Vyhřívání

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Vyhřívání

#196

Příspěvek od Psion »

Zajímavý přístroj, něco podobného jsem chtěl minulý rok dělat, nakonec dostalo prioritu jiné zařízení.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Vyhřívání

#197

Příspěvek od ladis »

Hezke, ale za me uz rocket science  ;)

Moje zkusenost pri pozorovani v mrazu ci teplotach blizko nule  je, ze cim min kabelu, elektroniky a vlastne cehokoliv, tim lepe se pozoruje.

Ja to vyresil nastavitelnym pulsnim vyhrivanim sekundaru odporovym dratem zespodu. Nic se nepocita, funguje skvele. Pokud jsem liny pripojit pulsni reseni, napojuju rovnou pres spinac na baterku. Realne 1x - 2x za noc, kdy ze vseho tece voda, zapnu na 5 minut a je klid :)
Avsak pri takoveto vlhkosti snad uz radeji merim z balkonu promenky a pozorovat jdu, kdyz je sucho a pruzracno.

Ale toto je fakt pekne, libi se mi toto, i kdyz za me slozite, reseni.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Dano2
Příspěvky: 15
Registrován: 08. 07. 2015, 21:25

Vyhřívání

#198

Příspěvek od Dano2 »

Zdravím chcem sa spýtať tento víkend sa mi prvý krát stalo že sa mi vo veľkom zarosilo sekundárne zrkadlo obe šošovky na hľadáčiku a okulár.
Chcem sa spýtať teda že či sa proti tomu dá nejak brániť. Videl som že sú rosnice ktoré pomôžu sekundáru prípadne hornej šošovke hľadáčiku ale dá sa niečo robiť s okulárom?
A druhá otázka: keďže sa mi zarosil asi celý dobson môže to mať nejaké negatívne účinky na ďalekohľad?
Vopred sa ospravedlňujem ak už niekde podobné vlákno je ale počas hľadania som nič podobné nenašiel...
Vopred ďakujem za odpoveď :)
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Vyhřívání

#199

Příspěvek od Rekmarik »

dá sa niečo robiť s okulárom?

Pokud není okulárů moc, tak se dají ty okuláry které používáš během pozorování nosit třeba po kapsách - udržuješ jejich teplotu mírně nad teplotou okolí a tím pádem nedochází k namrzání nebo rosení na opticklých plochách.

Orosení nebo namrznutí dalekohledu nejde vpodstatě zabránit a je to asi uplně normální jev, se kterým se potýká každý pozorovatel ve volné přírodě.
Každý má asi svůj postup co s dalekohledem s ohledem na své možnosti. Prostě to co namrzlo zase roztaje a uschne. Pokud jde o zrcadla, tak je s výhodou zabránit tomu, aby tající voda nestékala na primár.

Myslím, že neuděláš chybu, když dobsona po pozorování zase zadekluješ a pak přeneseš na suché (skladovací) místo.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Vyhřívání

#200

Příspěvek od Dansemacabre »

Vyhřívání dobsona, verze 2.0. Nechal jsem se inspirovat Elon254 a silikonem přímo na zrcátko nalepil 4x25 ohm rezistor (resp. vrstva silikonu, na to namáčklé reistory, celé opět zalité v silikonu). Po zapnutí do autobaterie se sekundár ohřeje během pár minut na teplotu "vlažné". Další ohříváčky jsou na okulár a na hledáček - půl metru obyč. kanthal drátko (cca 60 ohm/m) vmotáno do suchého zipu. Ještě chci vyřešit zapojení topení přes cinch konektory, krokodýlci jsou nouzovka. Netopí to zase tolik, regulace by neměla (nemusela?) být potřeba.

ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vyhřívání

#201

Příspěvek od MilAN »

Co to máš za hrůzu na tom pavouku ? To není určitě originál?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Vyhřívání

#202

Příspěvek od Dansemacabre »

Co to máš za hrůzu na tom pavoukumám dalekohled z druhé ruky, celý (ale fakt komplet celý do posledního záhybu) je zevnitř vylepený černou sametkou, jestli myslíš tohle
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vyhřívání

#203

Příspěvek od MilAN »

Na tom pavouku to není opravdu dobré. Dělá to zbytečně tlusté a chlupaté kříže, což snižuje dost kontrast výsledného obrazu . Ničemu to nepomáhá, jen škodí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
lachim
Příspěvky: 172
Registrován: 20. 09. 2011, 21:23
Bydliště: Nitra
Věk: 43

Vyhřívání

#204

Příspěvek od lachim »

Ahoj,

nie som moc zručný v elektrike/elektronike a netrúfam si niečo "ubastliť" sám.
Hľadám vhodný spôsob vyhrievania/jemný ohrev na plastové objektívy (50mm; seťák a fisheye) , aby sa nerosili.
Našiel som tento produkt: vyhrievací kábel 5W/12V

http://www.farmarik.sk/p/3968/vyhrievac ... -adapterom

Samozrejme vyhrievací kábel (nerezový pletenec) nejako rozumne zašijem do látky, alebo oblepím páskou.
Bude to postačovať na nerosenie objektívov? Oplatí sa to kúpiť, aby to splnilo svoj účel
Díky za názor/pripomienky.

Michal
Canon 350D + 400D; 24/2.8; 50/1.8 II; Samyang 8/3.5; M42: 135/2.8 a 200/4; Minitrack LX2; Bresser 10x50; SkyWatcher Heritage 130/650;
hadak

Vyhřívání

#205

Příspěvek od hadak »

šlo by použít toto trafo jako napájení vyhřívání ?

Napájecí Trafo Regulátor PWM 15V 1A

Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Vyhřívání

#206

Příspěvek od Psion »

Asi lepší předělat na napájení z baterie 12 V, často není 240V k dispozici.
hadak

Vyhřívání

#207

Příspěvek od hadak »

Psion: ten je na prodej taky 12-16V. jenom jestli je to vhodné pro vyhřívání ? tak bych si to koupil, nejsem zručný v elektrice tak to nedokážu sám vyrobit.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2232
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Vyhřívání

#208

Příspěvek od juh »

šlo by použít toto trafo jako napájení vyhřívání ?
Napájecí Trafo Regulátor PWM 15V 1A

Podla toho, kolko vyhrievacich pasikov a s akym prikonom chces na to napojit. Predsa len, ten zdroj dava len 1A.
15V by nemal byt problem. Ja tie moje napajam zo 16V zdroja, tenze ten moj da az 10A.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Vyhřívání

#209

Příspěvek od Psion »

Psion: ten je na prodej taky 12-16V. jenom jestli je to vhodné pro vyhřívání ? tak bych si to koupil, nejsem zručný v elektrice tak to nedokážu sám vyrobit.
Pokud to nechceš vyrábět, tak si kup hotový výrobek. Pásek, který se prodává, s odběrem 1A je poměrně krátký a záleží na co to chceš použit. Preferoval bych silnější zdroj s možností připojení vice pásků.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vyhřívání

#210

Příspěvek od MilAN »

Asi by se měla úvaha odvíjet od toho, kolik W potřebuji, ne ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět