Sloup pro montáž v terénu

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Sloup pro montáž v terénu

#31

Příspěvek od Karell »

Omlouvám se za OT, ale Pavel V. pochopí. Pavle, to byl Petr, který mě na tu myšlenku přivedl loni na MHV! ;D
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Sloup pro montáž v terénu

#32

Příspěvek od Libcz »

taky jsem už přemýšlel nad výplní sloupu, takže říkáté písek jo?
Já mám teda jen tuším 80mm vnitřní průměr a 5mm tloušťka stěny. Metr nad zem a metr pod zem, důkladně zabetonováno (pod zemí pak dvě díry skrz a protaženy armovací dráty, čímž jsem chtěl zamezit případnému protočení a zároveň mi držely trubku v rovině při betonování). Když na trubku v horní části "zaťukám" jak na dveře, tak nějaké ty vibrace zaznamenat jde. Zatím je dutá a přemýšlel jsem teda taky nad tím betonem
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2862
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Sloup pro montáž v terénu

#33

Příspěvek od Homer »

Libcz:
písek to při tomto průměru nezachrání...
Uříznout u základu flexou, do základu na chemické kotvy tak 16-20 mm závitnice a na ni nový skoup 150-200 mm v průměru dole s plotnou s trojúhelníkovými výztuhami,  navléknout na ty závitnice v základu. Tvar plotny bych asi volil šestiúhelníkový - v rozích plotny výztuhy, mezi nimi kotvu.
Celé bych to nechal žárově pozinkovat..Potom dovnitř písek. Použil bych doporučení MMyse a uzavřít vrch písku v trubce betonkem.
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Sloup pro montáž v terénu

#34

Příspěvek od Libcz »

to zní docela složitě (ve smyslu "ani nemám kdo by mi to udělal"), já to zatím řešim tak, že se toho prostě nedotýkám Nese to oproti místním "obludám" jen ED80 s pointační 70/500 na HEQ5 takže žádný drámo. Jen mi právě připadne, že po dotyku (spíš ťuknutí čímkoliv) to jakoby rezonuje, takže vylití betonem by to mohlo pěkně ztužit. Jinak betonovou zátku naštestí dělat nemusim, je to na oplocené zahradě chaty :-)
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2862
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Sloup pro montáž v terénu

#35

Příspěvek od Homer »

To, co jsem popsal zvládne každá zámečnická dílna. Povrchově upravéná šroubovice se dá koupit v každém železářství a chemická kotva s návodem uvnitř je už taky pomalu na každém rohu. Pak už si stačí jen půjčit od známých řemeslníků větší příklep.vrtačku a podle základny svařence do stávajícího základu osadit kotvy.
Kmitání pilířové trubky o průměru  80 mm dlouhé metr, přičemž na jejím volném konci je zátěž tvořená montáží a dalekohledem, nevyřeší betonová výplň. Kmitání pouze dostane trochu vyšší frekvenci s pravděpodobně poněkud rychlejším útlumem. Mnoho bych si ale od toho nesliboval a raději trubku vyměnil...
Uživatelský avatar
Willi
Příspěvky: 229
Registrován: 02. 05. 2009, 18:59
Bydliště: Nitra
Věk: 48

Sloup pro montáž v terénu

#36

Příspěvek od Willi »

Tiež si myslím že je to príliš dlhé a tenké, to bude mať vždy rezonanciu, zmení sa len frekvencia. Ja by som si obstaral vačší priemer, dal naň navariť dole nejakých 6-8 úchytov s otvormi, túto trubku by som navliekol okolo tej zabetónovanej, napríklad spomínaným sposobom ukotvil a potom túto vačšiu by som vylial betónom a tá povodná by ostala vo vnútri. Ak je už upravená na uchytenie montáže tak tá vačšia by kľudne mohla byť o pár centi kratšia, to už nebude mať veľký vplyv.
Proste treba vylepšiť pomer priemeru a dľžky na čo najmenšie číslo, pri Newtone by sa dalo povedať zvačšiť tomu stĺpu svetelnosť :-)
Dobson 254/1200, SCT 8, ED 80/600, MAK127/1500, Refra TS 110/660, HEQ5, EQ SKY, AZ3 atď........
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Sloup pro montáž v terénu

#37

Příspěvek od MilAN »

Tak mně připadá, že tu ATM neslouží k inspiraci nebo k otázce jak něco udělat, ale k řešení krizových stavů, ke kterým se dostaneme , pokud neuděláme ty první kroky :).
Ale k věci. Jako nejelegantnější, nejčistší, nejrychlejší a a nejlacinější mi přijde udělat to znovu s větším průměrem trubky ~ 170-220 mm. (ta trocha námahy je zadarmo a práce je výchovný prostředek :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Sloup pro montáž v terénu

#38

Příspěvek od Vabra »

ako nejelegantnější, nejčistší, nejrychlejší aa nejlacinějšími přijdeudělat to znovu světším průměremtrubky ~ 170-220 mm.
No, doma mam prumer trubky 150mm zabetonovan 1,5m hluboko pod zem s raketovymi kridelky, vysalovane betonem jeste 700mm nad teren a prijde mi to docela adekvatne dimenzovane (pri celkove vysce nad terenem neco malo pres 2m). Mozna take diky sile steny 5mm a faktu ze je to soucasti pozorovatalny a vitr ma na dalekohled omezeny vliv.

Do terenu, kde jsem v kratkodobem pronajmu a tudiz nechci zatim betonovat jsem sel do "delsi ale tensi" trubky 125/2700mm (sila steny 3mm), predevsim kvuli snadnejsi manipulaci (dovoz, odvoz). Nad teren to kouka 1100mm (tj 1600mm je pod zemi udusano).

Bez jakekoliv vyplne to na poklep trochu rezonuje, ale pri beznem foceni refrakem 98/619mm nebyl zadny naznak nejmensiho problemu ani s CCD s malymi pixely. Nechci to precenit, nebot je to pouze jedna zkusenost a byl jen velmi slaby vetrik... Pokud se ukaze, ze to pri silnejsim vetru ma vliv na funkci (rostlinare) i pres vysypani piskem ci vybetonovani, tak to holt v nejhorsim vyhrabu jeste jednou a snizim "svetelnost pilire" tim, ze to utopim jeste o 200 mm hloubeji ;).

Zakopavat v terenu na stanovisti, ktere neni trvale, trubku o prumeru 200mm mi prijde jiz neadekvatni. Tim ale nechci nijak polemizovat s pravidlem, ze vetsi prumer je obecne vzdy lepsi...
Na druhe strane davat montaz na "plotovou trubku" o prumeru 80mm bych si asi opravdu dobre rozmyslel.


Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Sloup pro montáž v terénu

#39

Příspěvek od MMys »

tak tak, 80mm je opravdu zoufale málo. U mne (pro EQ6 s výhledem instalace větší montáže) mám sloup 200mm, stěna 5mm, délka 1.1m, přivařený natupo k desce o průměru 350mm, tl. 15mm, toto přišroubováno čtyřmi závitovými tyčemi M20 zabetonovanými do ztraceného bednění 40x50cm. Sloup byl ještě před usazením podmáznut lepidlem, a matkami přitažen a vyrovnán. Tuhost zdá se výborná, ale i toto dokáže kmitat, kdyš se do toho pořádně buchne. 80mm s H-EQ5 kou + dalekohledem je podle mě nesmysl.

Jednoznačně znova a líp. S tím nic rozumného nepůjde.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11563
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Sloup pro montáž v terénu

#40

Příspěvek od Psion »

Já jsem to vyřešil rovnou sloupem z betonu o průměru 300mm a je to bez kmitání.

Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Sloup pro montáž v terénu

#41

Příspěvek od Libcz »

No, docela jste mě nahlodali. Tak aspoň mám nad čím přemýšlet, když je venku hnusně. Napadlo mě na trubku (+ do základu) navařit nějaké "držáky" (šrouby, kus L nosníku, prostě cokoliv aby se to spojilo s betonovým obalem a mám po ruce) a obbetonovat jí podobně jako to má Psion. Plus vylít betonem vnitřek. Je to blbý řešení? Bylo by totiž pro mě jednodušší a schůdnější než Homerovo řešení :-)
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2862
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Sloup pro montáž v terénu

#42

Příspěvek od Homer »

To je jistě další možné řešení, pokud je v daném případě použití takového průměru možné. Ve své původní radě jsem vyšel z předpokladu zachování ocelového pilíře.
V tomto případě bude nutno zajistit spolupůsobení základu s nadstavbou. Něco zajistí centrální původní trubka, po obvodě bych doplnil svislou žebírkovou 10 mm výztuž kotvenou na obligátní chemické kotvy ( vyvrtané díry před aplikací kotvy řádně vyfoukat ! ). Na to bude stačit běžná příklepovka. Navařování kotev na centrální trubku není v takovém případě nutné. Do betonu bych použil plastifikátor (zde pozor na dávkování...).

Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Sloup pro montáž v terénu

#43

Příspěvek od Habl »

Nemám nic proti spojení sloupu v terénu. Pokud se ale stavebník rozhodne později, že využije pozemek pro budoucí stavbu pozorovatelny, tak musí počítat s tím, že sloup a patka jako kompaktní těleso může při pozdější demolici objektu a obetonovaného i vybetonovaného sloupu do nezámrzné hloubky působit obtíže...

Elegantnější a jednodušší je spojit vlasní betonový blok s kotevními a stavitelnými šrouby pro vlastní oceový sloup s roznášecí ocelovou deskou, přičemž l případná demontáž je jednodušší a nemusí se použít příslušná jeřábová technika...

Velmi dobře jde stavěcími šrouby i ustavit i paralaktická montáž, bez řešení komplikovaných ustavujících šroubů na konci sloupu...

Habl









"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2862
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Sloup pro montáž v terénu

#44

Příspěvek od Homer »

Habl:
V zásadě souhlasím - nicméně přeci jen si myslím, že když na to přijde lze takovýto sloupek rozbít palící nebo z půjčovny opatřenou větší sbíječkou a nebude třeba volat jeřáb. Jen u toho člověk vypotí trochu vody :-).
Nicméně jakou variantu stavebník zvolí, je na něm...
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Sloup pro montáž v terénu

#45

Příspěvek od Libcz »

já mám základ ukončený zhruba 10-15cm pod úovní terénu a nad tím je vrstva půdy s trávou, takže kdybych chtěl, tak uříznu trubku a nepůjde nic vidět Ale jelikož je to na mém pozemku, tak s tím asi nikdy trabl nebude. A kdybych chtěl udělat astrodomek, místa jsou tam všude dvě zadnice, tak alespoň toto řešit nemusím naštěstí
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Odpovědět