Astronomická čelovka

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
M. Krupa
Příspěvky: 139
Registrován: 24. 01. 2004, 23:13

Astronomická čelovka

#1

Příspěvek od M. Krupa »

Vytvořil jsem astronomickou čelovku s červeným a bílým světlem (několik LED).
Pomocí tří tlačítek je možné tato světla přepínat a dokonce měnit jas (PWM regulace).
Celé je to řízené mikrokontrolerem ATtiny25.

Kompletní popis včetně softwéru, fotek a videa jsem vystavil tady:
http://www.astromik.org/raspi/celovka/

Nebylo mým cílem konkurovat supersvítivým čelovkám, které dosvítí stovky metrů daleko.
Tohle je jen taková užitečná věcička speciálně pro astronomii, kde není nutné tak moc svítit, ale
záleží hlavně na jednoduchém ovládání a možnosti regulovat jas.

=============
... A teď trochu komerce:

Zbylo mi několik (asi 7) kusů neosazených plošňáků, které už sám nevyužiju.
Tak pokud by měl někdo zájem, dávám je k dispozici zdarma (jen za cenu obyčejného poštovného).

Jestli nemáte možnost si sami desky osadit a nahrát program do ATtiny, tak vám je můžu za cenu součástek  dodělat - bude to ale trvat trochu delší dobu, než všechny součástky seženu.
Krabičku a mechanické upevnění už nechám na vás.
Uživatelský avatar
M. Krupa
Příspěvky: 139
Registrován: 24. 01. 2004, 23:13

Re: Astronomická čelovka

#2

Příspěvek od M. Krupa »

Za celý rok nenašel ani jeden zájemce o plošňáky.
To mne trochu zklamalo. Myslím, že to není úplně špatná věc.

Dělám teď trochu pořádek a našel jsem tu dva kompletně osazené funkční plošňáky.
Jsou to vývojové verze, se kterými jsem dělal pokusy.
Nechce se mi to rozebírat, ani vyhazovat. Tak jestli má někdo zájem, dávám je zdarma.
Stačí připojit "plochou baterku" (nebo jiný zdroj 3V až 5,5V) a trochu si pohrát s nějakým mechanickým upevněním.
Prvním dvěma zájemcům pošlu vybranou desku jako obyčejný (nepojištěný) dopis.
Nabídka je včetně poštovného zdarma, ale jen v rámci ČR.

Fotografie:

http://www.astromik.org/forum/nabidka-celovka-a.jpg
Obrázek
http://www.astromik.org/forum/nabidka-celovka-b.jpg
Obrázek
Uživatelský avatar
M. Krupa
Příspěvky: 139
Registrován: 24. 01. 2004, 23:13

Re: Astronomická čelovka

#3

Příspěvek od M. Krupa »

První zájemce - KEPLER2013
Odeslána soukromá zpráva ohledně upřesnění verze a adresy .....
Uživatelský avatar
M. Krupa
Příspěvky: 139
Registrován: 24. 01. 2004, 23:13

Re: Astronomická čelovka

#4

Příspěvek od M. Krupa »

Druhý zájemce - Bill

Takže nabídka osazených desek už skončila.
Pořád mi ještě zbylo několik neosazených plošňáků.
Technik
Příspěvky: 7
Registrován: 29. 11. 2016, 14:10
Bydliště: Krnov

Re: Astronomická čelovka

#5

Příspěvek od Technik »

Ahoj, dovolil bych poukázat i na tuto možnost. Bílé a červené světlo, integrovaná baterie AA a voděodolná. :-)

https://i.alza.cz/Foto/ImgGalery/Image/ ... M1B004.jpg
Uživatelský avatar
M. Krupa
Příspěvky: 139
Registrován: 24. 01. 2004, 23:13

Re: Astronomická čelovka

#6

Příspěvek od M. Krupa »

Vypadá hezky (profesionálně), ale podle popisu bych si nebyl s použitím pro astronomii moc jistý.
Červená barva se asi nedá regulovat vůbec a bílá jde stáhnout jen na 50%.

Některé takovéto čelovky (netvrdím, že zrovna tato) přepínají červené světlo dokonce v těchto režimech:
první klik - rozsvítí červené
druhý klik - rozbliká červené
třetí klik - zhasne červené.

Některé mají dokonce těch blikacích režimů víc, takže na vypnutí čelovky musíte třeba 5x kliknout na tlačítko. To je pro pozorování naprosto nepoužitelné.

Ta moje čelovka je sice čistý "amaterismus", ale jedním klikem na tlačítko se dá rozsvítit a druhým klikem zhasnout. Při delším podržení tlačítka pak zhasíná automaticky po jeho uvolnění. Jas obou barev je regulovatelný téměř do 0.
Je pravda, že svítivosti té EMOS čelovky (až 65 metrů) nemohu konkurovat.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astronomická čelovka

#7

Příspěvek od MilAN »

Většina čelovek, které lze koupit, má červené světlo tak intenzívní, že ruší adaptaci očí na tmu.
Dlouhodobě používám TUTO s poměrně umírněným červeným světlem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Astronomická čelovka

#8

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Přesně tak ...

Tato čelovka opravdu stojí za pozornost, protože se fakt těžko shání přiměřeně slabé červené světlo. Výhodou dále je, že je super lehoučká, baterie ( 2x CR2032 ) jdou galvanicky odpojit, takže v případě příležitostného přisvícení i tato čelovka vydrží dost dlouho a na baterky nemusíte myslet. Ale je to opravdu vhodné jen pro výše uvedený, myslím že pro nás astronomy dostačující režim občasného použití. Jinak při trvalejším svícení intenzita/dosvit rychle padá... Tady u jeskyňářů je podrobný popis :

http://www.podzemi.net/news/petzl-e-lite/

Kromě této čelovky používám pak, už také dlouhá léta, od Petzlu jeden z modelů Tikka, který je pro mne ideální univerzální čelovkou, např. i do hor, noční astrovyjíždky, a pod. Červené světlo lze regulovat a komu by i ta nejmenší intenzita byla moc velká, tak lze ten červený filtr zamalovat lihovým fixem. V případě využití vyššího výkonu čelovky - na túře nebo při balení po astroakci - vydrží díky 3 AAA tužkám hodně dlouho a navíc má elektronický obvod, který zajišťuje konstantní svit bez ohledu na stupeň vybití baterií. Na čele je ale o dost těžší, než předchozí "nouzovka".
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Astronomická čelovka

#9

Příspěvek od Homer »

Navazuji na staré vlákno s prosbou o tip na vhodnou čelovku. Mohl by mi zde někdo poradit čelovku pro použití do kopule, kdy svítí maximálně monitor a člověk si potřebuje někde něco najít, poštelovat atd.??? Ty starší odkazy zde už nějak nefungují. Budu rád za nějaké tipy.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Astronomická čelovka

#10

Příspěvek od Karell »

Poradil jsem se s Honzou Zahajským a mám od něj nějakou z té řady Fénix co nabízí. 3 intenzity bílé a červené světlo. Jsem moc spokojený.
duri_jk
Příspěvky: 183
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Astronomická čelovka

#11

Příspěvek od duri_jk »

Ja som si este pred tym ako ma zacala zaujimat astronomia kupil Ledlenser H7 - model z roku 2013. Cena 50 EUR, bol to darcek na narodeniny. Teraz tomu zodpoveda model H3.2 (okolo 30 EUR). Niekto si povie ze je to nezmyselne drahe, ked sa da celkovka kupit za 3 Ecka, ale ja nelutujem a ked sa pokazi, kupim si ju znova (uz mi sluzi 7 rokov), alebo nejaku ktora bude mat pre mna tieto klucove vlastnosti:
- plynula regulacia jasu
- zoom
- zdroj oddeleny od svetla

Vdaka regulacii jasu a zoomu sa s tym da pohodlne v posteli citat kniha (najsirisi luc a minimalna svietivost) ale aj po tme kosit travnik, alebo cokolvek montovat - staval som s nou po nociach zahradny domcek.
Tym, ze ma baterky v zadu, pri pohybe sa tolko netrasie svetlo.
Nema ziadne cervene svetlo, ked prisla na rad astronomia dorobil som si na nu jednoduchy cerveny filter. Vdaka regulacii jasu si mozem nastavit tolko svetla kolko akurat potrebujem. A ked odchadzam z miesta, tak filter zhodim a skontrolujem si ci som nieco nezabudol.
Filter je z dvoch vrstiev plastu z cerveneho zadneho svetla na bicykel, ale stale prepustal vela svetla, tak som ho este pretrel cervenou akrylovou farbou. To som osadil do plastoveho kruzku z colovej plastovej hadice na zavlahu - "prisil" som to tam silonom.
Tie skrabance su preto, ze po natreti akrylovou farbou uz svietila moc slabo na minimalnej jasnosti, tak som trocha farby odobral.
Na minimalnej svietivosti ani neprecitam v v knihe suradnice, ale najdem stolicku a kufor s okularmi :)
Juraj
1.jpg
1.jpg (502.38 KiB) Zobrazeno 3705 x
2.jpg
2.jpg (517.95 KiB) Zobrazeno 3705 x
3.jpg
3.jpg (334.31 KiB) Zobrazeno 3705 x
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 820
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Astronomická čelovka

#12

Příspěvek od midars »

Koupil jsem si CREE LED čelovka P3539. Má výhodu, že má zvlášť vypínač pro červené světlo (plný svit, blikání, vypnout) a bílé světlo ( plný svit, poloviční, blikání, vypnout). "Inteligentní vypínání" - pokud svítíte déle než 10s pak přeskočí další módy a přímo se vypne. U bílého světle má regulaci kužele světelného kužele [focus] - jako u starých baterek.
Předtím jsem měl také čelovku s "přímým" zapínámím červené nebo bílé - po čase začal zlobit mechanický přepínač, ale byla za polovic - už se nedodává.
Obrázek
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Astronomická čelovka

#13

Příspěvek od Lisa »

Tu EMOSku pořád mám a vypínač zatím drží. :) Za těch pár korun, co stála je pořád dobrá.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
myXall
Příspěvky: 446
Registrován: 25. 11. 2013, 12:45
Bydliště: Žilina
Věk: 39

Re: Astronomická čelovka

#14

Příspěvek od myXall »

Tato Emoska mi sluzi uz par rokov, je super ze si ju mozem rozne vyklapat, ale v poslednej dobe uz zacina strajkovat vypinac (biele ledky uz nefunguju davnejsie), asi sa budem musiet pomaly poobzerat po novej, najradsej by som kupil tu istu.
William Optics Zenithstar 73 III, Meade Mak 127/1900 StarNavigator
ZWO ASI533MC Pro, ASI224MC, ASI290MM mini,
iOptron GEM28
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Astronomická čelovka

#15

Příspěvek od Zbych »

Po rozhovoru s kámošem sem dávám jeden tip. Protože asi naprostá většina čelovek s červenou diodou se stejně zapíná, případně vypíná přes bílé světlo (aneb mi to občas připomíná moderní auta "vše v displeji," aneb proč jednoduše, když to jde složitě).

Levná čelovka s červenou diodou, která se zapíná přímo (šoupátkem nalevo červená, napravo bílá) se dá ještě sehnat pod označením Varta X4 LED nebo Varta 17631.

Někde píší, že je výroba již ukončena, ale podle vyhledávače není problém ji sehnat. Je levná, jednoduchá, mne už spolehlivě funguje opravdu spoustu let. Jediná nevýhoda je, že červená dioda je na astro stále dost silná, ale to je to nejmenší, dá se to snadno vyřešit fixou či nalepením...
Odpovědět