Zážitky z pozorování

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Zážitky z pozorování

#16

Příspěvek od KDan »

Mně se stala srandovní věc včera. Chtěl jsem si prohlídnout a vyfotit něco v souhvězdí Kozoroha, kde to moc neznám. Vybral jsem si vhodné, téměř liduprázdné místečko, v takové úžlabince na svahu, otevřené k jihu.
Chvíli jsem pozoroval; pak jsem namontoval foťák a zapnul časovač. Protože jsem byl unavený, zalezl jsem do auta, otevřel si do nočního ticha okýnko, pustil si nádhernou klavírní skladbu od Griega a u toho nakonec bezelstně usnul.
Vzbudil mě až neuvěřitelný puch. Myslel jsem, že mi hoří auto. Vypálil jsem ven, kde všechno včetně objektivu foťáku bylo pod hustým příkrovem kouře, takže jsem mohl vesele fotit až do aleluja, ale vždycky by z toho vylezly jen dokonalé dark snímky.
Když jsem se uklidnil a zjistil, že u mě se požár nekoná, jal jsem se hledat příčinu.
Nakonec to bylo skoro k smíchu a pláči zároveň. Vlivem lokálních inverzních podmínek se z komínu jediné asi dvěstě metrů vzdálené chajdy, která ležela trochu výše, než jsem byl já, vyléval hustý dým přímo na mě. Majiteli zjevně začala být zima a před půlnocí zatopil. Jen nevím, co do kamen nacpal. Tipoval bych, že aspoň dva tři páry starých gumových holínek...
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Zážitky z pozorování

#17

Příspěvek od grajda »

Pokud to byla osamocená, častokrát vykrádaná chajda, mohly to být bojové otravné plyny a zkušenost, kam že přesně cestují. Jednou jsem si tak kdysi sednul blízko takové chaty na posed, že si odpočinu, a během pěti minut jsem poslouchal od majitele, že bude střílet, jestli nevypadnu, že mu určitě chcu vykrást chatu. Nakonec jsem se rozhodnul rozumně a šel pryč- když je někdo paranoidní...

A tohle by mohlo být varováním pro nás všechny- nepozorovat blízko (v dohlednosti) chat. ;)
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Zážitky z pozorování

#18

Příspěvek od stana »

Taky mám zážitek, že jsem po setmění pozoroval a soused nedaleko pálil na zahradě nějaký humus a dýmu a smradu bylo požehnaně...Jó, to se pak toho moc nevidí a navíc jsem smrděl kouřem jak... ::) >:(
Měl jsem chuť to rovnou zabalit.. :(
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Zážitky z pozorování

#19

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Ad. pálení bince...
Level 1: upozornění, pokud možno slušné...záleží na rozpoložení a množství exhalací
Level 2: pohrůžka MP případně hygienou....
Level 3: pokud nejsou k dispozici MP, fyzická likvidace zdroje znečištění včetně původce.... ;D

Onehdáž ráno mě poté, co jsem se ve 4:00 SELČ uložil, v sedm ráno (v sobotu) probral děsivý smrad v kupoli, načež jsem zjistil, že nějaká bába pálí zelené v množství větším než malém cca. 100 metrů od hvězdárny a díky bezvětří a vhodnému tlaku jsem přesně v proudu toho smradu...došel jsem po level 3 a od likvidace ji zachránilo pouze pohlaví a věk...poněvadž řeči ve stylu "dokud tady nebyla hvězdárna, byl tady klid" apod. v kombinaci s nevyspáním a zvedáním kufru nejsou dobrá kombinace...mimochodem, bába, vysloužilá právnička z Prahé zakoupila objekt před 5 lety a hvězdárna byla postavena v roce 1973.... ;D
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Zážitky z pozorování

#20

Příspěvek od stana »

No jo, souhlas s levely! ALE! Sousedy máš nafurt a pokurv..né sousedské vztahy jsou naprd...
Jisto je, že v tu chvíli /ten večer/ bych první a druhý level hned přeskočil a přešel na třetí!
:-X
Jsou to IDIOTI!!! >:(
P.S. Ten čmoud se v nočním bezvětří táhnul jak sopel a prosvětlen mojí milovanou pomerančovou lampou/veřejné osvětlení v ulici/ to vypadalo, jako by někde hořelo!!
??? ::)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Zážitky z pozorování

#21

Příspěvek od Vejr »

Evidentne se jim styska po rakovine... >:(
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Zážitky z pozorování

#22

Příspěvek od grajda »

Já mám zase paranoidního souseda. Když jsem v sobotu, kolem první ráno pozoroval, furt jsem slyšel divný zvuky. Až teprv, když jsem uslyšel šeptání do kure..., bylo jasno. A na to jeho pálení sra... už jsem si zvyknul. ;D Horší je, když zrovna zapomene šetřit, a rozsvítí mě tam na zahradě to svoje zmrda... světlo. Kretén. >:(
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
phobos
Příspěvky: 227
Registrován: 17. 02. 2008, 20:19

Zážitky z pozorování

#23

Příspěvek od phobos »

Tento tyden jsem vyrazil na louku kousek za mesto. Cestou se de pres stary, zavezeny, smetak. No, kdyz jsem tak koukal nahoru, tak jsem si rikal, ze je vlastne kravina slapat dva kilometry lesem, kdyz muzu zakotvit uz na tom smetaku.

Jo, zapomnel jsem zmiti, ze jedina vec, ze ktere mam vlese vazne hruzu, jsou divoky prasata.

No, tak asi po hodine pozorovani se ke me zacal blizit nejakej sramot. Tak jsem zacal chrastit klicema v domeni, ze je to stado prasat (mame jich v lesich pozehnane). Kdyz se sramot porad priblizoval, tak uz jsem si predstavoval ty "zahnuty zuby nahoru" a posvitil tam celovkou. Nakonec to byli 3 opilci vracejici se z hospody :D

BTW - jsem jedinej, kdo se boji po tme v lese nebo je nas vic?
Triedr 10x50, Skymaster 25x100 :D, Lidlskop
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 795
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 44

Zážitky z pozorování

#24

Příspěvek od Miloš Žák »

phobos napsal: BTW - jsem jedinej, kdo se boji po tme v lese nebo je nas vic?Neboj, nejsi. Onehda me silene vydesil jezek... a to tak moc, ze jsem sel rozsvitit dalkovy svetla u auta a pustil hodne hlasite radio, i kdyz mam pri pozorovani radeji ticho :)
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Uživatelský avatar
Boramyr
Příspěvky: 183
Registrován: 22. 09. 2007, 03:37
Bydliště: Útušice
Věk: 40

Zážitky z pozorování

#25

Příspěvek od Boramyr »

Já bych řekl, že objektivně vzato jsou naše noční lesy mimořádně bezpečná místa. Obvykle tam totiž nebývají cikáni, feťáci, zloději, sousedi a podobná verbež. Ani ty medvědy tu zpravidla nemáme. Tedy, né že bych se neleknul, když vedle zaštěká srnec :)
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Zážitky z pozorování

#26

Příspěvek od caribic10 »

Boramyr napsal: Já bych řekl, že objektivně vzato jsou naše noční lesy mimořádně bezpečná místa. Obvykle tam totiž nebývají cikáni, feťáci, zloději, sousedi a podobná verbež. Ani ty medvědy tu zpravidla nemáme. Tedy, né že bych se neleknul, když vedle zaštěká srnec :)Ano máš pravdu, doopravdy tam "OBVYKLE" nebývají  ;D ;D ;D
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
shimoda
Příspěvky: 105
Registrován: 17. 12. 2007, 02:00

Zážitky z pozorování

#27

Příspěvek od shimoda »

Pánové já vám měl takovej zážitek,že na něj budu dlouho vzpomínat.Byl jsem na jachtě v Chorvatsku a někdy se plulo i přes noc.Viděl jsem mléčnou dráhu tak jako nikdy,krásně zářila a místy jsem viděl nazelenalou barvu,tma tam byla jak v pr.... .Škoda,že tu něco takového nejde vidět,to by byla paráda.Máte někdo podobný zážitek?
SCT Celestron C6S 150/1500 , montáž EQ-5 , Triedr Bresser 10X50
moonulka
Příspěvky: 154
Registrován: 14. 01. 2007, 03:39

Zážitky z pozorování

#28

Příspěvek od moonulka »

shimoda: Podobný sice ne, ale taky mám jeden z Chorvatska. Šla jsem na pláž pozorovat, byla totiž bez dosahu světel a tu šlo důle ze schodů pár světel. No a pak na mě ti lidi cosi německy a já se jich zeptala jestli umí nglicky (sice né že já bych velice uměla). No nakonec jsme se jakš takš domluvili a já jim ukázala Jupitera a M27. Až na jejich "náctiletou" dceru se to všem líbilo :D
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Zážitky z pozorování

#29

Příspěvek od Maser »

Když sem poprvé napodzim na zahradě pozoroval a astrofotografoval, tak se najednou do ticha noci ozval za mími zády zvuk, jako když se někdo nebo něco prodírá z křoví na mě. Po vélkém leknutí se ozvala rána, díky tomu sem si uvědomil, že to bylo jablko, které si jentak zničeho nic spadne zvršku stromu.;D ;D

Také sem na vlastní kůži zažil úskalí panelákového balkonového pozorování. To, když mi vypadl z ruky 26mm okulár, spadl na podlahu a poté se velmi přesně vykutálel z balkonu ven. Po zhruba 16metrovém pádu sem jen uslyšel tupou ránu. Měl sem štěstí, spadl na trávník přesně naležato, takže sem ho po 2minutách hledání našel naprosto neporušený. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Zážitky z pozorování

#30

Příspěvek od hamr »

S tím jabkem bacha, jestli se nepletu, jednomu člověku spadlo na hlavu a on pak vymyslel nějaké zákony a je snad po něm pojmenovaný i nějaký dalekohled ;D ;D ;D.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Odpovědět