Lepení sekundárního zrcátka

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lepení sekundárního zrcátka

#46

Příspěvek od Howking »

to co uvádíš, je evidentně mimo. - je to v pořádku - ověřil jsem to i geometricky.

aby bylo jasno, co je která míra.

ps: po zadání poloosy nosníku do tabulky hodnotou 0 bude výsledkem rozdělení velké poloosy sekundáru optickou osou (což jsi zřejmě myslel, že jsou hodnoty v tabulce - pro můj případ vyjde 62 mm a 50 mm - a tyhle hodnoty jsi asi čekal )
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Lepení sekundárního zrcátka

#47

Příspěvek od g »

http://www.skyandtelescope.com/astronom ... ry-mirror/
Offset = (secondary size)/(4*focal ratio)
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lepení sekundárního zrcátka

#48

Příspěvek od MilAN »

Howking : Takhle to vypadá už lépe. Jen jsem, jako technik  nepředpokládal, že pokud napíšeš vzdálenost od nosníku, že ji nebudeš měřit v kolmém směru :).

Ta jednoduchá formulace posuvu zrcátka podle velké osy, kterou uvádí g je někdy formulována taky :
Offset = Diameter of Primary x Diameter of secondary / 4 x FL of primary
což je totéž.
A potom jsou i detailnější výpočty, počítající se vzdáleností středu sekundáru od ohniskové roviny  ( např. ZDE) ,výsledek je ale velmi podobný a v praxi s  nepodstatným rozdílem (  i v mezích chyb lepení)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Lepení sekundárního zrcátka

#49

Příspěvek od Cztwerec »

To bych neřekl, že to bude taková věda. Jak tak na to ale koukám, držák sekundáru je celkem malý pro takové zrcátko. Zkusím si to schválně dnes ověřit jak to u mě bude s tím offsetem...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lepení sekundárního zrcátka

#50

Příspěvek od MilAN »

Tak nějak se k té velikosti posuvu je nutno dopracovat.A jednodušší vzorec než tu uvedl g snad už ani v základní škole neexistuje :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2000
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Lepení sekundárního zrcátka

#51

Příspěvek od Beda »

opravdu, ale opravdu se nechci nikoho dotknout ! Ale při potížích s nastavením ofsetu doporučuji přejít na klasický Cassegrain  . Právě jsem pečlivým měřením zjistil, že u jeho  sekundáru je nulový  :o
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lepení sekundárního zrcátka

#52

Příspěvek od Howking »

Jen jsem, jako technik  nepředpokládal, že pokud napíšeš vzdálenost od nosníku, že ji nebudeš měřit v kolmém směru :) - no vypočítával jsem míry, které se na zrcátko snadno před přilepením naznačí (fixem) a je pak jednodušší se trefit. Trefit se na střed, který se kryje nosníkem je horší, stejně tak výsledky vyosení v rovině rovnoběžné s ohniskovou rovinou nutí uživatele přepočítávat pyhágorovkou posun na zrcátku. Takhle jen zadá - spočítá - označí - lepí.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lepení sekundárního zrcátka

#53

Příspěvek od MilAN »

offset je technický termín! Není to výmysl někoho z nás. Takže pokud s ním chci pracovat a počítat, potom se vychází z průměru svazku , tj. malé osy zrcátka. Pokud chci posuv podle dlouhé osy pro montáž, pak buď umím násobit odmocninou ze dvou, nebo do vzorce zadám přímo velkou osu.
PS : tahle konverzace mi už připomíná problém pro Dr. Chocholouška. Viz tvoje druhá věta, kde si vymyslíš neexistující problém, na kterém dokazuješ, jak jsi to jednoduše vyřešil
PS2: z mé strany končím , omlouvám se všem, že jsem tě nenechal nalepit zrcadlo o 20 mm vedle a že jsem neskončil už tou větou z prvního mého příspěvku
Pokud na to půjdeme obyčejně, tak nám stačí použít známý vzorec pro výpočet offsetu a jako pomůcka pro lepení 3 sirky. A nedělat z toho vědu, když to před námi už tolikrát někdo vyřešil :)Smiley
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lepení sekundárního zrcátka

#54

Příspěvek od Howking »

Co se durdíš, nic přece z tvých tvrzení nerozporuju, jen jsem upřesnil proč jsem zvolil tyto míry. Za poukázaní na chybu jsem ti vděčný a (jistě nejen já, ale i ostatní, kteří by bez toho mohli slepě důvěřovat mé chybě) Já nikde slovo ofset nepoužil (no našel jsem že použil). Prostě jen počítám polohu dvou označení na sekundáru k nalepení. Bez nároků na matematickou erudici uživatele. (ano i takoví se zbývají pozorováním hvězd a úpravou svých strojů byť nemusí mít ani maturitu) Pokud jsem něco formuloval tak že to v tobě vyvolalo dojem polemiky, tak se omlouvám, ale nejsem si toho vědom.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Lepení sekundárního zrcátka

#55

Příspěvek od Karell »


- .....Trefit se na střed, který se kryje nosníkem je horší, stejně tak výsledky vyosení v rovině rovnoběžné s ohniskovou rovinou nutí uživatele přepočítávat pyhágorovkou posun na zrcátku. Takhle jen zadá - spočítá - označí - lepí.

Ale to je přece nesmysl. Když si spočítám offset pomocí příslušného vzorečku, dokážu si už velmi lehce spočítat i ten posun nosníku. Jde to ale jednodušeji. Já si na to vyrábím šablonu z papíru. Namaluji v PS a potom už jen vystřihnu a kousíčkem oboustranně lepící pásky zafixuji. A nemusím si hlídat vůbec žádné čáry na zrcátku, lepím do přesně definovaného otvoru.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Lepení sekundárního zrcátka

#56

Příspěvek od Howking »

Namaluji v PS a potom už jen vystřihnu a kousíčkem oboustranně lepící pásky zafixuji. A nemusím si hlídat vůbec žádné čáry na zrcátku, lepím do přesně definovaného otvoru. - no dokonalé, to jsi měl nahodit před tím, než jsem to přilepil - já se klepal abych se přesně trefil na ty své čárky a zároveň aby mi osa nosníku ležela v rovině kolmé na zrcátko a protínala velkou poloosu zrcátka. No tak až budu lepit příště, využiju. :-)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Lepení sekundárního zrcátka

#57

Příspěvek od Cztwerec »

Jak říkám, na matematiku jsem asi blbej, ikdyž vzorci rozumím, ale selský rozum mi velí, pokud bych zrcátko nalepil trochu křivě na držák, existuje přece justáž pomocí tří možností. A tou je: šroubek který drží nosník (elevace ve výšce a otáčení), tři šroubky vymezující úhel nosníku a také tři šrouby pavouka. Pokud to nenalepím vyloženě křivě, nemůže být problém s justáží a nemusím přece nic složitě řešit?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Lepení sekundárního zrcátka

#58

Příspěvek od Karell »

Martine, v principu máš pravdu, ty možnosti tam jsou. Stejně bych ti ale doporučil to nepodcenit, při běžně používaných způsobech kolimace nepoznáš, jak vellkou vinětaci jsi si tam tebou popsaným způsobem zanesl. Obzvlášť, pokud máš sekundární zrcátko, vzhledem ke snaze snížit stínění, spíš menší.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Lepení sekundárního zrcátka

#59

Příspěvek od MilAN »

Řekl bych, že pokud zajistím, aby se při schnutí nic nepohnulo, tak jsou obě metody ( mít tam šablonu nebo jen kříž s okrajovými značkami) co do přesnosti hodně podobné. Největším úskalím je, jak na držák, tak i na zrcadlo, nakreslit osy elipsy. A nějak exaktně to moc nejde. Takže zbytek bude stejně na kolimaci.
Vinětace bych se zrovna moc neobával, ta nakonec vychází už z volby velikosti sekundáru. Pro pozorování planet uprostřed pole by snad neměla nastat nikdy, při fotografování se většinou bez vinětace neobejdeme. A jestli bude nepatrně asymetrická, také není až takový problém. Stejně je potřeba udělat FF, a ten to řeší ať je to symetrické nebo nepatrně asymetrické.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Lepení sekundárního zrcátka

#60

Příspěvek od Cztwerec »

Tak se dám dnes na to lepení zrcátka. Jen se zeptám, něco tu proběhlo ve smyslu, že když se používá silikon s kyselinou octovou je to problém pro napařené vrstvy. Měl jste s tím někdo tedy reálný problém? Protože je kyselina výrazně korozivní, ale hliník (AR vrstvy) by měl být odolný...
Lectorem iustus...
Odpovědět