Zážitky z pozorování

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Zážitky z pozorování

#196

Příspěvek od Konihlav »

Vabra: dnes jedu na Sumavu a zitra na Vratenku...
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Zážitky z pozorování

#197

Příspěvek od Vabra »

Tak ja dnes ani zitra nejedu nikam. Evidentne jsem to vcera uspechal a v noci me dorazila druha chripkova vlna...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Zážitky z pozorování

#198

Příspěvek od MartinV. »

V 17:00hod. jsem vyrazil na své oblíbené místo do Norberčan. Konečně po dlouhé době zase v terénu. Vše jsem sestavil naladil a zaostřil a ejhle elevace a taky pointační dalekohled je nějakej volnej ... kde mám kua imbus klíče?! Kde jinde než doma. Nedalo se nic dělat musel jsem jet domů, kde jsem už i nakonec zůstal.  >:(

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zážitky z pozorování

#199

Příspěvek od MMys »

To zase byla včera noc...  

Nainstaloval jsem na Borga 77ED upgrade Feather Touch výtah, protože na ten původní byla kamera G2-8300 už těžká, a vyrazil na testy pod oblohou.

Vzhledem k Měsíci na obloze a docela čisté obloze až k obzoru jsem zkusil Racka (IC 2177).

První zádrhel začal po prvním snímku. Zjistil jsem, že v pravém rohu snímku je čtvrtkruhový reflex od Síria, který je mimo zorrné pole, ale promítá se někde na stěnu fokuséru. Protože já hlava děravá zapoměl do výtahu strčit sametkovou folii, kterou k tomu dodávají. Laborování s kompozicí (v rámci možné vůle) ani pokus vyrobit nějakou provizorní delší rosnici nepomohl. Tak jsem se smířil s retuší.

Druhá zrada - po 140 minutách expozic jsem šel zapnout vyhřívání. Zapnul, něco prsklo, montáž se zresetovala a už nenaběhla. Po chvíli zkoumání jsem zjistil, že se mi prošoupal vyhřívací pásek u Borga až na odporový drát, který se dostal do kontaktu s kovovou objímkou objektivu (nejspíš někde v místě na hraně, kde je trošku ošoupaný elox), a po zapnutí se zkratlo 12V na kostru. Takže konec, a hurá do hajan. Pomalu jsem sbalil, pokecali jsme, a nakonec jsem se s Milošem rozloučil, a jel domů.

Třetí zrada - po dvaceti minutách jsem už svlečenej doma, a volá Miloš, že mu nejde nastartovat auto (mrtvej AKU - vycucanej notebookem a CCD kamerou). Takže vyrážím zpátky se startovacími kabely, a úspěšně oživujeme auto.


Když se daří, tak se daří... Ale dopadlo to ještě celkem dobře.

Reflex šel vyretušovat (skoro není vidět)

V montáži se tím proudovým rázem naštěstí jen nějak poškodil firmware ve flashce. Nahrál jsem ho tam znova, a vše chodí zdá se normálně.

Hlavně si zkontrolujte vyhřívátka, jestli nejsou nějak poškozená. 12V na kostře montáže může (kor u tvrdého zdroje jako je olověný aku) dopadnout všelijak...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Zážitky z pozorování

#200

Příspěvek od Konihlav »

jeee, Martine, ani nevis, jakou jsi mi udelal radost vse v dobrem, pochopitelne ;D jsem jen rad, ze na tom svete nejsem sam, ze mam kamarady a je to vlastne uplne normalni, ze se porad neco kazi...

nepujdu preci "delat do vcel" :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zážitky z pozorování

#201

Příspěvek od MilAN »

Ještě aby Ti ulétli :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Zážitky z pozorování

#202

Příspěvek od Konihlav »

TomTom
Příspěvky: 584
Registrován: 01. 08. 2010, 15:24
Bydliště: Třebíč

Zážitky z pozorování

#203

Příspěvek od TomTom »

Vám všem občas trochu selže technika nebo je zataženo. Ale poněkud horší je, když pozorujete u lesíku a přižene se k vám na kole člověk se psem, který vám říká, že v tom lese spí [nejspíše bezdomovec]. Když se podívá do okuláru - jinak bychom se ho s taťkou asi nezbavili - zeptá se, co je to za tečku [Jupiter]. Doopravdy vám nikomu nepřeji tohle zažít. On to totiž byl dalekohled zrovna nový a asi 5x jsem s ním pozoroval  :D
SW 200/1200 mm, SW 130/650 mm, SW 80/400 mm, Bresser 10x50.
Uživatelský avatar
IvanM
Příspěvky: 99
Registrován: 23. 05. 2010, 20:28

Zážitky z pozorování

#204

Příspěvek od IvanM »

V máji minulého roku som bol testovať nový kompakt na parkovisku pri sídlisku, ktoré patrí predajni automobilov. Rozložil som statív s foťákom, nastavil samospúšť na 10 expozícii po 15 sekúnd, sadol na obrubník a čakal, kým foťák dofotí. O chvíľu došli 2 uniformovaní SBS-kári a začali zisťovať, čo tam robím. Odpoveď, že fotím hviezdy ich celkom neuspokojila a tak začali, že vraj som na súkromnom pozemku. Povedal som im, že nikde nie je označený a ani ohradený. Tak chceli, aby som sa legitimoval :), Po odpovedi, že keď idem pred dom v tričku a teplákoch, nenosím doklady, prišli s tým, že im detektor pohybu vyhlásil alarm. Tak to už bolo priveľa, tak som sa spýtal, ako som aktivoval senzor, keď raz za 5 minút stlačím spúšť a potom iba sedím a čakám, pričom za tú dobu okolo prebehle minimálne 5 rekreačných bežcov a podobný počet psíčkarov aj so štvornohými miláčikmi. Nevedeli odpovedať, a tak mi dali "súhlas na fotenie". Potom chvíľu neďaleko bezradne postávali a keď na vlastné oči videli bežcov a psíčkarov, konečne dali pokoj a odišli. Ale pre istotu chodím fotiť na iné miesto.
trieder 12x34, Theo 10 (55/130mm ?), MAK SW 102/1300mm, Celestron 10x50
okuláre set 25mm a 10mm, 32 mm
Canon PowerShot SX200 IS + CHDK, ASI 120MC
EQ-5 + AstroEQ ,
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zážitky z pozorování

#206

Příspěvek od MilAN »

Pavle, je celkem s podivem, že se ti nic nestalo  :) Buď se lepšíš, nebo jsi měl neobyčejnou a neopakovatelnou kliku :)
Jen mě  nejde do hlavy, jak ti vyšlo,  že 11" EDGE / 3" Borg dává  54 x více světla.Mně to z hlavy vychází  13,4444444444444x a
jediné, co mě napadá, žes těch 54 zapomněl cestou vydělit 4
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Zážitky z pozorování

#207

Příspěvek od Konihlav »

a jeste posledni pro dnesek:
http://blog.astrofotky.cz/pavelpech/?p=396

MilAN: jooo vidis, mas pravdu. Ono je to cca 54000 kusu svetla deleno 4565 kusu svetla nebo tak nejak si to pamatuji diky za upozorneni.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Zážitky z pozorování

#208

Příspěvek od Konihlav »

tak jsem doplnil alespon zapisnik:
http://blog.astrofotky.cz/pavelpech/

jeste me ceka konference (nevim kdy se k tomu dostanu, ale snad pristi tyden, navic cekam na fotky) a mereni PE, ktere jsem konecne tento tyden prvne vyzkousel.

astronomii zdar! a budte tu na sebe hodni!
jbakos
Příspěvky: 129
Registrován: 14. 08. 2010, 21:21

Zážitky z pozorování

#209

Příspěvek od jbakos »

Ja som sa už predstavil som amatérsky vášnivo zanietený astronóm. Asi by bolo vhodne par vtipných príhod ale napadá ma iba jedna. Šlapal som si po meste v plnej poľnej a trochu som sa zabával na blbich pohľadoch okolo idúcich no kdesi vykradli niečo ako kasárne a tak naši policajti ma videli z obrovskom rurov na krku s ktorej trčali káble tak akčné tužiaci po odmene na mňa naskákali. Pomerne dlho im trvalo pochopiť že to nie je bazuka. Konečne som došiel do cieľu a že sa rozbalím. Po rozbalény som zabudol na tém menší trapas s policiov. Na to prišiel cigáň a začal mi kradnú okulare musel som ich nasilu získať naspäť. V strachu pred fér play taktikami cigáňov som musel opustiť svoje stanovisko. Došiel som pred barak a na potvoru my padol teleskop na notebook a tak sa poškodil. Nasrany som išiel domov a dneska spomínam na tento deň s úsmevom. A hovorím že som mal zlý deň  ;D
Celestron AstroMaster 130/650 Dobson + OTG ( ako hľadáčik )
Celestron FirstScope 75
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Zážitky z pozorování

#210

Příspěvek od caribic10 »

Byl jsem letos poprvé ráno snímat Jupiter. Už při pohledu okulárem mě bylo jasný, že to žádný zázrak nebude, ale když už jsem vydržel celou noc vzhůru tak to přeci nezabalím  :)
No nakonec z toho opravdu nebylo vůbec nic, až na bídný snímek přes IR. Na monitoru jsem stěží rozeznával oblačné pásy, kotouček se vlnil jako kdybych byl pod vlivem. Nicméně něco z toho vypadlo, a tak jsem v rámci možností spokojen.
Jako bonus jsem si prohlídnul Měsíc po úplňku a zkusil nasnímat několik málo detailů, ale již upozorněn na aktuální situaci atmosférických podmínek  :) Ve směs ani nebylo co fotit, kráterů kolem terminátorů bylo tolik, že by se daly spočítat na prstech jedné ruky.
Nicméně byl to zase pod dlouhé době bezvadný relax při východu Slunce, u rybníka ve kterém šplouchali kapříci.

No to jen aby se neřeklo že se flákám a na dalekohled se doma práší. Momentálně zvažuji jestli mám nebo nemám jít do postele, celou noc jsem byl vzhůru, nadopován silnou dávkou kofeinu  :)

Olympusem z ruky

Ohnisko 200/1000, Olympus E520

200/1000, QHY5, 10mmPlössl

Olympusem ze stativu


Kuba  ;)
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Odpovědět