Kde vyrobí zrcadla?

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11594
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kde vyrobí zrcadla?

#16

Příspěvek od Psion »

Jó každý má nějakou představu o slušným kukátku. K pořádnýmu planetárnímu stroji patří i montáž s pohonem. Když bych chtěl Newtona, tak bych to asi řešil jako jednu rouru s kvalitním zrcadlem ( v ideálním případě opracovaném iotovým paprskem)  o průměru 250-280mm a  ohnisku  F8. K tomu kvalitní binohlavu.  
Ono ani iontové opracování moc nepomůže, navíc ten držák je taky na planety trochu problém. Je to spíše o penězích a jakmile člověk porovná 300mm zrcadlo (byť kvalitní) a 200 kvalitní refraktor, má okamžitě vybráno.

Zrcadlo bych spíše poptal venku, nějaké Zambuto či Hubble Optics.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Kde vyrobí zrcadla?

#17

Příspěvek od Sasa3 »

Nebo me napada jeste jina varianta, kdyz uz by jsi si nechal delat zrcadla a ma to byt planetarni special, tak proc to bino neudelal ze dvou mimoosovych Newtonu, ktere by vracely ohnisko zpet za primar. Vyresil by se tak problem s pozici pozorovatele. Tim, ze by tam nebyl centralni zastin, tak by to mohla byt i mensi zrcadla (kolem 120mm) a rozmerove mnohem kompaktnejsi.

Pro mensi variantu (kolem 100mm) by to slo mozna udelat i tak, ze by ty vracejici se sachty mohly mit rozumne malou roztec a na okularovem konci by se nemuselo nic vymyslet, coz si myslim, ze by dale zvysilo kvalitu obrazu, drze se filozofie, cim mene optickych prvku a prechodu sklo(zrcadlo)/vzduch, tim lepe.

To by mohla byt pekna hracka pro specialni ucel a mohlo by to kreslit moc hezky. Ale jak uz tady zaznelo kvalitni vetsi zracdlo udela pravdepodobne mnohem lepsi sluzbu.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kde vyrobí zrcadla?

#18

Příspěvek od MilAN »

Obávám se, že ta varianta se bude už cenově blížit(možná i převyšovat) k refraktorům. A k tomu mechanika pro koincidenci mimoosých Newtonů. I u těch "obyčejných " Newtonů to bude pro větší zvětšení obrovský mechanický problém.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Kde vyrobí zrcadla?

#19

Příspěvek od Stanislavxyz »

je možnost jiného konstrukčního řešení zrcadlového bina, než nahřátý pozorovatel pod optickou osou?  
Ano, variant je více. To řešení preferované výše je nedobré, na DSO snad použitelné, ale zhoršovat si takhle obraz není rozumné, při velkém zv. to musí být znát. Tady pan Zamarovský http://www.zamarovsky.cz/fotografie-pho ... telescopes se dívá shora, ale má tam na můj vkus mnoho zrcátek... Právě zmiňovaný pan Kolář používá lepší systém- jeden sekundár je větší a světlo z něj prochází druhým tubusem. Tzn. pouze dva odrazy (primár, sekund.) jako u běžného Newtonu. Jedno negativum tam také ale je- centr. zástin je u jednoho zrcadla poměrně velký. Navíc si nejsem jistý, jestli nemusí mít primáry každý jiné ohnisko, ale možná stačí je posunout (výškově).

Jenom se mi zdá, že se nám to tady trošku zvrhlo v diskusi na téma "jak stavět binokulární Newtony" a takových (nebo velice podobných) témat tu myslím už pár je...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Kde vyrobí zrcadla?

#20

Příspěvek od MMys »

Já si spíš myslím, že naprosto zásadní problém bude u toho bina to teplo z pozorovatele.
Co můžu říct, tak ze zkušenosti s mojí otevřenou 400-kou v chladnějších obdobích, tak i když jsem byl slušně oblečený a zaizolovaný, tak na planety jsem si musel stoupnut tak, aby mi aspoň lehce foukalo do tváře, jinak to bylo dost degradované.  Občas jsem kvůli tomu i otáčel horní prstenec dobsona podle toho odkud fouká. A stačilo si rozostřit hvězdu a dívat se na ty proudy teplejšího vzduchu

Pokud u bina budeš mezi, je to podle mě neřešitelná situace. Na DSO se to dá zkousnout, ale na planety podle mě ne. I když ten 150mm průběr zase nemusí být tak háklivý.

Z toho pohledu je ta konstrukce odkazovaná na fotkách výše určitělepší, než pozorovatel mezi dvěma, nedejbože otevřenými tubusy.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Kde vyrobí zrcadla?

#21

Příspěvek od Sasa3 »

to MilAN: To urcite, jen jsem fantaziroval nad tim, jak to udelat, aby vysledek byl pekny planetarni binar a vyresily se problemy s pozorovatelem. Takovy pristroj bude vzdycky spis kuriozita.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
achromat
Příspěvky: 342
Registrován: 07. 01. 2008, 23:46

Kde vyrobí zrcadla?

#22

Příspěvek od achromat »

Obávám se, že ta variantase bude už cenově blížit(možná i převyšovat)k refraktorům. A k tomu mechanika pro koincidenci mimoosýchNewtonů. I u těch "obyčejných "Newtonů to bude pro větší zvětšení obrovskýmechanický problém.
to by uz naozaj stalo za uvahu postavit bino z achromatickych objektivov, take 150 F15 by mohlo byt aj na planety slusne a odpadne kvantum konstrukcnych otazok s neistym vysledkom.

http://istar-optical.com/objective-lenses.html
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Kde vyrobí zrcadla?

#23

Příspěvek od Stanislavxyz »

odpadne kvantum konstrukcnych otazok s neistym vysledkom.Jenomže další otázky vyvstanou.  Např. jak dostat okuláry do polohy vhodné pro pozorovatele (myslím mezioční vzdálenost - IPD). Buď speciální (rhombické?) hranoly (s poměrně komplikovaným uložením), nebo něco takového:  http://www.page.sannet.ne.jp/mazmoto/index-e.htm ,  potom obligátní sestava zrcátek, nebo verze "málo odrazů" tj. tubusy šikmo vedle sebe, jak to má třeba p. Zamarovský u toho R 2x70/700.
Pokud by stavitel netrval na možnosti měnit IPD tak se to dost zjednodušuje, ale pořád mi to nepřijde úplně triviální. Sice odpadá kolimace, ale jedním tubusem se stejně musí hýbat pro doladění koincidence...

Navíc montáž na takové monstrum bude taky pořádná. U Newtona se dá použít Dobson, ale co s refrákem?
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Kde vyrobí zrcadla?

#24

Příspěvek od vla »

A kde je problém, dej si refrák na dobson. montáž, to přeci není nic nemožného.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Kde vyrobí zrcadla?

#25

Příspěvek od Stanislavxyz »

A kde je problém, dej si refrák na dobson. montáž, to přeci není nic nemožného.  
Problém je že okulár bude na zemi a pozorování vleže neplánuju Můžu dát Dobsonovu bednu na pilíř, nebo masivní stativ, ale to už přece bude lepší normální vidlice... Pokud ale víš o nějakém funkčním vzorku, tak sem s ním- rád se nechám inspirovat (do budoucna, teď určitě dalekohled stavět nebudu).
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
achromat
Příspěvky: 342
Registrován: 07. 01. 2008, 23:46

Kde vyrobí zrcadla?

#26

Příspěvek od achromat »

Problém je že okulár bude na zemi a pozorování vleže neplánuju
a preco by mal byt ? tusim Psion tu nedavno prezentoval skratenie tubusu refraktoru ? rovinnym/i zrkadlami, tak preco to neskratit, ked uz ist do niecoho taketo...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Kde vyrobí zrcadla?

#27

Příspěvek od vla »

Stanis...., když zvládneš poměrně složitý systém zrcadlového bikukru neměl bys mít problém vyrobit k tomu i nějakou dobson. montáž. Vždyť ona je to vlastně vidlicová montáž. Pro sebe jsem si vyrobil univerzál, který čas od času jednoduše předělám na nový stroj, zatím na ní byl newton 150/750, 200/1000, 250/1250, SC 11" a nově čeká úprava na refraktor UMA 152/1150. A rozhodně se neplánuje plazit více než u jiných dalekohledů.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kde vyrobí zrcadla?

#28

Příspěvek od MilAN »



a preco by mal byt ? tusim Psion tu nedavno prezentoval skratenie tubusu refraktoru ? rovinnym/i zrkadlami, tak preco to neskratit, ked uz ist do niecoho taketo...A hned si znásobit cenu optiky na dvojnásobek ....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Kde vyrobí zrcadla?

#29

Příspěvek od Stanislavxyz »

Stanis...., když zvládneš poměrně složitý systém zrcadlového bikukru neměl bys mít problém vyrobit k tomu i nějakou dobson. montáž.
S výrobou (nejen) Dobsonovy montáže nemám žádný problém, trošku problém mám s definicí- žádnou neznám, ale já bych Dobsonovu montáž popsal jako: "robusní, nízkou azimutální montáž pro dalekohledy Newtonova typu, kde dalekohled je uchycen v těžišti do kolébky(vidlice), která se celá otáčí na čepu na azimutální desce" Můžu ji udělat vysokou, ale tím popřu původní myšlenku. Navíc výška se dá -dle mého soudu- získat lépe trojnožkou. Troufám si tvrdit, že třeba 1300mm vysoká trojnožka může mít při stejné tuhosti menší hmotnost než stejně vysoká a tuhá Dobson-bedna. O větší stabilitě (díky velké základně roztažených noh) už vůbec nemluvím.

Nechtěl jsem tady ale rozpoutávat polemiku o tom, co je pro koho problém vyrobit. Myslel jsem to tak, že kdyby jsi měl vyzkoušené a funkční řešení, které se vyrovná konvenčnějším koncepcím (tedy Dobsona pro Newtona a refra do vidlice na tripodu), a uvolil se nám (mě) jej ukázat, opravdu rád (bez sebemenší ironie) bych se přiučil.

No a jelikož jsme opravdu těžce mimo téma, za sebe OT diskusi končím a přeji všem pěkný den.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Kde vyrobí zrcadla?

#30

Příspěvek od Achernar »

jde-li o dalekohled pro pozorovani planet, kdy me nejaka ta troska svetla, ktera se po ceste ztrati, netrapi a kdy naopak potrebuju maximalni vyuziti prumeru a hlavne zcela eliminovat ty tepelne vlivy (viz diskuse vyse MMys aj), udelal bych konstrukci s vice odrazy: dva tubusy nad sebou a pomoci dvou dalsich odrazu dostat okulary k sobe. Zkratka typ Kolar Bikukr1, resp.Zamarovsky. ekl bych, ze takova vec bude pro tenhle ukol nejvhodnejsi.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Odpovědět