Červené světlo Expa Light

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

Re: červené světlo Expa Light

#16

Příspěvek od kaklik »

Myslím si, že v režimu provozu té baterky, tak jak ho chápu já. Kde leží vybitá někde ve skříni a jednou za týden se nabije před pozorováním. To "samovybíjení" skutečně moc slavné nebude. Protože se bude právě intenzivně projevovat jev paralelně zapojených kapacit, tak jak o něm píšou v datasheetu a náboj kondenzátoru bude zdánlivě mizet v těchto kapacitách. Takže roman-dvorak má pravdu, že doba použití upravené baterky s vypínačem se bez trvalého připojení na nabíječku nijak zásadně nezvýší.
Osobně v tom vypínači taky nevidím moc velký smysl, protože je to akorát další položka na seznamu součástek, která pokud má být kvalitní nebude úplně levná a přitom na použitelnosti moc nepřidá..
Připadá mi, že tahle diskuse je spíš o zvyku že "všechny lampičky se do teď přece vypínaly.."
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: červené světlo Expa Light

#17

Příspěvek od Bill »

kaklik píše:Myslím si, že v režimu provozu té baterky, tak jak ho chápu já. Kde leží vybitá někde ve skříni a jednou za týden se nabije před pozorováním"
No jasně. Ale pokud by se vypínala, tak by náboj zbýval a po nějaké době by se kondenzátor naformoval a držel - ale smysl to asi nemá.

JInak se mi zdá cena dost vysoká. A možná i zbytečně složitá - kdyby se použil kondenzátor na 5V, tak by stačil kondenzátor, dva odpory a dioda. Ale je fakt, že by asi bez stabilizace světlo sláblo. Možná to zkusím narvat do staré čelovky (pokud jsem ji nezahodil - byla ještě na žárovku, která se už nedala sehnat)

https://www.aliexpress.com/item/New-and ... 84756.html
M:736 750 113
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

Re: červené světlo Expa Light

#18

Příspěvek od kaklik »

Tenhle kondenzátor z odkazu jsou ale ve skutečnosti dva kondenzátory v serii. Dva superkapacitory v serii je potřeba při nabíjení balancovat, jinak se jeden přebije a poškodí nebo zničí.
Na fotografii lampičky je navíc kondenzátor 50F, ten z odkazu má deklarováno zřejmě 5F.
Uživatelský avatar
balkon
Příspěvky: 78
Registrován: 22. 04. 2016, 08:48
Věk: 37

Re: červené světlo Expa Light

#19

Příspěvek od balkon »

Dal som sa nalákať, tak uvidíme čo to bude,
vcelku sa mi páči to, že tam strčím na minútu kábel a budem si svietiť celú noc :idea:
roman-dvorak
Příspěvky: 6
Registrován: 08. 12. 2015, 00:16

Re: červené světlo Expa Light

#20

Příspěvek od roman-dvorak »

Ano, se samovybíjením je to přesně tak, jak píše @kaklik.

Co se týče ceny, tak ta odpovídá nákladům na výrobu. Hodně drahý je takto velký superkondenzátor (u kterého můžete nějak věřit uvedené kapacitě), také součástka, která nabíjí kondenzátor je dost drahá. Celá deska je profesionálně vyrobena (není to žádný doma vyrobený "bastl"). To je zase kvůli mechanické odolnosti, která je pro takovou lampičku velmi důležitá.

Ano, lze to udělat úplně jednoduše. Ale pak si buď odpálíte USB v počítači nebo se bude nabíjet strašně dlouho. Takto se to nabíjí necelou minutu a je to pro USB bezpečné.

Jinak ten kondenzátor, co posílal odkaz @Bill má při plném nabití energii 62.5 joulů. A navíc se u nich takto velmi rychle zmenší kapacita. Kondenzátory použité v lampičce mají energii 180J.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: červené světlo Expa Light

#21

Příspěvek od MaG »

Mě přijde zajímavé i případné nabití v autě klasickým USB adaptérem, přeci jen v dnešní době se na pozorování pěšky člověk moc nevydá, takže nabití fakt nevidím jako problém.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: červené světlo Expa Light

#22

Příspěvek od Bill »

roman-dvorak píše: Hodně drahý je takto velký superkondenzátor (u kterého můžete nějak věřit uvedené kapacitě), také součástka, která nabíjí kondenzátor je dost drahá. Celá deska je profesionálně vyrobena (není to žádný doma vyrobený "bastl"). To je zase kvůli mechanické odolnosti, která je pro takovou lampičku velmi důležitá.

Ano, lze to udělat úplně jednoduše. Ale pak si buď odpálíte USB v počítači nebo se bude nabíjet strašně dlouho. Takto se to nabíjí necelou minutu a je to pro USB bezpečné.

Jinak ten kondenzátor, co posílal odkaz @Bill má při plném nabití energii 62.5 joulů. A navíc se u nich takto velmi rychle zmenší kapacita. Kondenzátory použité v lampičce mají energii 180J.
Superkapacitor:
Tady je 100F, doufám, že by polovinu mohl mít?
http://www.ebay.com/itm/1Pcs-Super-capa ... SwepJXWnxi

Součástka na nabíjení - lineární stabilizátor s proudovým omezením za 10 Kč to bude nabíjet 2x dlouho = 2 minuty

Kondenzátor Bill - jo jasně, nemyslel jsem to téhle lampičky, ale do čelovky, kde stejně vypínač musí být. Pak by to mělo stačit. Aspoň by se to nabíjelo rozumně rychle i bez drahé součástky pro nabíjení.
Čekal bych, že součástí té dvojice kondenzátorů bude obvod pro vyvažování - ale asi jsem příliš velký optimista. No stejně tu starou čelovku nikde nevidím, tak "svůj" projekt asi odložím.

Bill
===========================================
Ha, mám ji. Kdo si hraje nezlobí.

S tím lineárním stabilizátorem nebo odporem to zase nebude tak jednoduché - ono při té kapacitě bude třeba se nějak zbavit tepla.

Pro začátek si koupím tuhle dvojici na hraní a pak se uvidí:
http://www.ebay.com/itm/2Pcs-Super-Capa ... SwawpXsskQ
Naposledy upravil(a) Bill dne 15. 09. 2016, 21:32, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
roman-dvorak
Příspěvky: 6
Registrován: 08. 12. 2015, 00:16

Re: červené světlo Expa Light

#23

Příspěvek od roman-dvorak »

Bill píše:Součástka na nabíjení - lineární stabilizátor s proudovým omezením za 10 Kč to bude nabíjet 2x dlouho = 2 minuty
No ale víš jak to bude topit? To se Ti obal čelovky roztaví. Já jsem první nabíjení kondenzátoru také prováděl pomocí lineárního stabilizátoru (protože jsem po ruce neměl lepší řešení, byl to právě nějaký levný stabilizátor) a připevnil jsem ho na takový mosazný hranol (cca 5x5x3cm). V blízkosti stabilizátoru jsem prst stále neudržel. Tímto se ztratí takové energie ... v USB2.0 můžeš mít maximálně 500mA ale velkou část této energie ztratíš na těch stabilizátorech. A nabíjelo se to podstatně déle.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: červené světlo Expa Light

#24

Příspěvek od Bill »

roman-dvorak píše:
Bill píše:Součástka na nabíjení - lineární stabilizátor s proudovým omezením za 10 Kč to bude nabíjet 2x dlouho = 2 minuty
No ale víš jak to bude topit? To se Ti obal čelovky roztaví. Já jsem první nabíjení kondenzátoru také prováděl pomocí lineárního stabilizátoru (protože jsem po ruce neměl lepší řešení, byl to právě nějaký levný stabilizátor) a připevnil jsem ho na takový mosazný hranol (cca 5x5x3cm). V blízkosti stabilizátoru jsem prst stále neudržel. Tímto se ztratí takové energie ... v USB2.0 můžeš mít maximálně 500mA ale velkou část této energie ztratíš na těch stabilizátorech. A nabíjelo se to podstatně déle.
Jo jo. To jsou ty první úvahy, kdy člověk počítá s výsledným napětím, ale nabíjení začíná od nuly ...

Ty velké kondenzátory se do čelovky stejně nevlezou, vrátím se k tomu malému. Verze 5V by nemusela být tak hrozná a stabilizátor tam nemusí být vůbec.
Jinak ty 100F jsem už zaplatil a mají pravděpodobně 22x45mm - pokud by se vešly do "Expa Light", tak by se daly aspoň otestovat jako levnější varianta.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: červené světlo Expa Light

#25

Příspěvek od Bill »

Bill píše:Superkapacitor:
Tady je 100F, doufám, že by polovinu mohl mít?
http://www.ebay.com/itm/1Pcs-Super-capa ... SwepJXWnxi
Tyhle určitě nekupovat! Přišly mi 2 kousky a oba jsou mrtvé :(

Už se těším na reklamaci ...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
balkon
Příspěvky: 78
Registrován: 22. 04. 2016, 08:48
Věk: 37

Re: červené světlo Expa Light

#26

Příspěvek od balkon »

Ako to vyzerá s tým svetlom,, do 30.9. bola uzávierka predobjednávok,, nejaké info? :idea:
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: červené světlo Expa Light

#27

Příspěvek od Bill »

Sajri píše:Jenže to nabití do plna trvá 45 sekund (sekund! Vlastní zkušenost) A pak to svítí celou noc.
Hele jak dlouho vám to svítí použitelně? Začal jsem experimentovat s čelovkou - pro to jednoduché zapojení kondenzátor + odpor + dioda jsem odvodil vzorec (pokud jsem jsem ještě nezapomněl počítat) za kdy klesna proud zhruba na polovinu (pokud se zanedbá změna napětí na diodě):

t(0.5) = -RC ln 0.5

Pro jejich hodnoty součástek (68ohmů, 50F) = 2300 sec

Já mám v čelovce na testy 680 ohmů, 5F (mám větší napětí a kvalitnější LED, kterou jsem sebral psovi ze zkaženého blikacího obojku), což je shodou okolností úplně stejný čas a zhruba to odpovídá. Ono to trochu svítí "pořád" - proud klesá exponenciálně a trošku tomu pomáhá i nižší úbytek napětí na diodě při poklesu proudu. Ale nejsem si jistý, zda se to pořád dá nazvat svícení...

Možná tomu pomáhá taky adaptace oka :-)

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Červené světlo Expa Light

#28

Příspěvek od Bill »

Takže mám hotovou Alfa -1 verzi konkurenční čelovky se superkapacitorem - je to AstroBastl, ale může to být pro někoho zajímavé, protože náklady jsou nižší a užitná hodnota podobná.

Superkapacitor jsem použil na 5V:
https://www.aliexpress.com/item/New-and ... 84756.html

Je to cca 180 Kč na 2 světla, takže 90 Kč na kousek. Mělo by to být 5F/5.5V. Když jsem to měřil, tak bych řekl, že mají necelé 4F, ale i tak je to použitelné (na rozdíl od 100F/2.7V, které byly špatné a musel jsem je reklamovat). Nesymetrii při nabíjení jsem nepozoroval, dala by se vyřešit připájením SMD zenerových diod na 2.7V přímo na vývody kondenzátorů. Možná v další verzi ...

Problém s uvolňováním tepla při nabíjení jsem vyřešil starosvětsky - umístěním topného prvku do vakua (možná je v baňce i nějaký ten vzácný plyn) - cyklistickou žárovkou 6V/2.4W. Při nabíjení se prakticky nezahřeje, nabíjení trvá okolo jedné minuty a lze použít i jako signalizaci průběhu nabíjení :) Ale signalizace asi není zapotřebí, za 1 minutu se člověk ani ehm nevyprázdní ...
Celovka1.jpg
Celovka1.jpg (61.28 KiB) Zobrazeno 3006 x
Celé zapojení obsahuje jenom omezovací žárovku pro nabíjení, superkapacitor, odpor 680 ohmů a vysocesvítivou LED diodu. Všechno jsem to narval to staré čelovky a zapojil i originální VYPÍNAČ.
Pokud se použije vypínač, tak čelovka vydrží nabitá několik dnů. Spíše je ale důležitý vypínač, aby si člověk čelovku zhasnul při pozorování...
Celovka2.jpg
Celovka2.jpg (72.43 KiB) Zobrazeno 3006 x
Samozřejmě - protože se jedná o astrobastl, tak má určitá omezení - napevno trčící USB kabel na nabíjení ap.

Doba svícení by měla být teoreticky stejná jako u "Expa Light" - světlo znatelně slábne už po hodině, ale úplně zhasne až po několika dnech (pokud zůstane zapnuté...). Možná ještě vyměním odpor za zdroj proudu - světlo by nesláblo, ale pak by po cca hodině zhaslo úplně...



Ale uvidím, jak se bude chovat tahle verze...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: červené světlo Expa Light

#29

Příspěvek od Sajri »

Bill píše: Hele jak dlouho vám to svítí použitelně?
Použitelně celou noc. Ale je to baterka na pozorování - svícení do map a do deníku, případně dotažení někde nějakého šroubu apod. Čelovku (ve smyslu světla, kterým si člověk svítí při chůzi, aby se nepřerazil) to samozřejmě nenahradí a ani nahrazovat nemá.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Červené světlo Expa Light

#30

Příspěvek od Bill »

Hmm. To je jasné...

Jenom mi to přijde divné - po 10 hodinách by proud měl klesnout cca 250x. Ono se to částečně kompenzuje, ale i kdyby proud klesl jenom 100x tak už to musí být hodně znatelné.

No asi bych měl vrátit diplom...

Jinak tyhle kapacitory jsou na první pohled OK:
https://www.aliexpress.com/item/Free-sh ... 49948.html

Je to 100F, takže dvojnásobná kapacita. Cena pro 5ks je 8$, takže cca 40Kč za jeden kus.

Rozměry jsou průměr22x46mm - nevím, zda by se to do navržené krabičky vešlo. V případě zájmu reálnou kapacitu proměřím.
M:736 750 113
Odpovědět