Raspbbery Pi

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3401
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#226

Příspěvek od hades »

Díky Aleši, už mám na cestě komponenty k tomuto strojku. Zvolil jsem Arduino Nano, hlavně kvůli ceně. Naštěstí mám šikovného kolegu, který se v těchto hračkách vyzná a dokonce má 3D tiskárnu. Jakmile to poskládám a s jeho pomocí zprovozním, tak sem dám své poznatky
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4139
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#227

Příspěvek od biker.fm »

S Arduino Nano jsou problemy, stejne jak UNO (oba maji SDA a DCL na pinech AD). Castecne reseni je pouzit RS232 a pripojit ho na RX/TX a nepouzivat USB konektor na Arduinu. Ales to napsal ve svem prispevku. Mi to funguje na Mega, ale je to takove s kanonem na vrabce.
Ales ma ted ode mne upraveny program a nacitaji se jiz i hodnoty do Period (counts) a ted testuji upravu pro Period (s).
V Ekosu je nejaka chyba. Nacitani dat z SQM funguje do hodnoty cca 17400 a pak se zobrazi hlaska ze nemuze parsovat prijate data (ty jsou ale v poradku, viz info v boxu co se zobrazuje). Po odpojeni a opetovnem pripojeni (tlacitkem Disconnect a Connect) se opet zacinaji nacitat data z SQM a pocet (counts) neni prerusen, tedy pocita dale a nezacina se od nuly.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11547
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#228

Příspěvek od Psion »

Něchtělo by tomu Arduinu udělat samostatné vlákno? Já si s tím občas taky hraju, tak aby to nezapadlo.
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Raspbbery Pi

#229

Příspěvek od Aletel »

Arduino téma a vlákno v sekci _ATM aneb udělej si sám_ tady samostatně není, takže by to bylo spíše na vyhlášení ankety, jestli by vůbec o takové samostatné vlákno byl dostatečný zájem + ochota přispívat. Vyhledáním slova "Arduino" toho celkově na fóru tady zase až tak moc náměty není, aby se za chvilku dalo nalistovat, co by zaujalo a inspirovalo.

Ten odkaz na "ukazovátko - bastl" SQM jsem přidal zde, protože úzce souvisí s možností využít ovladač INDI / SQM, kde je podpora pro vyčítání údajů z Unihedron SQM-LU implementována a tady se nabízí možnost vozit krabičku buď originál Unihedron, nebo arduino "náhražku" přímo na dalekohledu a nějaké orientační údaje o stavu oblohy nechat zapisovat do fits hlavičky jednotlivých snímků.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3401
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#230

Příspěvek od hades »

Jsem za samostatné vlákno a přesunout tam diskuzi na toto téma
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11547
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#231

Příspěvek od Psion »

Takže se dá Raspberry využít na vyčítání Unihedron LE síťová verze s nainstalovaným INDI?
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Raspbbery Pi

#232

Příspěvek od Aletel »

USB, nebo síťová verze Unihedron je podporována.
https://indilib.org/devices/auxiliary/s ... meter.html
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11547
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#233

Příspěvek od Psion »

Musím otestovat, na tyhle věci běžící autonomně bez údržby několik let je Raspberry ideální.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2224
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Raspbbery Pi

#234

Příspěvek od juh »

Psion píše:Něchtělo by tomu Arduinu udělat samostatné vlákno? Já si s tím občas taky hraju, tak aby to nezapadlo.
Hrá sa s tým asi viac ľudí. Len tých implementácií s AVR doskami je v dnešnej dobe už dosť veľa, tak neviem, či by sa také samostatné vlákno časom nestalo neprehľadné. Na druhej strane, vlákien s pár príspevkami je tu nespočetné množstvo, tak prečo nezaložiť ďalšie? Čas ukáže, či to malo nejaký zmysel.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4139
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY SQM pro INDI

#235

Příspěvek od biker.fm »

Aletel píše:
Aletel píše:Kdo by si chtěl pro zábavu "splichtit" jasoměr. Tak zde je odkaz na možnost postavit si ruční, nebo stacionární pro INDI.
DIY Sky Quality meters using Arduino Leonardo and TSL2591 light sensor
S kalibrací si autor starosti nedělal, ale tvrdí, že to jakž takž koreluje.
Došlo na "plichtění" jasoměru, takže k INDI tématu dám do vínku první poznatky. Výše odkazovaný link ... vše by bylo v pořádku, kdyby to fungovalo na první dobrou. Verze pro USB se odmítala připojit do INDI / SQM.
Pomohl biker.fm (nezdá se, ale šikovný to chlapec ;) dík), který je o kus dál v programátorských znalostech a tak mi ušetřil čas a muka nedouka. V průběhu odlaďování SQM_LU.ino souboru, došlo k poznatkům, že zatím z neznámých důvodů jsou problémy s připojováním do INDI SQM s Arduinem Nano a Uno (někdy ano, často ne) i když autor tvrdí, že pro USB verzi lze použít jakékoliv zmíněné arduino. Arduino Leonardo (případně Mega) v tomto směru se zatím jeví bezproblémové a funguje ochotně i s opakovaným Disconnect / Connect..
Co se týká měření hodnot v mag/arcsec2 (MPSAS), tak zatím není ověřena na prvních vzorcích pravdivost ve srovnání s SQM Unihedron (na to dojde), každopádně, první poznatky napovídají, že od reálu nebudou hodnoty daleko od pravdy.
Obrázek hodnot z reálného měření z krabičky posazené na dalekohledu:
SQM_LU.png
Co je přívětivé, hodnoty MPSAS jsou ukládány do fits hlavičky snímků, takže při prohlížení ve fits_prohlížeči od Tomáše Grygarčíka (díky) je ještě snadnější vybírat snímky zachycené v lepších podmínkách (na bídné obloze).
Krabičky s přiloženými .stl soubory na 3D tiskárně tiskem bezproblémové a rozteče pro zabudování arduina, konektorů i čidla TSL2591 souhlasí.

Chtělo by to ještě přidat nějaké "vychytávky" - průběžné ukládání naměřených hodnot do logu pro případné další využití, či odesílání do grafu. Uvítáme každého ochotného šikulu, který by mohl přispět znalostmi a zkušenostmi. Každá hlava zná něco a ne vše.
Vcera jsem napsal finalni (?) verzi programu do Arduina, otestoval funkcnost a Ales byl taky v roli testera. Do fitsu se uklada hodnota z SQM a to posledni namerena pred ukoncemim expozice. Nacitane informace se prubezne v EKOSu pouze zobrazuji, nikam se neukladaji. Mam v planu namerena data prubezne ukladat (bud SD karta nebo do EEPROM) a pak je stahnout do pocitace. Z dat pak lze treba vykreslit graf o prubehu noci. Program bude v Jave, tedy opet zadna zavislost na pouze jedinem OS (a Widle zrovna moc nemusim a na NB mi v zadnem pripadne nesmi :-)).
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3401
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#236

Příspěvek od hades »

Až to poskládám, hlásím se jako další tester :D
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4139
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#237

Příspěvek od biker.fm »

Pracovni nastrel at mi muzete zavidet :-)

Z SQMka ctu hodnoty v pravidelnem intervalu a nasledne vykresleny graf v Calcu.
Přílohy
ArduinoSQM-graf-LO-Calc.png
ArduinoSQM-graf-LO-Calc.png (40.64 KiB) Zobrazeno 1732 x
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11547
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#238

Příspěvek od Psion »

biker.fm: Pěkný, taky bych to rád otestoval, bohužel....

Zkoušel jsem dnes nainstalovat AstroPi3. netuším proč, ale nejde to, objeví se tato hláška

sudo ./setupAstroPi3.sh

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
~ Welcome to the AstroPi3 Raspberry Pi 3 Ubuntu-Mate KStars/INDI Configuration Script.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
~ This will update, install and configure your Raspberry Pi 3 to work with INDI and KStars to be a hub for Astrophotography. Be sure to read the script first to see what it does and to customize it.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Are you ready to proceed (y/n)? y
dpkg is currently locked, meaning another program is either checking for updates or is currently updating the system.
Please wait for a few minutes or quit the other process and run this script again. Exiting now.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#239

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Jiný program, pravděpodobně notifikace aktualizací, zamezil přístup ostatním programům. Běžná věc napříč distribucemi. Stačí ten původní ukončit / killnout.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4139
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#240

Příspěvek od biker.fm »

to PSion: Stava se to pokud bezi nejaka aktualizace nebo instalace jineho programu. Pockat a nasledne restart nevyresi problem ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět