Vyhřívání

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Vyhřívání

#181

Příspěvek od vla »

Tam žádný problém nevidím. Topný pásek dej co nejblíže k zadní straně objektivu na tubus z venku a je po starostech.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Vyhřívání

#182

Příspěvek od Bill »

15W je podle mne až moc - bude to chtít asi i nějakou regulaci.
M:736 750 113
ms
Příspěvky: 205
Registrován: 06. 07. 2012, 17:48
Bydliště: Trenčín
Věk: 51

Vyhřívání

#183

Příspěvek od ms »

Regulácia výkonu skoro zadarmo: panel s konektormi, kde viem zapojiť 5W vyhrievacie pásiky paralelne alebo po dva do série (potom je na obidvoch pásikoch z dvojice 1,25W).
Jediná nevýhoda je že na znížený výkon treba 2 alebo 4 pásiky, ale tie je vždy kam dať keď treba použiť ohrev. Výhoda: bezporuchovosť a cena. Na kontrolu funkcie som zabudoval do panelu malý ampérmeter za 6€.
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Vyhřívání

#184

Příspěvek od LaH »

Tak jsem dodělal vyhřívání sekundáru na nové hračce SW 450P. Podzim a zima se blíží. Po zkušenostech s LightBridgem 12'' a kabely jsem tentokrát volil autonomní zařízení na aku 16850 s regulací max, vypnuto, min. Žádné otravné dráty. Problémem bylo vyřešit poněkud složité tvary uchycení sekundáru. Nechtěl jsem vyhřívat železo, ale přímo zadní část sekundáru.
Ještě počítám s nějakým utěsněním mezery mezi sek. a topidlem, ale až po zkušenostech z provozu.
Plusem je, že to nepřekáží původnímu plastovému krytu sekundáru a může to tam mohlo být nastálo.
Materiál - 4mm překližka, kantal. páska 21 Ohmů, třípolohový přepínač, barva na kamna.

http://www.imagehosting.cz/?v=imgp6293.jpg
http://www.imagehosting.cz/?v=imgp6294.jpg
http://www.imagehosting.cz/?v=imgp6295.jpg
http://www.imagehosting.cz/?v=imgp6297.jpg
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Vyhřívání

#185

Příspěvek od Dansemacabre »

Začal jsem dělat na vyhřívání tím nejjednodušším způsobem: do hrubé strany suchého zipu vplétat 0,5 metru 25ohm/m kantalový drát a pak to jednoduše přelepit druhým dílem suchého zipu.
(na fotce pásek k výhřevu sekundáru v dobsonu - nalepí se kolem oválného držáku zrcátka po celé jeho délce. Kulatá plocha kopíruje sklon a tak výhřev těsně přiléhá k zrcátku - http://i.imgsafe.org/33ed0c2.jpg

Ještě potřebuju dořešit dvě věci:
a) regulaci - zapojoval jsem to přes http://www.gme.cz/stmivac-led-dimmer-p769-230, ale nefunguje (šťáva z autobaterky teče dovnitř, ale už ne ven). Dá se to vůbec řešit nějakým podobným způsobem in-out a jednoduché kroutítko?

b) časový spínač - není sice nutný, ale hodil by se pro případ,že bych vyhřívání zapomněl vypnout. Existuje něco jako krabička, která bude pouštět proud třeba jen na dvacet vteřin každých pět minut? (abych na to nemusel myslet).

Z čeho mám trochu strach, je překřížení odporového drátku, protože pak ta mrška využije nejkratší cesty a místo půl metru najednou topí pěti centimetry na desetinásobný výkon. Už se mi takhle podařilo propálit si díru do stolu.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Vyhřívání

#186

Příspěvek od Bill »

egulaci - zapojoval jsem to přes http://www.gme.cz/stmivac-led-dimmer-p769-230, ale nefunguje

Tohle by fungovat mělo. Na testy zapoj obyčejnou 12V žárovku. Důležité je správně zapojit +/- a vstup/výstup.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Vyhřívání

#187

Příspěvek od Libcz »

Dansemacabre: já jsem dělal něco podobného nedávno pro nikoní objektivy a jako záložní pásek k dalekohledu - na izolepu jsem z lepivé strany "nakroutil" hada, dycky to lehce heftnul jiným kouskem izolepy, pak jsem to přelepil dalším pásem izolepy a celý takto vzniklý průhledný pásek jsem přilepil chemoprénem na popruh z tašky na notebook (takový ten plastový pletený). K němu jsem pak přidělal malý konektor, přilepil ještě ve vhodných vzdálenostech pásky suchého zipu a hotovo. Použil jsem odporový drát 6ohm/m pletený, takže překřížení nevadí, ale ono stejně nijak nehrozí (ten drát se prakticky nehne). Akorát jsem tam musel namotával 2 metry, takže to s trochou matematiky vyšlo asi na 80 záhybů hada, takže trochu piplačka :-)
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Vyhřívání

#188

Příspěvek od Dansemacabre »

Hotovo! 3 ks vyhřívacího pásku: sekundár, hledáček a jeden na tělo 102/500. Akorát ten regulátor z LED dimmeru pro napájení 12-24V 0,8A nefunguje, ať to zapojuju jak chci, čili zatím možný provoz stylem zapojit/vypojit dráty. Ještě to budu předělávat na jednoduché zapojení/vypojení pomocí jack koncovky nebo něčeho podobného. Nemůže to být tím, že do něj pouštím šťávu přímo z baterky? (Moc ampérů? Malý 12V PC větráček autobaterka oddělala hned po zapojení, tak si nejsem úplně jistý... Bastlit jakž takž zvládám, ale mé znalosti elektrotechniky jsou na úrovni základní školy)

ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vyhřívání

#189

Příspěvek od MilAN »

Nepřipadá ti, že 12W na takhle malý sekundár je moc a že si tím definitivně při pozorování zkazíš obraz ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Vyhřívání

#190

Příspěvek od Dansemacabre »

Proto se snažím zprovoznit regulátor. I tak to bude spíš na jednorázové odmlžení a jinak vypnuté (časem přemotám odpor. drát za jiný, ideál 50ohm/m, který jsem teď nesehnal)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Vyhřívání

#191

Příspěvek od Karell »

A já bych se ještě bál, že přenos tepla na zrcátko bude málo účinný, přestože výkon odporového drátu je přehnaně velký. Ne náhodou se jiná řešení lepí přímo na zadní stranu zrcátka, přestože mají třeba nepoměrně nižší výkon. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdybys nedokázal zrcátko vůbec odmlžit. A nebo až ho odmlžíš, budeš relativně dlouho čekat na pokles teploty aby nebyl obraz zásadním způsobem degradovaný.
Edit: Tady se podívej, o čem píši, zkus si dát poptávku do koupě, třeba má někdo nějaký ten kousek navíc.
Uživatelský avatar
Mates
Příspěvky: 410
Registrován: 17. 03. 2005, 19:30
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Věk: 61

Vyhřívání

#192

Příspěvek od Mates »

Nemůže to být tím, že do něj pouštím šťávu přímo z baterky? (Moc ampérů? Malý 12V PC větráček autobaterka oddělala hned po zapojení, tak si nejsem úplně jistý...
Ne, že bych se nějak vyznal v elektrice ale poznámka o oddělaném větráčku kvůli připojení na autobaterii bude asi zcestná. Správně fungující spotřebič si snad bere proudu právě kolik potřebuje. Na tom vyhřívání se mi moc nelíbí že ten suchý zip pravděpodobně leze do dráhy přicházejícího světla a kazí difrakční obraz. Omotání přívodního kabelu kolem ramena pavouku také není nejšťastnější.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Vyhřívání

#193

Příspěvek od Bill »

Ne, že bych se nějak vyznal v elektrice ale poznámka o oddělaném větráčku kvůli připojení na autobaterii bude asi zcestná.
Ano. Je to nesmysl. Pokud je na 12V (některé bývají na 5V) a byla správně polarita +/- tak to musí fungovat.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Vyhřívání

#194

Příspěvek od Dansemacabre »

Takže všechno špatně. Ach jo. Dimmer jdu reklamovat je vykravený někde vevnitř. +/- ještě zapojit zvládnu, zvlášť když jsou u toho nakreslené značky. Verzi 2.0 zkusím udělat s mnohem menším výkonem a napevno přidělanou k sekundáru.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Radimx
Příspěvky: 14
Registrován: 06. 10. 2014, 15:46
Bydliště: Ostrava - Poruba
Věk: 43
Kontaktovat uživatele:

Vyhřívání

#195

Příspěvek od Radimx »

Tímto bych Vám rád představil svou verzi řídící jednotky regulace teploty dalekohledu.
Jednotka se dá přepnout do dvou stavů. Automatika a manuál. Přepínaní se provádí na membránové klávesnici napravo.

Ve verzi automatika funguje zkráceně takto:
Pomocí čidla teploty a vlhkosti (levá strana přístroje) si jednotka změří stav těchto hodnot v okolí a vypočte jeho rosný bod okolí.
Na sekundárním zrcadle je deska s usazenými drátovými odpory, které jsou pomocí pasty na počítačové procesory v kontaktu se zadní stranou zrcadla pro lepší přenos teploty. Mezi těmito odpory je také umístěno čidlo teploty, které měří teplotu mezi těmito odpory.
Funkce:
kdyby byl tedy dejme tomu vypočtený rosný bod 5°C, tak zařízení je nastaveno tak, že pokud bude:
teplota na sekundárním zrcadle větší o 1°C než rosný bod = topením ve stavu 100% výkonu
teplota na sekundárním zrcadle větší o 2°C než rosný bod = topením ve stavu 75% výkonu
teplota na sekundárním zrcadle větší o 3°C než rosný bod = topením ve stavu 50% výkonu
teplota na sekundárním zrcadle větší o 4°C než rosný bod = topením ve stavu 25% výkonu
teplota na sekundárním zrcadle větší o 5°C než rosný bod = topením ve stavu vypnutém

Čili jednoduše řečeno. Zařízení udržuje orientační teplotu sekundárního zrcadla o 5°C vyšší, než je teplota rosného bodu okolí. Jakékoliv stavy jsou taktéž zobrazeny na displeji.

Jakékoliv parametry teplot, hodnot výkonu, rozsahů či výstupu displeje se dají jednoduše přeprogramovat pomocí USB jack portu, který jde vidět na levé straně jednotky pod čidlem teploty.

Ve verzi manuál funguje takto:
Pomocí membránové klávesnice si navolíte teplotu, kterou chcete udržovat na sekundárním zrcadle, a jednotka tuto teplotu bude udržovat.

Dále je k jednotce připojen ventilátor primárního zrcadla a pomocí klávesnice si nastavujete jeho výkon v rozsahu 10%...20%...30%........100% výkonu.

Napájení celé jednotky je řešeno pomoci konektoru na spodní strany jednotky, kde připojuji 12V 12VA baterii.

Celková kabeláž vedená v okolí dalekohledu je jednoduše odpojitelná pomocí konektoru.

Co se týče jednotky zevnitř. Zařízení je řízeno programovatelnou základní deskou typu Arduino UNO a jednotlivé výkony jsou řízeny pomocí PWM regulace a Darlingtonových tranzistorů TIP120.
Například hodnota:
PWM 0 odpovídá 0V na výstupu.
PWM 150 odpovídá 7,05V na výstupu.
PWM 255 odpovídá 12V na výstupu.
Čili možnost přesného nastavení výstupního výkonu. Výpočtem se dá výstupní napětí řídit po 0,047V. Fyzicky jsem to neměřil.

Na jednotce jsou ještě rezervy pro 4 výstupy či vstupy. Tím se dá do budoucna řešit třeba vyhřívání hledáčku pomocí odporových drátů zabudovaných v pásku. Nebo vyhřívaní desky pro odkládání okuláru…atd.

Zařízení je tedy plně programovatelné a stačí již jen software upravit dle požadavků. Pro jakékoliv změny již není třeba zařízení rozdělávat.

Fotografie v plném rozlišení https://dl.dropboxusercontent.com/u/824 ... rivani.zip

Odpovědět