Studium astrofyziky v Brně

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Studium astrofyziky v Brně

#16

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

No jistěže život není o penězích, ale bez nich není ten život...nechci tuto debatu rozvíjet, ale Honzo, nesnáším jakékoliv zadlužování a půjčování si peněz na kdovíco, ale zkus si z platu astronoma našetřit na stavbu rodinného domu...nechci si kvůli tomu brát hypotéku a 30 let dávat polovinu platu na splátky...astronomie byla pro mě kdysi volba číslo 1, ale pro mě naštěstí jsem si ji nezvolil...toť pouze můj názor, nevnucuju ti ho a ani nemíním měnit tvé přesvědčení...astronomie mě hodně baví, to určitě víš, ale neměnil bych, stavařina mě baví taky hodně, dokonce tolik, že pokud nepozorouju, sedím skoro každý den do 1-2 v noci u práce, ne proto, že bych si chtěl nahrabat těžký hrachy, ale proto, že mě to pouze baví...co se týká mě, k práci potřebuju auto, spolehlivý, najezdím 30000-40000 km ročně, potřebuju ho k pozorování, protože fakt už je pryč doba, kdy bych v zimě v -10 jel na kole 10 km do kopců na pozorování...mimochodem, nepovažuji se za starého kmeta, vždyť je mi zatím jenom 32, ale jednou poznáš, co tě to dítě bude stát...(promiň, ale nemohl sem si to rýpnutí odpustit) :D
Jinak samozřejmě nevymlouvám nikomu studium astronomie, dokonce má Lada777 můj obdiv za to, že o tom přemýšlí a v případě kladného rozhodnutí mu držím palce, jenom je třeba vždy zhodnotit všechny aspekty daného rozhodnutí...a doba nebude lepší, zásady udržitelného rozvoje se ukazují jako neudržitelné... ;)
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
lada777
Příspěvky: 80
Registrován: 25. 01. 2009, 07:17

Studium astrofyziky v Brně

#17

Příspěvek od lada777 »

Já vim, jenže jak se říká láska je láska Navíc svoji současnou práci mám rád a nechtěl bych se jí vzdát, ale říkám si, proč se nevěnovat svému koníčku hlouběji třeba jako druhé zaměstnání, v době., kdy nejsem někde mimo nebo ve službě...ale jak jsem již psal mám zkušenosti s medicínou ale práci profesionálního astronoma si zatím asi představuji jako Hurvínek válku ::)
Dobson SW 254/1200 + setové okuláry
triedr 20x60
home made refraktor 60x600 (muzejní kus)
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Studium astrofyziky v Brně

#18

Příspěvek od Tulen »

Vědecká práce se nedá dělat jako vedlejšák, aby to za něco stálo, to nejde dělat 8 hodin a pak jít domů......alespoň tak prvních 10 let  ........osobní zkušenost, v biologickém oboru, třeba je to v astronomii jinak, ať poreferují profíci z oboru.....
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Studium astrofyziky v Brně

#19

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

To Tulen: no ona jakákoliv práce se nedá dělat, pokud se k tomu přistupuje zodpovědně, 8 hodin denně a pak jít domů...měl sem a mám totéž ve stavařině (i 16, někdy i 20 hodin denně, pokud kvaltuje termín)...astronomii dělám jako amatérský "vedlejšák", ale sám vím, že bych na to potřebpval víc času, takhle ze mě lezou syrová data a občas se dostanu k tomu, že udělám nějaký vyhodnocení, ale to je všechno, víc času prostě není....a poslední koníček, který sem měl, sportovní auta, ten poslední dobou stagnuje totálně a do garáže se chodím akorát podívat... :-/
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2870
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Studium astrofyziky v Brně

#20

Příspěvek od Homer »

Práce úředníka se dá stihnout i za zlomek pracovní doby :-). Ale vážne -  moje rada : chirurg naplno a pokud zbyde čas, tak to ostatní. Láska, neláska. Dost z nás zde na AF ( všimněte si ) se po letech, kdy odstarali rodinu a mají už volnější ruce,  ke koníčku vrací s o to  větším důrazem.
Uživatelský avatar
TomasN
Příspěvky: 221
Registrován: 19. 01. 2005, 20:37

Studium astrofyziky v Brně

#21

Příspěvek od TomasN »

No, pokud bych mohl dát radu, tak bych připoměl názor, který tady trochu zapadl:
chirurg naplno a pokud zbyde čas, tak to ostatní.
astrofoto.unas.cz

Na každou otázku existuje jednoduchá snadno pochopitelná nesprávná odpověď.
Uživatelský avatar
lada777
Příspěvky: 80
Registrován: 25. 01. 2009, 07:17

Studium astrofyziky v Brně

#22

Příspěvek od lada777 »

Je zcela jasné, že práce chirurga naplno, bylo by ode mě zcela nezodpovědné dělat takovou práci byť jen na 90%.To by ani moje svědomí nedalo.Nedovedu si ani navíc představit, že čistě z práce astronoma bych utáhl hypotéku apod. Asi jsem se špatně vyjádřil v předchozích příspěvcích,ale nechci opouštět svůj dosavadní job, baví mě a je to neopakovatelný pocit zachránit někomu život.Ale těch pár hodin denně co mi zbývají mimo konference, práci, semináře, operace a vůbec všechny věci okolo medicíny, jsem zvažoval, že bych investoval do astronomie a jsem z těch lidí, co neradi dělají něco napůl (ať zdravotnictví, tak koníčky).
Nedovedl jsem si totiž představit práci profesionálního astronoma a naskytla se příležitost, že v místě mého bydliště se otevřel obor studia astrofyziky a astronomie. Tak jsem chtěl od Vás zjistit "cost to benefit" rozhodnutí začít takovou školu ještě v těch pár hodinách volna mimo medicínu (kterou nelze dělat napůl, navíc rodinu zatím nemám) - co by přineslo a zda by to technicky vůbec šlo přejít z pozice amatéra do pozice buď vystudovaného amatéra nebo i spolupracovníka nějaké hvězdárny, prostě jestli s tím někdo máte zkušenosti a co Vám to přineslo. Jak ale odhaduji z Vašich tak tu pravou radost z hvězdné oblohy lze užívat i jako zanícený amatér bez titulu....díky všem za názory.L
Dobson SW 254/1200 + setové okuláry
triedr 20x60
home made refraktor 60x600 (muzejní kus)
Shqwert
Příspěvky: 163
Registrován: 29. 06. 2007, 02:41

Studium astrofyziky v Brně

#23

Příspěvek od Shqwert »

Taky jsem si zahrával s myšlenou studovat v Brně kombinovaně astrofyziku, a začátek není zas tak složitý, jak se zdá. Tedy, až na tu matematiu. A jen mě pobavilo, když na začátku semestru prof. Spousta řekl, že zatím z kombinovaných nikoho neviděl u zkoušky...
A jen se ptám, je to pravda?
Ale každopdně, je to fantastická zkušenost...
Neuvěřím, dokud neuvidím...
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Studium astrofyziky v Brně

#24

Příspěvek od stana »

To Lada777, jestli skočíš do dalšího studia, tak jako člověk pragmatický bych nerad, abys na mě vytáhl skalpel třebas na slepé střevo...
POCHOPILS TO?
:P
Nelze sedět na dvou židlích... :-?
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
lada777
Příspěvky: 80
Registrován: 25. 01. 2009, 07:17

Studium astrofyziky v Brně

#25

Příspěvek od lada777 »

to stana:no to je mi jasné.Však jestli mrknes o pár příspěvků víš, vidíš, že by to moje svědomí nedalo a ani bych to tak nechtěl..Jen jsem chtěl prohloubit své znalosti z astronomie a místo večeního relaxu,po celodenní medicínské práci, jsem chtěl cpát do hlavy astrofyziku v rámci svého koníčku a chtěl právě zjistit jestli nebudu nucen sedět na dvou židlích. - Taky nemám rád práci na půl - je to přinekmenším nezodpovědné a ani netušíš kolik lidí v medicíně takto sedí (je to trochu offtopic, tak sorry).
No ale jak jsem už psal - to studium je asi náročnější než jsem si představoval, takže zůstanu výhradně u svého.

Je ale velice zajímavý internetový kurz, co organizuje brněnská hvězdárna a planetarium. ROzsah si myslím tak akorát pro amatéra. odkaz: http://vademecum.hvezdarna.cz/new/index.php
howgh
Dobson SW 254/1200 + setové okuláry
triedr 20x60
home made refraktor 60x600 (muzejní kus)
Shqwert
Příspěvky: 163
Registrován: 29. 06. 2007, 02:41

Studium astrofyziky v Brně

#26

Příspěvek od Shqwert »

Je ale velice zajímavý internetový kurz, co organizuje brněnská hvězdárna a planetarium. ROzsah si myslím tak akorát pro amatéra. odkaz: http://vademecum.hvezdarna.cz/new/index.php
howgh

Tak toto je přesně studijní text z astra v Brně. Tak jestli tě to bude bavit?...
Neuvěřím, dokud neuvidím...
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Studium astrofyziky v Brně

#27

Příspěvek od stana »

Nyní je ti 28 let, ale až ti přibude nějaký ten křížek na hrbu, tak ...
Prostě už ani hlava nebere tak rychle...Tak bych ti doporučoval, se věnovat Chirurgii a co nejméně "pitvat" a hvězdy si nech jako koníčka...Ostatně i v tomto režimu ti nikdo zde a i jinde nebude bránit v zaboření se po večerech do knih o astronomii...
Je to konec konců výborné uspávadlo.. :)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
kvejroastro
Příspěvky: 31
Registrován: 29. 01. 2009, 14:15

Studium astrofyziky v Brně

#28

Příspěvek od kvejroastro »

Nevím jestli to tady někde není (divil bych se kdyby ne), ale existují jedny super stránky s nafilmovanýma přednáškama z Astrofyziky (prof. Kulhánek myslím z VUT) a spoustou dalších podobných. Já jsem byl nadšen. :D
http://www.avc-cvut.cz/avc.php?id=1
Pokud to neznáte tak začněte stahovat. Doporučuju nejdřív projet tu astrofyziku. Já sám jsem chemik,  ale tohle mě vždycky zajímalo.

PS: Jako nově registrovaný zdravím astroforum. Je to dobrý projekt, člověk se tu lecos dozví.
70/700 Lidlskop, Triedr 8-20*50
Uživatelský avatar
vlkoid
Příspěvky: 181
Registrován: 01. 02. 2008, 19:04

Studium astrofyziky v Brně

#29

Příspěvek od vlkoid »


Je ale velice zajímavý internetový kurz, co organizuje brněnská hvězdárna a planetarium. ROzsah si myslím tak akorát pro amatéra. odkaz: http://vademecum.hvezdarna.cz/new/index.php

Doporucuji tento kurs. Jsem asi v 75% a plne me vyhovuje. Sice si clovek musi najit sam cemu nerozumi, ale alespon si to lepe zapamatuje  ::) A velkou vyhodou je, ze si je clovek sam panem casu...
NTW 200/800, EQ6 PRO (SkyScan), Paracorr, SW 70/500, SKYMASTER 12x60, Canon 40Dm
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Studium astrofyziky v Brně

#30

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

"Najít si sám, čemu nerozumí"...ano, to by mělo být základem, a ne nějaké telení do hlav.... ;D
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Odpovědět