Raspbbery Pi

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Raspbbery Pi

#16

Příspěvek od Aletel »

Ano Karle, pomocí arduina nano s ULN2003 a 5V krokovým motůrkem s převodovkou řemeničkou s řemínkem (vše cca do 300,-Kč). Podpora i komerčních.
Kontrola ostření automaticky mezi snímky (metoda HFR) v průběhu noci (možnost nastavit po kolika snímcích), takže není potřeba teplotní čidlo a kompenzaci. K EKOS a INDI je na youtube mnoho ukázkových videí.
http://www.cloudynights.com/topic/54012 ... c-focuser/
https://sourceforge.net/projects/arduin ... userclone/
http://indilib.org/about/ekos/focus-module.html
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#17

Příspěvek od Karell »

Ptal jsem se proto, že jsem v minulosti zkoušel celou řadu programů pro autonomní ostření, nikdy ale s takovým výsledkem, abych na to spoléhal. Každý z těch programů měl, podle mého, především problém s "pochopením" faktu, že seeing může být skutečně ještě horší, než je kategorie špatný :) Takže technicky jsem to mám vyřešené také, praktické využití to ale v mých podmínkách nemělo.
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Raspbbery Pi

#18

Příspěvek od Aletel »

Karle, jsem si tohoto zádrhelu se seeingem vědom a sám jsem zvědav, co ukáže dlouhodobá praxe a výsledky. Z dosavadních testů jsem zatím v přesvědčení mysli, že HFR ostří lépe, než mé bídné oko. Záleží dle místa, stavu oblohy a nastavení expozičního času pro single shot snímek - u zrcadlovky stačí v rozmezí 1-5sec. První ostření s vyčítáním náhledů, přejezdy a vyhodnocením, trvá poměrně dlouho 3 - 5min, další kontrola už nepřesáhne 1min. Věřím, že tyto časy bude ještě možno zkrátit - každá minuta je cenná.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Raspbbery Pi

#19

Příspěvek od MilAN »

Jsem zvědav, jaké budeš s tím mít výsledky. Každý program pro CCD kamery má nějakou pomůcku na ostření ( grafy a hodnoty FWHM) , ale pro dobré zaostření je to prakticky nepoužitelné. Vrchol nepoužitelnosti je třeba v PHD-2.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Raspbbery Pi

#20

Příspěvek od Bill »

Aletel píše: času pro single shot snímek - u zrcadlovky stačí v rozmezí 1-5sec. První ostření s vyčítáním náhledů, přejezdy a vyhodnocením, trvá poměrně dlouho 3 - 5min
No hlavně po takovém nářezu musíš udělat ještě pauzu na vychladnutí čipu a elektroniky - pokud nemáš chlazený foťák...

Ale je fakt, že když by člověk ostřil s Liveview, tak se to zahřeje asi ještě více.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Raspbbery Pi

#21

Příspěvek od Aletel »

Chlazení zrcadlovky je zahrnuto v nákladech - zatím nerealizováno. Je v INDI možnost zahrnout čidlo teploty a vyčkávání do dosažení nastavené hodnoty. Zatím to nehodlám moc překombinovat, pozvolna a postupně.
Podle toho, jak se vše z dlouhodobějšího hlediska funkčnosti a stability osvědčí, či neosvědčí (Raspberry), budu v dalším kroku vážněji pomýšlet o kameře.

Zatím jsem nikde nenalezl zmínku, proč právě INDI projekt (z mnoha dalších) nalezl místo v Pixi. Možná by nám k tomu mohl více povědět Peter Polakovič?
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#22

Příspěvek od MMys »

Zřejmě z důvodu, že ASCOM není multiplatformní věc. Je vázaná pouze na Windows, což trochu nezapadá do konceptu PixInsight. INDI je oproti tomu multiplatformní záležitost, takže nebylo moc o čem přemýšlet.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1486
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Re: Raspbbery Pi

#23

Příspěvek od hokle »

Mě se na INDI líbí, že má serverovou a klientskou část. Např.: Raspbbery Pi3 mám u montáže a na ní INDI server. Pak přes wifi a SkyChart ovládám montáž z domova a nemusím mít notebook venku. A je jedno, jestli mám na domácím počítači Skychart na Windows nebo Linuxu.
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Raspbbery Pi

#24

Příspěvek od Aletel »

Karell píše:především problém s "pochopením" faktu, že seeing může být skutečně ještě horší
MilAN píše:Jsem zvědav, jaké budeš s tím mít výsledky. Každý program pro CCD kamery má nějakou pomůcku na ostření
Ostření HFR - Dal jsem tomu "kouř" - nízko k obzoru v inverzi a nad komíny okolních domů - seeing, zimnice a horko dohromady, třásly hvězdou tak, že ostření mělo skutečně veliký problém z množství vzorků určit správnou pozici výtahu. Místo tvaru křivky "V", silně protáhlá křivka ve tvaru "U" a širokou, téměř rovnou spodní základnou, kde vzorkování hustě přibývalo a z hlediska času, statistické vyhodnocení "správné pozice", nebralo konce (cca 15min, než jsem to stopnul).

Inu, je tomu tak, automat to má s rozhodnutím někdy těžší, než-li člověk.
MMys píše:PixInsight. INDI je oproti tomu multiplatformní záležitost, takže nebylo moc o čem přemýšlet.
To je patrně pravá příčina. Díky, proto i snaha ASCOM ovladače a funkce přizpůsobit a upravit pro EQMOD.
hokle píše: Jsem zvědav na poznatky z provozu v poli.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 396
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

Re: Raspbbery Pi

#25

Příspěvek od Evzen »

Zdravím Linuxáře,
musím se s váma podělit o výsledky mého týdenního snažení. (To, že to trvalo týden je dáno mým pokročilým věkem a chabou znalostí alepoň základů Unix like systémů).
1. Použil jsem image iAstroHub v bláhové naději, že "to" bude fungovat. Jasně, nějak to funguje. Ale webové rozhraní mi přijde jen obtížně použitelné a funkčnost jen částečná.
Fungovalo: LinGuider s kamerou QHY5, spojení s Atikem 460EX.
Bohužel nefunguje ovládání chlazení, hlásí to "ERROR: No TEC control" nebo tak něco. Aktuální teplotu čipu to čte zřejmě správně.
WiFi je nakonfigurována jako AccessPoint (takže není potřeba WiFi router) - pro terénní použití výhoda.

2. Zkusil jsem AtikAir (zase image, takže "bez práce"). Funguje bez problému, ovládání přes Artemis je prakticky stejné jako v "lokále". Neumí AccessPoint, ale jistě se to dá překonfigurovat (teď už to skoro umím)

3. Zkoušel jsem doinstalovat LinGuider, ale nešlo mně to přeložit. (Ale to jsem byl začátečník...)

4. Použil jsem Jessie-light, úspěšně přeložil LinGuider, ale ztroskotal na instalaci grafického prostředí, takže jsem LinGuider nespustil (can not connect to X server, nebo tak něco...)

5. Použil jsem Jessie-full, přeložil a spustil LinGuider, chyběl ještě ovladač QHY5, ale nakonec success. VNC server funguje. Posléze se podařilo nakonfigurovat WiFi AP. Teď se na Pi dostanu z notebooku (Windows), ale zatím ne z tabletu (Android) - napřed byl problém s kryptováním, které jsem posléze vypnul, ale spojení nadále nefunguje.

Vzhledem k vynaloženému úsilí musím pokračovat a nainstalovat aspoň AtikAir - s tím už můžu žít, ovládání montáže může být až později.
Výhody vidím hlavně při použití v mobilní sestavě (kdybych měl pozorovatelnu, tak se na to vykašlu...):
-kompaktnost, krátké kabely ke kamerám
-relativně malá spotřeba
-žádné kabely kolem montáže (akumulátor je pod trojnožkou)

Evžen

P.S.: Taky jsem zkoušel PHD, ale instalace INDI byla nad moje možnosti... Není to úplně "user friendly".
P.P.S.: Docela mě vadí, že mám celé vývojové prostředí v cílovém systému. Představoval bych si, že to v jednom stroji přeložím a v cílovém zařízení budou jen programy a potřebné knihovny. No asi by to nějak mělo jít...
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 396
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

Re: Raspbbery Pi

#26

Příspěvek od Evzen »

Ještě poznámka iAstroHubu: Nefunguje kopírování souborů na USB disk. Po delším pátrání jsem zjistil, že USB disk se montuje do adresáře /home/pi/www/images, kde jsou uloženy všechny obrázky pořízené před namontováním USB disku. Když je USB disk namontovaný, nové obrázky se ukládají do něj!
Nakonec to není moc důležité, protože funguje FTP server a mnohem pohodlnější je soubory stáhnout WinSCP (nebo jiným klientem).
E.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1678
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#27

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Evzen píše:P.P.S.: Docela mě vadí, že mám celé vývojové prostředí v cílovém systému. Představoval bych si, že to v jednom stroji přeložím a v cílovém zařízení budou jen programy a potřebné knihovny. No asi by to nějak mělo jít...
Jde to, jen je potřeba dát si pozor na architekturu a hlavně kam se instalují knihovny; kupříkladu tento týden se ke mně dostala QHY5 a libqhy.so.0.1.8 se místo do /usr/local/lib64 instaloval to /usr/local/lib, kde ho 64bit aplikace nehledaly. Stačilo ji přesunout, opravit symlinky a posichrovat ldconfig. Vše fungovalo, ale i ukázkové programy v SDK házely při zastavení expozice segfault :evil:. Jinak normálně takto používám aplikace zkompilované na jiném počítači.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Raspbbery Pi

#28

Příspěvek od Aletel »

Dovolím si upozornit případné začínající experimentátory, že posledního půl roku probíhá podstatná změna v ovladačích INDI přechodem podpory k verzím UBUNTU 16.04.x., stejně OS X MAC a časem i Windows (předpokládám že se týká W10, které už v sobě má část jádra Linux a lze emulovat aplikace Unixu (Windows Subsystem for Linux (WSL)).
Takže některé dostupné starší verze image obrazů mohou mít s ovladači problémy. Konflikty vznikaly i posledním povýšením kernelu u Raspberry Pi.
Navíc se dost často v současném čase stává, že po provedení update ovladačů zařízení, některé, které dosud komunikovaly, mají nespecifické chování, pády, atd. Co fungovalo nefunguje a naopak. Bývá to záležitost krátkodobá - v řádu desítek hodin po nahlášení jsou opět opraveny, přidávány další funkce, ... prostě je to v běhu a vývoji.
Takže pokud něco nefunguje, je dobré si pohledat informace ke konkrétním zařízením. V tomto směru trochu otrava, ale ono to je tak se vším a všude ve sféře počítačů.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 396
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

Re: Raspbbery Pi

#29

Příspěvek od Evzen »

Zdravím a hlásím, že jsem využil krátkého večerního projasnění k otestování Lin_guideru v Pi. Zdá se, že to opravdu funguje a uživatelské rozhraní mi přijde příjemnější než v PHD. Taky jsem už nainstaloval AtikAir, který se zdá rovněž fungovat. Trochu ošklivé je že, ke guideru přistupuju přes vzdálenou plochu a na ovládání zobrazovací kamery musím použít Artemis (tím pádem jsem vázán na Windows a nemůžu ovládat z tabletu).

Tím se dostávám k dalšímu pokusu s INDI (protože myšlenka klienta nezávislého na OS je docela lákavá). INDI jsem sice nainstaloval, ale z CDC klienta (pod Windows) se sice dostanu na INDI server v Pi, dokonce najdu kameru Atik 460, ale kameru nelze ovládat a "kontrolka" Connected, která má zezelenat, jenom zežloutne a spojení se posléze přeruší. Řekl jsem si, že to budu řešit později a pokusil se o instalaci PHD2.
Ale to fakt není pro blbce:
Dostal jsem se až k make a liboval si, jak to pěkně probíhá, ale asi ve 40% to nahlásilo fatal error:
mount.cpp nenajde wx/infobar.h (bodejť, když tam žádnej není)
Vygooglil jsem, že se musí nainstalovat wxWidgets library. To bych udělal rád, ale k tomu potřebuju jakýsi "Toolchain" pro křížový překlad.
A kdybych to snad zvládl, o čemž pochybuji, tak určitě budu potřebovat ještě něco dalšího.

Znáte tu o kohoutkovi a slepičce - tak to je přesné.

Radši jsem si nalil Cabernet Moravia (kříženec Cabernet Franc a Zweigeltrebe - to musí být krásný koníček křížení odrůd révy vinné) - Konec OffTopic.

Kdyby mi někdo poradil, jak ten PHD jednoduše zprovozním, tak mu budu neskonale zavázán (a odměním ho lahví Cabernet Moravia).

Evžen
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Raspbbery Pi

#30

Příspěvek od Aletel »

Zkusil bych v terminálu přidat rovnou repozitář pro PHD2, update a instalaci. Chybějící knihovny a závislosti by si mělo dohledat a nainstalovat.

sudo add-apt-repository ppa:pch/phd2
sudo apt-get update
sudo apt-get install phd2
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Odpovědět