Stavba newtona

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Stavba newtona

#181

Příspěvek od FrantaB »

Možná mi to ti, které živí pevnostní výpočty vyvrátí, ale mám dojem že nejsnazší cestou je v tomhle případě truss-tube konstrukce s duralovými trubkami na způsob 35x2 s důkladnými koncovkami a tenkým ocelovým (2 mm) táhlem uvnitř napínaným do koncovek závitem M5 sytémem "čtvrt otáčky před utržením" a v takhle předepjatém stavu zapečené do karbonové punčochy. Temperaci bude určitě potřebovat nejen optika, ale i konstrukce, na druhou stranu při rozumné malé váze a slušné skladnosti by tuhost měla být velmi slušná...
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Stavba newtona

#182

Příspěvek od MMys »

Jenže na planetární dalekohled (kterým to má být) je otevřená nosníková konstrukce krajně nevhodná. Paseku nadělá pozorovatel stojící vedle trubky u výtahu, stačí slabě fouknout od pozorovatele směrem k tubusu, a obraz je v háji. Ověřeno na skládací 400-ce. Musím si stoupat čelem proti větru, nebo nasadit látkový futrál.

Jinak, takováto délka - štíhlost tubusu už neprojde s mezikusem v místě upínací lišty. Podle mě ani v tom tvém řešení. Nehledě na to, že to nebude jak upnout. Takže krátké trubky nebo plný kus až do místa lišty - težiště, a pak pokračovat delšími nosníky až k okulárové části. Předpokládám, že s ohledem užití na planety to půjde na paralaktiku.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Stavba newtona

#183

Příspěvek od FrantaB »

Mám na mysli ne průběžnou, ale trojklecovou truss-tube:

-střední klec (napevno pospojovaná, asi by nemusela být s těmi táhly-prostě "děravá bedna" dostatečné tuhosti) s lištou/whatever upínacím prvkem
-kratší skládací klec dozadu k loži s primárem
-delší skládací klec k ringu s výtahem
-hadra okolo je jednoznačná, pokud by nebyl požadavek na skladnost tak klidně tenká plastová folie zevnitř polepená sametkou, chycená na střední kleci napevno ke kulatému límci (třeba něčím na způsob hadicové svorky) a na druhém konci navlečená taky na límec, ale volně-aby nevnášela další pnutí do konstrukce.


Hraju si s touhle myšlenkou už dost let pro případ, že bych někdy usoudil že chci (a využiju)velký dalekohled jenom na hvězdy...
Průběžný pevný kus (ať už bedna nebo příhrada) od primáru k upínání by byl jednodušší na výrobu

SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Stavba newtona

#184

Příspěvek od MMys »

Jo, takhle se to běžně dělá, to by asi bez problémů fungovalo. Hamr tady má takhle myslím udělanou 250-ku ve své hvězdárničce (bez hadru, když je tam místo teplého pozorovatele studená kamera, tak to není tolik kritické) A myslím, že když se to dobře spočítá/udělá, může být pokles přední i zadní části v důsledku gravitace stejný (nebo hodně podobný), takže se ani nerozhodí kolimace.

Ale mám obavy, že tohle už nepatří do kategorie levné jednoduché řešení, které Michal chce.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11579
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Stavba newtona

#185

Příspěvek od Psion »


No, na mě ten tvůj postoj působí tak, že  smyslem je laciněji a hůře. Výhody dlouhého Newtona  zlikviduješ spolehlivě právě tím dlouhým , poddimenzovaným tubusem . Což ti sice nepřeju, ale vidím to tak

To jsi mi připomněl slova mého kolegy " Lze to udělat sice špatně, ale zato s horšími parametry" :)
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Stavba newtona

#186

Příspěvek od Michal1 »

Já bych ten papírový tubus tak rychle nezatracoval. Vybral jsem si ho, protože to někdo zkoušel a sonotube se ukázal jako nejvhodnější materiál pro stavbu planetárních newtonů. Údajně kvůli tepelně izolačním vlastnostem. Kdyby nedržel kolimaci, tak by na tohle asi nepřišli. Prostě jsem tomu člověku uvěřil a chci papír vyzkoušet.

MMysi, nekýval se ti spíš okulárový výtah než že by se prohýbal tubus v délce? Jak težkou kameru jsi na něm měl? Jak ti mohl papír vlhnout? Měl jsi ho nalakovaný ze všech stran?
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Stavba newtona

#187

Příspěvek od FrantaB »

To ti nikdo nebere. Jenže Sonotube není asi půlstoletí nejprofláklejší špička na trhu pro nic za nic, kdyby to bylo tak snadný, tak se někdo na jejich úroveň dostal a kus trhu jim ukousl. Když dva dělají totéž, není to totéž-vidím to denně v oboru který mně částečně živí. Papír o normě je na všem nalepený stejně, ale realita je... no, někde úplně jinde.
Kdybys měl Sonotube, nikdo by neřekl popel. Sonotube nemáš, takže se tu sešlo pár lidí kteří nadhodili k úvaze řešení, které má jistý výsledek. Protože ve skutečnosti nebudeš stavět dalekohled, ale ověřovat, jestli některá zde dostupná betonovací papírová roura vyhoví tak, jako vyhovují výrobky Sonotube. Pokud máš čas a peníze na tuhle průkopničinu, všechna čest a dík za všechny, kterým prošlapeš cestu.
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Stavba newtona

#188

Příspěvek od MMys »


MMysi, nekýval se ti spíš okulárový výtah než že by se prohýbal tubus v délce? Jak težkou kameru jsi na něm měl? Jak ti mohl papír vlhnout? Měl jsi ho nalakovaný ze všech stran?
                   
Však jsem psal, při délce nějakých 60cm se také hýbal výtah na stěně, ale i celkově to bylo nějaké nestabilní, nicméně to přičítám nesymetrické kombinaci karbon-papír. Nalakované to bylo (z výroby), vevnitř byla ještě navíc nalepená sametka.

Každopádně pro soustavu 185mm f/3.3 + Paracorr to nevyhovovalo.

A znovu píšu - neměl jsem Sonotube, nýbrž Tubbox. A moc pojiva v něm nebylo. Asi tak jako v tvrdší roličce od toaleťáku. Prostě to šlo normálně loupat ve vrtsvách. 
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Stavba newtona

#189

Příspěvek od Michal1 »

Ještě pár odkazů k papírovým rourám.
Každý sonotube není Sonotube: 1, 2
Člověk z druhého odkazu pozoruje něčím velmi podobným, co chci postavit já.
Ze Sonotube (s velkým S) stavělo Meade i 16".
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Odpovědět