Zážitky z pozorování

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Zážitky z pozorování

#256

Příspěvek od mitovka »

Môj názor je, (viem už som ho spomínal) že ten zážitok z DSO je strašne individuálny. Proste sú ľudia ktorí sa rozplývajú nad tým a tým objektm ktorý pozorovali v 63mm refraktore, a ja si ho pozrem v 300mm newtone a nič, fľak, žiadny zážitok.

A výber objektu je tiež dosť podstatný. Neustále spomínané najjasnejšie objekty viditeľné už voľným okom a "fantastické v akomkoľvek prístroji" ako M31, M42 ma doteraz neoslovili. A to pozorujem na podľa mňa celkom dobrej oblohe, M31 identifikujem často aj voľným okom, rovnako niekoľko ďalších najjasnejších DSO. Ale úprimne M31 ma vizuálne neoslovila ešte v žiadnom prístroji. Naopak veľmi pozitívne som vnímal M13, M57 a aj M27. Konkrétne M57 ma doslova psadila na zadok, krásny jasný, kontrastný prsteň, to som nečakal. M13 podobne.

Proste nie je asi jedno kto a čo ako vníma. Ale určite tmavá obloha, bez mesačného svitu, vhodné zväčšenie, je základ úspechu.
mitovka
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Zážitky z pozorování

#257

Příspěvek od ladis »

Pak je to jasné, jsi na planetární mlhoviny a kulovky!  ;) Jelikož máš 300ku, v dosahu tímto tisíce objektů. Máš na dalších pár desítek let co dělat, abys vše zkouknul!  8-)

Z blackskies.org si stáhni XLS soubory s tisíci popsanými PN (s parametry) od Steva Gottlieba, Kenta Wallace a Jacka Marlinga. U objektů je vždy zaznamenáno, v čem byly pozorovány - od 8" do 20". Je to studnice, můžeš si vše seřadit dle SB/souhvězdí ad... Je to špičkový zdroj. Já jej využívám už téměř 4 roky.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Zážitky z pozorování

#258

Příspěvek od Peťa »

Ale úprimne M31 ma vizuálne neoslovila ešte v žiadnom prístroji.  

Přesně, mám to taky tak hozený, to jsem na ní koukal i půlmetrovým zrcadlem - tam už byla úhlově moc velká a pořádně se nevešla do zorného pole. Ale v jednom případě mne M31 přece jen zaručeně nadchne - bez dalekohledu pouhým okem. Je to snad nejvzdálenější objekt snadno viditelný pouhým okem (tedy z našich zeměpisných šířek). To že jen tak dohlédnu "až do jiné galaxie" mi přijde fascinující.
Uživatelský avatar
Miroslav1
Příspěvky: 12
Registrován: 30. 11. 2014, 11:49

Zážitky z pozorování

#259

Příspěvek od Miroslav1 »

mitovka: Dá sa pomocou môjho 6" Dobsona rozumne (myslím aj pár detailov, nie len fliačik) pozorovať M57 a M27? Na internete som hľadal po diskusiách, všade sa bavili aspoň o 10" Dobsonoch. Inak škoda, že práve v mojich začiatkoch tie najatraktívnejšie objekty, ktoré spomínate (M13, M57, M27) zapadajú tak skoro (okolo 19:30) a ani nevylezú vyššie na oblohu A ak sa ešte smiem spýtať, aké máte skúsenosti s pozorovaním m51-tky? Tento objekt ma vyslovene ťahá a tu na fóre som sa dočítal, že je lepšie si ju počkať keď je presne v zenite (čo platí zrejme všeobecne o DSO, všakže).
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Zážitky z pozorování

#260

Příspěvek od mitovka »

Miroslav1, ako som písal aj vyššie, podľa mňa je ten výsledný "zážitok" z pozorovania veľmi individuálny - dakto povie že fľak dakto sa rozplýva. Sám veľa DSO nepozorujem, netrúfnem si tu dávať v tejto oblasti nejaké rady alebo robiť závery.

Určite sa nájde niekto kto Ti poradí aké v tejto dobe skúsiť objekty, ktoré by na teba mohli spraviť dojem.

Inak práve M51 som pozoroval aj dávnejšie cez 20cm newton a videl som náznak špirály aj ten zaujímavý tvar galaxie, ale mal som vtedy výnimočne tmavú oblohu. Viem že neskôr, keď som ju išiel fotiť cez 30cm newton na priemernej oblohe tak som ju mal problém nájsť, nie to ešte vidieť nejaké detaily.
mitovka
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 534
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Zážitky z pozorování

#261

Příspěvek od altoz »

podľa mňa je ten výsledný "zážitok" z pozorovania veľmi individuálny
S tím můžu jedině souhlasit. Pochopitelně taky hodně záleží na pozorovacích podmínkách. Nicméně s 6" dalekohledem se toho dá napozorovat už docela dost. Třeba u té zmíněné M51 se s ním určitě dají spatřit náznaky spirálové struktury, u planetárních mlhovin M27 a M57 je naprosto zřejmý jejich tvar. Ideální čas na jejich pozorování však teď už není.

V této roční době je vidět i pár zajímavých kulových hvězdokup - jasné a poměrně velké M15 v Pegasu a M2 ve Vodnáři. Při středním zvětšení už budou po okrajích pěkně rozložené na jednotlivé hvězdy. Určtiě bych nevynechal mlhovinu M42, ta je zajímavá při malých (celkový pohled) i větších zvětšeních (Trapez). Z galaxií potom M81 a M82, bude jasně vidět jejich tvar, ale detaily nečekej. Docela vděčné jsou taky otevřené hvězdokupy, těch je na zimní obloze taky dost - M35, M36, M37, M38, chi a h Per - všechny moc pěkné. No a nakonec pohled na Jupiter nebo Měsíc s tímhle dalekohledem taky potěší.

Co se týká té propírané M31, hezčí pohled na ni mi přijde v malém refráčku s malým zvětšením než v 6" reflektoru. Větším dalekohledem jsem ji vlastně ještě neviděl  :-[.
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Zážitky z pozorování

#262

Příspěvek od Peťa »

sedm nejdůležitějších faktorů, ovlivňujících zážitek z DSO:

1. tmavá obloha
2. tmavá obloha
3. tmavá obloha
4. zkušenost pozorovatele
5. zkušenost pozorovatele
6. zkušenost pozorovatele
7. průměr dalekohledu

Samozřejmě jsou vyjímky, M13 přes celé zorné pole Ethosu v půlmetru posadí na zadek asi každého, ale 15cm už je dost na to, aby se tazatel mohl soustředit na body 1 až 6. 15cm není malý dalekohled, strukturu těch nejprofláknutějších objektů ukážou i přístroje menší.
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 613
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Zážitky z pozorování

#263

Příspěvek od TH »

Včera ráno kolem páté hodiny jsem si všiml, jak se mi skoro nad hlavou rozsvítila ISS, která se vynořila ze stínu. Chvíli jsem ji sledoval, jak letí k severovýchodu a najednou za ní, kolmo k její dráze letěla jiná docela jasná družice. Skoro to vypadalo, že se "srazí". Když se obě už od sebe vzdalovaly, tak se nedaleko nich zřejmě zablesklo Iridium, nebo kdoví co.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Zážitky z pozorování

#264

Příspěvek od dvader »

Včera ráno kolem páté hodiny jsem si všiml, jak se mi skoro nad hlavou rozsvítila ISS, která se vynořila ze stínu. Chvíli jsem ji sledoval, jak letí k severovýchodu a najednou za ní, kolmo k její dráze letěla jiná docela jasná družice. Skoro to vypadalo, že se "srazí". Když se obě už od sebe vzdalovaly, tak se nedaleko nich zřejmě zablesklo Iridium, nebo kdoví co.
A už je to tady! Star Wars...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
petrbxd
Příspěvky: 118
Registrován: 26. 12. 2015, 12:19
Bydliště: Havířov
Věk: 60

Zážitky z pozorování

#265

Příspěvek od petrbxd »

Včerejší pozorování v Beskydech probíhalo ve velmi vypjaté atmosféře. Při příjezdu nás čekalo milé  překvapení - dokonale čistá obloha. Nic lepšího jsme si nemohli přát. Bohužel se Danovi ani mi nedařilo ustavit montáž (EQ6 a AZ EQ6). Proces jsme beznadějně opakovali znovu a znovu. Okolní zvěř byla rušena velkým množstvím vulgárních nadávek.  Dan byl nakonec po zhruba dvou hodinách úspěšný, ale to už se zcela zatáhlo. Předpovědi naznačovaly, že oblačnost za hodinku ustoupí, a když ne za hodinku tak do rána určitě. Což Dana neuklidněilo a zklamaný odjíždí domů. Já se částečného rozjasnění dočkal a pokračoval v dalších pokusech s ustavením montáže. Když nepomohl ani přechod z AZ modu do EQ, znovu snad po sté jsem překontroloval nastavené parametry.  Chybu jsem nakonec odhalil - chybně nastavený časový posuv -1, správně +1. Snad si to nyní zapamatuji. Konečně jsem mohl začít pozorovat, ale jasná obloha dlouho nevydržela a ve tři hodiny se opět zcela zatáhlo. Během desetí minut jsem vše naskládal do auta a co následovalo? Pohled vzhůru a velké překvapení - obloha přímo úžasná. Vytáhl jsem tedy triédr, usedl do mokrého křesílka a dalších 40 minut se kochal. Konečně vím, co to je vidět triedrem Ameriku či řasy.. 
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zážitky z pozorování

#266

Příspěvek od MilAN »

Jen bych chtěl upozornit, že "ustavení montáže" znamená jen to, že montáž namířím polární osou na pól.- čili jen mechanické nastavení. V tom okamžiku montáž funguje dobře jako hodinový stroj.
To, co se vám nedařilo, byla vlastně správná iniciace GoTo pro vyhledávání objektů. Ale bez toho šlo přeci pozorovat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4114
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Zážitky z pozorování

#267

Příspěvek od biker.fm »

Jednou s vami nejedu a takova katastrofa ::)

Petre, ted jsem nemohl, byl jsem na rockovem koncerte a Citron jsem si nemohl nechat ujit :), Ted uz nemam nic v planu a az pojedem pozorovat, vezmu sebou SCTecko i dobsona. V pripade problemu s montazi Ti poradim :)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
petrbxd
Příspěvky: 118
Registrován: 26. 12. 2015, 12:19
Bydliště: Havířov
Věk: 60

Zážitky z pozorování

#268

Příspěvek od petrbxd »

Obě montáže zřejmě nelibě nesly Tvou nepřítomnost a proto stávkovaly. Dan měl nový firmware na ručce, tak kdo ví.. Dnes bych opět mohl a varianta s SCT samozřejmě vítána ;)
Pro Milana - ano u mne to bylo špatnou iniciací GOTO. Jsem začátečník, neznalý správného názvosloví. Děkuji za upřesnění. Od začátku jsem ji ustavoval v AZ modu, tak že bez ustavení na polárku. AZ mod se mi osvědčil, když se nechci zdržovat s ustavováním. Obvykle je to rychlejší.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zážitky z pozorování

#269

Příspěvek od MilAN »

Pokud nebudeš fotit. je celkem jedno, jak přesně ji ustavíš.Jde to bez ustavování, nechat výšku tak, jak byla minule a trojnožku postavit tak, aby to směřovalo směrem k severu. Pro pozorování je to dostačující a pro GoTo je to naprosto jedno . Pro úsporu baterie je lepší v EQ modu - jede jen jeden motor .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
petrbxd
Příspěvky: 118
Registrován: 26. 12. 2015, 12:19
Bydliště: Havířov
Věk: 60

Zážitky z pozorování

#270

Příspěvek od petrbxd »

Tak to jsem nevěděl, že v EQ modu jede jen jeden motor a v AZ oba. Děkuji za užitečné informace. U AZ vím že to je jedno, jak montáž stojí, měla by být vodorovně, jestli se nemýlím. Ale u EQ se taky nemusím trápit s polárkou? Pokud nefotím..Stačí zhruba na sever? Pak tři hvězdy..Musím vyzkoušet. Včera to byl ale úlet s časem o hodinu a i když jsem v AZ první hvězdu nastavil, druhá byla úplně jinde. No a po několika hodinách trápení mi došlo že právě o tu hodinu. Pokud vlastníš AZ EQ6, či máš s ní zkušenosti, měl bych i další dotazy. Ty bych raději směřoval na mail.
Odpovědět