Zážitky z pozorování

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lvíčátko
Příspěvky: 70
Registrován: 16. 09. 2017, 19:34
Bydliště: Louny
Věk: 20

Re: Zážitky z pozorování

#301

Příspěvek od Lvíčátko »

Lubos, stalo se mi to samé, z kukuřice se stále něco ozývalo a jakoby se přibližovalo. Už při cestě tam jsme viděli lišku, mám celkem podezření, že to byla ona. Vyřešil jsem to urychleným úprkem.

Mohl to ale klidně být i ježek nebo kočka, která šustila ve vysoké trávě, protože tleskání, svícení a řvaní nepomáhalo - ale co když opravdu v kukuřici bylo něco většího (liška)?
Triedr 10x50 a Vietnamský triedr 8x21, Lídloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Zážitky z pozorování

#302

Příspěvek od FrantaB »

Pro ježka v kukuřici nebývá nic zajímavého, i když jinak dělá pekelný rámus. Kočku v kukuřici zajímají myši, takže je potichu a rozhodně brajgl nedělá. Liška dtto. Brajgl v kukuřici občas dělá procházející srnčí, nebo častěji prasata. Srnčí netřeba se lekati, neboť srnčí se o veškerý úlek postará obvykle samo. A prasata docela dobře vědí, že být nahlas a vystrčit z kukuřice ryj znamená, že se jich do ní může vrátit o jednoho míň, takže když jsou nahlas, je prakticky stoprocentní jistota, že z ní ven nepůjdou.
8-)
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Zážitky z pozorování

#303

Příspěvek od Bill »

Jo, prasata mizí až s posledním stonkem kukuřice: https://www.youtube.com/watch?v=T8oOdyw9-dI
M:736 750 113
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: AstroPhotography Tool + PHD2

#304

Příspěvek od LukasNestak »

Včera večer som skúšal spraviť video cez APT, no ako vždy sa muselo niečo pokaziť. Pravdepodobne by to fungovalo cez lifeview, keby sa mi záhadne nepokazilo APT. Ono fungovalo, ale priblíženie v lifeview nefungovalo "ani 5x a ani 10x". Proste to nepriblížilo a ukazovalo 1fps, pre mňa záhada. Tak som teda zhodil zrkadlovku a rozhodol som sa že to idem skúsiť s klonom ASI 120mm "celý čas bolo pekne vidieť mesiac". Tak som to prehodil, zaostril a? Samozrejme prišli mraky :lol: . Tak reku idem vyvenčiť Buddyho - môjho psa "samozrejme počas venčenia vyšiel mesiac na 5 min čo by stačilo". Prídem domov, sadnem k ďalekohľadu a čo sa nestane... prídu opäť mraky.
Hovorím si: tak ešte tomu dám 20min. Paráda, za 20 min konečne vykukol celý :D aaa?aaa?aaa?
STROM!!!
Normálne sa zaondil za STROM! :lol: to je už irónia.
Bolo už po pol dvanástej, takže moc nízko pre moje stanovisko, hmmm.
3h v prd...
A skúsenosti? proste sa všetko poondilo čo sa dalo :lol:
Ale neva dnes to dám ;)
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#305

Příspěvek od Jackxl »

astropintr píše:Ahoj,
já mám to štěstí, že většinou fotíme společně s Bíbou. Ale jednoho dne jsem chtěl nafotit nějaký ten objekt na jižnější obloze a vydal jsem se za Tuchořice na jeden kopeček, kam mě několikrát vzal Bíba. No a Bíba tenkrát nemohl, tak jsem tam zůstal zcela sám s dalekohledem. Ustavení dalekohledu proběhlo ještě v klidu. Jenže pak kolem mě začaly běhat divoká prasata. Nevím, kdo byl vystrašenější, jestli já nebo stádo divokých prasat... než se prasata stihla ztratit, ztratil jsem se taky i s dalekohledem v autě.... nevěřte.... ale stihl jsem to sbalit do 2 minut..... ;D ;D
Sice je to staré, ale na divočáky lze narazit i teď. Divočáci jsou plachá zvířata (pokud nejste někde blízko Prahy, kde si už zvykli) a jak zjistí, že tam jste nebo je něco vyplaší, tak berou nohy na ramena a zdrhají, Proto ten dupot. Až je zase klid, tak se vrátí. Nebezpeční mohou být v případě, že mají mláďata a nemají prostor pro rychlý únik. Moje rada je: osolte rádio a chvilku počkejte. Já to tak dělám vždycky, když slyším šustění v lese. Několikrát jsem divočáky potkal a vždy to zabralo.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#306

Příspěvek od Jackxl »

biker.fm píše:... a klasicka situace. Vse funguje jak ma pokud jsi u toho, jen co se na chvili vzdalis (je jedno kdy a kam), tak se to po(kazi).
Podle kvantové fyziky je částice ovlivněna jejím pozorovatelem a z praxe víme, že né jenom částice :D Takže to tak prostě bude vždy.
Naposledy upravil(a) Jackxl dne 29. 10. 2018, 10:40, celkem upraveno 1 x.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#307

Příspěvek od Jackxl »

Howking píše:Dneska super zážitek z pozorování.
Blíží se mraky a stále váhám, jestli vyrazit, nebo ne. Nakonec se odhodlám a jedu z Ostravy do tmy. Chci zkusit 21*P Giacobini-Zimmer. Má si ce 10.1m, ale co když trochu povyroste. Tak dojedu na pole. Vytáhnu montáž, rozestavím. Začnu ustavovat na polárku, ale už je docela tma a tak musím připojit baterku, abych si v polárním hledáčku rozsvítil kříž. Baterku!!!!!!!!! :-(
... no a už jsem doma a už to nemá cenu vyrážet znova. Než tam dojedu. Bude zataženo. :-(
Přesně to samé se mi stalo taky :D
Jednom jsem zapomněl i samotnou montáž.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#308

Příspěvek od Jackxl »

Jednou v pátek jsem si říkal, že půjdu do hospody a fotit nepojedu, protože bylo zataženo. Jen co jsem došel do hospody, tak se vyjasnilo. Dal jsem si limonádu a šel jsem domů, kde jsem vše nastrkal do auta a vyrazil. Postavil jsem dalekohled, ustavil, zaostřil soustavu a najel na objekt. Po první fotce se přihnaly mraky a bylo totálně zataženo. Říkal jsem si, že se třeba ještě vyjasní a tak jsem tam hodinu čekal. Ale nevyjasnilo se a tak jsem odjel. Až jsem přijel domů, tak se samozřejmě vyjasnilo. Nebyl jsem tedy pořádně ani v hospodě a ani jsem nic dalekohledem neviděl a nevyfotil. Pro mě úplně promarněná noc.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Zážitky z pozorování

#309

Příspěvek od Dansemacabre »

Už jsem si docela zvyknul na vysokou pravděpodobnost toho, že do deseti minut od chvíle, kdy opustím nastavenou, vyladěnou a hlavně konečně po hodině trápení se FOTÍCÍ sestavu, se do deseti minut něco podělá. Začne se aktualizovat Windows, soused začne pálit pneumatiky a zakyje oblohu dýmem, před sestavu na louce si stoupne kůň, ve vedlejší vesnici je požár, na stůl vyskočí dodnes neidentifikované zvíře a zaklapne noťas, čímž ho uspí... Je toho už pěkná sbírka.
Tentokrát se (nejspíš kočka) zamotala do kabelů a vytáhla USB od kamery. Přesně sedm minut po odchodu na kutě.
Můžete mít sestavu jakou chcete a ideální podmínky, ale když se příroda rozhodne že focení nebude, máte prostě smůlu. Možná je to jeden z důvodů, proč jsme se ji jako lidstvo rozhodli kolektivně zničit :lol:
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#310

Příspěvek od MMys »

Jojo, tohle potvrzuju z dob, kdy jsem ještě fotil na výjezdech. Spát při tom v autě se nevyplácí, jako na potvoru se vždy něco vys... :-)
A mraky - klasika, to se nám stalo mockrát. To k tomu už tak nějak patří.

Pro to všechno jsem si nakonec po čtrnácti letech postavil hvězdárnu, tam je to vše stále zapojené, sestavené, zvířátka USB kabely navytahujou a úspěšnost je daleko vyšší.

Takže se nenech odradit, a zkoušej to dál. Občas to prostě vyjde, občas ne. Tak už to při téhle činnosti chodí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Zážitky z pozorování

#311

Příspěvek od LukasNestak »

Od piatej do teraz všetko nadstavujem a opäť bez fotky :(
Všetko namontované, vyvážené, zkolimované, ustanovené a ... bez elektriky. Vyzeralo to na POLSKÉ trafo z 220V na 12V/10A za 25e.
A predsa, pozrite tú kvalitu:
Neveril som vlastným očiam, používal som max 10h a prenášal som ho 3x na 20 metrov :)
Kábel som vymenil a šup na chladenie kamery. Ale menil som napájanie takže jasné že som si vyrobil zlý kábel. Takže mínus ďalších 20min vyrobiť kábel.
Pekne som zaostril ďalekohľady, trochu som skúšal ako drží kamera teplotu. No a po tom celom som si chcel spokojne alignúť na 3 hviezdičky, ale samozrejme prišli mraky, cez ktoré ani jedna nevykukla. Inak v mojom podaní je to normálny večer pri ďalekohľade :)
Přílohy
kabel k zdroju 12v.jpg
kabel k zdroju 12v.jpg (119.5 KiB) Zobrazeno 7490 x
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Zážitky z pozorování

#312

Příspěvek od zuzi »

No když vidím tu fotografii zlomené euro šňůry, snažím se maximum kabelů kolem dalekohledu používat buď gumové provedení a nebo nějaké silikonové. Tedy takové, které v mrazu neztvrdnou na kost.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#313

Příspěvek od ok1in »

To je jen jeden důvod - druhý je polský šunt (já už dnes tvrdím, že je to horší než čína), kdy v kabelu není skoro žádná měď a má to snést bezpečně 16A... :evil:
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Zážitky z pozorování

#314

Příspěvek od LukasNestak »

Keď je už takýto kábel čo je potom vo vnútri? Mať na tom drahú montáž s kamerou je nič moc.
Budem musieť pouvažovať nad nejakým stabilizovaným "spínaným" zdrojom aspoň o výstupe 12-13,5V 15A.
Vedeli by ste nejaký rozumný dopuručiť? Aliexpres?
Cenu by som si predstavoval 50-80e
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#315

Příspěvek od ok1in »

Vyprdni se na Alíka - budeš jenom zbytečně čekat a cena bude obdobná. Zajdi do nějaké větší elektry, určitě je budou mít na skladě, např. zdroj pro LED pásky atd... (případně e-shopy v sk)
Odpovědět