Raspbbery Pi

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#286

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Pozitivně vidím zachovalou spotřebu - 5V a bez periferií maximálně 2.5A. Taky by mě zajímala skutečná propustnost USB 3.0.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4114
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#287

Příspěvek od biker.fm »

hades píše:Jinak utajení až takové nebylo, jenom vyšla na počátku roku zpráva, že se na RPi 4 pracuje, ale že letos nebude. No tak trochu kecali :D
Tak jsem to i myslel (utajeni) kde nerekli ze bude letos v lete RPi4 na trhu.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Raspbbery Pi

#288

Příspěvek od juh »

Tomáš Grygarčík píše:... Taky by mě zajímala skutečná propustnost USB 3.0.
Nejaké testy sú zverejnené na Benchmarking the Raspberry Pi 4 (benchmark USB je takmer na konci). Podľa toho, čo tam píšu, testovali SATA SSD pripojený cez USB 3.0. Podľa testov je prenosová rýchlosť USB takmer 10x vyššia, ako bola pri predchádzajúcich modeloch RPi.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4114
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#289

Příspěvek od biker.fm »

Dopoledne vysel dalsi update KStaru + ovladace. Tak nejak jsem "neuvazene" spustil instalaci a ted v noci cekal co se (ne)bude dit az vse poskladam na terase a spustim Odroid.
odroid-monitor.jpg
odroid-monitor.jpg (29.53 KiB) Zobrazeno 2022 x
Ze vcerejska na dnesek tedy probehl prvni ostry test. Zde je vysledek http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 04#p400804 :-) Vse fungovalo hned na poprve, neobjevil se zadny problem (cimz netvrdim ze neco se nejspis casem objevi).
odroid-montaz-1.jpg
odroid-montaz-1.jpg (40.95 KiB) Zobrazeno 2022 x
Pripojeni k Odroidu:
- mini USB konektor (ten je USB 2.0) pripojen USB HUB s do nej EQDirect, GPS, FeatherTouch
- predni USB 3.0 pripojena kamera ASI1600 a v ni je taky USB HUB, do neho pointacni kamera a filtrove kolo
odroid-montaz-2.jpg
odroid-montaz-2.jpg (20.01 KiB) Zobrazeno 2022 x
Za chvili pujdu si lehnout a spat s fajn pocitem ze to vse fajn fungovalo a Odroid je fajn a obloha taky byla fajn ... No proste fajne jak cy p :-D

PS: Dnesni nocni foceni bylo obohacene o zazitek. Pes kolem 0:30 najednou vystartoval a ritil se do detskeho pokoje. Jsem si rikal, co se deje ? A ono se delo. Nechal jsem otevrene dvere na terasu a do baraku vlezla kocka (nebyla to nejaka toulava, ale pekna velka cista hodne chlupata). To jeste netusla co ji bude behem par nasledujicich vterin cekat. Mam pocit ze k nam na zahradu uz asi hned tak brzy nezavita :-D
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#290

Příspěvek od hades »

RPi4 stejně jako RPi3b+ používá ARM v8, takže kompatibilita by měla být. Bohužel 4GB model zatím není v obchodech, jakmile jej naskladní, určitě jej objednám
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 422
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: Raspbbery Pi

#291

Příspěvek od Jarous1 »

Ještě nějaké další oficiální údaje/naměřené parametry přímo od zdroje - Raspberry Pi 4 specs and benchmarks.
Asi do něj také půjdu, do 4GB varianty, ale až tu bude k sehnání to úplné komplet balení s klábosničkou a myškou... Hlavně na hraní si s tím, a možná to někdy použiji i na astro :D
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
DNA
Příspěvky: 594
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#292

Příspěvek od DNA »

Nedivím se, že RPi4 vydali tak rychle, tlačí je konkurence.
Alternativy za RPi
napájení 5V - Orange Pi3, Asus tinker board
napájení 12V - Banana Pi BPI-R2, Odroid N2.
Škoda, že RPi4B nemá eMMC.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4114
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#293

Příspěvek od biker.fm »

Budme radi za tu konkurenci.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4114
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#294

Příspěvek od biker.fm »

biker.fm píše:Odroid nema WiFi, velka skoda. Aby jsem vyresil bezdratove pripojeni, nabizi se dvoji reseni. USB dongle (prijdu o jeden USB port :-() nebo nejaky mini pidi router s RJ45 a WiFi. Takovy jsem nasel a ten mam ted pripojeny k Odroidu, napajeni 5V,
Mini pidi router s RJ45 a WiFi napajeny 5ti V je fajn, ale ted uz to budu mit spise jako zalozni reseni. Dosah WiFi nic moc extra, kdyz jsem se vzdalil par metru od Odroidu, kvalita signalu sla do ... (kytek). Ne, ze by jsem se musel vzdalovat na desitky metru od montaze pri foceni nekde na louce, ale doma na zahrade nemam LAN datovou zasuvku a prece jen chci mit pristup k Odroidu z pracovny (je na opacne strane domu nez zahrada) pro sve pohodli. Hledal jsem, zjistoval, zkoumal, cetl recenze a zkusenosti na ruznych forech a nakonec jsem se rozhodl.

Volba padla na AC1200, je to dual band (2.4/5GHz), dve externi antenky a kolibka s cca 1m kablikem.
odroid-wifi-1.jpg
odroid-wifi-1.jpg (112.21 KiB) Zobrazeno 1844 x
Zde je videt pripojena kolibka na USB a v ni WiFi adapter.
odroid-wifi-2.jpg
odroid-wifi-2.jpg (178.61 KiB) Zobrazeno 1844 x
Samozrejme kolibku na USB neni nutne pokazde vyuzit.
odroid-wifi-3.jpg
odroid-wifi-3.jpg (101.54 KiB) Zobrazeno 1844 x
Instalace je velmi jednoducha

Kód: Vybrat vše

export ARCH=arm64
sudo apt update
sudo apt install -y git
git clone https://github.com/EntropicEffect/rtl8822bu.git
cd rtl8822bu
make
sudo make install
sudo modprobe 88x2bu
Pokud bude novy kernel pro Linux a provede se jeho nahrani, je zapotrebi provest rekompilaci.

Kód: Vybrat vše

cd rtl8822bu
make clean
git pull
make
sudo make install
sudo modprobe 88x2bu
Po instalaci driveru nastaveny Hotspot na 2.4 i 5GHz.
odroid-wifi-4.jpg
odroid-wifi-4.jpg (26.46 KiB) Zobrazeno 1834 x
Jeste mam v planu vyzkouset i USB jongle pro WiFi, to aby netrcely antentky :-) Az mi to prijde domu postou, otestuji a bude to funkcni, nejspis tady dam info pro dalsi pripadne zajemce co by chteli svuj Odroid rozsirit o bezdratovou konektivitu.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#295

Příspěvek od hades »

Toto je hnus. Máš počítač do dlaně a ty k tomu dáš WiFi adaptér velikosti slona. Nechceš si to rozmyslet, prodat to a za zlomek ceny koupit RPi4? Až teda bude skladem :lol:
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Raspbbery Pi

#296

Příspěvek od zuzi »

Hades a myslíš že RPi4 bude mít lepší dosah? Ona ta fyzika je dost tvrdá a velikost je dána anténami :-)
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#297

Příspěvek od hades »

To je dobrá otázka, já teda doufám, že bude, co se týče dosahu na 5Ghz, minimálně tak dobrá jako je RPi3. Samozřejmě, že když bych se k ní chtěl připojovat na 100+ metrů, tak už to nějakou externí anténu bude potřebovat, ale to naštěstí není můj případ.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Raspbbery Pi

#298

Příspěvek od zuzi »

No uvidíš, jde o to že by to asi nebylo řešení místo undoino, dosah s podobně velkou anténou bude podobný. Oni zase v integrovaném řešení žádné zázraky nedělají.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Raspbbery Pi

#299

Příspěvek od Bill »

zuzi píše:Hades a myslíš že RPi4 bude mít lepší dosah? Ona ta fyzika je dost tvrdá a velikost je dána anténami :-)
No ono je to pravda hlavně pro příjem. Pro vysílání to úplně neplatí - tady je povolený max EIRP výkon (se započteným ziskem antény). Takže horší anténa se určitě kompenzuje větším vysílacím výkonem. Ono je neuvěřitelné jak dobře fungují všechny ty mobily a tablety "bez antén" :-)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4114
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#300

Příspěvek od biker.fm »

hades píše:Toto je hnus. Máš počítač do dlaně a ty k tomu dáš WiFi adaptér velikosti slona. Nechceš si to rozmyslet, prodat to a za zlomek ceny koupit RPi4? Až teda bude skladem :lol:
A vis ze nechci ? Vyhody Odroidu prevazuji nad nevyhodami u RPi4.

Kdyz budu nekde v terenu = jongle, kdyz doma = vetsi antena. A kdyby sis precetl proc mam tu vetsi antenu, jiste bys nenapsal nic o velikosti slona :-P.

U RPi jeste ani vyzkousene zda bude vse fungovat jak ma (KStars, INDI), Odroid je jiz overeny a funkcni. Cas ukaze co bude dale.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět