Zážitky z pozorování

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Zážitky z pozorování

#181

Příspěvek od Lesák »

Meteor určitě ne (v tomto případě bolid), to by zářilo dýl a pohybovalo by se to rychleji. To Iridium, no nevím, ale nejspíš jo. Nepřipadalo mi to sice jako záblesk Iridia, ale myslel jsem, že když vypsali soutěž na foto té jejich plachetnice, že bude jasnější. Pokud, ale ta plachetnice takto jasná být nemůže, pak zbývá jedině Iridium.
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Zážitky z pozorování

#182

Příspěvek od Lukina »

zbývá jedině Iridiumnebo jina druzice...podivej se na calsky.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Zážitky z pozorování

#183

Příspěvek od Lesák »

Takto jasná? Za soumraku a ještě k tomu na západě?
Mrknu tam.
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Zážitky z pozorování

#184

Příspěvek od Lesák »

Iridium 35, azimut 195, výška 33, -3,7 mag, 17:25 seč.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Zážitky z pozorování

#185

Příspěvek od Konihlav »

s Davidem a Liborem, patecni fiasko...

http://blog.astrofotky.cz/pavelpech/?p=315
Uživatelský avatar
smolda
Příspěvky: 27
Registrován: 30. 08. 2010, 16:02

Zážitky z pozorování

#186

Příspěvek od smolda »

Konihlav: Tak koukám, že proti tobě jsem břídil, ale taky se musím s nepodařeným výjezdem podělit ...

V Pátek 31 ledna jsem vyrazil s kamarádem a přítelkyní směr Janské Údolí. Po příjezdu na moje obvyklé místo jsem zjistil, že přístupová cesta je sotva projetá - koleje ve zhruba 20cm vrstvě sněhu. Odborně jsem posoudil, že to vyjedeme. Vyjeli jsme bez větších problémů, ovšem nebylo se kde otočit. (48°53'47.351"N, 14°13'7.239"E) Vytáhl jsem tedy dalekohled (pár poznatků - pro příště vytisknout mapy, vytahovat notebook se stellariem není úplně praktické .. a už si vážně musím sehnat nějakou skládací židli), po chvíli se ovšem přivalila mlha. Měl jsem hrůzu ze zpáteční cesty, tak jsme to zabalili a já začal couvat.
Už po prvních pár metrech bylo jasné, že to bude boj. Cesta byla jednak z kopce a jednak se šikmo svažovala ke krajnici, takže lehký zadek auta (Golf) vyjížděl z kolejí a sunul se z cesty dolů. Dostávat ho zpátky znamenalo solidní zátěž pro spojku a pro dva lidi vzadu, kteří museli tlačit. Kdybych tam byl sám, čekám na oblevu. Měli jsme dva větší záseky, jinak jsem většinu úseku sjel najednou. S otevřenými dveřmi (v zrcátkách nebylo nic vidět), nohu na spojce jsem nemohl udržet, paráda.
Ponaučení - nejezdit na cesty v kopci, ve kterých jsou vyjeté hluboké koleje. Couvání dolů mohlo trvat 15 - 30 minut, pro mě to bylo tak půl dne  :D

Další výjezd jsem podnikl sám v úterý, rozhodl jsem se omrknout místo u Ktiše, o kterém se tu psalo (48°55'9.957"N, 14°6'41.279"E), nicméně po hodině jízdy jsem musel uznat, že moje orientační schopnosti nejsou až takové, jak jsem si představoval (příprava probíhala v prohlédnutí mapy na internetu), navíc byla mlha tak jsem to otočil domů (70km zbytečně, no což ...)

Teprve včera (1.1.) se mi podařilo louku u Ktiše najít. Obloha naprosto parádní, mapy jsem měl vytisknuté, bohužel opět bez židle. Teplota cca -14, paralaktiku u Lídláka jsem ani neustavoval. I tak jsem měl problémy, každou chvíli někde něco překáželo - tu ovládání jemných pohybů, montáž samotná atd., nakonec jsem vzal do ruky triedr. Moc dlouho jsem to nevydržel, ale takovou M42 jsem nikdy předtím neviděl tak detailně.
Ponaučení z výjezdu:
1) ta židle už je OPRAVDU potřeba :-)
2) paralaktika pro mě nebude - možná dokoupím pohon a zkusím něco vyfotit
3) nemám rád zimu ...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Zážitky z pozorování

#187

Příspěvek od Konihlav »

3) nemám rád zimu ...s tim jsem po patku a nedeli na lyzich na 100% souhlasil, po odpocinku v pondeli jsem jiz v utery mel zase silu bojovat... ale vitr je pekna potvora, to clovek mrzne okamzite.

http://blog.astrofotky.cz/pavelpech/?p=325
Uživatelský avatar
Filip Verner
Příspěvky: 7
Registrován: 28. 09. 2010, 08:48

Zážitky z pozorování

#188

Příspěvek od Filip Verner »

Zima je pro leckoho nepříjemná, ale k pozorování prostě patří. Ne nadarmo se říká, že astronomové jsou otužilci. Navíc, nejkrásnější věci jsou vidět většinou za "chladných nocí".
Pokud je člověk nucen jen tak nečinně venku stát, je každá minuta a každý stupínek pod nulou ohromně znát, ale když pozorujete, je to něco zcela jiného. Když je člověk zaujat pro věc, čas utíká mnohem rychleji a chladno tak neotravuje.
Při jednom ze svých veřejných pozorování jsem byl venku s několika skupinkami lidí asi hodinu při minus deseti stupních a byl jsem v pohodě, což bych za normálních podmínek nedal.

Filip Verner
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Zážitky z pozorování

#189

Příspěvek od Lukemon »

Při jednom ze svých veřejných pozorování jsem byl venku s několika skupinkami lidí asi hodinu při minus deseti stupních a byl jsem v pohodě, což bych za normálních podmínek nedal.
Taky bývám v pohodě, jde hlavně o to se umět dobře obléknout. Je taky zajímavé, že v noci mráz snáším lépe, bude to asi tím, že v zimě při jasné obloze většinou bývá bezvětří a není taková "syrovina" jako při inverzi.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Zážitky z pozorování

#190

Příspěvek od stana »

No, někdy je suchý mráz a bezvětří a není to tak pod nějakou bundu vlezlé, jak když je studená vlhčina a ...ostatně v tomto klimatu níže se orosí cokoliv, kdekoliv  a rosnice se stává nefunkční, a když není po ruce ten fén na ofuk optických ploch ve stroji, toš konec a de se dom... :-/
P.S. Pane kolego! ta syrovina je sviňa.... To máte recht.. ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
lachon
Příspěvky: 21
Registrován: 18. 01. 2011, 22:29

Zážitky z pozorování

#191

Příspěvek od lachon »

Dalekohled si teprve pořídim,takže jsem při nočnim pozorování jsem ještě nic nezažil.Ale chodim na ryby a jednou jsem byl v nici na rybach a za zády mi začala houkat sova.Byl jsem z toho uplně vedle,protože tady u nás jsem jí nikdy neviděl.
Dobson 8" Sky-Watcher Flex Tube
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Zážitky z pozorování

#192

Příspěvek od Konihlav »

tak se musim vypovidat...

byl jsem venku a usoudil, ze dnes fotit nebudu, jen testovat (kolem Mesice bylo stale halo z vysoke oblacnosti). Nicmene nakonec bude asi cela noc jasna, takze me to mrzi, ze jsem tu H-alfu nedal snad zitra...

test noveho Borga77EDII s novou trupkou a FTF focuserem - kresli to dobre ale neni to 100% obzvlast na kraji. Daval jsem snimky rovnou do CCDInspektoru a porad prava cast mirne jeta (stejne jako testovana beta kamera i tato ma stejny problemek po strane - takze to muze sice byt dalekohledem/rotatorem, ale i kdyz udelam rotaci 90 stupnu ci 180 stupnu kamerou, tak stale stejny obraz...).

Po chvilce mi ovsem prestala fungovat G3-11K, byla to jeji prvni akce v noci venku (mam ji od pocatku ledna, prvni komercni kus). Proste ticho a nic. Kouknu na kabel (elektrtiny) a ta cerna zasuvka (autokonektor samec) normalka komplet seskvarena, to jsem jeste nikdy nevidel! Vysvetleni je jedine takove, ze jsem chladil na -40, tj. na 100% vykonu, tj. 5Amper + a asi to kabel nevydejchal (ma takovou tu blbou diodu, cervenou zapojenou pres odpor... s puvodni pojistkou 2.5A, kterou jsem nahradil 8A). Takze to bude chtit nejaky novy, bytelny kabel a ne ten za 63kc z gme - je to obyc 12V kabel se samcem a koncovkou na laptop konektory). V Chile jsem mel jeden kabel, ktery mam nekde v nahradnich (uz nalezen), ale tam jsem chladil na 50% vykonu, kvuli spotrebe energie... jet dnes na Sumavu, tak nevyfotim nic, takhle sice taky nic, ale alespon jsem zapojil zdroj na 220V a kamera se rozbehla - hura...

Test EdgeHD 11" - zaostreno pres Green, solidne. Presto jsou kraje ujete a osklive FWHM nejlepsi 4.6" (pocitam-li ze je to v pixelech a ne v arcsec). Takze 4.6x9um!!! nic moc. Testy v bin2x2 a bin3x3 a bin4x4 uz vypadaji lepe... presto asi spokojen nebudu a budu muset si pohrat s kolimaci kurnik prace...

No a skoncil jsem bez mereni PE PEMprem, protoze se mi vypnul laptop, ktery nemel napajeni - a nejnovejsi zprava - nejde nabootovat. Nejprve se mi podarilo nahodit wokna7 alespon v nouzovem rezimu, dal jsem obnovit system a ted uz nic, nenabootuji. HDD kvoka na nejakym souboru pri bootu. Chtelo by to se dostat na prikazovy radek a zkusit neco jako chkdsk...

k datum jsem se castecne dostal pres linux, ktery jsem na komp instaloval v praci, kdyz jsem nutne potreboval nejaky laptop s linuxem na testovani. Takze data mam, ale wokna nebezi kua :-(

jo a jedno pozitivni dneska preci jen nastalo - montaz jsem neutahoval, dal jsem ji 15V a pointace (test) bezi naprosto dokonale, v podstate primka, zadne skoky...

toz decka dobrou noc a jesti nekdo znate recept, jak zahnat zly duchy tak sem s nim, parchanti me serou desne moc.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zážitky z pozorování

#193

Příspěvek od MilAN »

Nevím jak na zlý duchy, ale v Tvém případě bych určitě nesahal na kolimaci. Nejen kvůli duchům, ale u EDGE to nebude taková legrace jako u Newtona. Navíc, pokud počítám ta Tvoje čísla a FWHM je skutečně 4,6 pixelů, čili nějaké 3", potom to je v souladu se seeingem a dej od toho rychle svoje zlaté ručičky radši pryč :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Zážitky z pozorování

#194

Příspěvek od Vabra »

Tak dneska mam taky testovaci polonoc na dvorku uprostred okresniho mesta.

Jednak jsem jeste po nemoci nechtel nikam na kopec, jednak pocasi u nas na Melniku bylo po celou dobu Smrtonosne pasti 4 (od ulozeni deti do 22.50) polooblacne. Jih ok, sever deka. Nebylo jak ustavit nebot Polarka a okoli se nekonala a driftove metode neholduji...

Takze jsem to vyuzil k malemu experimentu:

Na cerstve promazanou CG-5ADV (dekuji LK za poskytnuti supermazadla) jsem posadil svuj oblibeny W.O. FLT 98/619 + Pointacni objektiv Samyang 500/8 ED a na nej prave zapujceny AG Lacerta MGEN (pred nej jeste screew in 0.5x reduktor).

Cele jsem to pustil s ustavenim na pol od oka (proste vim kde mam na zahrade sever i bez Polarky +/- par stupnu) s tim, ze alespon AG nebude zahalet a ukaze co v nem je. Pripadne, ze si alespon overim jak vypada to casto probirane staceni pole.

Prvni snimek bez pointace udelal krasne startrails (az to budu vyhodnocovat podivam se na expozici a pokud byla dost dlouha, tak mozna, ze z vlneni tech usecek pujde odhadnout periodicka chyba montaze). Prvni pointovany snimek (nahodne hvezdne pole ve Vozkovi), ale vypadal velmi solidne, alespon pri pohledu na LCD fotoaparatu, takze to s tim stacenim pole asi nebude tak velky problem...jak se z nekterych prispevku muze jevit...

Pokud z toho budou nejake obecneji pouzitelne zavery nasmeruji to do prislusnych astrofoto temat...tady se citim malinko off topic... ;)

PS/EDIT: jinak dnes noc je perfektni motivace k dobudovani pevne pozorovatelny, kterou mam od podzimu sice pod strechou, ale jeste v neprovozovatelnem stavu (chybi finalni zvednuti sloupu pro montaz, podlahy, stropy, zatepleni strechy, elektroinstalace):
- temer hodinu jsem snasel dily a sestavoval montaz
- obloha v polabske nizine na jihu celkem pouzitelna
- problemy s polarnim ustavenim
- po nemoci a zitra do prace,
- netroufnu si to nechat bezet a jit spat, technika je videt z ulice.
- jeste posledni expozici a pak jeste alespon 20minut baleni...

Proste mit pozorovatelnu hotovou, tak mam dnes normani pouzitelna data a ne jen nejake pokusy...a navic jeste zitra v praci nebudu vypadat jako zombie ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Zážitky z pozorování

#195

Příspěvek od Konihlav »

MilAN: mas pravdu, ze jsem doufal, ze na to hrabat nebudu muset... proste zvolim radeji nejakou blbou galaxii, abych mohl pole kolem pripadne orezat... navic po transportu na pole mym tvrdym podvozkem by to urcite nedopadlo dobre.

POTREBUJI ted nejak zachranit laptop - nebootuje Windows 7, tak jdu hledat CD k obnove systemu (snad najdu).
Odpovědět