Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Pvell
Příspěvky: 85
Registrován: 24. 07. 2015, 16:12

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2611

Příspěvek od Pvell »

Milane dělám střechy už dvacet let a věř mi že kleština má minimální vliv na rozjetí střechy. Ty středový vaznice se dávají když jsou dlouhý krokve a je na tom těžká krytina. Dnes se dávají kleštiny vesměs na závitové tyče ale na starých krovech máš kleština napůl zapuštěnou do krokve aby tlačila krokev ven a zabránila jejímu prohnutí.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2612

Příspěvek od MilAN »

Pochopil jsem z tvého příspěvku, že tomu rozumíš. Já se ale nebavím o vazbě střechy domů .Tady u téhle stříšky snad nehrozí nadměrný průhyb, ale rozjetí "pozednic", které nejsou zrovna moc drženy na boční sílu. Takže tu zde musí držet ty kleštiny. Proto píšu, že to je jejich hlavní úloha. Zde, v tomto případě.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2613

Příspěvek od MilAN »

nosuh:
Když jsi udělal tak hezký obrázek, tak mně by se to líbilo trochu jinak.
- zadní stěna-červená konstrukce- plná až do výšky pod kleštiny a v ní dveře
- přední stěna - červená k. - bez té díry
- střecha - vynechal bych ty podélné vazníky na kleštinách. Kleštiny co nejníže nad dalekohled. Zadní "pozednice" tam nebude . Zadní čelo střechy jen po kleštiny. V předním čele střechy dvířka na projetí dalekohledu .Vpředu i vzadu přesah střechy přes spodní konstrukci
Je potřeba vymyslet pojezd tak, aby držel střechu jak bočně tak i směrem nahoru (a by neuletěla Klasicky se to dělalo trojicí koleček na svisle postaveném U - tedy jako C. Ale jde to udělat jen 1 kolečkem v ležatém U s tím, že se vždy střecha jen zahákne a zajistí. Jen už to nebude tak jednoduché "dálkově" :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Pvell
Příspěvky: 85
Registrován: 24. 07. 2015, 16:12

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2614

Příspěvek od Pvell »

Přesně tak Milane. U takhle malého rozměru se prohnutí neřeší pokud se nedají trámky 80/80 :D . Jen říkám že když se dořeší pojezd se zabráněním ujetí do stran tak se vyhne kleštinam co by mohli překážet.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2615

Příspěvek od nosuh »

DIky Milane, budu to mit za domaci úkol do další verze..
ty obrazky nedelam na efekt, ale fakt me to pomaha si představit jak to bude vypadat a ve vysledku taky vim diky tem kvadrikum i rozmery všech komponent..
navíc procitanim celého topicu jsem zjistil, ze hodne věci se tady popisuje slovne, ale pro člověka, který teprve hleda to spravne reseni, je nekdy tezke si to představit..
takhle jsem vdecny za každý komentar ke konkretnimu obrazku a to me posouva dal..
Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Pvell
Příspěvky: 85
Registrován: 24. 07. 2015, 16:12

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2616

Příspěvek od Pvell »

Ještě jsi pak do každého rohu stěny nakresli boční vzpěry ohledně tuhosti konstrukce. Podlahu s fošen na příchytky a na to OSB pd4 ;)
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2617

Příspěvek od Homer »

Jen říkám že když se dořeší pojezd se zabráněním ujetí do stran tak se vyhne kleštinam co by mohli překážet.
Jo, tohle jsem už uvedl výše. Podle mého jsou níže uložené kleštiny zbytečné a vaznice už tuplem. V mém odkazu výše je tabulka ukazující, že prostá krokvová konstrukce s hřebenovou vaznicí vyvozuje do pozednic třetinovou vodorovnou sílu než hambalková ( či zde v tom místě uložené kleštiny ) soustava. Tedy shodneme se na tom, že je třeba dole řádně zakotvit pozednice proti vodorovné složce, nahoře bych vynesl hřebenovou vazničku kleštinami a při délce krokve cca 2,5 m není dál co řešit :-).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2618

Příspěvek od MilAN »

Teď jde jen o to, co je technicky schůdnější a co je technicky snáze kvalitně řešitelné. Gumové/plastové rolny v U profilu to ale nebudou.
Kleštiny jsou jedním z řešení, technicky jednoduché, plně funkční. A to druhé- bez kleštin -vypadá jak ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Pvell
Příspěvky: 85
Registrován: 24. 07. 2015, 16:12

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2619

Příspěvek od Pvell »

Jestli mu nebudou překážet tak at je tam dá. Pozednici bych nahradil fošnou přiloženou na krokve. Na fošnu bych v úhlu střechy přidělal kolečka s vybráním. Na věnec bych dal pozinkovou trubku 5/4. Střecha by se nemohla rozjet a bylo by tam minimální tření a bordel byse tam nedržel. Koupil bych festovější petlice na přidržení zasunuté střechy jednu bych opatřil zámkem proti nedovolenému vniknutí. Je to jednoduchý a funkční.
Pvell
Příspěvky: 85
Registrován: 24. 07. 2015, 16:12

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2620

Příspěvek od Pvell »

Kolečka bych použil asi tyhle https://www.zabi.cz/kladka-kovova-rjr-89-38
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2621

Příspěvek od nosuh »

dostanu se k tomu zase az vecer, ale zkusim to vsechno opet zapracovat..a kolik tech kolecek vychazi na tu delku strechy, resp. na kazdou stranu ?
Ale tady ty kolecka neresi problem s bocnim ukotvenim cele strechy v tech polozenych U profilech, nebo ano?
Jinak rozmer toho domku (zakladny) tak jak je v navrhu je 250x300cm..v navrhu jsou na pozednice pouzity hranoly 10x10cm ( cela spodni hruba kostra) - staci to? nebo je potreba to dimenzovat jeste vice?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
KoMar
Příspěvky: 601
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2622

Příspěvek od KoMar »

Vaznice ať už středová nebo vrcholová je v tomto případě zbytečná, protože u posuvné střechy nelze jednoduše vyřešit její podepření. Je však potřeba počítat s vyztužením v rovině střechy, což by jinak byla další funkce vaznic. To může zastat plošné bednění (desky nebo prkna).
Připrav si ale nějaký hranolek, který se provizorně umístí do vrcholu během montáže a podrží jednotlivé krokve.

Hambálky (kleštiny) bych dal učitě, omezí vodorovné síly na bok kolejnic, které se u posuvné střechy budou jinak zachycovat těžko a celkově krov ztuží (jinak se jím bude špatně pohybovat a může třít o boky kolejnic). Pokud bude střecha relativně strmá, tak by vodorovná síla měla vycházet ještě relativně přijatelná, ale u nižších střech vychází tato síla poměrně velká. U nich by bylo nutno změnit koncepci (např. pultovou střechu).
V tom odkazu, který zde dával Homer není vliv hambálku na vodorovné síly vidět, protože jsou okrajové podmínky výpočtu zadány jinak než u vaznicového krovu (neposuvné podepření na obou stranách u hambálku a kombinace posuvné a neposuvné u vaznic). Proto výsledky nelze srovnávat.
Na pojezd chci u svého projektu vyzkoušet kombinaci profilu L jako kolejnice, který bude pojížděn litinovým kolečkem, které se používá na kladky (mívají to v železářství: https://www.brano-zz.cz/vyroba/zvedaci- ... adka-lita/ ). Ale řešení pojezdu, které navrhuje Pvell vypadá taky zajímavě a lépe by přenášelo případné boční tlaky.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2623

Příspěvek od Homer »

Hřebenovou vaznici by v mé variantě vynesly kleštiny umístěné na párech krokví hned pod ní, jak se to také dělává. Posloužila by hned při montáži. Viděl jsem v životě u usedlostí různé kolny, špýchárky atd., přežily století i více a tyto rozpony kleštiny nepotřebovaly a to byly krokve kolikrát z kulatiny přímo z lesa. Je pravda, že tyto střechy posuvné nebyly :-). Navrhovaná kleština je ale především rozpěrou daného páru krokví, nikoliv táhlem, tedy pokud se nemýlím. Při téhle miniaturní stříšce to ale není ten zásadní problém, když budou kleštiny, tak budou. Asi by byla jiná káva když už by kleštiny ve výšce, která nepřekáží, byly ztuženy po délce záklopem, to bych viděl smysluplnější.
Pod lehkou krytinou bude tak jako tak bednění ( předpokládám ) a plášť bude tuhý dostatečně. Víc bych se soustředil na eliminaci vodorovných sil od krovu do obvodu trámkových stěn a pojezdové části mimo objekt a to i s uvažováním vlivu větru. To se mi zdá u mnoha realizací, co jsou k vidění, jako nedomyšlené.
Pvell-ovo řešení pojezdu se mi líbí, ale musí na to navazovat ona eliminace vodorovných sil - chtělo by to vymyslet nějakou alternativu ztužujícího věnce. U pojezdové části není problém vložit mezi pojezdy vodorovně nějaká táhla.
Naposledy upravil(a) Homer dne 16. 05. 2019, 11:19, celkem upraveno 1 x.
Pvell
Příspěvky: 85
Registrován: 24. 07. 2015, 16:12

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2624

Příspěvek od Pvell »

Na třech metrech bych dal čtyři krokve a sedum koleček jedna strana.
Přílohy
Bez názvu.png
Bez názvu.png (15.66 KiB) Zobrazeno 1783 x
Pvell
Příspěvky: 85
Registrován: 24. 07. 2015, 16:12

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2625

Příspěvek od Pvell »

Ta trubka s navařeným elkem našroubovaným do věnce jakožto vrchního trámu stěny zabrání jejímu prohnutí.
Odpovědět