kufrík pre Heritage 130

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

kufrík pre Heritage 130

#16

Příspěvek od Stanislavxyz »

Ono Honza Erb má pravdu, výhoda tohoto dalekohledu je hlavně ta skladnost. Vozím ho vraženej v kufru právě jak říká, i do batohu se vejde (fakt), jen mám odmontovaný red dot (moc nepoužívám), aby se neulomil.

Nicméně tahle variace mi nepřijde tak špatná- u tohoto dobsonka se člověk neskutečně krčí, postavit ho na stolek je mnohem pohodlnější. pokud tedy připočtu stolek a židličku které bych vezl zvlášť, už mi ta "neskladnost" téhle "bedny" nevychází tak hrozně. Navíc běžný kempingový stoleček by se příšerně klepal (ovšem i u tokoto "stativu" mám z chvění jisté obavy- ale to je věc konstrukce a provedení).

Lamid: U větších dalekohledu je to nanic- podkládat se nemusí jelikož jsou vysoké dost. A nevim jak by se lezlo na takovou stoličku vysokou přes metr a půl...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
yuro
Příspěvky: 11
Registrován: 15. 11. 2012, 20:00

kufrík pre Heritage 130

#17

Příspěvek od yuro »

Ďakujem všetkým za názory a pripomienky.
Snáť len pár poznámok na ujasnenie:
Idea bola nahradiť originál kartónovú krabicu lepšou a pevnejšou, na prevoz aj uskladnenie. Ďalekohľad má v nej zostať tak ako je, bez rozoberania. (Tá stolička bola len ako bonus. Mal som rozpracovanú aj verziu bez stoličky, so štyrmi stenami, jedna z nich by sa vyklápala o 270° a pripla k náprotivnej, vznikla by tak dokonca kvazi eqatorialna monáž...).
Prenášanie v ruksaku (bežný 65l) bez krabice bolo možné len dolu hlavou, dobsonova podstava trčala von, vôbec to nebolo šikovné.
Do auta - viem si predstaviť v kufri samostatný tubus a k nemu prikúpiť nejakú jednoduchú trojnožku, to je ale celkom iná filozofia.
Pre moje požiadavky je to moje riešenie najlepšie. Okrem toho to je aj pekná zábava  ;).
Ešte k tomu veľkému priemeru - veľká skriňa asi nemá zmysel, to stavať nebudem. Možno si postavím nejaký ultralight dobson, alebo si dám postaviť - páčia sa mi tieto: Litescope.net.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

kufrík pre Heritage 130

#18

Příspěvek od Janek »

Tak to je SUPER, řeší to přesně problém podstavce, stoličky i dalekohledu v jednom bez velkého nárůstu potřebného prostoru. Ještě by se tam možná někam vešel držák na příslušenství, třeba na ty 2-3 okuláry, co se s tíhle přístrojem dají využít.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

kufrík pre Heritage 130

#19

Příspěvek od Stanislavxyz »

yuro: v batohu (45l) mám jenom (tedy nejenom)) ten tubus. Dobsona nesu v ruce jak nákup z Polska (má držátko a je lehkej, když se střídají ruce jde to), nebo na nosiči na kole (v pohodě). I v autě to vozím odděleně- tubus zamotanej v bundě a dobson kam se vejde.
Ale jak jsem psal tahle kombinace se mi líbí- do batohu už to nebude, ale jako souprava do auta dobrý.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: kufrík pre Heritage 130

#20

Příspěvek od 4Brunco »

Ozivim toto starsie tema, lebo som mal pozicaneho tohto dobsnika od Jura.
Musim povedat, ze kebyze mam tento dalekohlad, tak si take nieco vyrobim. Ono to nieje na tury (ale to neni ani ten dobsnik) ale vyniest do zahrady, supnut do auta je to super. Hlavna vyhoda tohto riesenia, je jeho ergonomickost. Stolicka ma unese bez zavahania(mam cez 100kg) a posed je velmi pohodlny ako som u dobsna este hadam nemal. Samotny stolcek je zolozeny za par sekund a moze sa pozrovat. Stoji o len ta pantoch aj ked do zvacsenia povedzme 150x je to pomerne stabilne a vyssie zvacenia asi s tymto dobsinkom nemaju cenu uz len koli mechanike, ktora neni velmi tuha. Skutocne dobre riesenie aj ked to na prvy polhad nevyzera.
Njaviac ma bavilo len tak si bruzdat mliecnou drahou a vydrzal som sa kochat niekolko hodin bez akejkolvek unavy. Nadherne hviedne polia boli videt cez Baader Morpheus 12,5mm bez ocnice, s efektom okienka do vesmiru (podobne ako RKE 28mm) aj ked okular drahsi ako cely dalekohlad :lol: .
Pripajam fotky, kedze pri upgeade fora zmizli.
Přílohy
20170613_224103.jpg
20170613_224103.jpg (198.79 KiB) Zobrazeno 2300 x
20170614_224849.jpg
20170614_224849.jpg (152.39 KiB) Zobrazeno 2300 x
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Odpovědět