Studium astrofyziky v Brně

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Studium astrofyziky v Brně

#31

Příspěvek od grajda »

Je ale velice zajímavý internetový kurz, co organizuje brněnská hvězdárna a planetarium. ROzsah si myslím tak akorát pro amatéra. odkaz: http://vademecum.hvezdarna.cz/new/index.php
howghTenhle kurs mě zaujal. Nebyla by nějaká ukázka např. učebních textů (na jaké je to úrovni)?
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
paulie
Příspěvky: 249
Registrován: 28. 05. 2005, 03:52

Studium astrofyziky v Brně

#32

Příspěvek od paulie »


Tenhle kurs mě zaujal. Nebyla by nějaká ukázka např. učebních textů (na jaké je to úrovni)?
Veškeré texty jsou volně ke stažení, stačí se k nim proklikat: http://vademecum.hvezdarna.cz/new/kurz.php?id_kurzu=3
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Studium astrofyziky v Brně

#33

Příspěvek od grajda »

Aha. Toho jsem si v noci nevšimnul, dík!

EDIT: Je tam docela nevýrazný odkaz na úvodní stránce- "stáhnout kurs" Osobně jsem si ho nevšimnul.
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
paulie
Příspěvky: 249
Registrován: 28. 05. 2005, 03:52

Studium astrofyziky v Brně

#34

Příspěvek od paulie »

Aha. Toho jsem si v noci nevšimnul, dík!

EDIT: Je tam docela nevýrazný odkaz na úvodní stránce- "stáhnout kurs" Osobně jsem si ho nevšimnul.
Ty stránky nejsou v tomto směru úplně šťastně řešené, při návrhu bylo myslím počítáno s tím, že těch kurzů bude víc, a tak byla koncipována i struktura webu, nicméně, kdo hledá, najde. ;)
Uživatelský avatar
NicholasRush
Příspěvky: 6
Registrován: 22. 01. 2011, 23:13

Studium astrofyziky v Brně

#35

Příspěvek od NicholasRush »

Omlouvám se, otvírám tak staré téma, ale bylo to zajimavé čtení. Vesměs souhlasím s Honzou Ebrem. Já studuju astrofyziku v Opavě a musím přiznat, že bych žadnou práci u toho nestihl. Na střední jsem matice zrovna neholdoval, takže bylo co dohánět. Zatím jsem spokojeny, ale je to teprve začátek. Zkoušky mám uspěšně za sebou a těším na pokračování studia.
TomTom
Příspěvky: 584
Registrován: 01. 08. 2010, 15:24
Bydliště: Třebíč

Studium astrofyziky v Brně

#36

Příspěvek od TomTom »

Otevírám toto staré téma s otázkou, zda-li je zde nějaký student Masarykovy univerzity - ať už astrofyziky, či čehokoliv jiného. Pokud ano, tak budu rád, když se ozve :)
SW 200/1200 mm, SW 130/650 mm, SW 80/400 mm, Bresser 10x50.
sursumka
Příspěvky: 2
Registrován: 11. 09. 2016, 23:03

Chci začít studovat astrofyziku, ale vůbec nic neumím

#37

Příspěvek od sursumka »

Mám asi velice naivní dotaz, ale prosím o normální reakce bez urážek.

Je mi 20 a začala mě velmi zajímat astronomie, fyzika a matematika. Astronomie ale nejvíc. Jsem ve třetím ročníku z pěti na gymnáziu (studuju dálkově) a uvažuju o tom, že po maturitě půjdu studovat astrofyziku na MUNI, v kombinované formě studia.

Problém je ten, že mě to chytlo až teď poté, co jsem celý život přírodní vědy v podstatě nesnášela, z fyziky i matematiky jsem většinou prolézala jen tak tak. Bylo to však jen z lenosti, když jsem se do učení opravdu zabrala, šlo mi to a dokonce mě bavila, bohužel mi špatní učitelé na dlouhou dobu tyhle vědy znechutili a až teď to začínám znovu objevovat... Jsem ochotná začít opravdu dřít a věnovat tomu veškerý volný čas. Vím, že (nejen) na fyziku a matematiku je studium velice náročné.

Stejně je tu ale pár "ale", hlavně s uplatněním. Je to přízemní, ale stejně se musím zeptat - nevíte, jaká je šance na dobré uplatnění? Protože astrofyzika je teoretický obor a bojím se, že nabídka zaměstnání je mnohem nižší než počet absolventů. Jaká je možnost získat dobrou práci v oboru? na platu mi nezáleží.

A s čím mi doporučíte začít, když se chci učit tu matematiku a fyziku, přičemž v současnosti vlastně nic neumím? Napadá mě řada učebnic Matematika pro gymnázia a Fyzika pro gymnázia, nakl. Prometheus. Je to dobrý začátek? dodávám, že si bohužel nemohu dovolit osobní doučování.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Chci začít studovat astrofyziku, ale vůbec nic neumím

#38

Příspěvek od Howking »

Naplánuj si maturitu z matiky a fyziky, to ke základ znalostí. Zbytek do tebe "natlučou" na výšce. Počítej ale s tím, že to sice je i o našprtání, ale hlavně o iq. Pokud neporozumíš tomu co se učíš, nehneš se dál.
sursumka
Příspěvky: 2
Registrován: 11. 09. 2016, 23:03

Re: Chci začít studovat astrofyziku, ale vůbec nic neumím

#39

Příspěvek od sursumka »

Děkuji. Stačí se tedy zaměřit hlavně na to středoškolské studium, zůstat u učebnic řady "pro gymnázia" a není nutné to nějak "hrotit"? Pár lidí mě strašilo, že tohle studium je jen pro ty nejlepší, co se fyzikou zabývají celý život, mají vysoce nadprůměrné znalosti, už na střední se zabývali vysokoškolskou fyzikou a podobně, prostě pro elitu...

Chtěla bych se zeptat někoho, kdo to opravdu studuje, ale bohužel netuším, kde takového člověka najít.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Chci začít studovat astrofyziku, ale vůbec nic neumím

#40

Příspěvek od Howking »

sursumka píše:už na střední se zabývali vysokoškolskou fyzikou a podobně,...
něco jako vysokoškolská fyzika v podstatě není. Je jen fyzika, k jejímuž pochopení je potřeba vysokoškolská matematika. Vše je to o matematice. Znalosti čistě fyzikální nabudeš už jen tím, že tě to baví a že se tím bavíš a tím pádem si zapamatuješ vše co tě zaujalo. Že "něčemu nějak je" se dozvíš čtením knížek, netu, povídáním s stejně postiženými. Jen pak k pochopení "proč tomu tak je" už potřebuješ vyšší matematiku, než je středoškolská. A to je to kde je třeba víc schopností IQ jak schopností "pamatovacích" aby se za výpočty zjevily i souvislosti a nebyly to jen úkony "cvičené opice". Určitě tu bude spousta těch co to právě studují a o své zkušenosti se podělí. Moje už jsou vyčpělé spoustou let ale základ asi zůstává. Nicméně nemusíš se bát že by po tobě zkoušející chtěl znalosti, které ti sám nepředal a nebo které nebyly součástí zkoušek nutných.
TomTom
Příspěvky: 584
Registrován: 01. 08. 2010, 15:24
Bydliště: Třebíč

Re: Chci začít studovat astrofyziku, ale vůbec nic neumím

#41

Příspěvek od TomTom »

sursumka píše:Chtěla bych se zeptat někoho, kdo to opravdu studuje, ale bohužel netuším, kde takového člověka najít.
Pokud máš facebook, zkus se zeptat někoho, kdo je například v této skupině - https://www.facebook.com/groups/8061350 ... 8/?fref=ts
SW 200/1200 mm, SW 130/650 mm, SW 80/400 mm, Bresser 10x50.
Odpovědět