Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#16

Příspěvek od Vykuk »

Mě jde spíše o to, co dělat když už... Mám úzkou chodbu na které ho z krabice sám nevyndám (nelajznul jsem si vézt autem holý tubus), takže ho musím vzít do obýváku. Jenomže při vyndavání z krabice a polystyrenů jsem radši dekl sundal (z obavy aby mi nezůstal v ruce dekl místo dalekohledu - v polystyrenech drží fest) a pak už bylo pozdě. Jde mi hlavně o to, jestli je lepší aby tubus ležel a voda stekla, nebo naopak stékat nesmí ? Bál jsem se prachu v poloze naležato s oddeklovanými otvory a zároveň jsem se to bál zadeklovat protože bych tam tu vlhkost zavřel.

P.S. Je mi jasné že ucho na tubusu by to řešilo nejlépe - měl bych pak volnou ruku na přidržování deklu
P.S.2 Normálně ze dvorku jde zadeklovaný tubus na postel (člověk si ho pěkně chytne), bedýnka do nevytápěné chodby, tubus zadeklovaný zpátky na bedýnku - tady to zkomplikovala ta krabice...
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Uživatelský avatar
pdm
Příspěvky: 22
Registrován: 15. 06. 2011, 09:43

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#17

Příspěvek od pdm »

Oddeklování  a teplo = to nejhorší, co se dá s dalekohledem z mrazu ( ale i v létě  po normální noci) udělat.
To bych si myslel také, ale když jsem po jednom z prvních pozorování v létě uklidil zadeklovaný dalekohled do garáže a druhý den dopoledne se na něho šel podívat, tak zrcadlo bylo pod deklem úplně zamlžené a po oddeklování vlhkost za chvíli zmizela. Takže po pozorování raději sundávám malou krytku na deklu, aby to větralo. Ale je to v garáži, kde je tak o 10 stupňů tepleji než venku a trošku tam větrá; v obývacím nebo vlhkém prostoru bych to odkryté nenechával.
SW 305/1500 Dobson FT
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1740
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#18

Příspěvek od nou »

Dalekohlad sa vnutry orosi len pokial si dovnutra pustime vlchky teply vzduch. Treba zadeklovat este vonku a vnutry nechat tubus vodorovne. dovnutra by som nakukol az po niekolkych hodinach ked bude zrkadlo zohriate.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Matyas
Příspěvky: 189
Registrován: 15. 08. 2012, 17:08

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#19

Příspěvek od Matyas »

Me jeste dobson nezamrznul, i kdyz vam se to evidentne stava casto.
Ale vlhkost, ta je na primarnim zrcadle normalni.Vzdy dobsona necham v teple mistnosti, blize k topeni a zapnu vetrak, kterym je opatren.Je to raz dva. :)
Meade Lightbridge 1524/305, Bresser 700/70, Bresser 8X56,Nikon d3200+18-55mm, folie AstroSolar
okulary: PL26mm řada 5000, ts-planetary-hr-5mm, celestron-93424-xcel-lx-12mm
Filtr UHC Astronomik PROFI
Sedy filtr na Slunce a Mesic
Uživatelský avatar
smoula
Příspěvky: 170
Registrován: 04. 04. 2012, 23:36

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#20

Příspěvek od smoula »

Hlasim, ze vsechny aplikovane rady zde funguji   Diky.

Vsechno v hadrovych taskach venku zabalim a pripadne zadekluju. Doba odeviram beztak jen tesne na pozorvani, aby se tam nesypal pripadnej bordel na zrcadlo.
Po prenseni dovnitr jeste otru vlhkost a pripadnou jinovatku z venku. a dam ho rovne. Jeste chudak malej tri hodiny praska, jak se ohriva, takze ty teplotni rozdily jsou asi fakt znat.

Notes bezi v otevrenym obalu a pak jde jeste venku taky do tasky. Venku po wifi prenesu vse na sitovej disk, abych mohl zpracovavat a vybalim ho az dalsi den rano. A vse je OK.

Uznavam ale, ze jeste neprisly ty -10C nebo -15C mrazy  :o   To bude asi omrzavat uz venku fest. To se uvidi, jaka dalsi opatreni prijdou. Mozna poridim jen na tenhle ucel netbook HP Mini 2140. je malej, hlinikovej, s LED displejem a ma velkej hadr. a hlavne na Aukru vyjde 15x levnej nez muj pracovni Apple, kterej necham asi radsi doma.

Jedinej problem je ze pri manipulaci s okularama venku na ne prece jen seda venkovni vlhkost i bez oroseni zmenou teplot. Pak jsou zasrany jak jetel uz po 5ti pozorovanich. V lete v suchu to bylo pritom ok, holt asi jsem cunatko, nevim kde se ta spina vsechna bere  ;D
AVX 11" SCT Celestron
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#21

Příspěvek od ogami »


Notes bezi v otevrenym obalu a pak jde jeste venku taky do tasky. Venku po wifi prenesu vse na sitovej disk, abych mohl zpracovavat a vybalim ho az dalsi den rano. A vse je OK.

Uznavam ale, ze jeste neprisly ty -10C nebo -15C mrazy  :o   To bude asi omrzavat uz venku fest. To se uvidi, jaka dalsi opatreni prijdou. Mozna poridim jen na tenhle ucel netbook HP Mini 2140. je malej, hlinikovej, s LED displejem a ma velkej hadr. a hlavne na Aukru vyjde 15x levnej nez muj pracovni Apple, kterej necham asi radsi doma.

ja bych z toho nemel takovy strach ... svuj pomerne drahy pracovni notebook uz pouzivam tretim rokem bez problemu. notebook nechavam pouze v brasne, kterou jsem k nemu dostal. pri foceni pouze mirne sklopim displej, aby pripadnou vlhkost zachytil obal na zadni strane monitoru. nikdy me nenapadlo ho uzavirat jeste do nejake tasky (nedej boze igelitove, kam nemuze vzduch), z meho pohledu to muze udelat vice skody nez uzitku. fotil jsem takto i v teplotach -15C. notebook zapinam az druhy den, pote co poradne vyschnul v teple. parkrat jsem zapomnel sklopit displej a mel jsem na monitoru pripadne klavesnici vodu/jinovatku ... a notebook stale funguje obcas pres nej jeste prehodim tricko nebo nejaky kus latky, ale po stranach ho necham vzdy odkryty, aby mel pristup k cerstveho vzduchu.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#22

Příspěvek od Bill »

Okuláry - už jsem to tady psal. Ohřívám je při každé manipulaci v ruce, takže jsou teplejší a nic na nich nekondezuje ani nenamrzá. Od vánoc mám tenké vyhřívané rukavice (Díky Ježíšku!), takže to nebude už tak masochistické. Noťas má běžně omrzlý displej. Ale je to tenounká vrstvička, moc vody v tom nebude. Trochu to setřu, dám do obalu a po několika hodinách (spíše další ráno) to doma vytáhnu a zkontroluju.

Před 2 roky mi při -15 odešla baterka nebo nabíjení. Ale mohla to být náhoda.

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#23

Příspěvek od Vykuk »

Tak prozatím děkuji všem odpovídajícím, i když co dělat nebo naopak nedělat "když už" jsem se tak úplně nedozvěděl a nejspíše brzy ani nedozvím, neboť odpověď na začátečnickou otázku v pokročilé sekci pro ty, co mají obě ruce pravé (na rozdíl ode mne) bych sám nehledal. P.S.: Tušil jsem že prevence je základ, ale i tak díky. Vykuk
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#24

Příspěvek od MilAN »

Kdybys používal brýle, bylo by ti vše jasné už předem :)Nechodí se s nimi na nose ani z tepla do zimy , ani naopak, protože se vždycky zamlží. Nosí se v pouzdře, tam ty šoky nedostanou a vyndávají se už pozvolně temperované. Zrovna tak se to dělají fotografové se svým nádobíčkem a není důvod ,proč by to astronomové měli se svými skly dělat jinak. Jen je toho skla obecně víc a je potřeba delší doba na temperaci. Na to není potřeba mít obě ruce pravé :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#25

Příspěvek od Rekmarik »

Poslední dobou se zamýšlím nad tím, jestli bych nemohl lépe vymyslet způsob uskladnění mýho Dobsona.

Abych mohl pozorovat co možná nejrychleji po rozhodnutí pozorovat, postavil jsem si na zahrádce malou boudičku přesně pro velikost toho Dobsona. Obyčejná z OSB desek a laťovek, jednoduché zastřešení pomocí šindelí. Škvírkama mezi dveřma tam proudí vzduch, chtěl jsem, aby to dýchalo.

(Možná první chyba ?)

Po pozorování je dobson totálně orosený především zvenku (je dřevěný/překližkový teleskopický),
to by tak nevadilo, ale částečně taky zevnitř. Dávám ho do boudy v "komínové" nerozložené pozici zadekluju mirelonovým krytem, který jsem si vyrobil, a pak ještě přes celý tubus přetáhnu ušitou neprodyšnou celtu, která končí pod podstavou.
U mýho dobsona je přístup k primáru nejen ze shora přes tubus, ale i zezdola kolem zrcadla.


No a to co mi vadí, je že voda vysrážená na vnitřku tubusu stéká po stěnách dolů a dostává se zčásti taky na primár (nebo si to alespoň myslím, že tímto způsobem se tam dostává) .. Rád bych problém nějak minimalizoval, ale nejsem si jistý, jestli to půjde, za předpokladu, že nechci tahat dobsona do sklepa, kde proschne a pak ho zase tahat do boudy, kde ho zakryju.

Dneska jsem po pozorování zkoušel to udělat tak, že do boudy dám dobsona odkrytého, aby tam proschnul, a až se vrátím z práce, tak ho přetáhnu tím neprodyšným prezervativem ... Ale zase se mi nelíbí, že nezakrytý tou celtou bude vystaven víc třeba proudění vzduchu nánosům prachu případně promenádě pavoučků a pod)

Jistě tady má řada z Vás bohaté zkušenosti jak to řešit ... možná že řešením je to neřešit ..
Když jsem skladoval dobsona ve sklepě, kde je celkem sucho a teplota se pohybuje kolem 8-18st tak jsem takové probléy s primárem nepozoroval. Že by to bylo dáno nevhodně postavenou boudou ?

Pokud mátě nějaký postřeh, kritiku .. díky.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#26

Příspěvek od MilAN »

Na to není až tak jednoduchá odpověď. Když bude zrcadlo studené, a vzduch v boudě se ohřeje, ráda se vlhkost z okulí vysráží na zrcadle. Pokud jsme pozorovali venku a zůstával tam dalekohled do rána, tak jsme ho zadeklovali, nechali ohřát zrcadlo a potom vyvětrali. Kdo to oddekloval příliš brzy, utopil zrcadlo do vlhkosti, která se v jeho okolí nacházela. Doma v boudě bych to určitě nechal oddeklované, před vstupní otvor bych dal prodyšný filtr nebo hodně řídkou síťovinu proti největšímu bordelu. Pomalu to odvětrá a i vyschne, potom můžeš zadeklovat. Dělám to tak roky, je na tom i námraza i led a jde to.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#27

Příspěvek od Stanislavxyz »

Škvírkama mezi dveřma tam proudí vzduch, chtěl jsem, aby to dýchalo.(Možná první chyba ?)
Já mám dalekohled uložený v "boudě" do které se vejdu i já, stativ, montáž a spousta drobností. Bouda má 3 ze 4 stěn v podobě žaluzií, které jsou většinou (dost) pootevřené- průvan je dokonalý, temperace taky Tubus samotný je ve dřevěné bedně, ovšem opět důkladně odvětrané přes masivní otvory ve stěnách. Ty jsou kryty síťkou proti hmyzu. Komplet mokrý tubus strčím po skončení pozorování do bedny, pokud je zarosený objektiv, tak nedávám ani krytku- druhý den ráno je většinou vše zcela suché. (Jen dodám, že mám ale refraktor a skladuju ho na ležato.)
Takže jak píše MilAN- nechat oddeklované a nezakrývat neprodyšnou plachtou.

PS: Ještě detail- píšeš "neprodyšnou celtu", ale "origoš" celta by prodyšná být měla a docela dobře. Nebo myslíš jen hutnou těžkou pogumovanou plachtu?
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#28

Příspěvek od Rekmarik »

Ještě detail- píšeš "neprodyšnou celtu", ale "origoš" celta by prodyšná být měla a docela dobře. Nebo myslíš jen hutnou těžkou pogumovanou plachtu?

ne to jsem napsal nepřesně - je to nepromokavá plachta, prodyšná bude ...
Je to taková ta klasická ochranná plachta, co se dá běžně sehnat .. a je z ní ušitý takový válec, do kterého se vejde celý tubus i s podstavou..
něco na tenhle způsob:

(snad ten odkaz nějakou dobu vydrží)

Neměl jsem možnost postavit něco většího a lépe odvětraného, šlo mi o to, aby tam nepršelo nesněžilo a pokud možno se nezanášelo prachem .. ve vodorovné poloze nechávat oschnout, to je asi trochu problém, ale třeba nechat venku pod tou nepromokavoou plachtou navolno třeba ve 40° náklonu, to by jistě šlo, aby si to v klidu sledovalo teplotu okolí a druhý den to nechat proschnout .. já to sice mám zadeklované, ale není to těsný dekl, jsou tam mezery a jak jsem psal tak i ze spodu k zrcadlu proudí vzduch kolem uchycení..
No takže možná postačí nechat tedy v budce s otevřenýma dveřma aby to hodně provětrávalo a chránit to jen třeba síťkou proti nečistotám a po proschnutí na to šupnout celtu a zavřít boudu ..


Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#29

Příspěvek od Stanislavxyz »

ne to jsem napsal nepřesně - je to nepromokavá plachta, prodyšná bude ...  
Je to nepromokavá plachta a prodyšná nebude, to mi věř  ;) Ale možná jsi se jenom překlepl. Proč to tak rozpitvávám- pokud přístřešek chrání před deštěm a sněhem, klidně bych ten návlek udělal opravdu z celty, vodě taky celkem odolá ale bude dýchat! (Celta NVA stojí cca 200,-)

Já mám dalekohled v té bedně a dál už ho nezakrývám. Je fakt, že když mám krytku na objektivu, tak celkem těsní a prach na něj nemůže. Navíc mám boudu v zahradě, kolem žádný extra zdroj prachu (stavba, silnice a pod.) No a jednou za rok, dva, objektiv stejně čistím...

Ovšem větrání boudy, prodyšný obal a další sice dost zlepšují osychání dalekohledu, ale neřeší vodu na primáru- když je dalekohled silně orosený, voda skápne dříve než uschne. Tady to chce zjistit odkud voda kape a co s tím dělat. Pokud by byl tubus vodorovně, nedokážu si představit že by na zrcadlo mohla voda kápnout. Je-li ale problém ho takto ukládat (chápu, nevejde se do budky), zkusil bych vysledovat odkud voda kape a jak tomu zabránit (vhodná poloha, příp. další opatření).
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#30

Příspěvek od Rekmarik »

Nene je to prodyšné, zrovna jsem to zkoušel prodýchnout :)

pokud přístřešek chrání před deštěm a sněhem, klidně bych ten návlek udělal opravdu z celty, vodě taky celkem odolá ale bude dýchat!

Jenže ono to asi stejně nepomůže, ta voda bude vysrážená i na celtě a pak bude jen velmi pomalu schnout .. Asi nejlepší bude mít to bez celty ve větrané budce, pokusím se mrknout na to jak tam ta voda stéká ..
A zadeklovat až později jak píše MilaN, je totiž docela možné, že voda může zkapávat i z toho mýho deklu na zrcadlo.. on tolik netěsní a je vložený vlastně dovnitř až k pavouku ... v tom by mohl být taky problém a moje blbost..
A co si třeba vyrobit malé odvětrávání - podobně jak když si člověk chladí zrcadlo ? větráček na 12V umístit do nahoře do stěny, aby to nevířilo prach na zemi ..
Odpovědět