Lepení sekundárního zrcátka

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#91

Příspěvek od Karell »

Tak přesně tohle mně deformaci zrcátka způsobilo. Oboustranná lepící páska. A vím, že v tom nejsem zdaleka sám. :)
Edit: asi ses upsal, primár nemá proč se deformovat.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#92

Příspěvek od FunTomas »

Sekundár nie je problém odrezať a začisťit ani po prilepení týmto silikónom. Skúsil som si to na inej dvojici dural - sklo. Ak to teda nie je vhodná kombinácia, resp. spojenie, poraďte čo použiť?. Samotný spoj nie je nijako veľká plocha. Trubka nosiča má hrúbku 5mm, takže mierne viac na tých okrajových šikmých plochách. Vzhľadom na plochu zrkadla sa mi to nezdá veľa. Dokonca aj na samotnom spoji sú celkom veľké 4 medzery pre tie dištančné drievka. Ale ako vravím, rád sa nechám poučiť.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#93

Příspěvek od Howking »

Karell píše:Tak přesně tohle mně deformaci zrcátka způsobilo. Oboustranná lepící páska. A vím, že v tom nejsem zdaleka sám. :)
Edit: asi ses upsal, primár nemá proč se deformovat.
- jo, upsal, dík :-) (možná je to o tloušťce té oboustranky. Já zvolil 1.5 mm. Tenčí by asi fakt deformovala a hrubší by se zase "viklala". (taky asi bude mít vliv rovinnost styčných ploch)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#94

Příspěvek od MilAN »

Oboustranka s pěnovým podkladem tl. 1,5 - 2 mm nedělá problém a nesetkal jsem se u takto lepených zrcátek s problémem s deformací. A jelikož už jsem přeci jen pár zrcátek oddělával- a to i po dlouhé době, tak bych nikdy neměl strach, že se to utrhne samo. Samozřejmě, na dobře odmaštěném povrchu a ne v celé ploše. V podstatě jde oboustranka odstranit jen tak , že se pilkou/nožem prořízne pěna
U toho akvarijního silikonu se naopak počítá s minimální spárou, co bude dělat v silné vrstvě netuším.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#95

Příspěvek od FunTomas »

Môžem skúsiť aj tú pásku. S obojstrannými páskami mám žiaľ rôzne skúsenosti, preto som toto riešenie nevolil ako prvé. Ak prilepím takýmto systémom uško na uterák na obkladačku, tak mi do mesiaca dve z troch odpadli. Mám ale aj takú skúsenosť, že ak to chytí, tak je problém sa zbaviť spoja. :-)

To lepidlo na akvária som zvoli preto, lebo v robote s tým máme lepené veľké tabule skla na "akváriách" (rokovacie miestnosti), kde je medzi sklami takýto spoj. Hrubý je cca 4-5mm a dlhý 2,8m. Uznávam, že sa nejedná o optické sklá. Ale ten spoj vyzerá dosť trvanlivý.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#96

Příspěvek od Karell »

Milane já to právě že měl přilepené v celé ploše. Stejně jako to popisuje Howking.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#97

Příspěvek od Howking »

Já to přilepil tak jak výrobce. Tedy neúplně přesně, protože výrobci došla oboustranka a jak tam nalepil vedle sebe dva dlouhé pásky, které pokrývaly celou plochu nosníku až na kousek, protože jeden pásek byl kratší, takže zrcátko od výrobce bylo podlepeno po celé ploše kromě výřezu 4x4mm v jednom kvadrantu elipsy :-D (ale usoudil jsem, že to chtěl podlepit celé :-D)
podlep.gif
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#98

Příspěvek od vla »

K té oboustrance ještě drobnou poznámku, je vhodné lepit v teple a nechat lepený díl aspoň den při té samé teplotě, pak drží daleko lépe než při lepení někde v dílně při teplotách kolem 5-10°C.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#99

Příspěvek od Howking »

Jo jo, já to dokonce zahřál po přilepení fénem na 50°C ať to pořádně přilne.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#100

Příspěvek od MMys »

Silikonové proužky po obvodu na dutém klínku používám také, a po tuningu Konihlavova ASA astrografu vím, že i oni mají sekundár takto přilepený. Podle velikosti sekundáru dávám mezírku 2-3mm, a lepím v součtu tak polovinu obvodu, aby to uvnitř luftovalo. Elasticita je dostatečná na vyrovnání sil od teplotních dilatací, ale samo to ještě neuhne při změně polohy (pozor, prvních několik dní to je sice už zpolymerované, ale ješět moc elastické, to ztuhne až časem, tak se toho nelekat). Menší sekundáry na plný klínek lepím jednou centrální plackou lepidla , tak maximálně 1/3 malé osy elipsy. A tenčí, kolem 1mm)

S oboustrannou páskou jsem zezačátku také párkrát šlápnul vedle. Vedlo to k astigmatismu. Ono také zřejmě dost záleží, jak velké je zrcátko a jak daleko je do fokální roviny. Co může projít u malého dalekohledu, u velkého již fungovat nemusí. Navíc je tou páskou zadní strana zrcátka izolovaná, takže se temperuje primárně pouze z přední stěny, což může (hlavně u BK7 a podobně) způsobovat deformaci v počáteční fázi temperace. Varianta kdy to má šanci více větrat i zezadu je asi příznivější.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#101

Příspěvek od FunTomas »

Zatiaľ som to prilepil tak ako som popisoval, len som namiesto 4 drievok na podloženie použil 6ks. Takže silikónu je tam menej, dierok viac. Verím tomu, že sa to samovoľne neodlepí. Ako sa to bude správať pri zmenách teploty, to uvidím v praxi.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#102

Příspěvek od Cztwerec »

Já jsem si dal 3 špejle kterými jsem ten sekundár podložil na třetiny bez ohledu na osu. Mezi ně jsem dal trošku transparentního silikonu a drží to jako přibité a v podstatě jsem kopíroval úchyt od výrobce. Dodnes žádný problém. Pružné i pevné, žádné optické problémy s ohledem na roztažnost materiálu ani jiné neduhy.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#103

Příspěvek od alda »

Rád bych položil jednu otázku, přilepil jsem sekundární zrcátko (88mm x 124) na cca silikon, dle uváděných postupů. Udělal jsem hady tak, ať má přístup vzduch, lepeno na výšku špejlí.
Jen se chci zeptat, jestli je normální, že při tloušťce 3mm silikonu je to pružné. Když chytnu rukou za klínek ( 50x70mm) a druhou za sekundár tak to poměrně dost pracuje a pruží. Jestli je to přesně to co to má dělat, nebo už je toho silikonu moc a byla by lepší tenčí vrstva ?
Díky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#104

Příspěvek od MilAN »

Těch silikonů je sice velké množství, ale lepší elastičtější než tvrdší. Uvidíš za 2-3 dny to bude tužší
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#105

Příspěvek od MMys »

Přesně jak píš Milan, taky jsem se poprvé leknul. Ale během několika dní to pomalu ztuhlo a pruží podstatně méně. Navíc, nejmenší tuhost = největší pružení je ve směru smyku, tak jsi to asi i zkoušel, že ? Zakroutit díly proti sobě. Na tah je to výrazně odolnější. A zrcátko je lehké a změny síly od gravitace velmi malé a pozvolné. Ještě jsem nezažil, aby se mi soustava rozkolimovávala díky elastickému nalepení sekundáru.

Nech to být, a uvidíš že to bude dobré.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět