Vyhřívání

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#271

Příspěvek od Karell »

To ne, spíš moje první OSC kamera měla takový výkon, navíc neřízený, že to ochlazovala. Teď kamera G2-8300 nijak teplotu neovlivňuje a také má regulovatelné chlazení. Komakorektor by mělo před orosením chránit vyhřívání tubusu s jeho komínovým efektem.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#272

Příspěvek od MMys »

Ten sekundár takto omotat nelze, výsledek je příšerný, hrozně chlupaté hvězdy se spoustou parsků. Zkusil jsem to jednou na Vixenu VC-200L s vypouklám sekundárem (cassegrain) který nešli jinak vyhřívat. A tudy cesta fakt nevede, Karell má na 100% pravdu.

Pokud nemůžeš dodatečně dát vyhřívání zezadu sekundáru, tak dej delší vyhřívanou rosnici, ta už vlhkost k sekundáru ani korektrou nepustí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#273

Příspěvek od nosuh »

OK, díky za osvětu;)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Vyhřívání

#274

Příspěvek od dablik »

Zdar kolegove,
poridil jsem si novou "hracku" do arzenalu: vyhrivani ovladane z meho foto notebooku. Z timto projektem prisel pred casem Standa aka biker.fm
No a ted je to uz skutecna a hlavne funkcni vec :) I kdyz jeste nebyla sance vsechno otestovat pocas foceni, test byl tedy jen nanecisto. V zasade je to krabicka s vystupem 4 cinch, ktera je napajena 12V zdrojem a USB k ovladani z ntb.
heater1.jpg
heater1.jpg (514.57 KiB) Zobrazeno 4415 x
Ovladani je pomoci aplikace v Jave, kterou Standa taky napsal. Jako bonus jsem dostal vyhrivani opatrene jeste senzorem teploty vlhkosti. Vsechno se ovlada aplikaci, ktera slape na win7 a otestoval jsem ji taky na win 10, oboji 64bit. Aplikace je nezavisla na jakymkoli beznem astro sw.
heater_box_biker.PNG
heater_box_biker.PNG (19.75 KiB) Zobrazeno 4415 x
Takze dalsi krok na ceste k automatizaci sestavy, kterou budu moct ovladat pekne z tepla :)
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4101
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#275

Příspěvek od biker.fm »

Marku, jsem rad ze jsi s HeaterBox-em spokojeny.

Jeste bych dodal. Program lze nainstalovat a pouzivat na:
- Windows
- Linux
- iOs (Apple)
Funguje to jak na 32 tak i 64bit, zadne omezeneni ze pouze jen na jednom konkretnim OS. Mam rad nezavislost :-)

Zkousel jsem to i na Solarisu, ale to uz je extrem, predpokladam ze to nikdo ani nebude mit :-P
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Vyhřívání

#276

Příspěvek od dablik »

Ano, je to plug and play. A protoze si zrovna hraju i s Ubuntu, tak se linux verze hodila. Teda uz jen presvedcit Indi, aby pripojil i qhy5 a muzu pouzivat Kstars ;)
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Vyhřívání

#277

Příspěvek od hades »

Inspiroval jsem se následujícím návodem: http://dslrmodifications.com/DewControl ... oller.html
Ale zajímalo by mě, zda to bude fungovat s připojeným podomácku vyrobeným páskem z kanthalového drátu (54ohm/m) o délce 1m. Kolega zdatnější v elektronice mi tvrdí, že po připojení na baterii to bude okamžitě ve zkratu, že ten LED dimmer nereguluje proud ale napětí. Jak to teda je?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Tramvajak
Příspěvky: 168
Registrován: 22. 06. 2009, 11:35

Re: Vyhřívání

#278

Příspěvek od Tramvajak »

To hades:

Dobry den,

proud vasim vyhrivacim paskem tekouci bude I = 12 V / 54 ohm = 222 mA. Je-li teda delka kanthalového drátku 1 m.

Dodany vykon v teple P = 12 V * 0,222 A = 2,664 W.

Nevim jak funguje regulator LED pasku co jste ukazal v odkaze. Ale mel by to vydrzet, protoze proud jednim kanalem pasku bude maximalne tech 0,222 A. Regulator ve vasem odkazu by mel vydrzet 3 A na jeden kanal. Mohlo by to fungovat.

Sam pouzivam toto:
https://arduino-shop.cz/arduino/2034-re ... gKxU_D_BwE

Vyhrivaci pasek mam tez z kanthalu a take 1 metr dlouhy. A zatim zadny problem.

T.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2193
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Vyhřívání

#279

Příspěvek od juh »

hades píše:... že ten LED dimmer nereguluje proud ale napětí. ...
V tom popise je napísané, že je to postavené na PWM module, takže to nereguluje prúd a ani napätie. Reguluje to šírku impulzov, čiže pomer časov, kedy prúd tečie a netečie obvodom. Ak bude dĺžka kanthalového drôtu taká, že obvodom nepotečie väčší prúd ako je ten, na ktorý je ten regulátor dimenzovaný, tak by to malo byť OK.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Vyhřívání

#280

Příspěvek od hades »

Velmi děkuji za odpovědi, potěšili jste mě
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 837
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Vyhřívání

#281

Příspěvek od mirkovacik »

Ahojte,

objednal som si u číňanov takýto vyhrievací pásik v dĺžke 25 cm - priemer cca. 8cm.

Chcem to používať na teleobjektiv priemer na filter je 77mm.

Otázka 1: Aký asi výkon je potrebný na zohriatie takéhoto priemeru - berme také normálne jesenné podmienky - 5-10 stupnov celzia, väčšia vlhkosť.
Má to napájanie na USB - 5V, odber max 2A - čiže do 10W. Koľko výkonu z toho bude bežne treba?
Môžem to pichnúť do USB-čka na notebooku? Neodpáli mi to port? (Notebook bude non-stop napájaný, tak o výdrž baterky sa nebojím.)

Otázka 2: Mám to obtočiť okolo vstupnej šošovky alebo - mám kovovú slnečnú clonu na tom teleobjektíve - mám zohrievať tú clonu, čiže to bude pred šošovkou?

Ďakujem,
m.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Vyhřívání

#282

Příspěvek od hades »

William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Vyhřívání

#283

Příspěvek od MilAN »

V případě, že ba mě měla zajímat teplota (u) objektivu, tak by mě měla ještě zajímat teplota okolí a teplota rosného bodu.A pokud se na něj nedostanu, je zbytečné topit a kazit si obraz.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#284

Příspěvek od MMys »

To je dost variabilní. Mám pásek který má kolem 10W, a někdy stačí na 70mm objektiv 2-3W, ale párkrát se mi to zarosilo i při výkonu nějaké 2/3, tedy kolem 6-7W, že jsem to musel dát naplno, aby se to odmlžilo. Jedalo se o Canon EF10-22mm, takže rosnice nepřichází v úvahu, a halvně je problém, že čočka je od pogumovaného zoomovacího kroužku odizolovaná, tedy je nutné prohřát všecko, až se okolo prostě udělá vrstvička teplejšího vzduchu, a prohřeje se i ta čočka, a pak už je klid. Tedy asi zezačátku ohřát vyšším výkonem, pak stahnout.

Obecně objektivy s rosnicí na tom budou výrazně lépe, vyhříval bych klidně jen tu rosnici. Ten teplejší vzduch tam pak tu vlhkost asi nepustí.

Jak píše Milan, je to silně závislé na teplotě rosného bude a aktuální teplotě.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Vyhřívání

#285

Příspěvek od hades »

Teplota v místnosti byla cca 23,5°C. Výkon má ten pásek cca 3W (když vynásobím proud a napětí)- Je v tom jeden metr kanthalového drátu. Zatím to nemám vyzkoušeno v terénu - zda to bude stačit ukáže až reálný test
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět