Istar 150 F12 R35

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Re: Istar 150 F12 R35

#31

Příspěvek od Regulus »

Moc pekny kousek a ty navleky taky super 8-)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Istar 150 F12 R35

#32

Příspěvek od Sasa3 »

Jo, vypada to sexy.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Istar 150 F12 R35

#33

Příspěvek od TH »

Sasa3 píše:Jo, vypada to sexy.
A já jsem si myslel, že sexy to bude připadat jen mně. Ta černá látka je totiž z kalhot mé manželky ;) Tak jsem jí říkal, když mi ty návleky šila, že na ni budu myslet i v noci při toulkách vesmírem...
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Istar 150 F12 R35

#34

Příspěvek od TH »

Včera se konečně u nás po delší době vyjasnilo a tak jsem mohl cca na dvě hodinky vytáhnout Istara ven a vyzkoušet funkci nového motorového ostření, které jsem mu pořídil. I když se to nezdá, tak jsem musel celý výtah dvakrát rozebrat na prvočísla, abych nakonec s minimálním dopadem na tělo výtahu mohl ostření připojit.

Obrázek

Obrázek

No a když už jsem byl "v ráži", tak jsem opatřil rosnici logem výrobce s popisem objektivu.

Obrázek

Obrázek

Měl jsem obavy, jestli bude to motorové ostření od SW použitelné na jiný a na tak velký výtah, ale funguje pěkně a při ostření už se obraz ani nehne.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Istar 150 F12 R35

#35

Příspěvek od Psion »

Pěkná práce, někdy bych se tím rád podíval, už si nepamatuju, jestli jsem měl tenhle objektiv na testování.
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Istar 150 F12 R35

#36

Příspěvek od TH »

Psion píše:Pěkná práce, někdy bych se tím rád podíval...
Rád bych přijel na jarní MHV. Snad to vyjde. Rád bych měl do té doby vychytané kombinace hranolů, zrcátek, okulárů atd. Ještě mi v hlavě leží myšlenka na pořádný přenosný, ale dostatečně tuhý sloup pod hlavu AZ EQ6. Ta stávající trojnožka při vysunutých nohách není dost tuhá pro tak dlouhý tubus.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Istar 150 F12 R35

#37

Příspěvek od Bill »

Ahoj.

Tady: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=19864

Někdo prodával stativ EQ8 s redukcí na EQ6. Já jsem o tom uvažoval, ale ta váha ...

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Istar 150 F12 R35

#38

Příspěvek od TH »

Sice neznám tu trojnožku od EQ8, ale podle dostupných obrázků by pro můj poměrně dlouhý dalekohled asi byla nízká i ve stavu max. vysunutí. Její koncepce se mi ale líbí. Upínací rybinu potřebuju mít 160cm nad zemí.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Re: Istar 150 F12 R35

#39

Příspěvek od Stratus »

Já používám pro přímé pozorování s refraktorem toto:

http://www.apm-telescopes.de/en/mounts- ... nsion-tube

Nevím jestli by to šlo přizpůsobit nebo jestli SW dělá něco podobného i pro tu EQ6.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Istar 150 F12 R35

#40

Příspěvek od Artaban »

Psion píše:Pěkná práce, někdy bych se tím rád podíval,
TH píše:Rád bych přijel na jarní MHV. Snad to vyjde. Rád bych měl do té doby vychytané kombinace hranolů, zrcátek, okulárů atd.
Ještě projde hodně fotonů naší optikou, než bude MHV. Dřív to asi ale nebude, když nás čeká zima. Proto alespoň o měsíc dříve a to třeba 1. dubna (sobota) by se mohlo konat zase refračumendo v Konojedech.
Bude Jupiter a stáří Měsíce 3,8 dne fáze 20%.
TH: Pěkný ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Istar 150 F12 R35

#41

Příspěvek od TH »

To Artaban: Do dubna sice ještě daleko, ale třeba bych se vypravil okouknout i jiné přístroje. A které Konojedy to jsou?
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Istar 150 F12 R35

#42

Příspěvek od TH »

V pátek jsem zkoušel kvalitu zobrazení při použití různých filtrů a clon. Fotil jsem Canonem 600D. Vždy 5 snímků a z nich jsem vybral nejlepší. Bylo asi 10 °C a vzduch byl dost klidný. Fotil jsem stožár v polích ve vzdálenosti cca 580 m.

Rosnice ani stínící rukávy neměly žádný pozorovatelný vliv na kvalitu obrazu. To mě potěšilo i překvapilo, protože jsem nějaký rozdíl očekával. Na druhou stranu si mohu říct, že jsem těch sedm clon v tubusu umístil dobře a to nekonečné polepování vnitřku tubusu černou sametkou splnilo svůj účel.

Příště musím dělat testy na vychlazeném dalekohledu a foťáku. Teprve při prohlížení snímků na počítači jsem zjistil, že je výrazný rozdíl mezi detaily u obrázků pořízených nevychlazeným a vychlazeným dalekohledem a foťákem. Snímky jsem fotil v rozmezí 12:30 - 14:30 SEČ. Nedokážu ale určit, kdy ke změně ostrosti došlo, jestli to bylo po půlhodině, hodině nebo po delší době. Stejný testovací objekt při stejné konfiguraci filtrů a clon jsem totiž fotil podruhé až po dvou hodinách a snímky obsahovaly víc detailů - lépe se ukázaly jednotlivé prameny lan na stožáru. Takže mám námět na příští testování. Bude možná zajímavé porovnat, jak se bude kvalita snímků měnit v průběhu času od vynesení techniky ven. Dalekohled mám uskladněný na půdě, kde byla cca o 5°C vyšší teplota, než venku. Foťák byl uložen doma, takže byl o 10°C teplejší, než venkovní teplota.

Možný vliv temperace?
Obrázek

Snížení vstupního průměru dalekohledu clonou na 140mm nemělo pozorovatelný vliv, ale snížení na 130 mm už zřetelně zlepšilo obraz. Porovnával jsem spolu s dalekohledem SW ED100, ke kterému jsem přidal ještě telekonvertor 2x a tím jsem dostal stejnou výslednou ohniskovou vzdálenost, jako u Istaru 150/1800. EDčko vítězilo.

Detail 1:1 - bez clony, s clonou 130mm a ED100 s konvertorem 2x:
Obrázek

Filtr kontrast booster dobře snižuje barevnou vadu, ale zdá se mi, že malinko snižuje i kontrast. Žlutozelený filtr byl lepší. Sice změnil barevný tón obrazu, ale připadal mi jasnější a více kontrastní. Oranžový filtr byl nejslabší a zhoršil znatelně kontrast. Ještě jsem zkusil použít powermate 5x a to mě příjemně překvapilo. Snížila se podstatně barevná vada a zlepšil se kontrast.

Vliv filtrů:
Obrázek

Vliv filtrů - výřezy 1:1
Obrázek

Při pozorování pozemních objektů bude nejvýhodnější kombinace filtru kontrast booster s clonou 130mm. Pro sledování astronomických cílů bude asi lepší žlutozelený filtr nebo pouhé snížení vstupního průměru na 130 mm.

Už abych mohl zkusit podobné testy na planetách a Měsíci.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Istar 150 F12 R35

#43

Příspěvek od MilAN »

To ovšem dobře ilustruje to, že se žádným zázrakem nedá obejít to, že klasický FH v těchto rozměrech musí mít světelnost minimálně 1:15 a zrovna tak ilustruje to, že v době, kdy jsou poměrně laciné ED objektivy, postrádá celkem smysl vyrábět klasické dlouhé FH . Na jejich zdůvodnění není žádný argument - spíše naopak. A to je stále řeč o kvalitních výrobcích - žádných laciných sériových refraktorech, kde hraje hlavní reklamní roli velký průměr :)
...........
Kromě temperace se na výsledku mohou ale projevit i ostatní, nestandardizovatelné vlivy : zaostření, protisvětlo, turbulence vzduchu
Naposledy upravil(a) MilAN dne 06. 11. 2016, 14:35, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Istar 150 F12 R35

#44

Příspěvek od Psion »

TH píše: Rosnice ani stínící rukávy neměly žádný pozorovatelný vliv na kvalitu obrazu. To mě potěšilo i překvapilo, protože jsem nějaký rozdíl očekával.
Přesně ke stejnému výsledku jsem došel před více jak rokem při testování refraktoru 200/F8 TCR od Istar. Většina refraktoriánů, ale trvá na plném tubusu i když to nemá žádný reálný podklad a naopak to má několik výhod.

Dlouhý dalekohled má jednu základní výhodu oproti krátkému (ED), má podstatně stabilnější obraz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Istar 150 F12 R35

#45

Příspěvek od MilAN »

Psion píše: Dlouhý dalekohled má jednu základní výhodu oproti krátkému (ED), má podstatně stabilnější obraz.
Nevím , co si pod tím pojmem přesně představit. A hlavně, jaký fyzikální jev v tom má vliv.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět