Zážitky z pozorování

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Zážitky z pozorování

#271

Příspěvek od Dansemacabre »

Podařilo se sehnat velmi levné silvestrovské ubytování v šumavské vesnici Prášily, v domku na kraji vesnice v části bez veřejného osvětlení. Že předpověď počasí vyjde na 100% jsem se ani neodvažoval doufat, ale opravdu to tak bylo: tři křišťálově čisté šumavské noci bez měsíce, navíc v lokalitě pod kopcem, kde úplná tma začínala už cca v 17:30! Balící horečka byla ve znamení "co si vzít s sebou" (všechno se do auto nevejde), vyhrává 200/1000 na dobsonově bedýnce a cestovní fotosetsava tripod+Star Adventurer+50mm DSLR objektiv.

první noc:
Po příchodu k pozorovacímu dalekohledu zjišťuji, že koza okousala karimatkovou rosnici a v dobsonově bedýnce spí kočka. Dlooooouho ustavuji focení, po první cvičné expozici zjišťuju, že jsem v té tmě přehlídl strom, který stíní část širokoúhlého záběru. Přenáším montáž na vhodnější místo, ustavuji znova... a zjišťuji, že mi během přenosu spadl imbus klíč, bez kterého to jde dost blbě, protože jsem jím předtím zaaretoval posun. Hledat malý stříbrný imbusák v závějích sněhu, když ani nevíte, kde spadnul... Následně se něco podělalo kdykoli jsem se odešel ohřát dovnitř domu. Po příchodu vždy zjišťuji, že jsem celou tu půlhodinu fotil naprázdno (vymrzla baterka ve foťáku, mráz pohnul ostřením) nebo s rozhozenou montáží (kočička se rozhodla vyskočit na odkládací desku u trojnožky). Z šesti hodin, kdy byla technika venku, mám ve výsledku sotva 2,5 použitelných dat (a flaty úplně zmršené). Kompenzují to šťastné chvilky vizuálního pozorování, jenže kvůli častým běháním za fototechnikou a pauzám na teplo uvnitř bohužel bez pořádné akomodace na tmu.

druhá noc:
Poučen předchozím dnem dávám dalekohled temperovat až za tmy (kozy bezpečně v chlívku) a focení umisťuju dál od domu, kam se kočkám nechce. Až do 19 hod vše běží jak má, potom http://www.pozary.cz/clanek/153500-jede ... ych-budov/ - bylo to sice půl kilometru daleko, ale hustý kouř a blikání majáčků učinily půlku oblohy nepoužitelnou. Z focení IFN nic nebude, fotím tedy zatím darky. Když se kolem jedenácté kouř rozpustil a hasiči odjeli, znovu ustavuji a začínám fotit. 23:30 začíná soused topit pneumatikami a obrací se vítr, zaneřáděnost severní části oblohy si příliš nezadá s předchozím pořárem. Přenos montáže a výběr jiného objektu na druhé straně oblohy. 0:29 už zas vše běží jak má, odcházím tedy spát. 0:31 došly baterky v montáži. Hlavně že baterky ve foťáku vydržely cvakat až do 1:20.

třetí noc (Silvestr):
"v týhle prdeli světa žádný ohňostroje nebudou" - ale jo, budou stejně jak kdekoli jinde, s přestávkami od šesti až do dvou do rána. A budou vždycky přesně kam, kam zamíříš foťák, bez ohledu na to, jestli tím směrem je nějaký barák, nebo není. Funění na okulár pozorovacího dalekohledu a kondenzace par způsobuje jeho následné přimrznutí k výtahu. Sklízení techniky po lahvi šampaňského taky nebyl nejlepší nápad. Namrzlý chodníček podkluzuje, foťák zachráněn jen za cenu odražené kyčle.

Všechno jsou to takové úsměvné drobnosti (jen z tý kyčle pořád brečím) a ve výsledku mám nafocených dat i odpozorovaných objektů docela dost. Jsem zvědavý, na co všechno přijdu při zpracování :) Každopádně na jaro tam chci jet zas, tentokrát s regulérní fotosestavou a ne je jen cestovním "šidítkem". Hlavní poznatek: okamžitě předělat všechno napájení cestovní sestavy na jeden pořádný (ale snadno přenositelný) zdroj. Měnit na mraze baterku foťáku každých cca 40 minut a u montáže nevědět dne ani hodiny, je poněkud stresující.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#272

Příspěvek od Konihlav »

Dansemacabre: paradni report - diky :-) ja jsem ze 4 noci vyuzil 2, ctvrtecni a patecni (sobotni jsem mel doma zakazanou a na nedelni jsem nemel hlidani).

jo a ted uz tedy vim, kam vsechna ta pozarni auta jezdila, ja jsem v tu dobu teprve stavel montaz, mezitim co jiny kolega se kterym jsem tu noc byl fotit zjistil, ze zapomnel doma ccd kameru, tak se chudak musel vratit do Plzne a prijet zpet na Sumavu. Me se z tech poser veci stalo snad jen to, ze prvni noc jsem nefotil mezi 2:30 a 4:00, protoze jsem nemohl najit novy objekt co fotit (resp. se rozhodnout a znovu jsem ustavoval montaz, pac najizdela nekam mimo, duvod jsem neodhalil, asi jsem zas nemel uplne presne polarne ustaveno :-) ). A pak me jeste malem strelili myslivci, ale nastesti ziju. No a tu druhou noc jsem nefotil mezi 20:00 a 20:38, kdy mi z kamery po 5ti OK snimcich vypadl cerny obrazek, asi z duvodu poklesu napeti. Ja blbec totiz zapomnel doma nabit autobaterii, takze jsem musel dobijet nastartovanym motorem (vrcel jsem od 20ti do 2:30 a pak do 6:30 s obcasnou pauzou - adrenalin bylo, ze jsem taky cestou zapomnel natankovat a mel jsem na ukazateli paliva jen 4 dilky a dojezd 90). Proste jsem se rozhodl, ze dokud to pujde, elektriku potrebuji a tak jsem obetoval benzin co to slo. Nastesti jsme tam byli 2ma autama, tak to rano dobre dopadlo - nastartoval jsem a jeste dojel s dojezdem 9km k benzince :-)

nejaky foto z moji akce mam na facebooku, ale nemam tam ted pristup, tak nemuzu ukazat ani naladovku (odkaz na jpeg). Tak priste nebo mailem...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#273

Příspěvek od Konihlav »

jinak viz http://blog.astrofotky.cz/pavelpech/?p=1053
nechapu, jak nekdo nemuze byt poradne vybaven s ohledem na napajeni sestavy!
Kilo
Příspěvky: 42
Registrován: 05. 12. 2016, 08:04
Věk: 38

Re: Zážitky z pozorování

#274

Příspěvek od Kilo »

Dobrý deň,
rád by som sem napísal aj svoj totálne amatérsky pohľad.
Hviezdy, vesmír a všetko okolo toho ma vždy bavili. Neviem už z akých pohnútok som zobral v novembri binokulár 10x50 Olympus DPSI do hory. Zrejme v tom bolo niečo aj s mojím deficitom pohybu, tak ma lákalo spojiť troška pohybu so zvedavosťou niečo pozrieť na oblohe. Samozrejme, statív žiadny nikde, len tak pozorovanie z ruky, mal som akurát rybársku stoličku so sebou. Vyšlapal som neskutočne strmý kopec a dostal som sa na lúku, minimálne 1km všetkými smermi nie je ani náznak civilizácie. Dokonca aj chodník je tam len taký biedny, ani nie poriadne vychodený. Lúka je krytá stromami a vyššími kopcami zo všetkých strán, takže svetlá usadlostí a ciest sem nedopadajú. Teraz by som povedal že obloha možno niečo medzi Bortle 3 a 4, vtedy som netušil o takejto klasifikácii.

Noale, skončilo to tak, že ten týždeň som tam bol celkovo asi 4 krát s tým triédrom. Absolútne uchvátený tým čo vidím. "Objavil" som M36, M37, M38 o ktorých som vtedy netušil čo to je, vyzerali ako jemné mráčiky niečoho. Nevedel som že sú v Povozníkovi, ani že sa jedná o hviezdokopy. Viacmenej vtedy som netušil, koľko objektov sa dá pozorovať už len voľným okom, alebo malým triédrom. Len som tak brúzdal po oblohe a keď sa mi niečo zdalo divné, tak som to kľudne pozoroval aj 2 hodiny, jeden bod.
Neskôr som na počítači zistil, čo to vlastne bol za objekt.
Z týchto mrazivých nocí s triédrom si budem dlho pamätať môj prvý pohľad na M31.

Neskôr sa mi podarilo požičať od veľmi dobrého kamaráta SkyWatcher 127/1500 MAK na AZ GoTo montáži. Kúpil som k nemu hneď ES 70° 15mm okulár, nakoľko on má k nemu len tie okuláre čo k tomu boli od výroby. A do tých sa veľmi dobre nepozerá.
Samozrejme, okrem dňa kedy som si ten teleskop vyzdvihol a pozoroval som mesiac, bolo zamračené celý čas okrem asi 4-5 dní. Z toho som nemohol pozorovať oblohu ani jeden.

Až na minulý týždeň, kedy som opäť strávil noc vonku, bol zamrznutý a nevyspatý, ale happy.
Hmlovina v Orióne bola mojím centrálnym bodom tú noc. Nádherný objekt. Jasne som videl jej "krídla", celé to pôsobilo dosť ako 3D objekt s hĺbkou a neskutočnými detailami. Štyri hviezdy trapézia boli jasne definované.
Zhruba tento obrázok je podobný tomu čo som aj reálne videl v okulári.
Obrázek
V priebehu noci sa mi podarilo konečne nastaviť GoTo tak, aby správne fungovalo. Nadránom - cca 1:30 - vyšiel Jupiter, opäť krásny pohľad, štyri galileiho mesiace, pásy mrakov, úžasné. GoTo ho držalo v strede okulára, tak som mohol vykukať detaily oblačných pásov.

Tak ja len toľko, píšem to aj pre seba, že možno o polroka - rok si to po sebe prečítam a zbadám kam som sa posunul :D

Som už celkom starší chlap a pri tomto sa cítim ako malé decko, úplne nadšený z toho čo vidím. Zaujímavý pocit :)
SW SkyMax 127/1500 na modifikovanom SynScan AZ + malokuk na AZ3
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zážitky z pozorování

#275

Příspěvek od MilAN »

Konihlav píše:jinak viz http://blog.astrofotky.cz/pavelpech/?p=1053
nechapu, jak nekdo nemuze byt poradne vybaven s ohledem na napajeni sestavy!
Ty jsi byl vybavený dobře, jenže s prázdnou baterkou a skoro prázdnou nádrží :) to taky nechápu :) :)
P.S : už se ti někdy stalo, že všechno celou dobu fungovalo jak mělo, nic jsi nezapomněl a auto odjelo v pořádku a se vším domů ? :) Ale to bychom si zas nemohli přečíst něco od tebe. Je ale fakt, že ty ideální situace nenastávají asi u žádného z nás, a člověk se potom sám sobě diví, co všechno se může podělat, co všechno člověk zmrší a na co všechno při tom může i zapomenout
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#276

Příspěvek od Konihlav »

MilAN píše:
Konihlav píše:jinak viz http://blog.astrofotky.cz/pavelpech/?p=1053
nechapu, jak nekdo nemuze byt poradne vybaven s ohledem na napajeni sestavy!
Ty jsi byl vybavený dobře, jenže s prázdnou baterkou a skoro prázdnou nádrží :) to taky nechápu :) :)
P.S : už se ti někdy stalo, že všechno celou dobu fungovalo jak mělo, nic jsi nezapomněl a auto odjelo v pořádku a se vším domů ?
:-) hele je to tezko uveritelny, ale jo, uz se mi stalo parkrat, ze jsem fakt prijel, vse postavil a vse fungovalo napoprve (nebo vyjimecne s jednim resetem neceho ci vyndanim/zandanim kabelu). Ale pak se vetsinou zkazi pocasi (nahle o pulnoci zatahne)... :-) ale jo, obcas to fakt funguje. Nicmene VZDY mam pocit, ze tu noc by slo vyuzit lip, protoze treba ma noc 12 hodin a ja nafotim 7.5, tak si rikam, kde je chyba (vetsinou pozdnim prijezdem na platz a pak tim, ze delam dithering (coz s pauzou je 35 sekund) + stazeni snimku z kamery samo o sobe je 25 sekund, takze kazda 6ti minutovka je pro me hrubeho 7 minut)... proste ten overhead me stve. Mezitim obcas prekontrolovat focus po zmene RGB filtru...

ale jinak ano, vobcas, vobcas :D to funguje bez problemu ;-) a "vo tom to je" :-)
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 613
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Zážitky z pozorování

#277

Příspěvek od TH »

O víkendu jsem upravoval sluneční filtr z Baader folie používaný na ED100, pro nasazení na dalekohled Istar 150, abych mohl případně v neděli 30. 4. v okolí Zubří zkusit natočit přelet ISS před Sluncem a nemusel s sebou vézt ještě EDčko. Po několika minutách zkoušení se obraz v Istaru stále víc zhoršoval. Ani náznak granulace, jen prázdný neostrý kotouček. Když jsem sundal filtr z objektivu, uviděl jsem na vnější ploše první čočky orosený zamlžený kruh o průměru asi 7 cm, na kterém byly hustě rozesety vodní kapky asi 2-3 mm velké. Vzápětí mi došlo, že jsem dalekohled moc nevytemperoval a z nějakých 15-ti stupňů jsem ho postavil ven před Slunce. Na chladném skle se rychle vysrážela vzdušná vlhkost z uzavřeného prostoru mezi filtrem a objektivem. Naštěstí se vlhkost vysrážela jen mezi čelní plochou a filtrem. Filtr byl asi 3 cm od čočky. Vypadalo to tedy hrozivě. Budu asi muset počítat s delší temperací.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Zážitky z pozorování

#278

Příspěvek od Dansemacabre »

Konečně jsem opravil bouraného dobsona. Rozsekané a už předtím trochu poškrábané 60mm sekundární zrcátko nahradilo fungl nové 70mm, u příležitosti lepení tubusu jsem vyčistil i řádně zaprasený primár. Půldení štelování, kolimace, večer konečně pozorování. Jaký byl můj údiv, když jsem se prvně podíval a viděl o třídu lepší obraz než předtím - v binohlavě jedním okem bylo vidět zhruba to, co předtím při mono pohledu. A mono pohled... no, řekněme že vhodněji zvolená velikost sekundáru a vyčistění primáru od vrstvy usazenin skutečně přidaly dalekohledu SPOUSTU světla navíc. Tenhle "zážitek" píšu hlavně jako ilustraci toho, jak i "drobné" úpravy dokážou divy. Vážně jsem takovou změnu nečekal a zajímalo by mě, kolik by přidalo ještě nové pokovení, když to současné je už trošku děravé :)
Ještě podotýkám, že jsem to zatím testoval jen z kraje Prahy. Úžas z "nového" dalekohledu pod temnou oblohou mne teprve čeká.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Radik
Příspěvky: 82
Registrován: 25. 10. 2006, 03:47
Bydliště: Hradec Králové

Re: Zážitky z pozorování

#279

Příspěvek od Radik »

Když už tohle vlákno ožilo, přidám i já pár zážitků ze včerejšího pozorování. Kdo by čekal, že bude v nočním lese absolutní ticho, byl by asi překvapenej chvílema žabím koncertem od nedalekého rybníku a vřískot neidentifikovatelné zvěře. Les prostě žije.
Další už horší zážitek bylo poznání, že můj v domnění bytelný fotostativ už na obří bino opravdu potřebnou stabilitu nemá a budu se nucený poohlédnout po něčem stabilnějším. Zalomenou hlavu kupodivu nepovažuju za zásadní problém při pozorování binem a pokud se zrovna nedívám přímo do zenitu nebo hodně poblíž, polohu si i s pomocí lehký trojnožky na pokleknutí nebo posazení najdu.
Protože jsem na samém začátku, nedával jsem si žádné velké cíle a chtěl jsem identifikovat od nepřehlídnutelného velkého vozu alespoň Honící psy a Vlasy Bereniky. První se mi pouhým okem snad s obtížema podařilo, ale Vlasy Bereniky už bohužel ne. Mžoural jsem tam dost dlouho, oči už pak asi byly unavený, nevím... Jsem celkem na pochybách, zda jsem identifikoval správně alespoň hraniční hvězdy jarního trojúhelníku. Každý začátek je těžký. Tak snad zas příště.
Hradec Králové - SkyWatcher 150/750 na AZ4, Vixen 8x63, Kowa 8x42
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#280

Příspěvek od Konihlav »

tak jsem si dovolil taky sepsat, "jak se mam" :-)

http://blog.astrofotky.cz/pavelpech/?p=1356
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Zážitky z pozorování

#281

Příspěvek od zbignieww »

Vcerejsi zakryt Porrimy, dvojita hvezdicka 3,6 mag a 3,7mag , separace 2,6". Mel jsem jen info s netu, ze zacina ve 21:10, konci 22:27. Ale pro koho? Pravdepodobne pro Prahu, samozrejme. Sekundy nebyly sdeleny.
Nebyl jsem prilis velkym optimistou, kratce po 21 hod obloha je jeste jasna, ale...
Obetoval jsem cast utkani LM Real - Juventus, prisel jsem o 2 prvni goly, ale stalo to za to !
Vytahl jsem ven refraktor 107/700, k nemu okular 6,5mm + barlow 2x. Porrima krasne rozdelena blizila se k Mesici, neosvetlene casti. Rozpolozeni slozek Porrimy vzhledem Mesice bylo takove, ze zakryt se uskutecni temer najednou - a ne postupne jedna slozka, pak druha.

A tak to bylo, zmizely temer najednou ! Kolem 21:15. S toho vyvozuji, ze cas 21:10 byl pro Prahu, popripade 15 st geograficke delky. Dobre se domnivam ???
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
Svart
Příspěvky: 36
Registrován: 08. 06. 2017, 08:44
Bydliště: Velké Hamry

Re: Zážitky z pozorování

#282

Příspěvek od Svart »

Když vyjde počasí, ale není možnost použít auto, tak naložím tubus do krosny, dob. montáž do jedné ruky, židli do druhé, na hlavu klobouk a supím si to do kopce na louku. Je to louka opuštěná, nikdo ji nekosí, takže připomíná prales. Takže se tam patřičně ozývají zvuky všeho tvorstva, od pískání hlodavců přes šramot zajíců až po štěkání srnců. Prostě džungle.
Dorazil jsem na místo, hodil si bundu přes židli (sic!), sestavil dobíka, střídám cíle a zkouším dělat fotky, pohoda. Okolo půl jedné jsem to zabalil a šel domů.

A kde je ta pointa? Druhý den přijdu do práce (patřičně nevyspalej) a hodím bundu přes židli. Odcházím na hodinu jinam, a když se vrátím, otevírám dveře a proti mě stojí na podlaze gigantickej pavouk :shock: Po parapetu vedle pracovního stolu se prochází druhej.

Jo, a já mám arachnofobii jako prase. Odstraňoval je radši kolega, protože můj plán postupu mimo jiné obsahoval sirky a spoustu benzínu. Pak jsem seděl jsem zaraženě v kanceláři, pořád se ohlížel po všech koutech a kladl si otázku, Proč právě u mě, kam se takový monstra prakticky ani nemají jak dostat? Proč zrovna dnes? A hlavně - proč dva naráz?

Pak mi začne docházet to s tou bundou. To je totiž jedinej "dopravní prostředek", kterým se ty bestie mohly dostat z té louky až do mé pracovny. Mix pocitů. Měl jsem tu bundu na sobě po celou cestu autobusem do práce. Bleeeeh :x Skoro se bojím se vůbec ještě někdy sundat krytku tubusu :D
Bresser NT-203/1000 EXOS-2 GOTO "Lucifer"+ Canon EOS 1200D + Lacerta MgenII ;triedr Bresser Hunter 10x25
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#283

Příspěvek od Konihlav »

letos uz jsem 1x fotil :-) po 4 mesicnim cekani (od rijna do unora) jsem onehdy byl navstivit sveho kolegu a kamarada co foti 16" dobesem na EQ-8cce ATIKem 414 moc pekne male galaxie a jine potvory a ucinil jsem ted 1 timelapse video (nez mi dosla baterka ve fotaku):
https://youtu.be/MUR8kQEWUOU
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#284

Příspěvek od Cztwerec »

Na ten bojleer by se hodila už hvězdárnička, vypadá to na hezkou oblohu!
Lectorem iustus...
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Zážitky z pozorování

#285

Příspěvek od zbignieww »

Dnes aktualne : Hvezdicku 5 Tau Mesic nezakryje ? Animace v tabletu je mizerna, hvezdicka tam neni ... Tak se presvedcim pozorovanim !

:)

Bohuzel... :(
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Odpovědět