Vyčištění primárního zrcadla SCT

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Vyčištění primárního zrcadla SCT

#1

Příspěvek od alda »

Prosím o pomoc,
Při rozebírání SCT jsem omylem upatlal primár od vazeliny, která byla na vnitřním tubusu. Není to moc, jen se mi otřela gumová rukavice, ale něco tam je. Prosím poradí mi někdo jak se toho hnusu bezpečně zbavit.
Vím, že se tu probíralo čištění už několikrát, ale šlo většinou jen o prach a pod.
Díky moc
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Vyčištění primárního zrcadla SCT

#2

Příspěvek od Psion »

Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Vyčištění primárního zrcadla SCT

#3

Příspěvek od alda »

http://posec.astro.cz/view.php?cisloclanku=2012051201
Jasné, to jsem četl a mám i ten Astropis (4/2010) a spoustu dalšího i tady na AF, ale všude se píše o čištění pouze malých nečistot, protože se nepředpokládá, že by nějaký trouba jako já to upatlal od vazeliny.

Mám strach, aby ta vazelina něco neudělala na tom zrcadle než to budu čistit a pak jestli to vůbec zvládnu šetrn očistit.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Vyčištění primárního zrcadla SCT

#4

Příspěvek od Psion »

Vždyť je to sklo, proč bys to nevyčistil? Ono to zase něco vydrží, většina kolem těchto věcí chodí jako kolem posvátnosti, ale to je zbytečné, ta optika vydrží daleko více hrubého zacházení, než si myslíme.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Vyčištění primárního zrcadla SCT

#5

Příspěvek od alda »

Vždyť je to sklo, proč bys to nevyčistil? Ono to zase něco vydrží, většina kolem těchto věcí chodí jako kolem posvátnosti, ale to je zbytečné, ta optika vydrží daleko více hrubého zacházení, než si myslíme.
No ono když tu člověk čte ty katastrofické scénáře a neustálé rady typu nečistit, tak pak z toho zblbne a má strach si i uprd....
Tak to asi zkusím tak, že znamíchám do rozprašovače isoprophyl s destilkou a uvidíme jestili to půjde tím, případně v kombinaci s vatou.
Tím snad ničemu neublížím.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Vyčištění primárního zrcadla SCT

#6

Příspěvek od Psion »

Často čistit zrcadlo je zbytečné, protože pyl a prach nemají na kvalitu zobrazení znatelný vliv, daleko více problémů se stane při rozebírání dalekohledu. U SCT bych zrcadlo nečistil nikdy a korekční desku jsem vyčistil po mnoha letech zvenku za 10 minut pouze proto, že už to vypadalo děsně, na obrazu se to ale neprojevilo.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Vyčištění primárního zrcadla SCT

#7

Příspěvek od alda »

No já ho nerozebiral, abych ho čistil, ale dělám upravu na zadní stěně tubusu. Dokud jsem se o to neotřel, tak bych to nikdy ani nečistil.
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Vyčištění primárního zrcadla SCT

#8

Příspěvek od Slávek »

A jak moc je to vlastně upatlané? Nemáš třeba fotku? Je pravda, že mastnota může mív větší vliv na obraz než prach, ale v případě vazelíny bych se toho nebál. Přes tu upatlanou vrstvu světlo asi ani neprojde, takže to vliv na obraz nejspíš ani mít nebude. Pokud tedy nemáš nějakou souvislou vrstvu vazelíny přes celý zrcadlo. Viděl jsem zrcadla na kterých bylo bordelu, že by to šlo čistit vysavačem a furt fungovala skvěle. Viděl jsem (četl jsem ) že borec si čistil zrcadla vapkou (asi z 1m) a prý mu to funguje. Takže v první řadě klid, pokud to není nějaká katastrofa, ani to nečisti a pokud už ano, tak se toho zase tak moc neboj.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Vyčištění primárního zrcadla SCT

#9

Příspěvek od alda »

Zkusím to nafotit.
Vyzkouším si přes weekend zapatlat krycí sklíčka a na nich aplikovat nějaký šetrný způsob čištění a pak to případně testnu na ostro.
Když to vezmu plošně tak je to prd, ale štvě mne to dost >:(
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Vyčištění primárního zrcadla SCT

#10

Příspěvek od alda »

Tak jsem se do toho pustil a vše dopadlo dobře. Pro ty co by to jednou mohli potřebovat napíšu postup pro čištění primárního zrcadla SCT:

1. nahrubo jsem vytřel zbylou vazelínu z vnitřního tubusu na kterém je zrcadlo - bavlněnou utěrkou

2. v nachystané nádobě jsem nejprve potřel vnitřní tubus JARem a nahrubo vypláchl horkou vodou

3. udělal jsem lázeň: 1 kapka jaru a teplá obyčejná voda a celé zrcadlo i s upnutím do ní naložil - zrcadlo směrem nahoru

4. několikrát zapumpuval zrcadlem v lázni a cca 3krát po 15 minutách dal novou lázeň dle bodu 3.

5. zrcadlo se pěkně nahrubo odmočilo, ale zapatlané mastné fleky zůstaly

6. do ručního rostřikovače jsem nabral izopropyl-alkohol a celé zrcadlo jím pořádně několikrát postříkal v celé ploše

7. oplach destilovanou vodou - stačí demineralizovaná pro chemické použití (z benzinky nebo z obchodu s barvami) a opakování izopropyl  zpět  na bod 6.

8. fleky zmizely a pak už jen oplach destilovanou vodou z lékárny

9. oschnutí ve vertikální podobě

10. KONEC hotovo.

Snad to někomu pomůže a na nic jsem nezapomněl.
Uživatelský avatar
JaS
Příspěvky: 45
Registrován: 17. 09. 2011, 20:15

Vyčištění primárního zrcadla SCT

#11

Příspěvek od JaS »

ahoj, já jsem myl stejným způsobem korekční desku, ovšem po několikerém oplachu mi tam stejně zůstaly flíčky. Zrcadlo ani tubus jsem vůbec neřešil, myslím že je to zbytečné pokud se dovnitř nemá jak dostat nečistota.
CPC 800 XLT GPS, SW 80/400 na AZ3,okuláry VIXEN VLW 13 a 8mm, OMNI 40mm, SUPER PL. 10 a 25mm, triedr 10x50
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Vyčištění primárního zrcadla SCT

#12

Příspěvek od alda »

No bordel se tam nemá jak dostat, pokud si to sám nezapatláš jako já :-)
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Vyčištění primárního zrcadla SCT

#13

Příspěvek od Slávek »

Paradoxně můžou mít relativně malé stopy po zbytku mastnoty větší vliv na obraz než velké mastné upatlaniny. Přes ty "flíčky" totiž paprsky světla už projít můžou a to je vlastně horší, než když neprojdou vůbec. Protože mastnota má nějaké optické vlastnosti ve smyslu rozptýlení paprsků a to už na obraz vliv mít může. Když už se to meje od mastnot, tak by to mělo být pořádně. Je lepší mít někde kus vazelíny, než to mejt, mít to na pohled dobrý, ale rozpatlat nějaký tenký film po celém zrcadle.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Vyčištění primárního zrcadla SCT

#14

Příspěvek od alda »

JJ s tím naprosto souhlas. Musím říct, že ten izopropyl alkohol je super věc. S ním se není potřeba bát. Zkoušel jsem i velké znečištění (sám jsem to schválně zamazal) na malém domácím zrcadle a pak bylo potřeba použít navíc jen kombinaci izopropylu s mechanickým čištěním chomáčkem vaty a šlo to taky.
DuGalle
Příspěvky: 16
Registrován: 14. 11. 2017, 17:17

Re: Vyčištění primárního zrcadla SCT

#15

Příspěvek od DuGalle »

Dobry den, chtel sem se zeptat jestli nekdo z vas nema zkusenosti s cistenim teleskop 200/1200. Jak to delate nejakou radu dekuji:-)
Odpovědět