovat hliníková fólie. Pro dlouhodobější skladování, kdy nechci dalekohled tahat z tepla do zimy je přikryji zateplenou dekou, nepromokavým vakem na nábytek a tímto krytem. Plachtu od nábytku stahuji pod montáží a dovnitř vkládám látkový pytel se silikagelem kvůli vlhkosti. Pro krátkodobé účely kdy není nijak zásadně vlhko nebo nehrozí bouřky s kroupami stačí pouze tento kryt. Výrobní cena je kolem 200Kč a vytvoření krytu trvá zhruba jednu hodinu.
Celestron CGEM-1100, SW ED72, Modifikované Coronado PST, 102/660mm a 150/1200mm, ASI183Mm, ASI290MC, Nikon D90, http://astrofotky.cz/~proky, http://www.astrofoto-prokop.cz
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Plachta (kryt) na dalekohled.

#2

Příspěvek od 4Brunco »

Ten Lidl predava celkom dost astro-prislusenstva :)
Inak dik za tip, tento obal vyzera vyborne, urcite si nieco podobne vyrobim tiez.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Odpovědět