Istar 150 F12 R35

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Istar 150 F12 R35

#61

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Za poslední léta, co jsem s dalekohledy pravidelně cestoval především na Šumavu, ale i jiná místa... a měl možnost posuzovat seeing v různých lokalitách a současně v různých typech dalekohledů, tak jsem si ještě víc uvědomil, že doma na Praze 6 mám opravdu nadprůměrný seeing, navzdory paneláku a dalšími okolo. Mohu tudíž často používat zvětšení nad 200x při téměř zcela klidném obrazu. A díky těmto podmínkám se i relat. často dají fotit ronchigramy na hvězdu ( u těch refráčků cca 100mm jde o expozice např. 0,5 sec. i při vysokém ISO ). Ale mám kolem spoustu pouličního osvětlení, takže o nějaké adaptaci oka na tmu se určitě nedá mluvit. A díky tomuto i já říkám, že přes binohlavu je v průměrech 100 - 120mm na Saturnu opravdu málo světla. Ve slušné tmě na Šumavě mám zase pocit, že se na planety dívám o dost větším průměrem, než ve skutečnosti, a Jupiter v 200mm dalekohledu se mi zdá přezářený i v binohlavě i při oněch 200x zvětšení.

Ta kvalita objektivu, a teď mám na mysli především kontrast, dělá samozřejmě hodně, především u větších zvětšeních. Výborná korekce barevné vady tripletu není všechno, pokud je vzduchový. Po otestování několika takovýchto tripletů a jejich porovnání s Vixeny 81 a 103mm mne už teď v Zubří nepřekvapilo, že jinak barevně výborně korigovaný APM 107/700 držel se stejně velkými dublety ( Takahashi 100/900 a Vixen ED 103/795 ) krok v ostrosti, ale brilance byla, obzvlášť při zvětšeních nad 250x, už mírně horší. A protože barevně jsou na tom oba dublety více než dobře, tak je právě toto ten případ, kdy v daném rozměru je lepší volbou na pozorování pořídit kvalitní dublet ( přitom za cenu 103ky Vixena už velmi slušný vzduchový triplet pořídíte..). Kvalitní drahé ED sklo samozřejmě kontrast zvyšuje, především s rostoucím zvětšením. Artaban může potvrdit, když se o tom přesvědčil s Vixenem ve dne na Měsíci - navíc ještě binohlava udělala ten rozdíl v brilanci oproti velkému achromátu dobře viditelný.

SW ED 120 je už optickým schématen při své světelnosti za optimem a zápasí s větší sférochromatickou vadou, která způsobuje viditelnou ( a o dost větší, než u SW ED100 ) barevnou vadu u větších zvětšeních i přesto, že Rc-index je blízko hranice apochromátu. Zde by tedy i ten vzduchový triplet prospěl. Ono se to nezdá, ale ta sférochromatická vada roste se světelností dost rychle - např. u Psionova Taka je při světelnosti F9 až 1,8x menší, než u stejného designu s fluoritem, ale světelností F7,4, který je nyní v nabídce.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Istar 150 F12 R35

#62

Příspěvek od Cztwerec »

Tak u mě to byl "skutečný" upgrade. Jelikož jak sám víš, přecházel jsem z ED 120 na TS 130. Ikdyž vzduchový triplet, tak velmi dobře barevně korigovaný a ve srovnání s ED 120 i lepší v kontrastu a řekl bych i krajích pole, kde to ED prostě nedávalo bezvadný obraz. Ale zase na druhou stranu mohu říct, že se mi mezitím podařilo otestovat i SW ED 100 nebo WO 110 a to jsou opravdu povedené přístroje (bylo by to asi na hlubší rozbor).

Nejhorší je, že to co bylo před lety bráno jako jisté měřítko kvality pro nás amatéry, je dnes ale úplně jinde. A také ne každý bude řešit CFF nebo jiné přístroje na hranici fyzikálních možností dané optiky. Takže si opravdu myslím, že pokud majiteli ten přístroj vyhovuje, není co řešit...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Istar 150 F12 R35

#63

Příspěvek od Psion »

SIRIUS_758 píše:Kvalitní drahé ED sklo samozřejmě kontrast zvyšuje, především s rostoucím zvětšením. Artaban může potvrdit, když se o tom přesvědčil s Vixenem ve dne na Měsíci - navíc ještě binohlava udělala ten rozdíl v brilanci oproti velkému achromátu dobře viditelný.
Tohle mě samotného překvapilo, ten rozdíl byl opravdu veliký. Zatímco ve 172mm achromátu byl vidět náznak Měsíce, tak v 100mm Vixenu byl vidět moc pěkně včetně kráterů a kontrast úplně jinde.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Istar 150 F12 R35

#64

Příspěvek od Artaban »

SIRIUS_758 píše:Kvalitní drahé ED sklo samozřejmě kontrast zvyšuje, především s rostoucím zvětšením. Artaban může potvrdit, když se o tom přesvědčil s Vixenem ve dne na Měsíci - navíc ještě binohlava udělala ten rozdíl v brilanci oproti velkému achromátu dobře viditelný.
Ano, pěkná ukázka kontrastu toho Vixena a bino taky hodně pomohlo. Já tedy krátery viděl i v R 172, ale musel jsem dost potrápit oči. Rozdíl tam opravdu byl. Škoda, že jsem nedal bino i do R 172 na porovnání.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Istar 150 F12 R35

#65

Příspěvek od Artaban »

MilAN píše:Kdybychom měli ten fotografický test brát jako signifikantní ( což ale, jak už bylo několikrát napsáno, tak nemůžeme), tak to vyvrací všechny ty přednosti 150 mm refraktoru ,které uvádí Artaban ve svém příspěvku č. 51
Ano, ten test musíme brát s rezervou, takže ale mnoho neukazuje.
MilAN píše:A pro refrák 150/1800 neplatí úplně to, co se píše o dlouhoohniskových FH , na to je příliš krátký
Je to F12 s R35 a měl by ukazovat asi jako achro. F15. Já bych neřekl, že je krátký. Jistě, pokud je dobře udělaný.

Může se udělat testík. Jistě někdo řekne své zkušenosti, nebo se ještě podívá s ED120 na pár objektů. Navrhuji např. dvojhvězdy 36 Andromedy 1,1" a Lambda Labutě 0,9".
Nebo jamku Lassell D 1,7 km v Mare Nubium. Je snadnější, než jamky v Plato. Stačí jen trochu lepší seeing. Od zvětšení asi 230x je v R172 vidět, jako malá jamka. R150 jí dá jistě taky a ED120 ani nepochybuju, když dokáže lepší rozlišení :?:
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět