Raspbbery Pi

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#91

Příspěvek od biker.fm »

Proc to jednou funguje a pak ne, aneb za svou blbost si muzu sam.
----------------------------------------------------
Oprava chyby v definici SYMLINKu
----------------------------------------------------

V souboru "/lib/udev/rules.d/99-observatory.rules" jsem mel chybu a tu jsem zde (samozrejme nechtic) uvedl. Docela jsem se s tim natrapil nez jsem zjistil proc mam problemy se SYMLINKem. Kdyz nedoslo k odpojeni a opetovnemu pripojeni, vse fungovalo jak ma. Pokud jsem ale odpojil a znovu pripojil zarizeni do USB, SYMLINK uz nefungoval. Nastaveni pripojeni pres /dev/ttyUSBx samozrejme fungovalo. Tim jsem ale ztratil komfort, ktery mi SYMLINK nabizi.

V souboru jsem mel spatne uvedene

Kód: Vybrat vše

SUBSYSTEMS=="usb", ...
Po odpojeni a pripojeni pak uz nebyl odkaz na "/dev/ttyUSBx" ale na "/bus/usb/001/014/"
symlink-false.jpg
symlink-false.jpg (17.29 KiB) Zobrazeno 3394 x
Chybu jsem opravil

Kód: Vybrat vše

SUBSYSTEM=="tty", ...
Po odpojeni a pripojeni pak uz je spravny odkaz na "/dev/ttyUSBx"
symlink-ok.jpg
symlink-ok.jpg (13.58 KiB) Zobrazeno 3394 x
Pro pripadne zvedavce (nebo zvidavce ;-)) zde uvadim jak vypada ma definice
99-observatory-rules.jpg
99-observatory-rules.jpg (63.74 KiB) Zobrazeno 3394 x
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#92

Příspěvek od hades »

Chápu to správně že používáš ubuntu-mate a to jsi ještě musel rozsáhle nakonfigurovat? Já linuxu skoro nerozumím, tak přemýšlím, že bych si ušetřil trápení a pořídil rovnou Stellarmate OS. Je to pro ne-linuxáka rozumnější cesta?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#93

Příspěvek od biker.fm »

Ty "konfigurace" jsou jen vylepseni, je to stejne jako bys mel Stellarmate. Ja bych zbytecne penize neutracel pokud Linuxu nerozumis, nebo utratil a hledal bych v blizkem okoli kdo mi pomuze v pripade nesnazi :-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Raspbbery Pi

#94

Příspěvek od juh »

Mám jednu otázku. SD kartu pre Ubuntu Mate ste si vytvárali na Linuxovom OS, alebo z Windowsu? Ja som si stiahol image verzie 16.04.2 pre Raspberry a na SD kartu som si ho preniesol vo Windows cez odporúčaný Win32DiskImager. Raspbery sa odmieta z takejto karty nabootovať. Tak som kartu preformátoval (FAT32) a znova som si image preniesol na SD kartu cez iný program, tentokrát cez balenaEther, leňže správa sa mi to rovnako. Skontroloval som aj stiahnutý súbor, SHA256SUM Checksum mi sedí, takže image je stiahnutý v poriadku. Myslel som, že je vadná SD karta, alebo slot na Raspberry, tak som ešte skúsil podobnú inštaláciu Raspbianu a tá zbehla korektne. Vyzerá to skôr na to, že ten image Ubuntu Mate buď nevytvára na SD karte MBR, alebo tam má nejakú chybu. Mali ste s tým nejaké problémy? Prípadne, akú verziu Ubuntu Mate ste si inštalovali, ak ste si SD kartu vytvárali na Windowsoch?
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#95

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Všechny tyto obrazy disků obsahují kompletní strukturu disku, včetně rozdělení oddílů, souborových systémů atd. a ty programy udělají přímou kopii celé této struktury, včetně dat. To znamená, že nezáleží na obsahu karty, protože je vždy kompletně přepsána. Když se obraz zapíše na kartu, mělo by být ve správci disků vidět její nové rozdělení na oddíly.
Programy pro Windows neznám, protože to na Linuxu dělám ručně a vždy to nabootovalo. Třeba je tam někde nastavení, že se nemá kopírovat do prvního sektoru karty nebo podobná drobnost.

Edit: jen tak mimochodem, byly to všechno ARM obrazy (ARMv6, ARMv7, ARMv8)?
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Raspbbery Pi

#96

Příspěvek od juh »

juh píše:... Ja som si stiahol image verzie 16.04.2 pre Raspberry ...
Tomáš Grygarčík píše:... Edit: jen tak mimochodem, byly to všechno ARM obrazy (ARMv6, ARMv7, ARMv8)?
Tú otázku treba smerovať na toho, kto ukladá tie obrazy na web. Ak je pri tom obraze uvedené, že je pre Raspberry, tak predpokladám, že to bude pre ARM ...

btw našiel som, kde je problém, už len nájsť spôsob, ako ho vyriešiť. Celé to spôsobuje doska, je to Raspberry Pi 3 model B+. Na webe som k tomu našiel dve diskusie:
K tým diskusiám som sa dopracoval tak, že som strčil tú SD kartu do staršieho Raspberry a na ňom to išlo nainštalovať úplne v pohode. Tak som začal pátrať po tom, kde by mohol byť rozdiel.
DNA
Příspěvky: 594
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#97

Příspěvek od DNA »

Mám taky Raspberry Pi 3 model B+ a bez problémů na něm provozuji Ubuntu Mate.
Zkus tento odkaz https://ubuntu-mate.org/raspberry-pi/ub ... -pi.img.xz
Stáhne se ti zabalený obraz, který musíš rozbalit, abys dostal soubor s koncovkou img.
Obraz jsem potom instaloval na kartu přes Win32DiskImager.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Raspbbery Pi

#98

Příspěvek od juh »

Presne z toho odkazu som to mal stiahnuté. Tú SD kartu som vytváral (preniesol image na kartu) pod Windows a keď to nešlo, tak som ju vytvoril aj pod Raspbianom (Linux). V obidvoch prípadoch sa to správalo rovnako.
Stiahnuté je to dobre, ale to som už písal. Prelúskam tie diskusie a uvidím, čo sa s tým dá robiť.
DNA
Příspěvky: 594
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#99

Příspěvek od DNA »

Člověk je zapomnětlivý. Mám staženou verzi, která je upravena na Pi3 B+.
Když ten obraz to najdu tak ti poslu zprávu.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#100

Příspěvek od hades »

Našel jsi ten odkaz? Taky by se mi hodil
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
DNA
Příspěvky: 594
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#101

Příspěvek od DNA »

Mam instalačni obraz. Dam ho na uschovnu. Odkaz zašlu v SZ.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#102

Příspěvek od hades »

Tak už to mám z větší části nainstalované, teď přejdu na praktické testy. Zajímá měl ale, jak to provádíte v terénu se zapnutím RPi do AP modu, když je potřeba se nejprve připojit na VNC a poklikat ikonu?
Mě se jako řešení jeví toto: svůj Android telefon zapnu jako AP a RPi a notebook k němu připojím. Tím zajistím aktualizaci času na RPi. Pak přes VNC zapnu AP na RPi a už se můžu připojit na přímo
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
DNA
Příspěvky: 594
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#103

Příspěvek od DNA »

Pokud provedeš instalaci podle příspěvku 48, tak se ti bude spouštět AP (VNC) na raspberry automaticky.
Uživatelský avatar
Naburko
Příspěvky: 245
Registrován: 29. 03. 2014, 17:15

Re: Raspbbery Pi

#104

Příspěvek od Naburko »

môžem tiež poprosiť upravený OS?
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#105

Příspěvek od hades »

VNC se spouští automaticky, ale wlan se nepouští automaticky v AP modu
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět