Deník výroby těžké přenosné montáže

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Deník výroby těžké přenosné montáže

#16

Příspěvek od Kami »

Obrobení je konečné. Bohužel nemám možnost broušení. Musím se s tím vypořádat s tím co v dílně mám. Vím, že to není vůbec ideální, ale budu doufat, že to bude postačující a vrásky si z toho nedělám. A pokud jde o soustružení - s dobře nabroušeným nožem a správným materiálem břitu se dá vytvořit hodně pěkný povrch :). Pokud se to nebude hodit, budu pak muset vyrobit hřídele znovu a pohledat někoho, kdo by je brousil. Přeju hezký večer.
 Dá se to vyřešit dvěma způsoby. Buď uděláš konstrukci s hroty pro upnutí potřebné délky hřídelů a pak k tomu napasuješ křížovej suportek s bruskou. A nebo to udělej přímo na soustruhu s přidělanou bruskou. Bohužel se lože pěkně zasírá a po častém broušení o soustruh časem přijdeš vydřením (následuje GO lože).
 Ostrým nožem můžeš vzít slabou šponku, ale broušení tím nenahradíš.

SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
kosteli
Příspěvky: 76
Registrován: 27. 08. 2009, 17:25
Bydliště: Třinec
Věk: 33

Deník výroby těžké přenosné montáže

#17

Příspěvek od kosteli »

Právě o ty lože se bojím. A přídavek na broušení tam není takže to musím risknout, ale abych pravdu řekl - budu se těšit na jakýkoliv výsledek :).
Tel: 739 260 631, email: vojtech444@seznam.cz
Uživatelský avatar
kosteli
Příspěvky: 76
Registrován: 27. 08. 2009, 17:25
Bydliště: Třinec
Věk: 33

Deník výroby těžké přenosné montáže

#18

Příspěvek od kosteli »

Zdravím  :).

Tak jsem dneska dokončil soustružení RA uložení.  Vnější průměr je 165 mm a nejmenší vnitřní 100 mm. Náboje pro ložiska mají průměr 125 mm a 115 m. Uložení je dlouhé 220 mm. Ačkoliv jsem se těšil, že to půjde soustružit jenom s použitím sklíčidla, nakonec jsem při soustružení druhé strany musel nasadit lunetu. Takže ve výsledku je na povrchu viditelný zválcovaný pruh, ale to se snad skryje pod budoucím lakem (při doteku není hmatatelný). Trochu jsem se bál, že mi při vnitřním úběru bude rezonovat nůž (vysunutý ze suportu o 21 cm), ale nestalo se a to ikdyž jsem ubíral najednou 5 mm. Je to pěkně obrobitelná slitina.



Celou přední stranu uložení i s vnější válcovou plochou jsem ubral na jedno upnutí, aby toho pak na opačné straně nebylo tolik. Ložisko od vřetena sklíčidla sice vydrží dost, ale i tak se zahřívalo.



Otvory na přední čelní ploše vyvrtám až nakonec. Minulý týden dorazil upgrade kit pro EQ6 a ložiska jsou už taky doma.



Teď jsou na řadě hliníkové disky D300 a ještě se pokusím pokročit v modelování.
Tel: 739 260 631, email: vojtech444@seznam.cz
Uživatelský avatar
kosteli
Příspěvky: 76
Registrován: 27. 08. 2009, 17:25
Bydliště: Třinec
Věk: 33

Deník výroby těžké přenosné montáže

#19

Příspěvek od kosteli »

Měl bych prosbu na majitele EQ6ky. Nevíte prosím někdo, jaký je průměr otvoru v DEC skříni,  skrze který kouká polární hledáček? Chtěl bych v RA hřídeli používat hledáček od SW, nejspíš EQ5, takže tomu pak budu muset přizpůsobit vnitřek RA hřídele. Jinak nad podsvícením pole v hledáčku ještě pouvažuju, když už je v řídicí desce výstup pro Led diodu, jestli teda možnost podsvícení u EQ5 hledáčku je :).

Vojta
Tel: 739 260 631, email: vojtech444@seznam.cz
Uživatelský avatar
kosteli
Příspěvky: 76
Registrován: 27. 08. 2009, 17:25
Bydliště: Třinec
Věk: 33

Deník výroby těžké přenosné montáže

#20

Příspěvek od kosteli »

Dneska jsem dosoustružil jednu stranu RA příruby. Tahle strana je složitější, protože obsahuje náboj pro nalisování na RA hřídel a zároveň i osazení, které bude centrovat věnec šnekového kola. Obě funkční plochy jsem se snažil obrobit na hotovo v co nejkratším časovém úseku z důvodu přesnosti a souososti. Součást bude kvůli nízké hmotnosti hodně žebrovaná, takže mě čeká hromada frézování. Na opačné straně RA příruby bude osazení pro a centrování DEC osy, a frézovaná kruhová T-drážka pro její  utažení (stejná jako T-drážka v suportech soustruhů pro otáčení nožové hlavy). Ještě pořád mám ale čas se rozhodnout, zda tam tu drážku udělám. Chtěl jsem ji tam kvůli možnosti ručního natáčení DEC osy kolem RA osy v případě nouze. Jinak budu chtít vždy používat motory, takže buď tam dám T-drážku nebo 4 díry pro šrouby. Výhoda T-drážky je vtom, že budu moct pokaždé nasadit a upevnit DEC osu jinak (pootočenou) než minule,  takže se šnekové kolo nebude sjíždět stále na stejném místě. Kromě lehkého nalisování bude příruba stažená s RA hřídelí i pomocí šroubů.



Šnekové kolo bude k přírubě upevněné přes závitované díry a kolíky (možná), které ještě v 3D modelu nejsou. Sklíčidlo to ještě pobralo, ale je to na něj maximum. Třísky už taky není kam dávat  ;D. Bude třeba najít šroťák, kde mají dobré ceny za hliník.



Zítra zkusím sjet opačnou stranu, kde je jenom jedno osazení.

Vojta
Tel: 739 260 631, email: vojtech444@seznam.cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Deník výroby těžké přenosné montáže

#21

Příspěvek od FunTomas »

...Na opačné straně RA příruby bude osazení pro a centrování DEC osy, a frézovaná kruhová T-drážka pro její  utažení (stejná jako T-drážka v suportech soustruhů pro otáčení nožové hlavy). Ještě pořád mám ale čas se rozhodnout, zda tam tu drážku udělám. Chtěl jsem ji tam kvůli možnosti ručního natáčení DEC osy kolem RA osy v případě nouze....Toto je podľa mňa zbytočne komplikované riešenie. Osi spoj pomocou tých skrutiek. To je úplne pohodové a funkčné riešenie.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
kosteli
Příspěvky: 76
Registrován: 27. 08. 2009, 17:25
Bydliště: Třinec
Věk: 33

Deník výroby těžké přenosné montáže

#22

Příspěvek od kosteli »

Tak jo, přesvědčil jsi mě :). Zaměřím se spíš na to pevné uchycení. Snad tu možnost ručního natočení nebudu potřebovat. Místo T-drážky tím pádem vyfrézuju další kapsy od žebrování a bude to ještě lehčí. Těch otvorů pro šrouby tam možná dám i víc, aby se dalo natočení DEC osy čas od času měnit.

Vojta
Tel: 739 260 631, email: vojtech444@seznam.cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Deník výroby těžké přenosné montáže

#23

Příspěvek od Bill »

Měl bych prosbu na majitele EQ6ky. Nevíte prosím někdo,
Díra ven je 35 mm. Díra v DEC hřídeli je menší a je tak na hraně - oproti CG5 jsou už tmavší okraje hledáčku. Hledáček mi přijde v EQ6 stejný jako CG/EQ5 - ale neporovnával jsem je. Každopádně ty moje mají stejnou osnovu. Podsvícení je mimo hledáček, je tam "volně pohozená LED" která čumí do hledáčku. Pokud budeš chtít, můžu ti něco nafotit, nebo poslad odkaz na montáž/demontáž EQ6, kde je to pěkně vidět.

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Deník výroby těžké přenosné montáže

#24

Příspěvek od MilAN »

EQ5 a EQ6 jsou naprosto jiné hledáčky, jak co do průměru, tak i uchycení !!!!
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Deník výroby těžké přenosné montáže

#25

Příspěvek od mich1 »

Musim rict, ze obdivuju odvahu se do neceho takoveho vubec pustit. Doufam, ze se ti to povede nejak pouzitelne. Ja se u ty moji eq6 neodvazuju ani postelovat vuli v dec abych to nejak nedoprasil :)
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
kosteli
Příspěvky: 76
Registrován: 27. 08. 2009, 17:25
Bydliště: Třinec
Věk: 33

Deník výroby těžké přenosné montáže

#26

Příspěvek od kosteli »

Bill: Díky za rozměr. Alespoň ho můžu v 3D modelu upřesnit. Pokud bys měl čas, za jakýkoliv odkaz nebo foto budu rád :).

MilAN: Právě uvažuju, jestli v budoucnu objednat jeden nebo druhý. Myslíš, že se dá koupit zvlášť i ten na EQ6ku? Podle koupeného kusu pak osoustružím vnitřek RA hřídele.

mich1: Dík, uvidím jestli se to podaří. Zvědavost mě žene kupředu.

Vojta
Tel: 739 260 631, email: vojtech444@seznam.cz
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Deník výroby těžké přenosné montáže

#27

Příspěvek od Kami »

   Vojto

 To T spojení sice u suportů běžně je, ale kouše se to. Rozhodně to nedoporučuju, tak jako ti radí Fun Tomas to tam dávat. Když už, tak víc děr a fixovat to na kuželový osazení. Prostě jako pero a drážka na přírubě, ale pod úhlem třeba 5°, aby se to slícovalo s osou do střechy.
 Šnekové kolo na pevno a samotnou osu můžeš mít ve výsledku volnou, když použiješ třecí spojku a přímo na to bronzové kolo. Prokluz je parádní a přepětí si došteluješ tlačnou přírubou. Možností je plno jak to navrhnout.
 Jen je otázka, jak to na QE6 počítá. Mám, ale takový tušení, že je to vázaný na šnek a jakmile si pohneš ručně dalekohledem, bude navigace v háji. Takže ti asi nezbyde, než to spojit na pevno i s rizikem nechtěného najetí do sloupu.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Deník výroby těžké přenosné montáže

#28

Příspěvek od MMys »

Elektronika od EQ6 počítá pouze kroky motorů. Pokud tím hneš ručně přes povolené ustanovky, tak je kalibrace v háji. Taktéž, pokud se šnek "kousne" a krokové motory vynechají krok.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Deník výroby těžké přenosné montáže

#29

Příspěvek od Bill »

Myslíš, že se dá koupit zvlášť i ten na EQ6ku? Podle koupeného kusu pak osoustružím vnitřek RA hřídele.

Podle mne jsou "střeva" úplně stejné a liší se to jenom uchycením. Pokud by jsi měl zájem, tak je můžu nějak porovnat.

Ten z EQ6 mi přijde subjektivně horší - jsou tmavší kraje, ale to je skoro určitě větší délkou trasy od konce hledáčku ven a relativně malou dírou v DEC ose. Ale neměl jsem je postavené vedle sebe, takže to může být opravdu jenom pocit.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Deník výroby těžké přenosné montáže

#30

Příspěvek od Bill »

Elektronika od EQ6 počítá pouze kroky motorů. Pokud tím hneš ručně přes povolené ustanovky, tak je kalibrace v háji. Taktéž, pokud se šnek "kousne" a krokové motory vynechají krok.  

No jasně - ale to je "vlastnost" všech montáží, které namají optické enkodéry - samozřejmě CG/EQ5, EQ6 ...

Všichni s tím nějak žijeme :-)
M:736 750 113
Odpovědět