Jak na zvědavá zvířata?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Jak na zvědavá zvířata?

#61

Příspěvek od Vykuk »

Jakýkoliv hluk nevydávaný tělesně zvířetem člověkem považuji za zbytečný (i to rádio, nevim proč by ho měla zvěř poslouchat - ona to má jaksi fyzicky obráceně, zatimco přes den dělá člověk v přírodě v rámci pracovního či rekreačního procesu hluk, v noci vylézá schovaná zvěř z houštin, jde se nažrat a on jí tam někdo dělá randál či pouští rádio aby jí vyhnal - kam vlastně ?), navíc si koledujete naprosto zbytečně o neshody s myslivci.

Pokud si člověk není jistý jaká nebezpečná "dravá šelma" kolem něj potmě krouží, není méně stresující vědet jakej "prcek" se Vás ve skutečnosti zkouší k smrti vyděsit ?

Stačí se poptat myslivců jaká zvěř v té honitbě je, a v dnešní době internetu si ty zvuky zvěře občas poslechnout:
http://www.prirodainfo.cz/domains/priro ... /zvuky.php

Pro začátek doporučuji:
1) Srnce http://www.prirodainfo.cz/domains/priro ... lo=3088.00  
2) Lišku http://www.prirodainfo.cz/domains/priro ... lo=3076.00
3) Zajíce http://www.prirodainfo.cz/domains/priro ... lo=3080.00
4) Jezevce http://www.prirodainfo.cz/domains/priro ... lo=3071.00

Zbytek si můžete najít podle toho co u vás máte, já třeba nenašel Muflona...
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Jak na zvědavá zvířata?

#62

Příspěvek od Stanislavxyz »

Vykuk: No já nevím, nejsem žádný přírodovědec, laicky soudím že jestli někam přijedu autem a budu roztahovat "astrokrámy", tak stejně v podstatě zvěř plaším, nebo spíše omezuji. Tam kde prostě zrovna "smrdím" já a auto se totiž zvěř určitě pást nepůjde, i když to měla původně v plánu. Nepřijde mi to tragické- půjde se pást o sto metrů jinam. Stejný "negativní" vliv má i táboření ve volné přírodě- když někde "zakempím", taky tím zvířata omezím. Mě ale přijde že přírodě se škodí jinde a jinak než pozorováním hvězd či tábořením v lese. Toto přesvědčení mi umožňuje celý život jezdit do lesa tábořit či pozorovat s čistým svědomím, ač jsem (myslím) environmentálně uvědomělý.

(Pro arci ochránce a ekology- garantuji že za dva dny nikdo nepozná místo kde jsem nocoval (a) nebo pozoroval.)

Mě třeba "noční zvuky" nechávají zcela v klidu. Pokud je člověk opravdu potichu, zvěř přijde často na pár metrů (při vhodném směru větru). Kdyby to byl rozzuřený medvěd, asi bych znervózněl, ale je to nejčastěji vysoká a ta mě nebere... Ne každý je ale tak zvyklý- proto myslím že prevence může být menší zlo- radši ať se zvěř sama jde pást o sto metrů dál (protože tady se vybavují dva astroamatéři), než když ji pak někdo zahání laserovým ukazovátkem, nebo možná plynovkou...

Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Jak na zvědavá zvířata?

#63

Příspěvek od Vykuk »

Vždyť já nic proti běžnému hluku způsobenému pozorováním a dokonce ani spaním pod širákem či spíše celtou či autoplachtou nic nemám - jenom se snažím vysvětlit že ze strany české přírody se není čeho bát (hlavně ne toho co vydává poměrně nebezpečně znějící zvuky - zpravidla to jsou malá zvířata maskující potmě tak svou malost, a klíště jen tak neuslyšíte) a proto ani není třeba je preventivně plašit. Je třeba mít na paměti, že v tichu noci a navíc v mrazu se třeba ryjící a kvičící prasata nacházejí klidně 100 m daleko - přesto se to člověku zdá jako by stála 20 m za ním.

Moje myšlenka dne je prostě takováto:
Nevšímejte si jich, oni o vás zpravidla věděli už než vylezli z houštin a prostě si vás obejdou - jestli to bude 50 m nebo 100 m je jedno - ony Vám dalekohled neporazí...
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Jak na zvědavá zvířata?

#64

Příspěvek od Bill »

jestli to bude 50 m nebo 100 m je jedno - ony Vám dalekohled neporazí...
No nemáš tak úplně pravdu - známému proběhla srna těsně vedle dalekohledu a potrhala kabely.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Jak na zvědavá zvířata?

#65

Příspěvek od Vykuk »

Silně pochybuji že to byl klidový přesun zvěře, pokud běžela - tudíž předpokládám splašení. Pes, člověk ?
Taky mě porazilo přeskakující vystresované srnčí na na naháňce (sotva jsem se stihl otočit bokem) - prostě hnané psy vyletělo z křoví a tam stál já, tak mi skončilo na rameni, což neustál ani jeden z nás. Nicméně tohle jsou extrémy které se stávají sotva párkrát za život i těm co se takových mumrajů zůčastnují záměrně - ergo co ji vyplašilo ?
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Odpovědět