oprava vytahu - hrebenovy

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

oprava vytahu - hrebenovy

#16

Příspěvek od caribic10 »

Ahoj Martine. myslíš že bychom mohli teda zkusit vyvložkovat ten výtah? Ostatní asi už přes SZ?
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: oprava vytahu - hrebenovy

#17

Příspěvek od majklus »

Nevím kam s tím, snad je to vhodné sem.

Mám naprosto strašný hřebenový výtah u mého achromátu 127/1200, výtah nejde jednoduše vyměnit, musela by se celá zadní část dalekohledu nechat vyrobit jiná, aby do ní mohl přijít kvalitnější výtah. Takhle je to jeden odlitek vcelku...

Jelikož má výtah poměrně značné vůle, koumal jsem co s tím. Aretačním šroubem lze výtah přitáhnout za cenu velmi těžkého chodu, ale stejně při změně směru ostření dochází k pootočení vnitřní části výtahu, což má za následek nejen značný posun obrazu, ale také velmi obtížné přesné doostření - výtah je navíc jen jednorychlostní.

První co jsem udělal bylo docela pracné odstranění původní vazelíny - spíše lepidla - ze všech součástí. Dále jsem vniřek výtahu vyložil oboustrannou lepící páskou a na ní nalepil obyčejný instalatérský teflon do závitů. To jsem již jednou dělal na newtonu, je to řešení za 15,50Kč a životnost je dobrá, výměna triviální. Tím se relativně dobře vymezí radiální vůle ve výtahu.

K protočení ale dochází stále, protože zde chybí jakékoli lineární vedení. Koumal jsem co s tím, průmyslové lineární vedení kolejnička - vozík se dovnitř nevejde a taky stojí ranec. Nakonec jsem zkusil jako vedení použít vlastní hřeben výtahu. Vybrání ve vnější části má vůli skoro milimetr a to způsobuje ono protočení. Použil jsem zkusmo plastový L profil (bauhaus cca 25 Kč / metr) a vyrobil jakési vyložení pro chod hřebenu. Obnáší to cca 20 minut práce s pilníkem a cca 10cm plastového profilu. Je třeba vyříznou otvor pro chod ozubeného kolečka a to je vše.

Byl jsem překvapen o kolik se chod zlepšil, výtah teď není nutné přitakovat aretací (jen mírně při užití binohlavy) a také jednoduché motorové ostření hodí hladčeji. I když je škoda, že motorek nedává větší moment... Obraz se při změně směru ostření hýbe o řád méně a ostří se tedy o dost pohodlněji.

Jsem zvědavý, jak dlouho tohle plastové vyložení vydrží. Zatím je v drážce jen "nalisované" a vypadá to, že drží i bez přilepení. Každopádně náhradu jsem schopný kdyžtak vyrobit do půl hodiny s náklady 5Kč.

Třeba to někoho inspiruje nebo někdo vymyslí něco lepšího. Přikládám pár fotek, sorry za kvalitu, je to mobil + večerní šero...

EDIT: červeně jsem naznačil co kam patří... :-)
Přílohy
vytah2.jpg
vytah2.jpg (177.59 KiB) Zobrazeno 1926 x
vytah3.jpg
vytah3.jpg (137.15 KiB) Zobrazeno 1926 x
vytah1.jpg
vytah1.jpg (87.6 KiB) Zobrazeno 1926 x
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2000
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: oprava vytahu - hrebenovy

#18

Příspěvek od Beda »

"Majklus": jelikož jsem se s vymezováním vůle jednoduchých čínských OV v minulých létech hodně potýkal, vím co to obnáší a dávám za tvůj nápad a provedení palec nahoru :) !
Ještě stojí za zmínku, že lze koupit samolepicí teflonovou folii.
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: oprava vytahu - hrebenovy

#19

Příspěvek od majklus »

Díky! :-)

Já vím, že se dá sehnat přímo teflonová folie, ale když jsem namátkou koukal na netu, tak buď jí člověk musí koupit pomalu 100 metrů nebo je nekřesťansky drahá. Navíc jsem tvor od přírody relativně dost líný a k podobné činnosti mě vyprovokuje až velké nasrání a to to zase musím vyřešit ještě ten den, jinak zase vychladnu a už se nedokopu. :-) Proto většinou co neseženu v Bauhausu nebo Hornbáči tak nemám...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Odpovědět