Lepení sekundárního zrcátka

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Lepení sekundárního zrcátka

#16

Příspěvek od MMys »

Ano, ty kovy bez povrchové úpravy reagují, eloxovaný hliník nedělá nic, práškový lak (komaxit) také ne. A ani u neupraveného hliníku/duralu jsem nepozoroval žádnou zjevnou oxidaci (sundalval jsem zrcátko, které jsem měl nalepeno asi 5 let) Mimochodem, právě na tam komaxitu drží neutrální silikon podstatně méně, než ten kyselý.  A doporučuji vždy díly odmastit, ten neutrální je na mastnostu evidentně daleko více citlivý. Kyselý silikon je daleko tolerantnější, a nedám na něj dopustit. Pozinkované ani měděné klínky pavouků naštěstí většinou nemáme.

Dobré zkušenosti mám kromě kyselého silikonu také s tímto: [url]http://www.soudal.cz/produkt/fix-all-classic
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
ms
Příspěvky: 205
Registrován: 06. 07. 2012, 17:48
Bydliště: Trenčín
Věk: 51

Lepení sekundárního zrcátka

#17

Příspěvek od ms »

Dobré zkušenosti mám kromě kyselého silikonu také s tímto: http://www.soudal.cz/produkt/fix-all-classic (asi budou fungovat i MS polymery ostatních výrobců)
Pozor nemusia fungovať. Sekundár nalepený podobným lepidlom na PU báze mi odpadol asi po pol roku. Bol dosť ťažký - malá os 75 mm. Samozrejme nalepený na očistené a odmastené sklo.
Technický list tohoto Soudalu tvrdí že není vhodný na zasklievanie.
Nabudúce použijem silikon podľa dobrých rád vyššie uvedených.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lepení sekundárního zrcátka

#18

Příspěvek od MilAN »


Technický list tohoto Soudalu tvrdí že není vhodný na zasklievanie.
Tohle ale patří spíš do astrohumoru ne ? Výrobce to nedoporučuje na lepení skla a tvoje zkušenost je opravdu taková, že sekundár odpadne :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Lepení sekundárního zrcátka

#19

Příspěvek od MMys »

Vážně ti to upadlo s tímhle Fix-All-classic ? Nebo to bylo něco jiného (Soudal toho dělá hromadu, naprosto odlišných výrobků) Já to považuju za téměř vyloučené. Lepíme s ním v práci dost věcí (kromě jiného i sklíčka do kovových objímek) a drží to jak přibité.

Píšeš podobným lepidlem, ale jakým podobným lepidlem, fakt polyuretanovým ?  Tenhle Fix-All je tmel na bázi MS polymerů (Modified Silan) To nemá s polyuretanem naprosto nic společného, a nedivím se, že pokud jsi použil polyuretan, tak to nedrželo. S MS polymerem nebo silikonem chybu neuděláš. Ten Fix-All je tužší, silikon je hodně elastický.

MilAN:  Ano, u toho Soudalu píšou, že není vhodý na zasklívání, ale podle mě to nebude z toho důvodu, že by nedržel na skle (to drží, řekl bych víc než dost, byť možná o maličko méně než silikon, ale upadnutí je naprosto nereálné), ale že je nevhodný kvůli manipulaci. Laicky řečeno, lepí se to a táhne se to jak med, ke všemu, a nejde to nijak rouzmně uhladit (třeba namočenými prsty jako silikon, a podobně, prostě zasklívat tím by bylo dost nepohodlné, to si fakt nedokážu představit).

Jemu ale evidetně upadlo zrcátko nalepené nějakým jiným tmelem (píše že Polyuretanovým, nikoli Silanovým) taky od Soudalu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lepení sekundárního zrcátka

#20

Příspěvek od MilAN »

Tak ono napsat "podobným" - co si pod tím představit. "Podobných" lepidel jsou stovky, každé určeno jednak na jiné podklady a jednak jsou s různou pevností a tvrdostí výsledného spoje. A to platí jak u MS tak i u PU lepidel. Když k tomu jsou technické listy, tak ale nemusíme jít cestou pokus/omyl ani z nás nemusí být průkopníci slepých cestiček :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ms
Příspěvky: 205
Registrován: 06. 07. 2012, 17:48
Bydliště: Trenčín
Věk: 51

Lepení sekundárního zrcátka

#21

Příspěvek od ms »

Bol to nejaky Mamut na vsetko a mal som s tym dovtedy len dobre skusenosti. Napriklad lepenie plechov a tesnenie spar na streche hvezdarne. Hovori sa ze blbec sa uci na vlastnych chybach, ale stava sa aj to. Snad tato informacia niekomu pomoze.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lepení sekundárního zrcátka

#22

Příspěvek od MilAN »

Škoda, že nevíš typ toho Mamuta, to by byla pro mnohé dobrá informace , co nepoužít. Proti běžným silikonům mají Mamuty větší tvrdost, což  nemusí být zrovna vítaná vlastnost, a to zvlášť, pokud je  slabá lepená spára (doporučená minimální vrstva u silikonů je 4 mm).Toho je potřeba se u zrcadel vždy držet. V té řadě Mamutů vybočuje  z řady M.crystal -který má poloviční tvrdost, acetátové silikony potom zhruba 1/3
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Pvell
Příspěvky: 85
Registrován: 24. 07. 2015, 16:12

Lepení sekundárního zrcátka

#23

Příspěvek od Pvell »

Ahoj. Taky je možný že mohlo bejt starý nebo premrzli. Na jaře jsem koupil celej karton pu tmelu a nechtělo schnout. Zaschlo jen na povrchu ale jinak zůstalo měky. Zjistil jsem ze bylo skoro rok prošli.
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Lepení sekundárního zrcátka

#24

Příspěvek od jirka.P »

Ahoj

Přilepil jsem transparentním silikonem 1,5mm tlustou vrstvu na 88mm. sekundár a zdá se mi že to dost pruží,nebude se to hýbat při změně polohy?Nemám dát menší vrstvu?Držák na sekundár je 30mm. váleček,takže přilepená plocha je ovál 30x40mm.
Ještě mě napadá tvrdší tmel fix all.
Jirka
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Lepení sekundárního zrcátka

#25

Příspěvek od MMys »

Já myslím, že je to tak akorát. Tvrdší tmel bude zanášet riziko deformací zrcáta.

A ono to ještě trochu ztuhne. Prvních pár dní po zpolymerování je to ještě víc elastické. Uvidíš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Lepení sekundárního zrcátka

#26

Příspěvek od jirka.P »

To je skvělá zpráva.Dík za vysvětlení.
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Lepení sekundárního zrcátka

#27

Příspěvek od jirka.P »

Ahoj
Ještě takový postřeh.Z jiných důvodů jsem ještě přelepil zrcátko a silikon byl po 5 dnech ztuhlý jen necelý centiment po obvodu.Uprostřed 1,5x2cm byl tekutý.Proto ještě spoj tak pružil.Viděl bych kopletní zatuhnutí tak za 14 dní.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lepení sekundárního zrcátka

#28

Příspěvek od MilAN »

Silikon potřebuje k vytvrdnutí vzdušnou vlhkost - pokud ho naneseš v souvisllé ploše, uvnitř nevytvrdne ( resp. až za dlouhou dobu). J potřeba ho nanést tak, aby byla zaručena maximálně přístupnost vzduchu ( body, paprsky...)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
jirka.P
Příspěvky: 518
Registrován: 01. 06. 2008, 01:26
Bydliště: Sulíkov
Věk: 51

Lepení sekundárního zrcátka

#29

Příspěvek od jirka.P »

Těch 14 dní byl jen můj laický(asi dost optimistický) odhad.Naštěstí jsem provrtal díru pro šroub skrz celý klínek,takže proškrábnu špunt silikonu aby se dostal vzduch až k vrstvě mezi kov a sklo zevnitř.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Lepení sekundárního zrcátka

#30

Příspěvek od Cztwerec »

Vy mi dáváte, proč se takové věci kupují? Spíš mi někdo zkuste poradit jak a čím to přilepit :)
Lectorem iustus...
Odpovědět