Jak vylepšit a zpřesnit kolimátor...

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Jak vylepšit a zpřesnit kolimátor...

#1

Příspěvek od Howking »

Včera mi přišel konečně kolimátor. A hned jsem si všiml obrovské díry pro paprsek a tím i nemožnosti odečíst přesně středovou polohu.

No tak mě napadl zlepšováček.
Potřebujete krycí sklíčko k mikroskopu, průhlednou izolepu, zrcátko a fix.

Krycí sklíčko přilepíte na terčík, přelepíte páskou izolepy okénko (aby se vám zevnitř nechytal prach tak podlepíte druhým kouskem pásky o šířce okénka), a pak položíte kolimátor na zrcátko a fixem si uděláte značku, kde vám paprsek proťal izolepu.

No a přesnost (záleží taky na šířce paprsku) vám stoupne minimálně pětinásobně.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Jak vylepšit a zpřesnit kolimátor...

#2

Příspěvek od FunTomas »

Toto je nejaký zlý postup, pretože tebou uvedený postup viedol k nesprávne umiestnenej značke. Očividne sa lúč neodrazil presne naspäť do výstupného otvoru. Ja totiž vidím značku na približnej pozícii 4h.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Jak vylepšit a zpřesnit kolimátor...

#3

Příspěvek od Howking »

To se ti tak jeví - to je na té izolepě, ne na terčíku.

http://alefnula.wz.cz/astro/vivyvi.mp4
video vysvětlí víc.

(tu značku fixem si uděláš na té izolepě po položení na zrcátko tam kde dopadá paprsek - pak když kolimuješ dalekohled, tak se snažíš dostat zas ten paprsek odražený v tom krycím sklíčku nalepením na terčíku zase na tu  značku)

PS: Je jasné, že to položení na zrcátko nezajistí naprostou kolmost kolimátoru k zrcátku, ale na tak krátké dráze a při tloušťce a neostrosti paprsku je odchylka neměřitelná.

PPS: Kdo má prostředky může místo krycího sklíčka použít polopropustné zrcátko a místo izolepy mléčné sklíčko (matnici) a vyleptat na něm obraz celého terčíku místo té značky fixem :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak vylepšit a zpřesnit kolimátor...

#4

Příspěvek od MilAN »


No a přesnost (záleží taky na šířce paprsku) vám stoupne minimálně pětinásobně.Tak při průměru "paprsku" nějaké 3 mm, a díře průměru 5mm, seřízení kolimátoru +/- 2 mm, odhadu středu zrcadla +/-1 mm, vaklu v OV (na stotě na primáru)+/- 2 mm je tohle všechno jedno a přesnost nikam nevzroste. Pokud paprsek " vleze" do díry zpět, jsem v přesnosti +/- 1mm, a to je méně, než ostatní odchylky, které neeliminuji
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak vylepšit a zpřesnit kolimátor...

#5

Příspěvek od MMys »

Já jsem tenhle typ kolimátoru vylepšil tak, že jsem na tu šikou destičku se skoro 5mm dírou přilepil malou bílou samolepku s dírou 1mm. Teď vidím návratový parsek přesněji.

Má to ale smysl jen pokud je kolimátor opravdu přesně sám zkolimovaný, a je přesné upnutí kolimátoru ve výtahu. Což je daleko větší průšvihm než velká díra.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Jak vylepšit a zpřesnit kolimátor...

#6

Příspěvek od Howking »

No otáčel jsem s ním v okularovém výtahu a bod na primáru se nepohl o víc jak 0.5 mm - nastavil jsem sekundár tak aby bod na primáru co nejlépe kroužil kolem středu při otáčení kolimátoru (on půjde i zkolimovat - má tam zakápnuté tři červíky) a pak pro nastavování primáru jsem vycentroval mírou dotažení fixace okuláru bod na střed primáru. Já vím, že jsou v dalekohledu i jiné nepřesnosti, ale jak známo platí Murphyho zákony a odchylky se bez výjimky sčítají místo aby se eliminovaly a tak každá dosažitelná přesnost je žádoucí.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak vylepšit a zpřesnit kolimátor...

#7

Příspěvek od MilAN »

I bez té tvojí úpravy vidím návratový paprsek s přesností na 1 mm( to je v okamžiku, kdy netrefí díru).Divergence paprsku a jeho ovalita ti stejně na té destičce vyrobí stopu o minimálním průměru 3 mm.
Kéž by vše ostaní mohlo být v tom 1 mm, včetně středu primáru, kde dáváme terčík do geometrického středu zrcadla, bez ohledu na optický střed ....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Jak vylepšit a zpřesnit kolimátor...

#8

Příspěvek od Howking »

do geometrického středu zrcadla, bez ohledu na optický střed .... - to máš pravdu, nikde není psáno, že ten paraboloid bude mít vrchol uprostřed zrcadla (ale vzhledem k automatizované výrobě to tak nějak stejně předpokládám)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Jak vylepšit a zpřesnit kolimátor...

#9

Příspěvek od Howking »

Množí se dotazy na ten můj vylepšovák a obrázky se mi z webu ztratily, takže repost jak to vypadá





Uživatelský avatar
ladar
Příspěvky: 47
Registrován: 27. 07. 2016, 16:22
Bydliště: Praha 5

Jak vylepšit a zpřesnit kolimátor...

#10

Příspěvek od ladar »

To video není dostupné ....
SW NWT 305/1500 FlexTube GoTo:-),Celestron 200/1000, EQ Mizar, CG-4, binohlava "čína",home dobson 170/1250, SW 135/650, mak 90/1250, LH 90/600, Brs 70/700, SW 80/400
Odpovědět