Okulárový výtah

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Okulárový výtah

#1

Příspěvek od Michal1 »

Stavím dobsona, především s ním chci pozorovat planety. Původně jsem chtěl použít Kineoptics HC 1
http://www.kineoptics.com/HC-1.html
jako okulárový výtah, ale teď jsem narazil na tento výtah od TS
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... ender.html
, který je podstatně levnější. Dokázal by je někdo porovnat?

Jedinou potenciální nevýhodu TS výtahu vidím jemné stoupání závitu, takže při výměně okulárů bych musel dlouho točit, než bych přeostřil.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Okulárový výtah

#2

Příspěvek od MilAN »

Já tedy nevím, ale já tam žádný údaj o jemném stoupání nevidím. Řekl bych , že to bude klasický vícechodý závit - maximálně na 2,5 otáčky na celý zdvih
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Okulárový výtah

#3

Příspěvek od Michal1 »

Vím, že je tu několik lidí, co používají HC-1. Co vás vedlo k tomu si ho vybrat?
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
lefi
Příspěvky: 111
Registrován: 24. 01. 2004, 03:16
Věk: 48

Okulárový výtah

#4

Příspěvek od lefi »

Používám HC1. Nechtěl jsem vytahovat ohnisko moc ven, aby vyšel malej sekundár.
Tak jsem hledal malou konstrukční výšku výtahu s dostatečným zdvihem (okuláry každej pes jiná ves). Prostě z konstrukční výšky 50mm máš 25mm na ostření.
Jestli máš dobře parfokalizováno 15mm stačí.
"Muzika je tvůj vlastní prožitek, tvoje myšlenky, tvá moudrost. Pokud ji nežiješ, z trumpety ti nevyjde."  ( Charlie Parker )
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Okulárový výtah

#5

Příspěvek od michal.b »

Lehky, presny, nizky profil a pritom dostatecne velky rozsah ostreni.
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 578
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Okulárový výtah

#6

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj chtel jsem se zeptat mam Newton 150/1200 s prumerem 31,75mm a chtel bych ho vymenit za okularovy vytah o prumeru 50,8mm ktery jsem koupil od Teleskop Austria od Lacerty bohuzel v tubusu je maly otvor a ani roztece sroubu nesedi, tak nevim co ted s tim? Vytah jsem koupil na astrofoto. Poradi nekdo co s tim a za cenu abych se vesel do 2 tisic?Dekuji
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Okulárový výtah

#7

Příspěvek od MilAN »

Vypilovat větší díru a vyvrtat nové otvory pro šrouby není zas až takový problém. Ale problém vydím v tvé poznámce, že to chceš na astrofoto. Co si pod tím představuješ fotit a čím ? Na planety, Měsíc a Slunce bohatě stačí 1 1/4" výtah, a na focení DSO tohle zrovna dalekohled s touhle světelností nebude to pravé. Navíc to chce potom montáž tak EQ6 a kvalitní autopointaci. A pokud tohle budeš mít, tak tě to stejně dožene k Newtonu 200-0250 mm, a světelnosti 1:4 až 1:5, včetně komakorektoru
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 578
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Okulárový výtah

#8

Příspěvek od Alnitak »

Dekuji, Planety a Mesic fotim afokalni konfiguraci zrcadlovkou pres Varimax, ale ted chci fotit pres zrcadlovku Canon eos 100 D v primarnim ohnisku a prevazne ty nejjasnejsi otevrene a kulove hvezdokupy a komety do 8 mag na montazi Eq6 goto, mam jeste refraktor F 12, ale pres neho jsem foceni zavrhnul kvuli nizsi svetelnosti nez Newton . Jeste bych se chtel zeptat bude stacit presnost der v tubusu na 1mm? A diru urcite vypilovat zvladnu .
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Okulárový výtah

#9

Příspěvek od MilAN »

Ta přesnost bude bohatě stačit.Z výroby to je mnohdá daleko horší. Kolimací se to všechno srovná a navíc při téhle světelnosti to je daleko méně náchylné na přesnost všeho
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět