GSO AZ montáž + el.ovládání

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4113
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

GSO AZ montáž + el.ovládání

#1

Příspěvek od biker.fm »

Sehnal jsem si tuto montaz a po case me prestalo bavit porad rucne tocit koleckem v kazde ose.

Hledal jsem na internetu inspiraci jak to vyresit. Nasel jsem co jsem hledal, ale ta cena je (jak to rict slusne ?),
je proste silena (cca 10 800,- k dnesnimu kurzu + dalsi chcechtaky za dopravne).

Za podstatne mensi peniz jsem si sehnal potrebne dily, nejake to pajeni, pak naprogramovani ridiciho procesoru
a po vcerejsim nocnim testu v Beskydech a dnesnim dopolednim sledovani slunicka jsem s tim max.spokojeny.
Potenciometry si nastavim nejen pozadovanou rychlost v kazde ose, ale i smer otaceni kazdeho motorku samostatne.
Pri pozorovani uz jen mirne koriguji dle potreby.

Napajeni je na 12V a celkovy max.odber neprekrocil 0.28 A.


Celkovy pohled


Detail uchyceni motorku


Jednoduchy ovladac


Ted uz mi jen zbyva dodelat nejake pekne kryty na motorky s prevodovkou a nastrikat barvou at to ma nejaky ted "design"  :)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

GSO AZ montáž + el.ovládání

#2

Příspěvek od ladis »

Tak toto vypadá naprosto úžasně! Moc se mi to líbí koncepčně i zpracováním, mám rád takovéto vychytávky.

Gratuluju a ať montáž slouží!

P.S. Dnes jsem se díval dalekohledy na Beskydy a musím říci, že mě to tam docela táhlo na noční pozorování. Škoda, že bydlím na druhém konci republiky. Myslím, že to máte pěkné místo na pozorování!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4113
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

GSO AZ montáž + el.ovládání

#3

Příspěvek od biker.fm »

Diky za pochvalu :)

Vse funguje jak ma a uz ted premyslim nad novou verzi ovladace s vice funkcemi pro pohodli pozorovani.

OT: Beskydy jsou fajn a jsou hlavne blizko (jezdim bud na 652 nebo 960 m.n.m.). Rekl bych ze Krkonose budou ale lepsi na pozorovani.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

GSO AZ montáž + el.ovládání

#4

Příspěvek od ladis »

To máte pěknou nadm. výšku! Krkonoše nejsou vhodné, nedá se nikam vyjet, kde je tma. Mnohem lepší jsou Jizerky...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: GSO AZ montáž + el.ovládání

#5

Příspěvek od Shark »

Zdravím na AF

Na podzim roku 2017 jsem koupil AZ TS montáž GSO a v lednu 2018 dokoupil k této montáži elektroniku spolu s analogovými motorky. Je to amatérský výrobek pro pohon teleskopů, na azimutální polovidlicové montáží AZ TS GSO - nosnost montáže do 6kg
http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... -8009.html

Na montáži provozuji teleskop Bresser AR102s/600 HEX.
Celková hmotnost je 3.9 kg a společně s 2“ zrcátkem a okuláry (1,25“/ 2“), nebo Canon EOS 500D + prodl. tubusek, váží refraktor cca 4.5 - 5.1 kg (dle použitých doplňků), což je pro tuto montáž ideální váha.
br1.jpg
br1.jpg (278.4 KiB) Zobrazeno 2943 x
Montáž GSO je lehce přenosná, pevná a stabilní, proto jsem se rozhodl, že ji opatřím pohonem (analogovými motorky s převodovkou) a ovladačem rychlosti (amatérská výroba). Elektronické ovládání a elektroniku navrhl a vyrobil kolega Astronomického fóra - biker.fm.

Původní stav, vzhled a stručný popis, byl uveřejněn zde na AF v 7/2015 (viz příspěvek č. #1 od biker.fm » ned 07. čer. 2015 15:18:10).
Vlastní elektronika a ovladač prodělal podstatné změny co do vybavení a funkčnosti.

Popis analogových motorků spojky a elektroniky

Pružná spojka byla zakoupena jako hotový kus. Pružná spojka z hliníku spojuje motorek a montáž, uchycení červíkem pod úhlem 90° a dvěma stavěcími šrouby.
Analogové motorky s převodovkou, byly rovněž zakoupeny, jsou připevněny k montáži pomocí kovových příchytek (plech tl. 3 mm) ve tvaru L, a pomocí 2 ks imbus šroubů. Pohyb motorků je na mechanismus montáže přenášen pružnou spojkou.
Byly použity motorky ZHAOYAO 37RG DC 12V 2RPM.
http://www.dx.com/cs/p/zhaoyao-37rg-dc- ... qL2pmrOWM8

Akumulátor 12V/7Ah je umístěn na kruhové plastové desce. Pro odkládání akumulátoru jsem do kříže montáže umístil podložku (nemusím jej pokládat na zem). Kruhová deska o velikosti 210 mm je pomocí vratového šroubu M8 a křídlové matice (snadná montáž a demontáž) pevně spojena s křížem AZ montáže. Plně nabitý akumulátor je schopen pohánět motorky 8-11 hod. (v závislosti na venkovní teplotě).
Držák pro ovladač elektroniky jsem vyrobil rovněž z plastu (síla 5mm), který je připevněn na nohu AZ montáže. Držák je zhotoven tak, aby bylo možno ovladač lehce vyndat, použít a opět vložit do držáku, samovolně nevypadne.
Deska a držák jsou zhotoveny z materiálu SIMONA, lehce se krájí, opracovává, je velice lehký a pevný, lze lepit klasickým „vteřinovým lepidlem“, od tl. cca 5mm lze používat i vruty.
Grafika3.jpg
Grafika3.jpg (247.67 KiB) Zobrazeno 2943 x
Nové uspořádání a popis ovladače
Rozměry ovladače jsou 11 x 9 x 4cm (v x š x h) + 2cm na přesah rotačních spínačů a joysticku, motorky jsou umístěny v plastových krytech, napájecí kabel ovladače délky 1m, průřez 0,75mm je zapájen a opatřen 5mm jackem z druhé strany aku krokodýlky.
Byla nově přidána digitální stupnice rychlosti pro oba směry od 1 až po max. rychlost 255 (- zpětný chod motorků). Přidán joystick, ovládání rychloposuvu max. rychlostí, jenž slouží pro rychlý přesun teleskopu např. z kraje zorného pole okuláru na střed, aniž by se změnila nastavená rychlost motorků. Rotační spínače dovolují krokové nastavení požadované rychlosti, která je nezávislá na pohybu teleskopu, je možno plynule přejíždět v obou osách. Po dosažení mnou požadované polohy teleskopu se motorky automaticky přepnou nazpět na dříve nastavenou rychlost. Rotační spínače mají i tlačítka v „sobě“ a pokud je stisknu, motorky se zastaví a po opětovném stisknutí se motorky znovu rozběhnou podle nastavených hodnot. Napájecí kabel je společný pro motorky. Ovladač opatřen pojistkou (250mA). Analogové motorky jsou (oproti předešlé verzi) zabudovány v plastových krytech.
1. Spustím ovladač – vypínačem a na digit. stup. se zobrazí dvě nuly.
2. Stisknu joystick - nuly blikají.
3. Rotačními spínači nastavím požadovanou rychlost.
4. Stisknu joystick - nastavená rychlost přestane blikat - motorky se rozběhnou.
5. Polohy joysticku M1, M2 slouží k rychloposuvu (při zatlačení joysticku do krajní polohy se automaticky vypne rychlost motorku, po najetí do požadované polohy joystick pustím a motorky se opět rozběhnou).
6. Rychlost joysticku není jen maximální, ale závisí na tom, o kolik se joystick posune příslušným směrem. Hodnoty zobrazí displej. Čím více je joystick posunut do krajní polohy, tím rychlejší je pohyb motorku.
7. Po uvolnění joysticku z jakékoli polohy rychloposuvu přepne ovladač chod motorku na původně nastavené hodnoty.
br12.jpg
br12.jpg (347.13 KiB) Zobrazeno 2943 x
Spojení motorků s montáží
br3.jpg
br3.jpg (161.35 KiB) Zobrazeno 2943 x
Celkový pohled na nový ovladač
yoy2.jpg
yoy2.jpg (120.84 KiB) Zobrazeno 2943 x
Rychlosti cca 20-40 (vertikální směr), 5-15 (horizontální směr). Záleží na pozorovaném objektu - jeho výšce.
Hmotnost elektroniky 2ks motorků, 2ks spojek a úchytů nepřesahuje 0,5kg. Akumulátor váží 1,9 kg.
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Odpovědět