Sloup pro montáž v terénu

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Sloup pro montáž v terénu

#16

Příspěvek od Homer »

Varianta zemních vrutů mne taky napadla, ale rychle jsem od ní odešel...Jednak neposkytne možnost osazení sloupku o daném průměru ( alespoň takové neznám ) a druhak si skutečně nejsem jist, zda zajistí tak pevné spojení se stabilním podložím, jako klasický pilíř. U lehkých staveb, pro které jsou určeny ( fve, oplocení apod. ) není vyžadována taková stabilita, jako u pilíře. Asi by to mohlo fungovat tak, že trubka bude mít jako u ostatních variant dole tři ramena, na každém bude vrut a celé to bude uloženo nikoliv na drnu, ale na stabilizovaném štěrkovém podkladu do nezámrzné hloubky. No a pak už výhody mizí...Jaká je náročnost ručního vrtání těchto vrtů, neumím posoudit - všechny díry které v současnosti pořebuji pro oplocování, vrtám strojně a i tak nesmím narazit na kořeny nebo větší kámen ( o prknu v navážce nemluvě ). O to víc to bude platit v tomto případě.V lepším případě jde vrták šikmo, v horším nejde vůbec.
Uživatelský avatar
:o(
Příspěvky: 75
Registrován: 19. 01. 2009, 03:35

Sloup pro montáž v terénu

#17

Příspěvek od :o( »

Typ KSF FPL 140 má průměr horní příruby 199 mm a rozteč šroubů na přírubě 167 mm . Pokud by měl sloupek dno s připravenými ( přivařenými šrouby a matice zespoda příruby vrutu ) , dal by se osadit i sloupek o průměru 200 mm
Samozřejmě záleží na podloží, ale určitě je zde mnohem větší šance na úspěch než při pokusu o zatlučení a dá se předpokládat, že ona temná louka je nedotčená civilizací ( pak by pravděpodobně nebyla temná)
KRINNER na ně dává stožáry na vlajky
http://www.zemnivruty.cz/(S(dafinmi5qurz2u55goxesw45))/cs/instruktazni-videa#video-4 -
takže stability bych se opravdu nebál ;)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Sloup pro montáž v terénu

#18

Příspěvek od Karell »

Nad tím jsem také přemýšlel, stačil ovšem jediný pohled do ceníku a hned to přešlo... :)
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Sloup pro montáž v terénu

#19

Příspěvek od Martin Vyskočil »

OT:
Náhradní přistávací plochy, byť již nefunkční, bývají i po letech v zájmu (nejen) plachtařů, kteří o nich samozřejmě vědí. Oni totiž raději sednou na známé nouzové ploše o které vědí, že je bezpečná pro přistání, než aby to poslali někam do kukuřice. Tím jsem chtěl říct, že by bylo dobré to postavit někde bokem, aby o to časem někdo nerozpáral nějaké éro.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
:o(
Příspěvky: 75
Registrován: 19. 01. 2009, 03:35

Sloup pro montáž v terénu

#20

Příspěvek od :o( »

Nad tím jsem také přemýšlel, stačil ovšem jediný pohled do ceníku a hned to přešlo... Cena je relativní :)
při rozměru jámy 1m a hloubce 0,7 se do ní vejde 0,7m3 betonu a kubík stojí řádově 1,5 tisíce hotový - ZAPA ( cca tisíc v materiálu ale dostanete tam míchačku ?
například vrut KSF FEK 140x 850 je za 3200,- tedy za dvojnásobek až trojnásobek ale bez kopání ( míchání betonu )
Pokud je na to čas a energie tak pak je zemní vrut drahý.
Popravdě mně by nikdo neukecal na víkend s kopáním a betonováním pilíře za 1500 kč. To radši půjdu o víkendu do práce a vydělám si na přesčasech víc.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Sloup pro montáž v terénu

#21

Příspěvek od Karell »

Nevím, kam na ty ceny chodíš... betonu bude po kolečku, zrovna tak štěrku a vykopat dvě jámy a dosypat to vykopanou hlínou je to nejmenší.
Martine, bude to stát bokem, u takové vyvýšené rampy co si udělali z panelů pro nakládání, právě proto, aby to nepřekáželo nikomu v případné manipulaci.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2855
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Sloup pro montáž v terénu

#22

Příspěvek od Homer »

Popravdě řečeno, srovnávat požadavky na stabilitu stožáru na vlajky a pilíře pod dalekohled nelze. Ostatně od vlajky se chce, aby se třepetala - na rozdíl od pilíře dalekohledu ( trocha humoru, leč racionálního ).
No a srovávat pilíř s 0,7 m3 betonu a jedním zemním vrutem nelze rovněž - i když by možná nebylo od věci, kdyby to někdo z AF vyzkoušel a sdělil zde výsledek s definovanými podmínkami, za kterých to použil... Co se stabilitou vrutu udělají např. několikadenní deště a podobně.

Jak je zřejmé, možností je více - řešení by mělo vyjít z odhadu plánované životnosti instalace, možnosti použít případně pilíř jinde, náročnosti zhotovení atd.
Holt si stavitel musí vybrat...
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Sloup pro montáž v terénu

#23

Příspěvek od Karell »

Tak dnes se konečně podařilo dotáhnout vše do zdárného konce. Díky kamarádovi, členovi AF, Frantovi ( Vrána ), vypadá celé řešení následujícím způsobem, patrným z fotodokumentace. On nám vyrobil sloupy přivařené na automobilových discích, firma plazmou vyřízla požadované konce, které Franta opět přivařil. Natřené barvou Fest-B, zakopané do hloubky cca 90 cm. Potom zasypané vrstvou hlíny, oblázků a větších kamenů, udusáno. Trny montáže vyrovnány na Polárku a do vodorovné roviny. A teď už ke štěstí potřebujeme jen bezoblačné počasí příští týden...takže naši " minisoutěž" pochopitelně vyhrál Franta, drobnou tekutou odměnu dle slibu obdržel. Omluvte kvalitu fotografií, je to focené mobilem.
















Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Sloup pro montáž v terénu

#24

Příspěvek od ladis »

Karle, vypada to skvele! Dobra prace, gratuluji! Pak mi musis rici, kde presne to u plochy je, abych tam nepristal bud letadlem ci autem za tmy ;D Vim vsak, ze jsi rikal, ze je to stranou a zcela bezpecne daleko, takze to bude urcite v poradku. Konecne si kluci take uzijete oblohy a ne jen ustavovani (sorry, ale musel jsem si pichnout)

Jeste jednou gratulace a tesim se na nase dalsi spolecne pozorovani!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

Sloup pro montáž v terénu

#25

Příspěvek od Vrána »

To ladis:Při přistávání letadlem bys nejdřív urval kolečka o okolní terén a pak by ses možná o sloupy zastavil.Z druhé strany bys nejdřív stál na vrtuli ;D ;D ;D.Taky si musím rejpnout.Vybrali s Martinem perfektně.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Sloup pro montáž v terénu

#26

Příspěvek od Vabra »

Tak jsem se take stal "vlastnikem" sloupu volne lozeneho v terenu (bez betonovani patky, hodne podobneho tomu Karlovu).

Castecne se to tady nakouslo ale asi nedoresilo. Zvazuji cim dokonceny sloup vyplnit.

Casto se zde doporucuje vysypani suchym piskem, ale me se porad intiutivne zda, ze vyliti betonem nebo nejakou podobnou mokrou hmotou (jakou? Doporucte neco pro snadne rozdelani v terenu s nutnosti vse si privezt vcetne vody), ktera se spoji se stenami ocelove roury, musi byt pro celkovou stabilitu pilire vhodnejsi reseni.

Nebo se mylim?

Navic mam pocit ze priznana betonova vypln (viditelna otvorem pro sroub jistici hlavu montaze) by mohla alespon trochu negativne zapusobit pro pripadne sberace kovu...  

Jinak je trubka mozna malinko poddimenzovana:
Ocelova roura, prumer 125mm sila steny 3mm, delka 2700mmm, z toho 1600 zakopano pod zemi s malymi navarenymi zebry proti vytazeni. Prvni dojmy ze stejneho dne kdy byla zakopana do terenu jsou ale celkem pozitivni. Zda se ze v zemi to drzi dost pevne a pruzi to az v tom poslednim metru deseti nad terenem
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Sloup pro montáž v terénu

#27

Příspěvek od MMys »

Já bych to vysypal pískem, tlumící efekt téměř totožný. Jde o hmotu, ne o pevnost, tu už zajišťuje vlastní trubka.

A pokud chceš odradit sběrače kovu, tak nalej na ten písek pár cm betonu, ať to vypadá jak vybetonované :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Sloup pro montáž v terénu

#28

Příspěvek od Vabra »

No to s tim betonem jen par centimetru pod vrcholem mne napadlo tez, ale kdyz jsem si spocital ze na vyplneni celeho sloupu budu potrebovat jen neco malo pres 25litru betonu, tak si rikam, ze kdyz uz jit do mokreho procesu tak uz to skoro jedno zda tam utopim 1 nebo 25litru. ;)

Je nejaky duvod proc by mel mit suchy pisek pevnostne-mechanicko-tlumici vlastnosti lepsi nez beton? S ohledem na mensi prumer sloupku a relativne vetsi vysku hlavy montaze nad terenem (oproti Karlovi) , nejakou tou pevnosti navic rozhodne nepohrdnu.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Sloup pro montáž v terénu

#29

Příspěvek od Prazan »

Pavel, jde o tuhost a útlum. Tuhost sloupu naroste i v případě vyplnění pískem. Tuhost průřezu by byla samozřejmě vyšší, pokud bys pro výplň použil beton. Kmitání ale lépe utlumí sloup vyplněný pískem. Osobně bych dal přednost písku. Pokud by měl sloup tendenci kmitat ve větru nebo sis do něj nedopatřením kopnul, písek ti bude v tlumení více nakloněn.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Sloup pro montáž v terénu

#30

Příspěvek od Ondra.P »

Ja jsem mel take puvodne v planu vyplnit sloup jemnym prosatym piskem, akorat jsem to pri betonovani v zapalu boje prehnal a vyplnil sloup betonem cca do poloviny nadzemni casti.

Puvodne mel byt sloup vyplneny betonem pouze do vysky vnejsiho obetonovani

Ma nejaky smysl tech zbylych cca 50cm plnit jeste piskem, nebo je lepsi nechat sloup tak jak je?
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Odpovědět