Raspbbery Pi

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Raspbbery Pi

#166

Příspěvek od MilAN »

No, já mám na montáži pouze aktivní USB HUB, do něj jdou všechny dráty, takže připojím NB jen jedním kabelem a jedu.(krabička jako krabička :) )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3404
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#167

Příspěvek od hades »

Jo, ale pořád je to jeden kabel navíc oproti řešení s RPi. Ale co, každému nám to vyhovuje po svém. Obojí má svá pro a proti. A děláme to proč? Protože nás to baví :mrgreen:
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4141
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#168

Příspěvek od biker.fm »

Kdyz je pevna pozorovatelna, jestli je o kablik min nebo vic je tak nejak jedno a proto rozumim pro MiLaN "trva" na tom kabliku. Ja nekde v terenu a za tmy preferuji bezdrat.reseni. Mi staci, jak vidim kamarady, jak porad musi opatrne kolem montaze a NB aby nekde nezakopli o nejaky ten dratek nekde na zemi ... A pak mi zavidi jak ja se muzu "svobodne a bez obav" pohybovat kolem fotici sestavy s usmevem na rtu a to se vyplati :-D

PS: Mit pevnou pozorovatelnu na zahrade, taky radeji volim dratovou verzi. Ono porad plati, ze drat je drat.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#169

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

biker.fm píše:Mi staci, jak vidim kamarady, jak porad musi opatrne kolem montaze a NB aby nekde nezakopli o nejaky ten dratek nekde na zemi ... A pak mi zavidi jak ja se muzu "svobodne a bez obav" pohybovat kolem fotici sestavy s usmevem na rtu a to se vyplati :-D
K notebooku mi vede jeden kabel z kamery, která má v HUBu filtrové kolo a QHY5 na pointaci. Při mém posledním focení jsem skoro vše uklidil pod montáž a přes WiFi skrz VNC z baráku sledoval průběh, vybíhal jsem pouze když pointace signalizovala přechod mraku. Ale pravda je, že mít tam RPi, tak by to vypadalo ještě kompaktněji.
sestava.jpg
sestava.jpg (210.57 KiB) Zobrazeno 1660 x
vnc.jpg
vnc.jpg (125.29 KiB) Zobrazeno 1660 x
mrak.jpg
mrak.jpg (119.85 KiB) Zobrazeno 1660 x
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4141
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#170

Příspěvek od biker.fm »

Tomáš Grygarčík píše:Ale pravda je, že mít tam RPi, tak by to vypadalo ještě kompaktněji.
RPi (u mne NUC) neni tak ani o kompaktnejsim vzhledu ale o minimalizaci odberu z napajeci baterie v terenu nejen pro ridici system.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Raspbbery Pi

#171

Příspěvek od Bill »

To je trošku diskutabilní - novější noťasy vydrží celou noc na interní baterku, což je ještě menší odběr než Malina... Navíc v zimě není problém dobít noťas v autě - stejně člověk občas topí.
Ale můj stařeček s dvojí konverzí potřebuje skoro 30Ah :-) Pokud jsou ty programy srovnatelné nebo lepší, tak asi není co řešit.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4141
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#172

Příspěvek od biker.fm »

Nemam NB co by vydrzel celou noc. Pomer cena/vykon je pak jasny a stejne casem ta baterka v NB bude ztracet kapacitu. A startovat v noci auto aby jsem aspon trochu dobil baterku v NB ... A zase vznikne problem co s kabelem od NB k montazi :-( RPi je dostatecne svym vykonem pro beh programu, foceni, pointaci. Jedine co mi chybi, je USB3.0 Onoto ale zase az tak nevadi, ASI1600 ma svuj vlastni buffer a nezdrzuje to tedy pri foceni. A stazeni snimku pres USB 2.0 je cca 4 sekundy.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3404
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#173

Příspěvek od hades »

Pro mě má použití RPi ještě jeden důvod: jsem hračička. Mě na astrofocení nesmírně baví dávat dohromady tu techniku, všemožně ji konfigurovat a častokrát si to tím i komplikovat :D :D Víc času strávím nastavováním a zkoušením než samotným focením (to už je ta profesionální deformace, jsem SW tester). Například při mém posledním výjezdu jsem venku strávil víc jak 4 hodiny a nafotil jsem jenom 9x10 minut expozic. Všemožně jsem se snažil vylepšit polární ustavení, zaostření a další parametry sestavy. Vím, že je to mnohdy zbytečné, ale mě to tak baví, prahnu po technické dokonalosti. Cesta je pro mě víc zábavnější a lákavější než cíl
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Raspbbery Pi

#174

Příspěvek od MilAN »

hades píše:Všemožně jsem se snažil vylepšit polární ustavení, zaostření a další parametry sestavy. Vím, že je to mnohdy zbytečné, ale mě to tak baví, prahnu po technické dokonalosti.
No jo, jedna věc je technická dokonalost, ale : na jaký pól to máš vlastně ustaveno ?
To je zase astronomie, ne technika. Je to skutečný pól, nebo ten, kam ho umisťuje refrakce ? A ani jedem není k ničemu při pointaci :) :)
vždycky budeš muset pointovat v RA i DEC. abys odstranil chybu ustavení. :) .Když to uděláš od oka, je to totéž -, to je zase astronomie :)
To je prostě problém programátorů :)
Naposledy upravil(a) MilAN dne 04. 03. 2019, 22:47, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Raspbbery Pi

#175

Příspěvek od zuzi »

Pokud se používá nějaká forma pevné instalace, jistě se hodí k RPi dodat nějaký rele modul a mít možnost na dálku vypnout napájení kamery, zapnout, vypnout výhřev a podobně. Je jasné že to jde i s pevným PC, ale když se vozí RPi/NUC/doplňte si na OTA, nikde se nic nemotá a se zemí je spojeno jen napájení, je to takové elegantní. A rozjet vše na linuxu je mimo jiné také zajímavá výzva/projekt/hobby. Sám jsme na téhle platformě žil 15 let a z velké části to bylo pro mě zábavné, ne až tak účelné konání :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Raspbbery Pi

#176

Příspěvek od MilAN »

No, já mám na montáži také přidělanou jen jednu krabičku a to ten napájený HUB a k němu vede jen jeden kabel. Takže se také nikde nic nemotá. Nic nenastavuji a všechno jde přes NB a je mi to přístupné kdekoliv v plném rozlišení a plné kvalitě. Tohle mi RPii nenahradí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4141
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#177

Příspěvek od biker.fm »

MilAN píše:No, já mám na montáži také přidělanou jen jednu krabičku a to ten napájený HUB a k němu vede jen jeden kabel. Takže se také nikde nic nemotá. Nic nenastavuji a všechno jde přes NB a je mi to přístupné kdekoliv v plném rozlišení a plné kvalitě. Tohle mi RPii nenahradí.
Nahradi :-) Muzes si k RPi pripojit monitor pres HDMI (nebo redukci HDMI - VGA), pak klavesnici a mys. Je z toho kompletni pocitac. RPi si das nekam a pripojis k nemu napajeny HUB co k nemu vede jen jeden kabel. Nic nenastavujes a vse jede z RPi. Je to pristupne odkudkoliv v plnem rozliseni na monitoru a plne kvalite. Tohle ti NB nahradi.
Ja by jsem to tema asi uz i uzavrel. RPi je pocitac a kazdy at si ho pouziva jak uzna za nejlepsi reseni. Stejne tak i NB.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4141
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#178

Příspěvek od biker.fm »

A v cem je jeste vyhoda RPi ? Cena je cca 1000,-. Kamaradovi uz odesel i NB diky vlhkosti rose a pod. A cena NB je vzdy vyssi nez ta "mala krabicka se tremi pismenkami". To se tyka hlavne tech co nemaji pozorovatelnu (tedy i mne), ale musi pokazde vyjet nekam ven.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Raspbbery Pi

#179

Příspěvek od MilAN »

Jasně, když si tam dám RPi + klávesnici + monitor+ to zadrátuju, tak mám skoro NB.Proč byt to dělal, když ho tam můžu dát přímo :)
Jasně, je to jen jiný pohled na řešení, je to ale totéž a nic víc z toho neleze.
Samozřejmě je řešením tam dát nějaký minipočtač, jenže k tomu stejně potřebuji ještě monitor a klávesnici - a to všechno je v NB
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Raspbbery Pi

#180

Příspěvek od zuzi »

A kdyz jsme u toho usb, mas vyzkouseny nejaky kabel, co v -10 stupnich neztvrdne na kamen? Ja nic poradne nenasel.
Odpovědět