Zážitky z pozorování

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 258
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Zážitky z pozorování

#46

Příspěvek od Koblizek »

Včera večer mě překvapilo naše přibližovadlo. Při škrábání do kopce jsem zapadl. Jelikož jsem si to pozorovací okno nechtěl nechat ujít, a stejně jsem byl tak daleko, že jsem nemohl tam ani zpět bez řetězů, tak jsem je skoro po tmě nasadil a hurá nahoru. Kdybych věděl, co tam čeká ... Nekecám, projel jsem třicet centimetrů sněhu s obyčejným autem, asi tak půl kilometru závějemi. Fungovalo to trochu, jako sněhová fréza. Kolem létal sníh dva metry vysoko v pořádných proudech. Hlavně nezastavit a hrabat ... jó byl to fajn den.

Jinak tedy vozím alespoň spacák do -15°C, akorát tu lopatu jsem si zapomněl vzít...já hlava děravá...
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Zážitky z pozorování

#47

Příspěvek od grajda »

SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Zážitky z pozorování

#48

Příspěvek od caribic10 »

To je dobrý ale za tu cenu + to světlo a určitě to bude žrout monočlánků. To se radši budu dál těch prasat děsit.
" Ne ne nemusím já už ho vidím..."
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
yamaha
Příspěvky: 408
Registrován: 24. 02. 2007, 21:37
Věk: 67

Zážitky z pozorování

#49

Příspěvek od yamaha »

Lepší na prasata je zelený laser , a nechá se sehnat levněji . Ta věc od Conrad taky asi pěkně oslní nejen prasata ale i astronoma :D
Televue Genesis 101/500 ,Takahashi Mewlon 210 , Orion optics newton 350 ,H-alfa teleskop Comes 90/2600 filtr Lunt 0,7A ,achromát 127/1200 , triedr Canon 10x42 L IS
Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 258
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Zážitky z pozorování

#50

Příspěvek od Koblizek »

Bahna 2009

Následující příspěvek sice popisuje dobrodružné pozorování, ale také by měl sloužit jako odstrašující příklad. Včera se mi podařilo udělat chybu, za kterou se řidič "terénista" musí chvilku stydět...
Obvykle zkouším, než někam vjedu, terén tak, abych si byl jistý, že jsem schopen jej projet. Včera jsem to na prvním stanovišti udělal. Jelikož nám tam jezdil traktor, tak jsme se přesunuli jinam.
Před čtrnácti dny jsem tím místem projel naprosto bez problémů a vypadalo úplně stejně jako včera(ale stejně jsem tehdy vylezl a odzkoušel to). No, tak jsem si řekl bude to dobrý a rovnou se rozjel. Jo, bylo to dobrý, ale za těch čtrnáct dnů se tam udělal pruh sotva deset metrů dlouhý, kde byla jenom voda a bahno. No, tak ten mě zastavil dva metry před výjezdem...
Po urputném zkoušení výjezdu s větvemi, kameny, nadskakováním, tlačením a vzpíráním jsme museli objet Perezovým autem celý kopec, vytáhnout dvě lana, nastavit, zapřáhnout a ... auto vyjelo z ďolíku na cca pátý zátah, položil jsem si zadek auta na koleno, vzepřel, aby nesjelo zpátky a s vypoulenýma očima čekal až Perez udělá ten rozhodující trh svým vozem a kára se hnula až na suchou půdu. Uf... Ještě, že to s tím autem umí tak dobře. Celkem mě udivoval jeho nezdolný optimismus.
Pak jsme se konečně pustili do pozorování. A nebylo to špatné. Seeing byl super, takže Saturnek nádhera a Měsíc jakbysmet. Sem tam nějaká hezká kulovka, dvojhězdy, Eskymák atd.
Toto bylo zatím nejdobrodružnější pozorování, jaké jsem zažil. Letošek je vůbec nějaký zajímavý rok...  ;D

Takže Peťo díky.

Těším se na další pozorování. Koncem dubna to bude super.
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Zážitky z pozorování

#51

Příspěvek od ladis »

Bahna 2009

Následující příspěvek sice popisuje dobrodružné pozorování, ale také by měl sloužit jako odstrašující příklad. Včera se mi podařilo udělat chybu, za kterou se řidič "terénista" musí chvilku stydět...
Obvykle zkouším, než někam vjedu, terén tak, abych si byl jistý, že jsem schopen jej projet. Včera jsem to na prvním stanovišti udělal. Jelikož nám tam jezdil traktor, tak jsme se přesunuli jinam.
Před čtrnácti dny jsem tím místem projel naprosto bez problémů a vypadalo úplně stejně jako včera(ale stejně jsem tehdy vylezl a odzkoušel to). No, tak jsem si řekl bude to dobrý a rovnou se rozjel. Jo, bylo to dobrý, ale za těch čtrnáct dnů se tam udělal pruh sotva deset metrů dlouhý, kde byla jenom voda a bahno. No, tak ten mě zastavil dva metry před výjezdem...
Po urputném zkoušení výjezdu s větvemi, kameny, nadskakováním, tlačením a vzpíráním jsme museli objet Perezovým autem celý kopec, vytáhnout dvě lana, nastavit, zapřáhnout a ... auto vyjelo z ďolíku na cca pátý zátah, položil jsem si zadek auta na koleno, vzepřel, aby nesjelo zpátky a s vypoulenýma očima čekal až Perez udělá ten rozhodující trh svým vozem a sviňa povolilo to. Uf... Ještě, že to s tím autem umí tak dobře. Celkem mě udivoval jeho nezdolný optimismus.
Pak jsme se konečně pustili do pozorování. A nebylo to špatné. Seeing byl super, takže Saturnek nádhera a Měsíc jakbysmet. Sem tam nějaká hezká kulovka, dvojhězdy, Eskymák atd.
Toto bylo zatím nejdobrodružnější pozorování, jaké jsem zažil. Letošek je vůbec nějaký zajímavý rok... ;D

Takže Peťo díky.

Těším se na další pozorování. Koncem dubna to bude super.
A ted si predstav, ze bys tam byl sam... 8-)

Neni nad to jezdit pozorovat ve vice lidech. Ja bohuzel to stesti nemam, vetsinou musim pozorovat sam. Pri poslednim vyjezdu cca pred 14 dnema jsem malem zaboril auto ve 30cm snehu na poli...

Pred par mesici jsem na Kumburku utrhnul vejfuk a znicil i cast podvozku oktavky kombi o jeden obri balvan, schovany ve snehu, ktery tam jeste v lete rozhodne nebyl...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 258
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Zážitky z pozorování

#52

Příspěvek od Koblizek »

No, kdybych tam byl sám, tak se hrabu ještě teď, pokud by se mi ráno nepodařilo sehnat nějakého borca z nedaleké dědiny s traktorem. A byl bych v tom asi až po bradu ... ale taková bahenní lázeň, je prý dobrá na klouby ... i když při těch osmi stupních nad nulou ...

Ale koukám ty jsi taky pořádný hardcore astronom.

Jó když se daří, tak se daří...
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Zážitky z pozorování

#53

Příspěvek od stana »

To auto muselo být od blata až po střechu... ::) ;D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 258
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Zážitky z pozorování

#54

Příspěvek od Koblizek »

Celkem bylo, ale hlavně z toho spodku jsem odlupoval ještě dopoledne pláty uschlého bláta. Budu pak muset mrknout na rampě do skulin, jestli tam ještě nějaké nezůstalo.





Petrovi dlužím minimálně lahvinku něčeho ostřejšího a náležitě chutného. Bez něj by to neklaplo. Byla to fakt sranda ... ale až po tom, co jsme se vyhrabali a koukali nahoru  ;D

No jo, ten pohled na tu louku není moc hezký. Dneska jsem tam byl. Jakmile to trochu oschne, tak beru lopatu a jdu to tam upravit. Těžko to tam někomu bude vadit, ale přeci jen pod travou se rýhy skryjí a kdybych do toho najel až to bude tvrdé, tak bych něco mohl urvat. Nikdo jiný než já a těžká technika tam nejezdí... Velkým mašinám je to jedno, že ... Ale už se tam topil ještě někdo další. Byly tam další stopy od malého traktoru, co se nemohl vyhrabat a kolem rej stopiček zoufalců, co uvízli ...
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
guli16
Příspěvky: 210
Registrován: 15. 03. 2009, 15:23

Zážitky z pozorování

#55

Příspěvek od guli16 »

Já mam také jednu příhodu,ale spíš to je trapné než sranda:)...Ve středu mi přišel dalekohled ,tak jsme ve čtvrtek vyrazili za město na experimentální okukovačku:)Jel se mnou tata a bracha....Nechci váas urazit ,ale po ctvrt hodine koukání na měsíc se táta odlepil od okuláru a povídá"Honzo, ale já tam vidím je pulku mesice?!!".....měsíc byl zrovna přesně v první čtvrti:)......Je to muj tata,jenom sem to odkyval a šli sme dal:)pak jsem mu to doma vysvetlil:D:D:Dpardon trochu potupa fora:)kdyztak tento prispeveke smazte:)
Dobson SW 200/1200 ,sw planetary 5 a 7 mm ,SP 10 a 25 mm
Uživatelský avatar
Perez
Příspěvky: 56
Registrován: 18. 06. 2004, 21:21
Bydliště: Brodek u Prostějova
Věk: 46

Zážitky z pozorování

#56

Příspěvek od Perez »

Jinak mohu potvrdit Martinova slova.Trocha rozcvičky s autem v bahně a s výrazem ve tváři- (jak se nám to,tak zkušeným borcům mohlo stát),neuškodila.Teď ta louka (nebo-li profesionální pozorovací stanoviště ) vypadá jak po nájezdu německých příznivců technopárty.

Kpozorování: páteční noc byla excelentní,jak popisuje Martin.Pohled přes jeho skládací dobson o průměru 400 mm.je vynikající.Martinovi jsem to dodnes neřekl,ale jeho dalekohled zobrazuje tak dobře,že jsem při pohledu na Měsíc u kráteru Clavius chvilkama viděl zaklíněný ruský lunochod.

Toliko k pozorování.
Perez
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Zážitky z pozorování

#57

Příspěvek od stana »

Jsem se díval na vrtulník, jak z něj skáčou parašutisti..
I v Dobsonu se dá udržet v zorném poli při 115 x.. :)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Zážitky z pozorování

#58

Příspěvek od caribic10 »

Tak jsem se právě vrátil z venku a jsem zase o nějaký ten rok starší... Chtěl jsem zkusit jen tak cvičně nasnímat Saturn, ale seeing stál na dvě věci tak z toho nejspíš nic nebude.
Když jsem vyndával 15mm okulár z redukce na webovku, ten prevít se mi vysmekl a bezvadně sebou fláknul na polní cestu V té vteřině co rotoval ve vzduchu se mi nepromítl život, ale můj výpis z účtu. Veliké ponaučení pro příště! Radši balit o chvilku díl, než-li být o 1000,- lehčí.

Teďka jsem ho prohlídnul a vypadá že přežil bez poškození. 8-)

Kuba
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Zážitky z pozorování

#59

Příspěvek od Ondra.P »

jak moc velka je sance, ze se rozflaka okular pri padu na beton ::)
mam Baader Hyperiony, ktery mi pripadaji docela festovy, ale zadnej mi zatim nastesti neupadl, vetsinou putujou z vytahu rovnou do kufriku, ale jednou to urcite pride, protoze mne furt neco pada z rukou, takovej mobil by mohl vypravet  ;D

jinak zadny extra zazitky z pozorovani nemam, ale dost casto se mi stava, ze trefim pri hledani DSO letadlo  :)
jednou se mi to stalo trikrat behem jedny noci, vzdycky se strasne leknu  :)
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Zážitky z pozorování

#60

Příspěvek od Ondra.P »

neni to sice divoka zver, ale zazitek to teda byl  :D
http://podfuck.rajce.idnes.cz/Dobson/#DSC00168.JPG
http://podfuck.rajce.idnes.cz/Dobson/#DSC00169.JPG
http://podfuck.rajce.idnes.cz/Dobson/#DSC00170.JPG
http://podfuck.rajce.idnes.cz/Dobson/#DSC00179.JPG
http://podfuck.rajce.idnes.cz/Dobson/#DSC00180.JPG
http://podfuck.rajce.idnes.cz/Dobson/#DSC00173.JPG
nebo staci kliknout na prvni odkaz a pak uz jen na zobrazenou fotku, nebo na "dalsi"  ;)

P.S. pri porizovani techto fotografii, nebylo ublizeno zadnemu zviratku! (i kdyz sem mel sto chuti)  ;) ;D

Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Odpovědět