Sloup pro montáž v terénu

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Sloup pro montáž v terénu

#76

Příspěvek od Bill »

Podle mne tím ten člověk hlavně vyřešil přístup ke šroubu. Možná nechtěl, ať mu do sloupu prší nebo tak něco ...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
dora
Příspěvky: 156
Registrován: 30. 09. 2007, 18:54

Re: Sloup pro montáž v terénu

#77

Příspěvek od dora »

ahoj,

bude mi stacit na montaz tridy eq6 a refraktor 110/770 ocelova trubka konstrukční rozmeru 168,3x4 ? bude to na sloup na zahrade v metrove delce.
mam problem najit vetsi prumer, ktery lze koupit v tak male delce (1m)
diky

trubka konstrukční 168,3x4
http://www.kondor.cz/trubka-konstrukcni ... 4/d-77855/
SW ED-80, WO Fluorostar 110, WO Megrez 72, Canon EOS 450D,40D, ASI 1600MM Pro mono, tr. 10x50, Fornax LighTrack, SW EQ6, Sigma 50/1.4, Canon 300/4L, Sigma 150/2.8 DG APO, Samyang 14/2.8
Uživatelský avatar
Patas
Příspěvky: 85
Registrován: 29. 09. 2014, 18:42
Bydliště: Javornice
Věk: 35

Re: Sloup pro montáž v terénu

#78

Příspěvek od Patas »

Já si myslím že až až stačila by i menší se železem dělám denně a tahle těžba ti unese opravdu hodně natož jen eq-6 s dalekohledem
Dobson GSO 300/1500, , VOD 152/1218 montáž paralaktické vidlicová, Bresser 102/600, Bresse 102/1000
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Sloup pro montáž v terénu

#79

Příspěvek od Vabra »

Jak jsem psal zde ve vláknu před 6 lety:
[quote]Ocelova roura, prumer 125mm sila steny 3mm, delka 2700mmm, z toho 1600 zakopano pod zemi s malymi navarenymi zebry proti vytazeni. Prvni dojmy ze stejneho dne kdy byla zakopana do terenu jsou ale celkem pozitivni...[/quote]

Za těch 6 let jsem na tom nafotil většinu svých fotek a se sloupem nebyly nikdy žádné potíže většina fotek s kamerami s malými pixely, dalekohledy od ohniska 350 do 1m...

Takže ta tvoje bude dimenzovaná více než dostatečně...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
dora
Příspěvky: 156
Registrován: 30. 09. 2007, 18:54

Re: Sloup pro montáž v terénu

#80

Příspěvek od dora »

zdravim, sloup na zahrade mam hotov. snazim se nyni nekde najit inspiraci pro "ochranny domecek" na montaz. Planem je mit na sloupu natalo EQ6. Nemam prostor stavet celou pozorovatelnu okolo a prikryty plachtou mi neprijde moc esteticke. Na netu sjem nasel ruzne plastove barely prikryvacici montaz (horni cast sloupu, barel uchycen na vrchni desce, na niz sedi montaz), ale vzhedove no nebylo tez nic moc. Nema nekdo lepsi napad, idealne s nejakym fotem???

diky

viz citace jednoho z minulych prispevku:

"
Osobně bych ji pouze přikryl nepromokavou plachtou, napnutou a uchycenou k těm nohám, aby mohla zespod luftovat. Nebo nad ni postavil z prken nějaký dočasný domeček, provětrávající, který ji bude chránit jen proti vodě.
"

neco jako toto:

http://www.rieser-sternfreunde.de/?page_id=522
SW ED-80, WO Fluorostar 110, WO Megrez 72, Canon EOS 450D,40D, ASI 1600MM Pro mono, tr. 10x50, Fornax LighTrack, SW EQ6, Sigma 50/1.4, Canon 300/4L, Sigma 150/2.8 DG APO, Samyang 14/2.8
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloup pro montáž v terénu

#81

Příspěvek od ok1in »

Ten odkaz je skvělý - výborný nápad, jak použití toho disku, tak toho zahradního barelu. A ten jako bonus kryje i odkládací stolek...
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Sloup pro montáž v terénu

#82

Příspěvek od Homer »

Použití sudu mi na první pohled připadl jako výborný nápad. Při druhém mne napadlo, zda uvnitř pod sudem, kde to určitě nevětrá, nevzniká v uzavřeném prostoru kondenzát ( řekl bych že nějaký vzniká, dle vlhkosti uzavřeného vzduchu ) - i když je možné, že ho je minimálně a nevadí to. Taky jsem si všiml, že při dešti se musí ten okolní žlábek zaplnit vodou a okolní štěrbinou bude pravděpodobně dovnitř zatékat voda. Pokud to nemá ve žlábku víka, co má jako podložku stolku, nějaké těsnění. Ale tomu by se dalo zabránit provrtáním odtokových děr zespodu žlábku. Na fotkách díry nejsou vidět.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sloup pro montáž v terénu

#83

Příspěvek od MilAN »

Asi bych na horní straně udělal odvětrávací " komínek", aby přes den po zahřátí ta vlhkost mohla odvětrat. A jak píše Homer, dole někde musí být také díry( jasně, že tam budou pavouci, možná mravenci a možná i vosy, ale nebude se to zapařovat a rezivět.)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloup pro montáž v terénu

#84

Příspěvek od ok1in »

Odvětrání beru jako samozřejmost. Já mám na svých zařízeních, co jsou trvale venku, zespoda velké otvory překryté jemnou plastovou mřížkou - perlinkou (stavebníci znají). Nic moc tam pak nevleze a větrá výborně. Shora nemám žádné otvory, i když ten překrytý komínek není špatný nápad...
Uživatelský avatar
dora
Příspěvky: 156
Registrován: 30. 09. 2007, 18:54

Re: Sloup pro montáž v terénu

#85

Příspěvek od dora »

diky za doporuceni s tim vetranim.

eventuelne jeste napad zde, to je troche uhlednejsi z plechu:

http://www.h.shuttle.de/h/dadoka/astro/
SW ED-80, WO Fluorostar 110, WO Megrez 72, Canon EOS 450D,40D, ASI 1600MM Pro mono, tr. 10x50, Fornax LighTrack, SW EQ6, Sigma 50/1.4, Canon 300/4L, Sigma 150/2.8 DG APO, Samyang 14/2.8
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloup pro montáž v terénu

#86

Příspěvek od ok1in »

Dnes jsem byl v mé oblíbené hutní prodejně a zaujaly mě tam děrované plechy - mají pozink, antikoro i hliník. Vypadá to velmi slušně a pro krytí i velkého větracího otvoru jsou jako stvořené. Vyzkouším to, prý mi uřežou z tabule (mají 2x1m) pás o šířce, jakou budu potřebovat - pak poreferuju...
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Sloup pro montáž v terénu

#87

Příspěvek od Homer »

Umím si představit celoplastové řešení z nějakého soudku s víkem ( viz výše diskutovaný vzor ) s dírami dole a odvětrávacím komínkem (Milan) nahoře z kousku odpadní trubky. Zadeklovat např. kulatým plochým kouskem PVC s přesahem, třeba i s malou okapničkou po obvodě ( kousek trubky o větším průměru ) a pod přesahem v komínku vyvrtat odvětrávací díry. Vše lepit lepidlem na PVC v tubě, možná by šla vyzkoušet i obyčejná tavná pistole. Vyrobitelné bez subdodávek, celkem jednoduše...
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloup pro montáž v terénu

#88

Příspěvek od nosuh »

Ahoj, jen me tak napada, jak se takovej sloup ustavuje, aby byl v presne poloze? Jen tak podle olovnice a vodováhy? Jak to jednou zatuhne, uz s tim nikdo nehne..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sloup pro montáž v terénu

#89

Příspěvek od MilAN »

Ale to přeci bohatě stačí - tedy ještě směr sever/jih - ale ten také stačí podle kompasu nebo polední přímkou (ale ten šroubovací doraz - pro nastavení azimutu- lze dodělat až na hotovém sloupu ). Hlava montáže má přeci 2 osy volnosti na přesné ustavení
Naposledy upravil(a) MilAN dne 18. 10. 2017, 14:47, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloup pro montáž v terénu

#90

Příspěvek od MMys »

A proč by musel být přesně ? Montáž přeci jde ustavit i na křivém sloupu. Stejně tak jako jde ustavit na trojnožce postavené na svahu. Dokonce se dělají pilíře šikmé, nebo zalomené, aby nepřekážely tubusu u německé montáže. Celé je to jenom o tom, jaký je rozsah pohybů základny montáže pro ustavení v azimutu a výšce. A ten je určitě desítky stupňů.

Mimochodem, ta bublinková vodováha co je na základnách stativů tam je zbytečně, montáž jde ustatvit i na našikmo postaveném stativu úplně stejně jako na rovném. Jen to spousta lidí neví a zbytečně honí bublinku do středu :-)

Chápu to u Alt-Az montáže (třeba SCT ve vidlici) kde na základě vodorovného ustavení a znalosti času a polohy elektronika udělá najetí na první hvězdu při inicializaci, tam by to mělo být přijatelně vodorovně, protože s tím firmware počítá.

U paralaktiky je to ovšem nesmysl. Tam je cíl jediný - polární osa musí mířit k nebeskému pólu. A montáž můžeš mít přidělanou na čemkoli. Když to doženu do extrému, můžeš ji přišroubovat na stěnu, a azimut nastavit šroubem pro výšku a výškku šroubem pro azimut, nebo obecně kombinací obou šroubů, když to bude stát nějak obecně nakřivo. Ale jakmile míří RA osa k pólu, je přeci ustaveno.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět