Lepení sekundárního zrcátka

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Lepení sekundárního zrcátka

#31

Příspěvek od Karell »

Já lepím tímhle Pattex
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Lepení sekundárního zrcátka

#32

Příspěvek od Cztwerec »

Děkuji za radu Karle, akorát čtu chraňte před přímým slunečním zářením a já fotografuji Slunce. Zajímalo by mě, zda - li je to poznámka k uchovávání nebo obecná i k aplikaci a účinku. Vždycky jsem našel doporučení pro neutrální silikon...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Lepení sekundárního zrcátka

#33

Příspěvek od Karell »

Při skladování. To dá rozum :D
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Lepení sekundárního zrcátka

#34

Příspěvek od Karell »

Tady si přečti technický list a máš tam i teplotní rozsah vytvrzeného tmelu.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Lepení sekundárního zrcátka

#35

Příspěvek od Cztwerec »

Tak to je libovka už jsem asi přepracovnej, nějak mi ty detaily unikly...
Lectorem iustus...
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lepení sekundárního zrcátka

#36

Příspěvek od Howking »

Tak jsem se rozhodl k nápravě chyb "předchozího  lepiče" sekundáru. Nejen že zrcátko pro danou světelnost nalepil příliš blízko jeho středu, ale i velmi tenkou vrstvou silikonu a to zrcátko bortilo (jak jsem se přesvědčil včera na ℇLyr).

Zde je vidět, kde to měl přilepeno a čárky naznačují, kde to přilepeno být mělo.

Pro dosažení silnější a rovnoměrné vrstvy silikonu neměnící se vahou lepených částí po dobu zrání jsem si vyrobil toto:







A jelikož jsem byl líný hledat, tak jsem si odvodil vzoreček pro umístění sekundáru pro danou světelnost dalekohledu. (musel jsem do knihovny pro Rektoryse, protože za ty roky "tupého ajťáčení" se mi z hlavy vykouřily i vztahy v trojůhelníku :-()
Udělal jsem z toho i xls obecnou tabulku, tak se snad ostatním bude hodit (jen zadáte průměr a ohnisko vašeho dalekohledu a velkou poloosu zrcátka a jeho držáku)
.
(obrázek tabulky je odkaz pro stažení)


aby bylo jasno, co je která míra.

ps: po zadání poloosy nosníku do tabulky hodnotou 0 bude výsledkem rozdělení velké poloosy sekundáru optickou osou (pro můj případ vyjde 62 mm a 50 mm)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Lepení sekundárního zrcátka

#37

Příspěvek od Cztwerec »

Já teda nevím, ale vědu bych z toho nedělal. Já budu lepit zrcátko neutrálním silionem, nebo tím doporučeným Pattexem na dutý držák zrcátka (http://www.teleskop-express.de/shop/Bil ... r-oben.jpg) ve třech bodech cca. po 120 stupních. Výšku silikonu jsem si stanovil na max. 5 mm (distancované dřevěným hranolkem), takže tam bude přístup vzduchu, kraje zcátka si pro jistotu po dobu zrání protáhnu páskou a problém prostě nemůže nastat ani se znečištěním odrazné plochy. Tmel musí být hlavně po vyzrání pružný a v nějaké rozumné vrstvě, tohle lepení co tam bylo je ale hodně zvláštní.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lepení sekundárního zrcátka

#38

Příspěvek od MilAN »

Howking : Nevím, jestli dobře rozumím tvému výpočtu, ale  pokud je podle toho výpočtu  2x offset 23,5 mm, tak to je   snad strašně moc. Odhadem by to nemělo být snad více jak nějakých 6,5 mm. Podle toho snímku to bylo původně asi přilepeno +/- správně.
Pokud na to půjdeme  obyčejně, tak nám stačí  použít známý vzorec pro výpočet offsetu a jako pomůcka  pro lepení 3 sirky. A nedělat z toho vědu, když to před námi  už tolikrát někdo vyřešil :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lepení sekundárního zrcátka

#39

Příspěvek od Howking »

A nedělat z toho vědu, když to před námi  už tolikrát někdo vyřešil :) - no ten ofset je značně závislý na světelnosti dalekohledu. Pro 1:20 to stačí nalepit skoro na střed a pro 1:3 už vychází poměr 7:5.
Můžeš to zkusit řešit i geometricky (prostě si to v měřítku nakreslit) a vyjde to to stejně.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Lepení sekundárního zrcátka

#40

Příspěvek od Cztwerec »

Například pro mě je vzorec pro výpočet offsetu celkem neznámý :)

Ale jelikož mám teď v podstatě rozměr zrcátka skoro stejný a jsem jen praktik (na matematiku jsem byl vždycky blbej), zrcátko jsem si z výroby jak bylo pro jistotu vyfotil a pak až teprve odstranil...



Prostě nalepit to stejně "rovně".
Lectorem iustus...
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lepení sekundárního zrcátka

#41

Příspěvek od Howking »

Nevím, jestli dobře rozumím tvému výpočtu, ale  pokud je podle toho výpočtu  2x offset 23,5 mm, tak to je   snad strašně moc. - meaculpa - mám tam chybu - výpočet poměru je dobře, ale jeho aplikace je blbě - opravím. Díky moc za upozornění.

OPRAVENO - kdo si to stáhl, stáhněte znova!!!


MilAN má u mě pivo!!! Zachránil mě před špatným nalepením zrcátka a co víc, i před mystifikací důvěřivců.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lepení sekundárního zrcátka

#42

Příspěvek od MilAN »

I tak bych řekl, že by to měla být polovina tvého údaje ( samozřejmě bez znalostí tvých konkrétních vzdáleností)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Lepení sekundárního zrcátka

#43

Příspěvek od Karell »

Zrcátko se dá taky nalepit na střed a offset řešit pavoukem.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lepení sekundárního zrcátka

#44

Příspěvek od Howking »

Zrcátko se dá taky nalepit na střed a offset řešit pavoukem. Tak jsem to právě řešil předtím - optická osa dalekohledu neodpovídala ose tubusu. "vodorovné šprušle" pavouka nešly opticky přes střed primáru. Kvůli posunu bych to nepřelepoval, ale jak jsem řekl, bylo to přilepeno po celé ploše 0.1mm vrstvou silikonu a zrcátko to bortilo. (ℇ1Lyr byla trojhvězda ne dvojhvězda ) No a když už jsem se to rozhodl přelepit, tak jsem řešil i excentricitu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lepení sekundárního zrcátka

#45

Příspěvek od MilAN »

Nechtěl by sis přepočítat znovu ten offset ( nebo použít standardní programy nebo vztahy ?) to co uvádíš, je evidentně mimo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět