Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#46

Příspěvek od pedrosanchez »

MilAN píše:No, je vidět,že nenosíš brýle :) . Potom bys věděl, že ačkoliv venku používáš brýle nezarosené, jak vejdeš dovnitř, tak se zarosí. A zrovna tak je to s dalekohledem. A samozřejmě s optikou. Takže zadeklováno to musí být už , pokud jsi venku, okuláry hezky uzavřeny v pouzdrech a pak teprve můžeš jít dovnitř. A nic neoddeklovávat, pokud se nesrovnají teploty - jinak se to vše orosí. O venkovní tubus nemusíš mít strach, tomu nemá co vadit. To oschne. Ale kapky na optice by zaschly a byly by potom vidět.
Já brýle nosím, takže v tomto směru máš pravdu a smysl mi to dává :)
Ale nedokáži pochopit následující. Nesu domů už většinou zamlžený dalekohled (zejména sekundární zrcátko), takže optika je již orosená. Čím si pomohu, když jej přinesu zadeklovaný? Uvnitř bude rosa na zrcadle.
Ty domu přinášíš zřejmě neorosený dalekohled, jelikož topíš. Máš jej pěkně uhemovaný, za nějakou tu hodinku se ti srovnají teploty tubusu a pokojového prostředí a pak jej přesto oddekluješ? Proč jej tedy nenecháš normálně přikrytý krytkou?
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#47

Příspěvek od MilAN »

Já dalekohledu netopím, ale primár nemám nikdy zarosený. Jedno je pravda- dalekohled nejde do obýváku.
Vlhkost zůstává po srovnání teplot v dalekohledu a zrcadlo se nezarosí . Teplý vzduch je schopen absorbovat daleko více vody, takže nedojde ke kondenzaci ale naopak ke snížení relativní vlhkosti. uvnitř tubusu. Na druhou stranu, není důvod nechávat v tubusu vzduch se zvýšenou relativní vlhkostí, proto se to odvětrává.
No, a otázka proč se to dekluje , když se s tím jde z venčí dovnitř i s mírně zamlženým? Protože se ti optika silněji orosí a už tam budou i kapky.A ty zaschnou. V horším případě bude na primáru louže. Zkus to, není to žádná teorie.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#48

Příspěvek od Bill »

Nevím, zda jsou cizí chyby přenositelné - ale zjistil jsem, že není dobré foukat fénem do tubusu. Z lehce zamlženého sekundáru jsem vyrobil těžce zamlžený primár... Asi byla vlhkost na stěnách tubusu a fén to odpařil a dopravil na primár, kde se to znovu vysráželo...

Ale je fakt, že počasí bylo takové, že vlhkost se srážela i na stromech a pršelo z nich :-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#49

Příspěvek od MilAN »

Fyzikálně je to jednoduch: Teplý vzduch pojme více vlhkosti (absolutní) a pokud přijde na studený povrch, ochladí se a dostane se pod rosný bod a přebytečná voda z něho se vysráží na studeném předmětu. Kdo nosí brýle, tohle zná. Pokud přijde do teplé místnosti z venku kde je chladněji, brýle se opotí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stawq
Příspěvky: 229
Registrován: 03. 04. 2013, 07:36
Bydliště: Ratměřice
Věk: 63

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#50

Příspěvek od stawq »

Zdravím. Hodně se toho v různých vláknech popsalo o ochraně optiky (objektivů, primárů, sekundárů) před vlhkostí a rosou. Jak to ale děláte s ochranou všech USB konektorů na všem - kamerách, filtrových kolech, focuserech, hubech a kdoví na čem ještě, když dalekohled je v říjnových nocích venku a fotí víceméně celou noc? Máte na tohle nějaký šikovný nápad? Už mě několikrát ta voda v USB konektorech dostala ...
Standa
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#51

Příspěvek od Psion »

Jakou fotíš kamerou, že se ani neohřeje a vytváří se na ní rosa? Nikdy jsem nic podobného nezažil.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#52

Příspěvek od Bill »

No právě - já mám USB HUB přidělaný na filtrovém kole a kamera + kolo se mi nikdy díky odpadnímu teplu z kamery nemlží. Možná poinační kamera ano...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
stawq
Příspěvky: 229
Registrován: 03. 04. 2013, 07:36
Bydliště: Ratměřice
Věk: 63

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#53

Příspěvek od stawq »

Kameru používám nechlazenou 178MM + dlouhé expozice (1-2 minuty), při kterých se asi téměř na povrchu neohřeje. Pravda - hub mám na těle montáže. A sestava je 12 hodin venku. Zrovna včera - SharpCap včera spadnul ve 3 hodiny v noci, protože filtrové kolo už té vody mělo dost a odmítlo činnost. Musel jsem rozebrat, vysušit a jede dál. Samozřejmě mluvím hlavně o těch nejprůšvihovějších měsících z tohohle pohledu, tj. srpen-říjen.
OndraVy
Příspěvky: 11
Registrován: 21. 06. 2019, 09:24

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#54

Příspěvek od OndraVy »

Nejvíc mě štve když vytáhnu noťas z taškky na notebook z auta a okamžitě jse mokrý displej. Navíc je dotykový, tak to mi udělá velkou radost.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2185
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#55

Příspěvek od astar »

Já proti rosení noťasu používám igelitový přetah přes víko a klávesnici překrývám starým složeným ručníkem . Jasně po přejezdu jej musím nechat v tašce do vyrovnání teplot . Zatím jsem neměl problém z vlhkostí v portech. Na kameře je to jasné . Jak už tady někdo podotkl, dít se to může u pointační kamery . Doporučil bych to zabalit do nějaké nasákavé látky, pak nemůže voda stéct do portu ,viz jako se používá bavlněné triko pro sání potu .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1747
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#56

Příspěvek od nou »

Ako najlepsie vyriesit orosenie primaru po prineseni dovnutra? Totiz zadeklujem vonku, prinesiem dovnutra a ked po hodinke nakuknem dovnutra tak je primar cely zaroseny proteze sa na nom vyzrazala voda ktora bola predtym na samotnom tubuse.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#57

Příspěvek od MilAN »

Ne. Základem je to neoddeklovávat.Tím deklem bude vhodněšjší třeba silný ručník, položený místo pevného deklu, ale tak už to je potřeba přenést do tepla . Dokud bude zrcadlo studenější, vždy po oddeklování se zarosí (vzduch z místnosti se dostane pod rosný bod). A hlavně, po přinesení z venku bych s tím nešel do obýváku, ale nechal to na chodbě nebo v předsíni (předpokládám, že by mohla být o trochu chladnější)
Naposledy upravil(a) MilAN dne 27. 10. 2020, 13:37, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4502
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#58

Příspěvek od dvader »

Ještě bych k tomu doplnil:
Zatímco u optiky se v případě špatného postupu nic hrozného nestane (max. budou flíčky po uschnutí, které se dají časem vyčistit...), tak elektroniku si můžete poškodit/zničit!
Pokud ji studenou donesete do tepla a nepočkáte, až vyschne, tak jí zapnutím pravděpodobně zničíte - pokud to zrovna není kus, který je na toto stavěný a má obvody něčím zalité...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1747
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#59

Příspěvek od nou »

Lenze co s vlchokostou co sa mi nachyta na vnutornej strane tubusu pocas pozorovania. Tato sa po preneseni dovnutra po preneseni dovnutra dost rychlo odpari a vyzraza na zrkadle ktore je este stale dost chladne. Tam asi naozaj neostava nic ine ako to po otepleni vnutry to proste oddeklovat aby to vyschlo.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jak na vlhkost a orosení všeho včetně notebooku?

#60

Příspěvek od Bill »

Tohle asi nemá jednoduché řešení. Jedině rosnici a/nebo topení, aby se vlhkost do tubusu nedostala.
M:736 750 113
Odpovědět