Vyhřívání

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Vyhřívání

#31

Příspěvek od biker.fm »

skúšal som hľadať nejaké schémy týchto ohrievačov ( pulzné riadenie ) a nejako sa mi to nedarí, 100% som si istý že to tu niekde bolo, nevie niekto odkaz?http://www.elektronikacz.borec.cz/Data/ ... ulator.htm
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Vyhřívání

#32

Příspěvek od Prazan »

Nebo
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 9361/14#14 (pokud se v elektronice někdo příliš nevyzná - jako já - tak doporučuju prostudovat vlákno poněkud víc - v Milošově osazováku není zaznamenána jedna drátová spojka)

Inovovanou verzi aktuálně Miloš nabízí zde
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 9361/86#86
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Peter AD
Příspěvky: 54
Registrován: 20. 07. 2010, 15:50

Vyhřívání

#33

Příspěvek od Peter AD »

ďakujem Vám.
to je presne ono..
Celestron NexStar 8SE
ETX - 80 at
114 C-Nexstar- konvertovaný na dobsona :)
-
Celestron NexImage webcam
-
Super Plossl 26mm MC / E-lux 25mm Plossl / LS 10mm SWA 70gr / H12,5mm / Super plossl 9,7mm MC / Celestron 9mm
-
začiatky sú ťažké :)
Uživatelský avatar
PeGan
Příspěvky: 33
Registrován: 18. 06. 2010, 18:28

Vyhřívání

#34

Příspěvek od PeGan »

zdravím všetkých zasvätených...neviem či to patrí do tejto témy ale nechcel som zbytočne zakladať novú...tento rok ma čaká moje prvé zimné pozorovanie a chcel by som vedieť ako je to s rosením zrkadiel...mám 8" newtona na paralaktickej montáži...je potrebné vyhrievať zrkadlo alebo stačí ho nechať vonku pred pozorovaním vytemperovať? ak ho treba vyhrievať, aké sú na to spôsoby?
to isté ma zaujíma aj ohľadom okulárov, ale tam už mám takú víziu ako by som to vyriešil ale neviem či to bude fungovať...mám v pláne zaobstarať si kufrík na náradie do ktorého umiestnim autožiarovku napájanú z oloveného akumulátoru ktorá bude vyhrievať okuláre v kufríku, myslíte že to bude fungovať?
SkyWatcher 200/1000, EQ-5, Celestron Skymaster 15x70, Canon EOS 550D
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Vyhřívání

#35

Příspěvek od Vabra »

O newtona se netrba prilis bat, primar se zarozi omrzne az dlouho po pozorovateli. Nekdy muze byt problem se sekundarem.

Obvykla pomuze delsi rosnice (treba z karimatky omotane kolem tubusu). Okulary vetsinou staci drzet ve vnitrnich kapsach...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 911
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Vyhřívání

#36

Příspěvek od LKamarad »

Nevím co furt řešíte s řídící jednotkou ...? Už jsem tu jednou dával link
http://www.gme.cz/cz/-p751-510.html
na naprosto bezproblémový laciný (120Kč) řešení kde lze ze vstupních 12 - 24V regulovat po skocích 1.5 - 3 - 4.5 - 6 - 7.5 - 9 - 12 (z 12V vstupu jen cca 11.5V). Dá to při vysoký účinnosti (nehřeje se) proud do 2A a ke kařdýmu vyhřívači se použije zvláštní jednotka (váží cca 100g). Reguluje se každej zvlášť. Odzkoušeno (používám 3 najednou) ke vší spokojenosti. ;)
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Vyhřívání

#37

Příspěvek od biker.fm »

Jiz delsi dobu jsem planoval ze si udelam vlastni elektroniku pro vyhrivani. Vyhrivani ridim jednocipem PIC a potrebne udaje zobrazuji na LCD 2x16. Napajeci napeti muze byt v rozsahu 10-20V, vykon pro vyhrivani mam dimenzovany cca do 50W pro kazde vyhrivani, takze vykonu mam az az :-)

V teto verzi muzu nezavisle na sobe ridit 2 vyhrivaci pasky.

Pohled na celou elektroniku, v teto verzi mu rikam AstroBox-lite, jeste v budoucnu planuji full verzi, kde budu logovat v urcitych intervalech okolni teplotu, casovac pro fotak a dalsi zajimave feature :-)

Tak to je ono:


Jaky prod udebira kazde vyhrivani


Jaky je vykon vyhrivani


Informace o velikosti napajeciho napet (zde mam 18.1V z duvodu testovani zateze), celkovy odebirany proud z obou vyhrivani a aktualni okolni teplota.


Kdybych nahodou nevedel ktereho prave je a informace o casu se taky hodi :-)


Nekdy si nejsem jisty latinskym nazvem souhvezdi a tak jsem si zde dal seznam souhvezdi tridene bud podle latinskych nazvu


nebo podle ceskych nazvu


Kdyz uz mi zbylo nejake to volne misto, tak mam zde seznam Messierovych objektu a v jakem souhvezdi je dany objekt


To nemuze nikdy chybet, nastaveni jasu a kontrastu LCD.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Black_Man
Příspěvky: 123
Registrován: 17. 04. 2008, 06:14

Vyhřívání

#38

Příspěvek od Black_Man »

Hezký Stando:)
Uživatelský avatar
Peter AD
Příspěvky: 54
Registrován: 20. 07. 2010, 15:50

Vyhřívání

#39

Příspěvek od Peter AD »

Nevím co furt řešíte s řídící jednotkou ...? Už jsem tu jednou dával link
......Ahoj, toto je skôr núdzové riešenie ako plnohodnotná regulácia závislá skutočne na teplote. autonómna alebo aspoň blbo vzdorná :)
teda ako bez urážky, je to dobre vedieť že aj takéto niečo existuje a funguje.
Ale ak sa ti vďaka takémuto niečomu a ešte aj vlastnej (mojej) blbosti podarilo odpáliť ( odrezať ) rosnicu z teleskopu dole len preto že si na to trochu zabudol a tesne pred tým si to nahodil na rýchly ohrev však som hneď späť tak zistíš že trochu elektroniky a autonómnosti nieje na závadu, hlavne ak máš hosipa...
Celestron NexStar 8SE
ETX - 80 at
114 C-Nexstar- konvertovaný na dobsona :)
-
Celestron NexImage webcam
-
Super Plossl 26mm MC / E-lux 25mm Plossl / LS 10mm SWA 70gr / H12,5mm / Super plossl 9,7mm MC / Celestron 9mm
-
začiatky sú ťažké :)
Uživatelský avatar
Peter S. (cactae)
Příspěvky: 250
Registrován: 21. 03. 2009, 19:11

Vyhřívání

#40

Příspěvek od Peter S. (cactae) »

Na regulovanie vyhrievania mam podobny menic na aky je odkaz  v LKamaradovom prispevku len s nizsim vystupnym prudom-1.5A a nepovazujem to za nudzove risenie. Pripajam na neho dva dalekohlady s max vykonom pri 12V-3.8W a 2.9W. Este nikdy som nepotreboval ist na taky vykon ani ked sa leje rosa alebo mrzne do -15°C. To staci na ohrev SW-80/600 a WO-66/388 pri 6-9V. Na ohrev pouzivam rezistory. Kamos v polskej Szczawnici ma takto ohrievane SCT-200/2000 a staci mu na to max vykon-7W. Treba rozumne retiazu s rezistorov namontovat a zaizolovat a nebude nikomu treba take  vykony ako su na obrazku vyssie 23W-53%
Necudujte sa potom ze vam horia dalekohlady. Inac vykon som riesil tak aby solo rezistor nemal viac ako 0.5W.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Vyhřívání

#41

Příspěvek od biker.fm »

plnohodnotná regulácia závislá skutočne na teplote. autonómna alebo aspoň blbo vzdornáCo si predstavujes pod tim pojmem, autonomna, blbo vzdorna ?

Jeste dodatek k te me elektronice, prave si dodelavam novou verzi firmware a ten bude obsahovat novou funkci: nastavim si pozadovany vykon c.1 a c.2 kde vykon c.1 bude po urcitou dobu po zapnuti a pak se to samo prepne na snizeny vykon c.2.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Vyhřívání

#42

Příspěvek od BiF »


Kdyz uz mi zbylo nejake to volne misto, tak mam zde seznam Messierovych objektu a v jakem souhvezdi je dany objekt


Chápu to dobře: M1- Andromeda?
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Vyhřívání

#43

Příspěvek od biker.fm »

to fra:
chyba mezi zidli a klavesnici , uz se pracuje na oprave
Nechapu jak jsem si toho nemohl vsimnout :-(
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Vyhřívání

#44

Příspěvek od Ondra.P »

biker.fm:
Pekna prace [smiley=thumbsup.gif]

Ja jsem na to sel z druhe strany.
Samolepici suchy zip, odporovy drat 25 Ohm a 12V zdroj.
Vyroba dvou pasku mne vysla asi na 250Kc a funguje to taky.
Ale mozna si casem nejakou jednoduchou ridici jednotku udelam.

EDIT:tak zrovna probiha prvni ostry test a maka to naprosto perfektne, tech 5-6W opravdu bohate staci.
Rosnice je sice uplne studena, ale oba objektivy jsou krasne suche, vsechno ostatni je pod vodou  8-)
A to jsem malem vyhodil 3 500,- za vyhrivani od Kendricku  ;D

EDIT 2:tak rano se vsechno pokrylo namrazou, z rosnic odkapava voda, ale obektivy stale krasne ciste a suche  8-)
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Uživatelský avatar
Peter AD
Příspěvky: 54
Registrován: 20. 07. 2010, 15:50

Vyhřívání

#45

Příspěvek od Peter AD »

to biker.fm
autonómne ( blbo vzdorne )
vie to na základe sondy na tele ďalekohľadu a na vyhrievacom pase optimálne ( nejako ) regulovať ( rezidencia porovnávanie teplôt)
nedovolí a kontroluje

to all.
Ten môj príspevok hore bol skôr ako varovanie ( nechoďte preč od ďalekohľadu,
môj vtedajší problém bol v tom že som mal pásik z vinutiami 4x okolo 85mm priemeru na plastovej trubke-rosnici, a pustil som tam plný výkon, šak na 10 minut to perfektne nehreje ( overené) a šiel som na chvíľu preč, za kecal som sa , niečo ešte porobil etc. a keď som sa vrátil rosnica preč, ohrievač volne svietil na zemi.
izolácia jedného vinutia v strede povolila a prepojila pár vinutí, tým pravdaže rapidne narástol tepelný výkon, a mal som rezačku na polystyrén
Preto preferujem nejakú blbovzdornosť, alebo !neodchádzať od toho preč!

Celestron NexStar 8SE
ETX - 80 at
114 C-Nexstar- konvertovaný na dobsona :)
-
Celestron NexImage webcam
-
Super Plossl 26mm MC / E-lux 25mm Plossl / LS 10mm SWA 70gr / H12,5mm / Super plossl 9,7mm MC / Celestron 9mm
-
začiatky sú ťažké :)
Odpovědět