Jak na zvědavá zvířata?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Jak na zvědavá zvířata?

#46

Příspěvek od Lesák »

O tomto problému jsem nedávno mluvil s jedním myslivcem a ten mě ujistil, že nemusím mít strach. Mají povolenou dobu odstřelu zvěře jen do setmění a pak už střílet nesmějí, takže to, že budete pod palbou opravdu nehrozí. To bych měl větší strach s pytláků, těm je jedno, kdy začnou pálit.
Toto není pravda. Je zakázáno lovit zvěř více než hodinu po západu Slunce a dříve než hodinu před jeho východem. Kromě prasete divokého a lišky obecné, kteréžto lze lovit 24 hodin denně.
KhanN7
Příspěvky: 92
Registrován: 07. 09. 2010, 00:33

Jak na zvědavá zvířata?

#47

Příspěvek od KhanN7 »

Bulvární tisk nečtu a televizi jsem zrušil s nástupem digitálního vysílání. Jednak to bylo míněno jako nadsázka, jednak mám ale zkušenost, že se v každém koutě lidské společnosti většinou najde exot shopný činů nevídaných. A taky na tom posedu může sedět právě ten pytlák, že ano, nikde jsem nenapsal že mluvím o myslivcích.
triedr 10x50, SW 200/1200 DOBSON, Celestron 102/500 Wide View; okuláry setové 25 a 10;  TV Nagler 12 a Panoptic 19; Pentax XF 8,5; WO SPL 6; barlow BDP Triplet 2x; Astronomik CLS
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Jak na zvědavá zvířata?

#48

Příspěvek od Lesák »

Nemyslel jsem to jen na Tebe, ale obecně - takový názor lidi mívají :-/ (zvlášť když tv nova ukáže myslivce jen při průseru). Na posedu pytlák sedět nebude... Tady by přece nejvíc riskoval, že se potká s myslivcem. Pytláci už dávno nechodí po svém, jezdí terénními auty a mnohdy mají výbavu, kterou by jim mohli závidět i vojáci...
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Jak na zvědavá zvířata?

#49

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Víš co, ono pro člověka zvenčí je celkem jedno, kdo se za tou flintou skrývá - jestli myslivec, pytlák, nebo idiot. Problém je v tom, že ty průsery se prostě stávají a tady nemluvím na základě bulvárních médií, ale historek od skutečných normálních lidí (mě se naštěstí nikdy nic nepříjemného nestalo). Mluvíme tady o případech, kdy se lidem "ozbrojeným" jen foťákem v lese hrozí flintou a podobně. Pak se nelze divit, že "image" kohokoliv, kdo na něco sřílí, je pošramocená. Já osobně bych skutečně navrhoval dávat si pozor hlavně na ty lidi.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Jak na zvědavá zvířata?

#50

Příspěvek od Lesák »

Víš co, ono pro člověka zvenčí je celkem jedno, kdo se za tou flintou skrývá
To máš pravdu, ale celé to vzniklo tím, že (i když s nadsázkou) zde bylo řečeno, že na posedu bude někdo "posilněn". Průsery se stávají všude, ale s touto oblastí lidské činnosti nemají zejména obyvatelé měst tak velký kontakt a proto na základě bulvárních zpráv vznikne názor, že myslivec je ožralý debil, který střílí na vše co se pohne, třeba i na svého kolegu... A také jsem chtěl uvézt na pravou míru nepravdivé tvrzení o zákazu lovu v noci. No a pytlák na posedu je pro mě tak úsměvné tvrzení, že sem na to musel reagovat.

Také ale bývá (netvrdím, že to musí být Tebou vzpomínaný případ) obvyklé, že lidé zveličují - nedovedu si představit myslivce, který by na někoho doběhl s puškou v ruce a mířil na něj (i když idiota potká člověk všude, že..). Jak už jsem tu ale psal - když tam přijedete pozděj k večeru, tak ten člověk už na tom lovu delší dobu je a "v nejlepším" čase mu způsobíte to, že tam byl celou dobu zbytečně - koho by to nenaštvalo, že?(většina odejde a zanadává si, někdo hold příjde za vámi a něco vám řekne a někdo je koko.).

Buď tam jezděte brzy a nebo pokud máte oblíbené stanoviště, které často navštěvujete, zkuste se s místními myslivci domluvit a když z nějakého důvodu budete nuceni přijet na pozorovací místo později, kontaktujte je, že tam budete. Nikdo vám pozorování zakázat nemůže (pokud někomu nepolezete na dvůr) a tímto předejdete různým nedorozuměním...
Uživatelský avatar
pdm
Příspěvky: 22
Registrován: 15. 06. 2011, 09:43

Jak na zvědavá zvířata?

#51

Příspěvek od pdm »

Jednou jsem absolvoval nepříjemný rozhovor s myslivcem, který nemohl pochopit, jak se někdo může sto metrů za dědinou kochat v půl desáté večer úplňkem na sněhu. Podle něho jsem tam neměl co pohledávat a byl jsem nejspíš pytlák (dle jeho představ zřejmě lovící kance jako Bivoj). Pak to setkání s "pytlákem" ještě rozebíral na mysliveckém sdružení. Puškou na mě sice nemířil, ale takoví paranoici můžou být schopni čehokoliv, když jim začne harašit.

Za nebezpečné považuji lidi, klíšťata a psy (v tomto pořadí). S jiným nebezpečným živočichem jsem se v lese ve dne ani v noci zatím nesetkal. Pozoruji raději jen tam, kde je nepravděpodobné, že bych někoho potkal. I když mě třeba zrovna nezastřelí, nechci si kazit zážitky z pozorování dohadováním s magory.

Jinak souhlasím s Lesákem, že je škoda a zbytečné myslivcům kazit jejich zábavu, pokud se tomu dá snadno předejít.
SW 305/1500 Dobson FT
Martin M.
Příspěvky: 68
Registrován: 14. 01. 2012, 15:53

Jak na zvědavá zvířata?

#52

Příspěvek od Martin M. »

Ja s kamarátmi nemám problém s poľovníkmi (myslivcami ?) , minule na pozorovaní stretli sme asi ako 3 krát prechádzali , najprv išli cez rolu vedľa nás na aute (boli sme zložený asi meter od poľnej cesty) potom sme počuli 2 výstreli a znovu prechádzali na aute , vtedy postáli vedla nás spýtali sa či niečo vidíme a išli ďalej ,potom ešte 3 krát už išli aj s vlečkou (károu) a ked šli spátky tak sme nevideli čo tam mali , bola velká tma a zasvietiť im do vlečky je drzé ... a minule sme sa báli dokonca lístia ... to bolo ešte cez jeseň a ked padalo listie znelo to ako by niekto kráčal po listoch potom sme tam zasvietili diaľkovími svetlami ale nikto tam nebol ... ;D
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Jak na zvědavá zvířata?

#53

Příspěvek od Bill »

Je to individuální - my fotíme taky na kraji soukromé honitby a není problém. Ze začátku když okolo projížděli, tak jsme spíše hlídali techniku, ať nám něco nesmetou. Jinak pokud neděláme kravál (což neděláme), tak jsme trpěni. Naštěstí se moc nepotkáváme - oni mají rádi úplněk a my nov :-)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Jak na zvědavá zvířata?

#54

Příspěvek od Vykuk »

Ahoj, jako člověk co dělá do lesa a myslivosti, to na základě osobních zkušeností vidím asi takhle:

1) Klíště
2) Rodící či kojící bachyně (samice od divočáka)
3) Postřelený divočák
4) Jakékoliv divoké zvíře ve stísněném prostoru
5) Člověk
6) Zmije
7) ...?

Abych to osvětlil:
1) Klíšťata a dokonce i jejich larvy mohou přenášet encefalitidu a boreliózu (je omylem že byste je potkali nejčastěji v dubovém lese, ale mají ráda vysokou trávu, louky a vyskytují se nejvíce do 1 m nad zemí).
2) Bachyně vás od svého pelechu s (nepohyblivými) mladými sice hrozivě chrochtajíce, ale pouze vyprovodí - donutí vás vycouvat, ale pokud couváte pryč a podle ní dostatečným tempem - neútočí. Abych nevynechal přeháněné setkání s bachyní (s již pohyblivými) selaty - dostal jsem se do takového rudlu několikrát a vždy se rozprchla jako když střelí. Na naháňkách se člověk coby honec kolikrát mine s rozběhlým divočákem někdy ani ne o metr a ještě na mě žádný nezaútočil...
3) Na postřeleného divočáka jen tak nenarazíte, pokud po nepříliš vydařeném lovu nelezete do houštin (kam se zatahují v klidu dožít)
4) Zvěř ve stísněných prostorách je vystresovaná - divili byste se jakou sílu a odhodlání útočit má cca 20 kg srnec kterého jste právě vysvobodili (zaklesnutého do pletiva oplocenky)
5) Opilce a lupiče na okraji lesa, v louce či v poli jen tak v noci nepotkáte, navíc při dodržování světelné kázně je to opravdu vysoce nepravděpodobné (to spíš zvědavé myslivce a dokonce i PČR - klidně je nechte kouknout)
6) Zmije mě uštkla jednou (a to v létě běžně lezu po kamenitých stráních) a jelikož jsem až tak moc neumíral (neviděl jsem jí, nejdřív jsem si myslel že mě štípnula sršeň), k doktoru jsem šel až 3. den. Co vám budu povídat - jednu noc jsem nespal (bolela mě celá noha, ale ne zas tak moc abych nemohl normálně chodit a musel si volal záchranku), a další asi dva dny jsem se dost zadýchával (dělal jsem zrovna ve stráni s převýšením přes 100 m). Na lýtku se mi udělala tvrdá modřina. Zmiji jsem doopravdy naživo potkal zatím asi 3 x . Zdravotně jsem bez následků. Všichni ostatní hadi byly užovky - málokdo ví, že užovka hladká má na zádech něco jako skoroklikyhák, a na druhou stranu že zmije může být bez klikyháku, či dokonce celá černá (jako uhel). Pak taky málokdo ví, že sama zmije se rozhoduje jestli vůbec a kolik vypustí při kousnutí jedu - ergo může kousnout nasucho (výstraha) a i kdyby náhodou, tak na smrtelnou otravu zdravého dospělého musí být těch uštknutí/žvýknutí víc - zpravidla se uvádí 4. Nepadejte do klubka zmijí.

7) Nedělejte zbytečně rámus a použijte dalekohled (nebo alespoň hledáček) - vždyť jste se přeci přišli koukat, a nikde není psáno že člověk musí čumět jenom nahoru. Je třeba si uvědomit, že kdekoliv jinde než na vlastní oplocené zahradě je člověk jenom na návštěvě a měl by se podle toho chovat.
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Jak na zvědavá zvířata?

#55

Příspěvek od Vykuk »

S "plynovkou" coby zbraní proti lidem opatrně - nikde není psáno že ten druhý nebude mít něco ostřejšího. A také není psáno, že je ten druhý povinnen zkoumat čím to na něj míříte; dokonce není ani povinnost před ostrou střelbou volat známé 3 x STŮJ. Prostě je to ošemetná věc, a to kdo byl skutečně útočník a kdo obránce rozhoduje až soud - ale to už odbočuji od astronomie a zvířátek někam jinam.
I když neříkám že proti útočícím či kdovíčím vystresovaným zvířatům to nemusí být dobrá věc - (myšlena smečka zdivočelých psů potkaná v lese).
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Uživatelský avatar
KEPLER2013
Příspěvky: 96
Registrován: 07. 05. 2013, 22:08

Jak na zvědavá zvířata?

#56

Příspěvek od KEPLER2013 »

Pánové, nestrašte jeden druhého, klíště se neptá jestli hlídáte hvězdičky, chytnout ho můžete prakticky kdykoliv v přírodě, já tam trávím hodně času, klíště chytnu tak 1-3 x do roka, když dojdu domů tak se prohlédnu a není problém. Pokud jde o zvířata, zpravidla na vzdálenost do 20 m se nepřiblíží, když tak max. toulavý pes, ale ten si raději chytne zajíčka než hvězdářovu nohu, s lidma je to však složitější, ale kolem lesa či na loukách se toulají spíše myslivci, lesáci, milenci, ti rizikovější jsou obvykle ve městech, když se budete chovat normálně, nebudete provokovat a s případnou návštěvou si budete rozumně povídat, myslím že problém nebude, i když... zase jeden nikdy neví. Tak že všem jasnou oblohu.
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Jak na zvědavá zvířata?

#57

Příspěvek od Maser »

klíště chytnu tak 1-3 x do roka,V Červnu, Červenci a Srpnu jsem chytil tak 1-3 klíšťata při každém výletu, ale pokaždé jsem je zpozoroval když po mě lezli, žádné mě nekouslo, ale bojím se.
Někde jsem slyšel, že prý stačí pustit potichu hudbu nebo slovo z mobilu či rádia a zvířata se pak nepřiblíží. Co o tom soudíte?
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 247
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

Jak na zvědavá zvířata?

#58

Příspěvek od Rudohor »


Někde jsem slyšel, že prý stačí pustit potichu hudbu nebo slovo z mobilu či rádia a zvířata se pak nepřiblíží. Co o tom soudíte?Sudim, ze na klieste neucinkuje. Zbytocne plasi zver, ktoru netreba plasit a robi tym vyznamnu nezanedbatelnu skodu. Vazne, pokus vo zvernici ukazal ze pri 5 minutach nutenej chodze denne a z toho vyplyvajuceho stresu spadli prirastky hmotnosti na skoro nulu. Nepocitam kontajnerove medvede v Tatrach, tie nepoznam a nedovolim si komentovat.
Pritahuje pozornost ludi a tym bezpecnost zhorsuje.
Uživatelský avatar
KEPLER2013
Příspěvky: 96
Registrován: 07. 05. 2013, 22:08

Jak na zvědavá zvířata?

#59

Příspěvek od KEPLER2013 »

Já jsem myslel klíšťata co se do mě zakousla, když leze po oděvu či po těle, není to žádný problém, většinou samo spadne, když se zakousne, najdu ho když přijdu domů,vytáhnu pinzetou, natřu ránu desinfekcí, nejlépe slivovicí a nikdy jsem neměl problém, ale klíště je třeba odstranit tak během 12 hodin. Ostatní zvířátka vyplaší pohyb, zakašlání a třeba i to, že v místě kde to znají se něco hýbe či se něco změnilo. Myslím že větší riziko je ve městě, teda ne od zvířat ale od lidí.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Jak na zvědavá zvířata?

#60

Příspěvek od Stanislavxyz »

Maser: Ano, stačí opravdu potichu a většina zvířat se sama vyhne. Jinak ale i běžný "provoz" při pozorování a třeba tlumený hovor (ve více lidech) funguje podobně preventivně.

Rudohor: Myslím že rádio puštěné třeba v autě na rozumnou hlasitost nikoho neplaší (sotva ho slyším vedle auta), zpříjemní pozorování poslechem a zvěř se sama vyhne. Dle mého je to méně stresu než nečekané setkání stylu "baf" s leknutím pro oba zúčastněné. (Kde navíc může trošku "slabší" povaha hned vytahovat plynovku...)

Nikomu neradím hulákat v lese, nebo tam dělal diskotéku, jen myslím že ze všech možných negativních vlivů na zvěř v přírodě jsou amatérští astronomové tím nejmenším zlem.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Odpovědět