Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Wirth
Příspěvky: 51
Registrován: 12. 08. 2009, 10:42

Rosenie teleskopu

#1

Příspěvek od Wirth »

Zdravim, vopred sa ospravedlnujem za nacatie novej temy, ale som predsa len zacinajuci pozorovatel.

Moze nejak nocne orosonie teleskopu nejak ublizit repsektive ci to moze mat nan nejaky vplyv. Zistujem ze po dopozorovani je tubus od rosy cely mokry. Viem mozno velmi laicka otazka ale predsa len keby ste mi dali ubezpecujucu odpoved.

S pozdravom Wirth
SW Dobson 254/1200
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Rosenie teleskopu

#2

Příspěvek od biker.fm »

Pokud mas dobsona, tak bych to nejak neresil, nechal bych to jen "osusit" prirodni cestou. Jedine co snad muze byt, ze se casem trochu zanese zrcadlo, ale nebude to nijak fatalni.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Rosenie teleskopu

#3

Příspěvek od Artaban »

Wirth: Tomu se moc nedá vyhnout. Možnost je skladovat dalekohled někde venku v nevytápěné garáži, kůlně a pod. Krom výhody rychlejší temperace je dobrý, že po pozorování nejde dalekohled rovnou do tepla, kde se okamžitě zarosí zrcadlo. Když se ale zarosí, tak je třeba jen zabránit, aby se na zrcadlo neprášilo, protože nečistoty se na zrcadle po zaschnutí přilepí k zrcadlu. Pak nejdou dolů tak snadno. Tak je třeba jen chránit zrcadlo před prachem a čistit zrcadla jen až když to je opravdu nutné, což je většinou po několika letech.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Wirth
Příspěvky: 51
Registrován: 12. 08. 2009, 10:42

Rosenie teleskopu

#4

Příspěvek od Wirth »

Dakujem pekne za odpoved Radsej som sa chcel usitit.
SW Dobson 254/1200
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Rosenie teleskopu

#5

Příspěvek od stana »

Když je dalekohled moc mokrý nebo namrzlý, tak jsem použil po jeho uložení do chajdy fén, a teprve pak zadekloval. Igelitem zakrývám pak až druhý den.
8-)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
smoula
Příspěvky: 170
Registrován: 04. 04. 2012, 23:36

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#6

Příspěvek od smoula »

Ahoj,

jelikoz zacina zima, tak zacinam zapasit s vlhkosti. Jednak je vsechno mokry uz po vytemperovani dalekohledu pri zacatku pozrovani.  Ale hlavne je to peklo po skonceni, kdyz nanosim vsechno zpatky dovnitr. Na vsem, vcetne okularu, filtru se  celkem masivne vysrazi vlhkost. Co stim a jak moc to skodi optice, filtrum, dalekohledu a okularum?  :-/

A jeste dalsi nemene dulezity bod. Nejvic trpi notebook s pripojenou webkou. Vesele jsem si nahraval venku video Jupitera a jak jsem prensel notebook do mistnosti, tak byl brutalne mokry. Rychle jsem ho vypl a vytahl baterku. Takhle to ale v zime porad praktikovat nepujde. Navic mam pracovni Macbook Pro za 30kkc a ten umrit proste nesmi :-[

Co s tim?  :(
AVX 11" SCT Celestron
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#7

Příspěvek od alex.sky »

Ja som bol vonku zatiaľ s ASUS netbookom asi tak do -5 st.C. Mal som to celé vo veľkom sáčku tak, že som cez otvor z času na čas niečo pozrel, upravil. Sáčik je asi 2x hlbší ako je hĺbka netbooku.
Väčšinou počas fotenia mám sáčik uzavretý, mám autospúšťač na Canon EOS. Myslím si že v tej svojej mikroklíme to je v pohode.
Na konci akcie to ešte vonku strčím do puzdra a - no potom som to už neotváral až po pár hodinách, takže netuším aké to bolo medzitým.
Zatiaľ v pohode.
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#8

Příspěvek od Bill »

No hlavně to nesmíš donést dovnitř bez obalu. Venku na tom vlkost většinou nebývá. Je třeba to po ukončení pozorování dát do sáčku, a obalu. Pak donést dovnitř a nechat pomalu vyrovnat teploty. Po několika hodinách - třeba ráno vytáhnout a zbytek vlhkosti nechat dosušit. Pokud je na tom vlhkost už venku (ale zapnutý noťas by se měl vyhřát sám), tak je to horší. Ale i tak je dobré vlhkost utřít ještě venku, pak dát do sáčku - už nedávat do obalu, ať se to ohřeje rychleji a po vyrovnání teploty (ještě v noci) vytáhnout a nechat dosušit.

Já mívám noťas v autě + 5m USB kabel, takže ten bývá v pohodě. Jenom ho dám do noťasového batohu a doma ho nevytahuju, až ráno.

Okuláry a menší díly zahřívám v rukách, aby se na nich nic nesráželo. Mívám mokrou jenom montáž a dalekohled. Nechám obojí vytemperovat v chodbě (pokud by měl Newton namrzlý sekundár, tak je třeba naležato, ať nepokape primár!) a ráno uklidím.

Určitě je tady k této problematice vlákno.

Bill

Edit: něco je tady: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 25876318/4
M:736 750 113
Uživatelský avatar
smoula
Příspěvky: 170
Registrován: 04. 04. 2012, 23:36

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#9

Příspěvek od smoula »

Jo diky za rady :)

S tim notesem je problem, ze potrebuji na nej videt, kdyz se snazim trefit sledovany objekt na cip.
Ale dobrej napad to dat do po skonceni do sacku a vytahnout to az se to ohreje, takze se tam vlastne nic kondenzovat nebude.
Stejne tak dekuju za radu nechat newtona ve vodorovne poloze.

Presne tohle jsem potreboval vedet, jen doresim ten notes, aby nemusel avubec byt na vlhku a zime.
AVX 11" SCT Celestron
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#10

Příspěvek od Bill »

S noťasem to dělám tak, že ho mám nejdříve s krátkým kabelem - nastavím si polohu objektu na čipu, zaostřím, udělám pár zkušebních expozic. Až je to OK, tak ho odpojím od toho krátkého kabelu, přidám 5m prodlužovačku (chce to kvalitní) a hodím noťas do auta.

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
smoula
Příspěvky: 170
Registrován: 04. 04. 2012, 23:36

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#11

Příspěvek od smoula »

Jop diky, no, to bude zase dalsi bod postupu do meho hodinoveho saskovani kvuli kratkemu zaberu :D

dikec za odkaz na vlakno, jsem to ho tam hledal a nenasel.
AVX 11" SCT Celestron
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#12

Příspěvek od nou »

Alebo hodit notebook do tasky urcenej na prenasanie notebookov. Ak fakt mrzne tak moze byt normalne pusteny on si vnutrajsok pekne vyhreje a nic sa nebude kondenzovat. Ak mrzne moze byt aj zatvoreny v tej taske a nemal by ani prehriat.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#13

Příspěvek od Vykuk »

Ahoj - jak řešíte namrznutého Dobsona ? Konečně jsem se asi předevčírem dostal (poprvé) mimo velká světla molaměst a dál od světel malých obcí, a po skončení při nakládání zjistil, že se tubus nejen zvenku orosil, ale dokonce namrzl. Mám malou chodbu a potřeboval jsem usušit navlhlou krabici tak jsem ho vzal do obýváku. Tubus jsem otřel ručníkem, bedýnku taky, ale na zrcadle vyskočila vlhkost jako bych ho právě sprchoval. Namířil jsem ho vzhůru (do parkovací polohy) aby voda nestékala po zrcadle a pootevřel hlavní dekl (jako když se vaří brambory s pukličkou) a oddekloval okul. výtah. No vyschlo to, ale bordel na zrcadle přibyl. Měl jsem z toho trochu vítr a nerad bych zrcadlu dával takhle zabrat, jak to řešíte vy ?
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#14

Příspěvek od Karell »

Nechávám to zakryté dostatečně dlouho po pozorování v chladné místnosti ve sklepě a nedívám se na to. A po každé je při příštím pozorování vše v pořádku. :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#15

Příspěvek od MilAN »

Vykuk : no, dělám to všechno přesně opačně než ty  :). Jde to zadeklované do studené chodby. Pokud na tom není jinovatka, trochu s povrchu  setřu vodu, pokud je jinovatka tak ji nechám, až povolí a pak to zase jen lehce  otřu.  Určitě musí zůstat  dekl tak dlouho, dokud se nevyrovnají teploty - což je  většinou více jak  1/2 dne. A není důvod se  dovnitř dívat - tam tomu můžeš jen ublížit.
Takže  : jak píše Karell - oddeklovat při příštím pozorování :)
..............
Oddeklování a teplo = to nejhorší, co se dá s dalekohledem z mrazu ( ale i v létě po normální noci) udělat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět